15.5.2024 | Svátek má Žofie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. :-))) 12.7.2007 14:06

Re: mám dotaz

No právě proto, že je to ekonomický nesmysl, se Bursíkovi Zelení snaží takové hlouposti prosadit do zákona, nejlépe pod sankcí 5 mil. Kč - jako třeba prodej ředidla do nátěrových hmot - toluenu...

Jinak s dotazy tohoto typu se obracejta na Greenpeace a Ministerstvo životního prostředí ČR - tiskové mluvčí. ;-P

Jura Jurax 12.7.2007 14:48

Re: Re: mám dotaz

Zelení jsou zemští škůdci a s jako takovými by s nimi mělo být nakládáno. Že se tak něděje, je naše chyba a naše škoda - následky ponesem a platit to budem všichni.

IS 12.7.2007 15:00

Re: Re: Re: mám dotaz

PET láhve se nebudou znovu plnit, použijí se na jiné účely - např. textilie. Zálohování má zajistit návratnost.

Ladislav N. -)) 12.7.2007 15:14

Re: Zálohování má zajistit návratnost.... Ale proč vlastně?

A proč by měla být zajištěna "návratnost" (a snaha o dosažení její 100% výše), když největší přednost PET lahví je právě v nízké hmotě a nevratnosti? Aby se za takové postupy zbytečně promarnilo co nejvíce peněz? 8-o

Hawk 12.7.2007 15:46

Re: Re: Re: Re: mám dotaz

Bezvadný. Sladké limonádové srágory koupím občas v trafice na rohu 30m od domu a PETky házím sešlápnuté do kontejneru 50 m od domu cestou do práce. Po Bursíkově novince budu o prázdné a NESEŠLÁPNUTÉ  PETky zakopávat týdny doma abych je zhruba 1x za měsíc odvezl při příležitosti velkého nákupu do supermarketu. Aby z nich jako z těch sešlápnutých z kontejneru udělali textilii. Děkuji,. nechci.

Zcela stačí dostatek kontejnerů v ulicích a nikdo jimi nebude plnit popelnice na směsný odpad. Poplatky za popelnice jsou už teď dost vysoké, aby se lidem vyplatilo odpad třídit, pokud nemusí PETky a staré noviny nosit někam půl kilometru.

TBB - falešný mormonský kněz 12.7.2007 15:50

Re: Re: Re: Re: mám dotaz- NO JISTĚ

U nás se recyklovat jistě bude, neboť většina sesbíraných PET lahví putuje do Číny, aby se odtud posléze mohla dováže zpět - jako např. 100% ¨"bavlněná trička". Zjednodušeně- zákazník je nucen se tahat s prázdnými flaškami (v SRN zdeformované neberou, takže si vezměte v potaz ten objem např.  u 10  lahví. Ovšem odebírající stroj už flašku nekompromisně slisuje (taky co by v tom krámě s těmi flaškami dělali, na prodej by už místo nezbylo) a pak se konečně vše pošle do Číny.

No a jedïný, kdo na tom za peníze daňových poplatníků vydělá, je Číňan, kterému to jeho čeští eho kamarádi naservírují zdarma  (ovšem pouze pro ně a pro něj) až pod nos a blbec občan bude mít o starost více, protože mu stačilo vracet flašky skleněné (a proč se nevykupují všechny, he?" a i tak toho měl až po krk a nosil to do popelnice tpro tříděný odpad.

Ti, kdo neumějí krást měděné dráty u ČSD a jinde, si jistě zaslouží  čisté a relativně bezpečné ulice. S tou čistotou je to stále na levačku, ale ti nejlepší dostávají zaručeně léčivé koupele v a podobné.

Novák 12.7.2007 13:37

Zlepšovák

Jsem staršího data a tak pamatuji jak jsem chodil pro mlíko s hliníkovou bandaskou. Paní Novotná vždycky takovou odměrkou v konvi s mlékem zakvedlala, pak nabrala a nalila. A nebyl žádný problém s racyklací obalu, leda tak čas od času když jsme se my kluci těmi bandaskami mlátili, to někdy některá vzala za své.

Nešlo by tento systém nějak inovovat, zavést třeba bandasky na limču nikoli z hliníku, ale z nerezu, nebo něco podobného? To by byl dokonalý vícenásobně použitelný obal, za vymytí ručí zákazník atd.

