18.6.2024 | Svátek má Milan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vita 2.5.2008 15:50

Re: Re: Pokud jde o biopaliva,

Odpad je odpad a do energetické bilance odpadu se nazapočítává energie nutná na jeho produkci. Právě proto, že je to ODPAD.

Když vypěstuju brambory nebo pšenici a sním je, zaplatím za jídlo. Vyprodukuju nepříjemný odpad, za jehož odstranění taky platím, resp. spotřebovávám energii. Dtto když to nejdřív proženu krz prase - jenom se k mému odpadu přidá ještě odpad prasečí. Pokud někdo můj odpad využije k něčemu smysluplnému, je to čistý zisk. V penězích i v energii.

Když nějakou plodinu budu pěstovat za účelem použití jako odpadu, musím započítat (energetické) náklady na vypěstování plně.

MZ 2.5.2008 18:24

Re: Re: Re: Pokud jde o biopaliva,

Hmmm,

jenže seno a sláma se dá zkrmit (prohnat krávou za účelem výroby mléka a následně mléčných výrobků), případně podestlat, hnůj je pak zpětně vyvezen na pole. Doma to mám podobně, odpady separuju, co nejde do kompostu, jde do patříčného kontejneru (ze skla či plastů ale biopalivo asi nebude). Na výrobu biopaliva mi toho zbývá třeskutě málo.

Nejsem odborník, ale silně pochybuji o tom, že ty smrduté lány řepky jsou primárně na olej, a teprve zbytek na biopalivo.

R 2.5.2008 13:38

Biopaliva druhé generace

Pro výrobu biopaliv druhé generace se nepoužívají geneticky modifikované enzymy. Používá se "prostá" vysoká teplota a tlak za přítomnosti vody a možná i katalyzátorů. Viz třeba http://biom.cz/index.shtml?x=1853105  nebo http://biom.cz/clanky.stm?x=98415 . Bohužel jsem nikde nenašel, že by tyto nadějné pokusy staré několik let někde pokračovaly. Že by zapracovala lihovarnická a zemědělská lobby zpracovávající na bioetanol klasické brambory, obilí nebo řepu cukrovku a projekt zarazila?

Viktor 2.5.2008 14:22

Re: Biopaliva druhé generace

Že by třeba byl háček v energetické náročnosti toho, co se skrývá za "prostou vysokou teplotou a tlakem" ? ;-)  Česky řečeno: že se pod tím kotlem příliš moc protopí?  Skoro bych se k tomu klonil. Lihovarnická lobby může v klidu chlastat ve sklepě, zelení vizionáři se odrovnají sami.

 

R 2.5.2008 14:43

Re: Re: Biopaliva druhé generace

.Dnešní izolace jsou už docela účinné a ten reaktor může být docela malý, protože jeden jeho cyklus trvá pár desítek minut, zatímco kvašení těch cukrů je záležitost dní. Spíš bych viděl tu lobby. Je pořeba amortizovat velké provozy , které zbyly po zrušených cukrovarech, je potřeba zajistit, aby zemědělci v nížinách, co umí jenom pěstovat cukrovou řepu, se nemusili učit pěstovat něco jiného, je zapotřebí zajistit nějaký pravidelný odbyt pro vypěstované obilí, je zapotřebí zajistit, aby si "zaškrtali" i zemědělci z Vysočiny, co pěstují brambory atd. Takže nějaký provoz, který umí zpracovat přebytečnou slámu či nevyužitelné celulózové odpady z papíren nebo některé odpadní kal y z čistíren může počkat. Jen aby to nebylo tak dlouho, abychom potom potřebné technologie draze nenakupovali třeba z USA.

cb 2.5.2008 14:47

Re: Re: Re: Biopaliva druhé generace

Boze, do cehos to mozek dal.

Šumavák 2.5.2008 19:18

kdyby mu dal Bůh mozek

nepsal by takové kraviny !!!

