17.1.2022 | Svátek má Drahoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kotrch 27.8.2010 19:39

Autor se v něčem mýlí.

Úvodem: Jsem z Labského údolí a žiji zde od narození přes 40 let a je jasné, že jsem patriot.

Autor se mýlí, když píše, že se jedná o poslední úseky přírodního koryta Labe. Již v 18. století bylo koryto Labe upravováno kvůli bezpečné plavbě. Šlo o likvidaci divokých peřejí pod Čertovou Vodou, asi 2 kilometry proti proudu od dolnožlebského přívozu. Jednalo se o takzvané Mlýnské Kameny - výchoz podložní žulové horniny uprostřed dna údolí, zbavený pískovcových sedimentů které, po tisíce let odplavovala řeka.

Další zásah do koryta byl proveden na přelomu 19. a 20. století, kdy bylo provedeno dláždění břehů opracovaným pískovcovým kamenem, tedy v podstatě kanalizace toku. I když vinou pozdějšího zanedbání péče o tuto stavební úpravu došlo místy k jejímu zániku, mnohde je stále patrná. Pravda přírodní kámen splynul s vegetací a náplavy, ale nelze tvrdit, že se jedná o netknuté břehy.

A můj názor na stavbu těchto jezů? Osobně bych byl raději pro to, aby nevznikly. Jejich význam pro dopravu je diskutabilní. Bude li sucho, pod nimi se plout nebude. Bude li však velká voda (a zdá se, že v blízké budoucnosti bude častěji), budou jezy také mimo provoz. Co se týče vlivu na životní prostředí...? Možná se zhorší estetický dojem lokality, ale jak vidno na labské i vltavské kaskádě jezů i přehrad, nakonec vše do životního prostředí nějak zapadne. Také se určitě, ten stavební ruch, dočasně, negativně dotkne života místní fauny i flóry, ale to platí pro stavby obecně.

Soudí li někdo (jakákoliv osoba), že nutně tuto stavbu potřebuje pro své podnikání, nechť investuje svůj kapitál a nese všechna rizika! Nevidím důvod proč by to měli platit daňoví poplatníci. Stát může poskytnout, na přiměřenou dobu, daňové úlevy pro investory a ti by mohli být obdařeni právem výběru mýtného za používání plavebních komor. P.S.: Možná bychom byli překvapeni, kdyby stavbu realizoval pouze soukromý sektor, jak nízká by byla finální cena tohoto díla o proti současným kalkulacím! 

V. Pavel 28.8.2010 9:02

Re: Autor se v něčem mýlí.

Pane Kotrchu! Vaše úvaha mi připadá dosti výstižná! Souhlas!

M. Prokop 27.8.2010 11:20

O jakou výšku

se má hladina zvednout?

R. John 27.8.2010 11:35

Kolem pěti metrů.

P. Čulík 27.8.2010 8:15

No to se autor zrovna moc netrefil:

...."V případě jezů na Labi se jedná o stavby, které se dají srovnat s těmi

největšími socialistickými projekty typu Gabčíkovo, Dlouhé stráně či

Nové Mlýny.".....Pamatuji si na hysterii kolem Gabčíkova, bylo to zpolitizované, byl to tehdy odpor proti totalitě. Gabčíkovo výborně slouží, nikomu nevadí, nic hrozného se nestalo a Maďaři teď litují, že nedokončili Nagymaros! Dlouhé stráně, no to bylo keců a teď to obdivujeme. Komu ještě vadí Nové Mlýny? Já vůbec nejsem proti ochraně přírody, ale ne tímto způsobem. O kolik by se tam jezem zvedla hladina, podle mne pouze na úroveň plného stavu vody, aby mohly proplout lodě. A neumím si představit, že bychom v této době mohli postavit vltavskou kaskádu, Lipnem počínaje a Vraným nad Vltavou konče. Bože to by bylo keců. Byly tam pravda, Svatojánské proudy, určitě velká romantika, bohužel vždy je něco za něco.

R. John 27.8.2010 10:04

Re: No to se autor zrovna moc netrefil:

Vzhledem k tomu, že když je málo vody, tak moc ty jezy na našem území nepomohou, protože Saská vláda ty na svém území již před několika lety zamítla. Takže šífáci dojedou do Děčína a dál se nedostanou. Při malém stavu vody. Takže zase díra na peníze. Že by si koupili lodě s menším ponorem za pár milionů, to je nenapadlo, ale stavět jezy za miliardy, to jó, to je napadlo. Je to tu jak u blbejch.

Z. Rychlý 27.8.2010 11:13

Re: No to se autor zrovna moc netrefil:

U blbejch a pár vychcanejch. Víte kolik bude z těch 20 mld vejvaru ?? A to ještě uvidíte takový spektákl, jak dokážou ti blbí dokonce bojovat za ty vyčůrance.

Určitě by to šlo udělat jinak a citlivěji. A taky laciněji. Jenže, jak pravil jeden politik, když ty "zdroje (cecíky)" tu jsou..... .

M. Prokop 27.8.2010 11:18

Re: No to se autor zrovna moc netrefil:

Když už, tak doplují do Děčína.

Dojet tam po silnici nebo železnici mohou kdykoliv.

R. John 27.8.2010 11:32

Re: No to se autor zrovna moc netrefil:

Máte to správně, tedy mluvnicky, jinak my říkáme normálně "kam jsi až dojel ", ne "kam si doplul". Tento výraz "plout"  se již drahně let nepoužívá.  Snad jedině v písni "Plují lodi do Triany".

V. Pavel 29.8.2010 11:23

Re: No to se autor zrovna moc netrefil:

Pane Johne! Prokop patří ke zdejším "hloupějším". Ale není jejich "jednička"!

V. Pavel 27.8.2010 7:18

Kdo vystupuje proti Kaplického blobu?

Nevím jestli má pan Krejčí pravdu v tom, že ti, kteří byli proti Kaplického blobu jsou skutečně pro jezy na Labi, ale pamatuji se zcela jistě, že proti realizaci návrhu Národní knihovny, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, veřejně vystoupil se sugestivním prohlášením, že se nechá řetězy připoutat k výložníku bagru, začnou - li výkopové stavební práce, ten, který rovněž později veřejně vystoupil s tím, že občané ČR nemají kupovat a používat energeticky úsporná svítidla, která je nutí používat Brusel. K autorově postřehu, že proti Kaplického blobu údajně vystupují "pitomci", bych tedy připustil, že se to nedá vyloučit. 

M. Prokop 27.8.2010 11:19

Re: Kdo vystupuje proti Kaplického blobu?

Pochopil jste to špatně, jak je zřejmě vaším zvykem.

V. Pavel 28.8.2010 9:07

Re: Kdo vystupuje proti Kaplického blobu?

Prokope! Od toho zde právě je náš diskuzní "kroužek", abyste mohl případné, dle vás "hloupé" názory druhých, doplňovat svými "moudry"! Patologicky bolševická je však filozofie známého nesnášenlivého demagoga a trouby M. K., který za jemu "nemilé" názory zde urputně prosazoval "umlčování" jemu nesympatických, protože zpravidla chytřejších, účastnic a účastníků!