Ladislav N. 12.7.2007 13:53

Re: Zlepšovák ("Šetři, ale ne rozum!")

Vidím, že se budu muset opakovat.... Vy jste tedy "hlava" ;-D. A jak zajistíte např. hygienickou nezávadnost vámi navrhovaného způsobu přepravy vody či např. mléka a jeho trvanlivost? Nevratné PET láhve jsou z tohoto pohledu naprosto ideální. Ukažte mi nějaký "alternativní" obal, v němž lze vodu několik týdnů či měsíců skladovat a přitom mít garanci její nezávadnosti. Žádný obal nemá tak výhodný poměr hmotnosti vlastní ku hmotnosti čistého obsahu, jako nevratné PET láhve. V tom jsou nevratné PET láhve zcela nenahraditelné! Čerstvé mléko profesionálně balené v PET láhvích vydrží v chladu (resp. má expirační dobu) zhruba týden.

Při dnešní přísnosti hygienických předpisů vámi navrhované "obaly" jsou už na první pohled zcela "mimo hru".

rezy 12.7.2007 13:54

Re: Zlepšovák

na vsi se takhle pro mléko chodi i dneska, ve městě to ale neprosadíte. Mléko Vám v bandasce skysne velice rychle a kdo by to rozvážel den co den. Pokud to sleduji, ani pasterizované mléko v plastu se zárukou několika dní nemá na růžích ustláno a je v menšině oproti Tetrapacku. Vzhledem k ceně mléka cca 12Kč/litr, se prostě kvalitní obal vyplati. Pokrok nezastavíte...

doxa 12.7.2007 14:02

A pro točené pivo se džbánkem

rezy 12.7.2007 14:05

Re: A pro točené pivo se džbánkem

R^

Novák 12.7.2007 15:52

Re: Zlepšovák

Tak jsem čekal, že se někdo chytí a náležitě tu myšleku dovede až k absurdnímu orgasmu a ono nic 8-o

Bubik 12.7.2007 15:57

Re: Zlepšovák

a to není špatný nápad: tak y se dalo koupit krájený máslo z kostky, tvaroh z papírovo-dřevěné krabice, sůl z velkého pytle a kus homole cukru;-D

Že by to v Tescu zavedli? U prvního pultu mlíko do bandasky, u druhýho uříznou kus ležící krávy, u třetího nalijí pivo do džbánku a prací prášek si naberete sám z kádě.......

rezy 12.7.2007 13:09

Ladislav Nepřehánějte. 15 otoček plastové láhve je moc

taky mi to přijde hodně, toto jsem svého času četl v časopisu : Svět balení

V Rakousku by to asi klidně mohlo fungovat, také se tam tyto obaly používají řadu let, manipulace po přepravkách, takže asi záleží, jak moc se poškrábe a tak. Střízlivé zdroje říkají 10 cyklů.

Ladislav N. 12.7.2007 13:17

Re: Ladislav: Nepřehánějte. 15 otoček plastové láhve je moc

Jde o to, že lehké a nevratné (tedy levné) PET láhve jsou pro zákazníky ekonomicky velmi výhodné. Recyklace je sice dobrá věc, ale když se surovina (rec. čistá PET drť)

prodává za 11 Kč/kg, tak přidaná hodnota je mizivá - je zjevné, že v ceně suroviny nejsou započteny náklady na sběr a recyklaci (o plánovaných výkupních  automatech a počítačové evidenci ani nemluvě) . Pak je ovšem celé "PET hospodářství" poněkud kocourkovsky "ekonomické" a spálením PET lahví na místě použití by byl ekonomický i ekologický efekt nepochybně vyšší. ;-)

rezy 12.7.2007 13:22

Re: Re: Ladislav: Nepřehánějte. 15 otoček plastové láhve je moc

Ladislave, máte pravdu  a já to říkám rovněž, že v tuto dobu u nás mají smysl, kromě vratných skleněných lahví, jen one way PET lahve bez zálohy s dobrovolným ekologickým chováním obyvatel (třídít odpad) Lahev se musí hned v místě odložení rozdrtit, zmačkat cokoli.. aby se redukoval objem a následná doprava.

messenger 12.7.2007 12:53

cechacstvi

Hlavne aby nekdo nemel nejaky zisk, ze jo... to by se nam nelibilo...