R 2.5.2008 20:47

Re: kdyby mu dal Bůh mozek

Pánové, vidím, že neumíte číst. V odkazech, které jsem uvedl výše, je přesný popis a poměrně přesný ekonomický propočet včetně spotřebované energie na ohřev, což, protože se to řídí poměrně jednoduchými fyzikálními zákony, se dá poměrně přesně na procenta předem spočítat. Jediný důvod, proč aspoň v jednom provozu tato technologie nebyla realizována, musí být potom ten, že je prostě preferována předchozí technologie výroby biolihu první generace.  Je třeba trochu uvažovat, a ne přeletět název a prohlásit něco za blbost, protože to neodpovídá zavedeným zkušenostem a znalostem .

i.h. 2.5.2008 15:41

Re: Biopaliva druhé generace

Slamy a toho ostatniho je proste MÁLO. To zadnou technologii neoblafnete.

R 2.5.2008 20:58

Re: Re: Biopaliva druhé generace

Když se může v některých oblastech vyrábět teplo spalováním tun slámy a v dalších  vyrábět z slámy peletky, můžou se taky nějaké tuny slámy použít na tady toto.  Kromě toho je možné použít jakákoliv celulózová vlákna, třeba odpad z papíren, který se už nehodí pro výrobu papíru nebo určité frakce kalu z čistíren odpadních vod, v těch se taky celulózová vlákna hromadí, nebo třeba štěpka z prořezávek lesů nebo městských parků, když se nebude spalovat. Kromě toho je jedna věc postavit jeden provoz se spotřebou řádově třeba tuny celulózy za hodinu a jiná věc mít tolik  provozů, aby se pokrylo požadované procento přidávání etanolu do benzínu.

R 2.5.2008 21:05

Re: Re: Re: Biopaliva druhé generace

Klidně by mohly vedle sebe fungovat lihovary první generace i lihovary druhé. Když se urodí třeba nadbytek, jestli vůbec ještě někdy nadbytek bude, tak biolíh odčerpá  přebytky a tím pomůže zemědělcům.  Když nadúroda nebude, tyhle lihovary zpracují jen nějakou třetijakostní surovinu a hlavní tíha výroby biolihu bude na lihovarech druhé generace. Otázka je, kolik dohromady toho mohou vyrobit, aby to obilí nebo ta sláma či štěpka nechyběla jinde.

vegetarian 2.5.2008 11:22

Pozoruhodne hloupy clanek znameho diletanta

Pozoruhodne hloupy clanek znameho diletanta, ktery prolezl snad vsechy ceske politicke strany nez zakotvil jako politicky poradce ministru prumyslu ;-D

Kolombo 2.5.2008 11:53

Re: Pozoruhodne hloupy clanek znameho diletanta

Hele, vegetariáne, mohl bys tu slámu žrát a vyprodukovaný metan plnit do bomb. Ušetřilo by se za ty geneticky modifikované bakterie, neboť ty sám /zelená barva/ jsi dostatečně geneticky modifikován.

vita 2.5.2008 12:46

Re: Pozoruhodne hloupy clanek znameho diletanta

Vegetariánům atrofuje mozek, protože nemá dost bílkovin.

Jste důkazem.

para 2.5.2008 13:43

Re: Re: Pozoruhodne hloupy clanek znameho diletanta

Vito není to spíš tak, že pravidelně od nečinosti dochází k "atrofování". Dostatek bílkovin není pobídkou. Plný žaludek inteligenci utlumuje - hlad aktivuje.... Inteligentní bývají i darebáci - tak opatrně s těmi "zkraty" v úvahách;-P 

vita 2.5.2008 15:41

Re: Re: Re: Pozoruhodne hloupy clanek znameho diletanta

Dostatek bílkovin není pobídkou, ale podmínkou nutnou.

Cvičit si mozek můžete jak chcete - když nebude dost stavebních kamenů, tak ty nové axony prostě nevytvoří a synapse taky ne. Totéž se svaly - můžete cvičit jak Arnold Veliký, ale když nebudete pořádně žrát dost bílkovin, tak vám svaly nenarostou.

