2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ESEJ: Chvála pochybnosti III.

Zpráva od našich západních sousedů: případ fact-checkingu na Facebooku prošel dvěma stupni soudního řízení. Pravicově konzervativní server Tichys Einblick nebyl spokojen s tím, že společnost Correctiv, která v Německu pro Facebook vyhodnocuje pravdivost příspěvků, označila jeden z jejich textů za „částečně nepravdivý“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 6.6.2020 9:42

Jistě že, ono je to vysvětleno už v zmíněném rozhodnutí německého odvolacího soudu, kde se mj. praví (z překladu google) : "Oba .. mohou publikovat své články na sociální síti. Ale pouze jeden z nich, a to „Correctiv“, má razítko, se kterým může zkontrolovat a vyhodnotit druhé. V této chvíli vzniknou dvě úrovně, jedna nad a jedna níže."

Jinak řečeno, německý soud tímto sám přiznává, že subjekty provádějící fact-checking nejsou objektivní a precizní , jako kontroly v řadě jiných (zejména technických) oborech, ale jednají subjektivně, s upřednostňováním svého názoru a eliminací těch jiných. Přidejme k tomu další, rovněž kontrolované hledisko politického korektivismu, a zjistíme že takové kontroly nemají objektivně smysl, slouží skutečně jen k protlačování jedněch názorů vůči druhým.

Btw, drobná poznámečka na závěr, v tomto případě měl Correctiv ještě tu výhodu, že se soudil pouze o negativní ohodnocení, připojené k jeho článku, takže si i německý odvolací soud dovolil trochu si zafilozofovat. Zatímco, pokud by se chtěl Correctiv odvolávat proti okamžitému smazání svého článku na základě německého zákona NetzDG, nepomohl by mu ani Ústavní soud...:)))

T. Kohout 6.6.2020 7:10

Možnosti obrany jsou. Např. 1) nevěřit ničemu co se píše, říká. 2) každou informaci, kterou dostanete, apriori považovat za lživou. To je ta nejlepší metoda. Např. aféra "ricin" - lživost sama. Ale většina lidí nalítne všemu, co se natiskne, navysílá atd. A přitom již Sv. Čech již zcela nekompromisně odhalil, že "

Nevěřme nikomu na světě širém,

nemáme jednoho přítele tam,

starý boj za každým skrývá se mírem,

soucit a přízeň jsou šalebný klam,

nevěřme radě, ni chvále ni haně,

nevěříme pocelu, stisknutí dlaně,

nevěřme ničemu - všechno je mam. ..." atd atd, všichni to známe, či alespoň bychom měli,

P. Hatina 6.6.2020 9:49

Je to tak, jak píšete, ovšem je nutné, tomu předřadit ještě pravidlo 0), totiž, každý si musí předem vyhodnotit, jak je ta informace (pro něj) důležitá - a teprve pak se rozhodovat, zda jí bude vůbec vyhodnocovat, nebo ne. Například v případě té aféry s ricinem - publikované asi tak s měsíčním zpožděním, bylo tím dané, že o nic jiného než hloupou propagandu nejde.

R. Vacek 6.6.2020 6:51

Otázka je, proč státy nezakáží cenzuru. U totalitních států je to jasné. Ale u těch demokratických? Není to proto, že ty demokratické jsou taky totalitní, jen to jejich občané neví?

P. Hatina 6.6.2020 10:02

Tak ono je to asi proto, že pokud se hovoří o cenzuře, tak se tím myslí cenzura ze strany státu. Ta je (měla by být ) v demo státech nepovolená. Zatímco pokud hovoříme o zmíněných opatřeních v privátních subjektech mezi sebou, tak ty stát předem všechny zakázat nemůže - protože i v nich se projevuje svoboda projevu a svoboda jednání. Co ale stát, může, pokud se při tom ty subjekty navzájem poškozují a dojde mezi nimi ke sporu - potom je úkolem soudu, aby toto rozsoudil. Nicméně, i toto je spíše teoreticky čisté vysvětlení, které nebere do úvahy řadu nikoliv-přímo státem, ale řadou nátlakových skupin vnucených opatření, které ani ten stát nemůže obejít...

F. Houžňák 6.6.2020 22:26

Cenzura u FB je vynucována státem.

R. Langer 7.6.2020 6:37

I u Googlu...

P. Hatina 7.6.2020 17:19

Jasně, tady se dostáváme na level politického korektivismu a řídící státní moci. De jure, ani ten stát nemůže právně FB tu autocenzuru přikázat, ale kdyby se náhodou rozhodl, že FB na svém území zruší, nebo megazdaní, tak se proti tomu dá těžko bránit..Tož, je pro FB jednodušší se s těmi politiky dohodnout a tu autocenzuru si sám zavést a platit. Sice na úkor svých uživatelů, ale vydělá na tom i tak. Pro uživatele z toho plyne, že mu sice FB zablokuje nějakou politicky nekorektní diskuzi, ale kdyby ho tam chtěl někdo šikovně podvést a okrást, tak pomoc čekat nemůže, to je jeho chyba..

F. Houžňák 6.6.2020 22:27

Ce..n..zura u FB je vynucována státem.

V. Halašta 6.6.2020 5:32

Přístup k releventnim datum hodnocení bez závěrečného soudu bych považoval za dostatečná. Najít je dá někdy práci. Přečíst si je už je jednodušší. Za výsledek vevlastnim mozku bez záruky.

K. Nový 6.6.2020 1:19

Opravdu dobrý článek.