Emp 12.7.2007 12:56

Re: cechacstvi

Máte dva druhy zisků.. Jeden je prospěšný a jeden neprospěšný. Když budete podávat žádost, a půjde Vám žádost přes 10 různých subjektů a každý si napočte 100Kč za úkon, bude se Vám to patrně líbit méně, než kdyby Vám žádost vyřídil jeden člověk za poplatek 200Kč.  A mimochodem - ušetřené peníze můžete klidně použít na dobročinné účely nebo na životní prostředí :)

cca1 12.7.2007 13:11

Re: Re: cechacstvi

prospěšný a neprospěšný zisk - R^R^!;-D;-D;-D

Emp 12.7.2007 13:15

Re: Re: Re: cechacstvi

;-D když jsem to po sobě přečetl, řekl jsem si, že jsem to napsal jak vem...o ;-D ,

rezy 12.7.2007 13:16

Re: Re: Re: Re: cechacstvi

důležité je, že jste to myslel dobře;-)

Hana 12.7.2007 13:43

Re: cechacstvi

"zelený" zisk ale není zidśk  vzniklý z normálního trhu. například zissk z větrníků je státem určený (!!!) a neeprošel trhem, ale byl vnucen EU a na ten "zisk" se skláddáme všichni přes účet za elektřinu. neuvěřitelný komsomoollský "byznys"

Emp 12.7.2007 13:46

Re: Re: cechacstvi

kamkoli budete házet subvence či dotace, vznikne Vám "neprospěšný zisk" kohosi. De-facto je Pávek přímo placen za vlastnictví větrníků.  A jeho zisk není zelený, spíš zahnědlý, podobný podpoře v nezaměstnanosti. Máte pravdu.

Ladislav N. :-))) 12.7.2007 14:32

Re: Re: Re: cechacstvi

Pávek teď už sedí (tuším) na Ministerstvu pro místní rozvoj a nejspíš rozděluje dotace... ;-) Inu, nejlepším řešením v Kocourkově je udělat kozla zahradníkem...

rezy 12.7.2007 12:48

opet zdůrazním, že zacházení s vratnými plastovými obaly je problém

který bude vždy podroben logistice přepravy a Bursíkovci do toho  mohou sice vnést zmatek, ale pokud bude zásah nevhodný, dříve nebo později bude vyloučen. Právě léta devadesátá byla naprosto ukázkovým příkladem, jak s tím nikdo nic nenadělá. Vracelo se asi 25 druhů plastových lahví v obsahu 1l,1,5l, 2l a každý výrobce měl ještě svůj vlastní vzor formu, při  vracení byl takový zmatek přinášející neefetivitu, že to nevyřešila ani nesmyslně vysoká záloha (5,10Kč) Možné řešení by mohlo být inifikování těchto lahví, ale bude tu pochopitelné remcání producentů nápojů, takže jsem dost skeptický.

Emp 12.7.2007 12:53

Re: opet zdůrazním, že zacházení s vratnými plastovými obaly je problém

já mám pocit, že na velké láhve byla záloha dokonce 10Kč...

rezy 12.7.2007 12:58

Re: Re: opet zdůrazním, že zacházení s vratnými plastovými obaly je problém

ano, 5 a 10Kč, blbě jsem to napsal...omluva

BM 12.7.2007 11:43

nove riesenie petproblemu

A co tak kazdemu konzumentovi pri pokladni vytetovat na telo 128 miestne vyrobne cisla odobratych flias. Kto ich v urceny cas nevrati bude za usvitu zastreleny vzduchovkou. Kto ich vrati vytetuje sa mu ok ( aby sa vedel preukazat pri kontrolach petpoldom ) a moze si kupit zas, kym bude kde tetovat. Uplne potetovani uz zatazili maximalne ekosystem a mozu si iba ak nacapovat do prinesenych hrncekov.

Šumavák 12.7.2007 11:53

řešení je daleko jednodušší!

Po Bursíkově zaákazu topení uhlím, se PETlahve budou používat k výrobě ekologických briket.

(tj.naplní se pilinami a napustí vyjetým olejem).