Hlad zejména v dětském věku (a to hlad po bílkovinách) inteligenci utlumuje výrazně a bohužel irreversibilně, jak dokládají příslušné studie.

karel 2.5.2008 13:50

Re: Pozoruhodne hloupy clanek znameho diletanta

Pane, jestliže neumíte věcně reagovat, nepouštějte se do diskuze.

cb 2.5.2008 10:06

Bursik

investoval do biopaliv a ted vidi, ze jeho vliv mozna nestaci na jejich prosazeni a vnuceni.

para 2.5.2008 9:47

Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Věřte nevěřte ale jsem v zásadě zastánce JE nebot odpady z nich jsou - na rozdíl od uhelných - kontrolovatelné . Když jsem hledal proč  a jak se kde jaká JE staví, tak jsem zjistil, že jsou na to uvolněné peníze státní - jako je např. ten Irán nebo se našlo skryté financování dotované jako ve Finsku. Tam si to hradí město Helsinky a 60% poskytlo konsorcium bankovních domů které vlastní většinově stát. Takže jsem nakonec nenašel jedinej případ, kde by byla JE stavěna s cílem zisku při prodeji el. na volném trhu. Rád se nechám poučit, že jsem se mýlil. Děkuji za případné informace.;-)

i.h. 2.5.2008 9:52

Ale to je docela jedno,

pokud ty jaderky dodavaji elektrinu levne, spolehlive a v dostatecnem mnozstvi. Vetraky dostavaji primo statni subvence a dodavaji elektriky malo, draho a nespolehlive.

cb 2.5.2008 10:08

Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Jiste ze penize poskytly banky, od toho jsou. A ze jsou castecne vlastneny statem? Co ve Finsku neni?

NevericiTomas 2.5.2008 10:44

Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

A az se zacne stavet u nas, bude to taky dotovano statem, protoze CEZ je statem vlastnena firma....Dotace je nevratna pujcka, financni injekce. Dostava neco takoveho ta finska elektrarna? Napriklad Temelin dostal pouze garanci na uvery. Zaver je uplne nesmyslny. Uvery na stavbu JE se samozrejme splaci. Mate v tom zmatek.

Zuzana C 2.5.2008 10:57

Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Jsem velmi ráda, že se najde někdo rozumný, kdo stejně jako já věří v budoucnost jaderné energetiky a její význam a neškodnost pro lidstvo. Mimochodem minulý týden jsem v rozhlase vyslechla reportáž nějákého českého redaktora, nebo technika nebo možná vědeckého pracovníka - nezachytila jsem  na začátku, kdo to byl, který prováděl měření v okolí jaderné elektrárny Černobyl, dokonce asi docela blízko u obálky reaktoru a mluvil patrně on-line po mobilu do vysílání - dnes již naměřené hodnoty nepřesahují celoroční normální záření, kterému jsme vystaveni v rámci přírodního radiačního pozadí. Jak je možné, že se ještě pořád necháváme oblbovat "zelenými teroristy"; a  media z neznalosti a touhy po senzaci popřávají sluchu těm, kteří hovoří o budoucích katastrofách, nesmyslné škodlivosti takových zařízení apod. To jsme fakt  všichni tak pologramotní, že se necháme oblbnout???? Kde jsou zelení, když se jedná o "drobnou mravenčí práci" práci na ochranu třeba malých lokalit, ptáků, které zabíjí světla nočního lyžování na sjezdovkách - nikde, protože z toho se nedá získat žádný politický kapitál a moc, ale takhle nebezpečí radaru, JE apod. to je jiná, sýkorkou nikoho neohromí. Já za sebe nechápu, jak mi může být radar jako takový nebezpečný - jedině, že by mně s ním někdo bacil po hlavě. Tak přeju všem hezký den a nám všem dohromady více vzdělání a rozumu.

para 2.5.2008 11:43

Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Naměřená data od Černobylu nemám ale vím, že je možné k elektrárně přijít "turistickou metodou". Pochybyji však o tom, že by to tam mohlo být pro trvalý pobyt bezpečné. Jedna věc je úroven radiace a druhá je složení radionuklidů v prostředí. Např takové cesium se snaží v potravním řetězci kumulovat na místa kde organizmy potřebují jod. To může vést k nebezpečným koncentracím radioaktivního cesia ve štítné žláze. Tak pozor na novinářské články.;-)

krmič 2.5.2008 12:12

Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Pokud byste tam pěstoval potraviny a konzumoval je, nebo se živil lovem lesní zvěře (která se tam prý neobyčejně rozmnožila), tak máte asi pravdu. Většina z nás tohle nedělá. Mám ale dojem, že jsem někde četl, že se dnes v tamních lesích pytláctví vyplácí.

nadar 3.5.2008 17:56

Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Milý para,

pracuji v radiační ochraně, a proto Vám šetrně sděluji, že u mne byste ve zkouškách propadl. Cesium se v potravním řetězci nesnaží kumulovat na místa, kde potraviny potřebují jód. Cesium sledují biologii sodíku a draslíku, jakožto alkalický kov. To je jsou v krevní plazmě resp. ve svalech. A takhle to je s mnoha diskutujícími. Nevědí a pindají.

para 3.5.2008 22:17

Re: Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Můžeš mít pravdu nadare - ale nikoli v principu - možná jsem jen popletl název některého se zákeřných radionuklidů - doufám, že Tě to moc neurazilo a prosím uved na pravou míru proč se dávají jodové tablety v těhle případech obyvatelstvu. Nerad bych bych "pindal" - jsem rád, že je tu taky někdo od pramene - já už dozimetr nenosím hodně dlouho a tak jsem asi něco uvedl nepřesně. Problematika onemocnění štítné žlázy je dodnes vážná v celé zasažené oblasti - nebo se zas pletu a pindám?:-(

nadar 4.5.2008 16:42

Re: Re: Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Milý para,

rád to vysvětlím. Při radiační havárii se uvolňují radionuklidy, které pocházejí zejména ze štěpení. Je toho hodně. Kromě jiného to jsou ty, které se extrémně dobře, vzhledem ke svému chemismu, odpařují, nebo sublimují. Jsou to halogeny a alkalické kovy, ale i jiné. Z hlediska biogenních halogenů je významný radionuklid i-131 proto, že je ho jako produktu štěpení relativně hodně a proto, že normální jód I-127, který je neradioaktivní je součástí lidské, a nejen lidské, štítné žlázy. Aby nedošlo k saturaci štítné žlázy radioaktivním izotopem jódu, je nutno mít jistotu, že štítná žláza je přesycena jódem. Proto se zavádí jodová profylaxe, aby se právě štítnice neaktivním jódem přesytila a nezbylo tam žádné volné místo. Pro radioaktivní I-131. A teď k těm alkalickým kovům. Dalším reĺativně hojným štěpným produktem, který vytváří těkavé sloučeniny je cesium. Takže je to vedle jódu další produkt, který se dobře uvolňuje zpoza pokrytí paliva. Ten se však váže hlavně na svalovinu. A jednoduchý prostředek jako v případě jódu neexistuje. A tož tak chlapi.

para 4.5.2008 9:51

Re: Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Nadare a tady jsou informace zprávné?  - není to také "pindání"?

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cernobylsk%C3%A1_hav%C3%A1rie

nadar 4.5.2008 16:49

Re: Re: Re: Pro Nevěřící Tomáše... - bez dotací se dnes nikde JE nerealizuje.

Tady jsou (jen jsem to proletěl), v zásadě korektní informace. Pokud potřebujete velmi korektní zdroj informací je to tento: http://www.sujb.cz/?c_id=553 

V úctě Nadar