26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
portwyn 30.4.2008 14:20

Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

Konečně někdo, kdo není fanatik na jedné nebo duhé straně! R^ Takže souhlas: využívat jádro, hledat fúzi, fosilní zdroje pálit s rozmyslem. Jé, to zas budu za zeleného magora...

Ale 30.4.2008 14:25

Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

Proč?

Tohle klidně podepíše i zavile modrý magor!

portwyn 30.4.2008 15:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

No, já Zelené nesnáším (z řady důvodů), ale tady řada lidí rozlišuje jen mezi tmavozelenou a supermodrou...a kdo není s nimi, je proti nim. Tudíž slovní spojení "pálit s rozmyslem" nebo "neplýtvat, bude nám to chybět" Vás v jejich očích spolehlivě pasují na ekoteroristu :-/

Ale 30.4.2008 15:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

Jak znám zavile modré magory (a že jich znám!), naprostá většina z nich je příznivcem úspor a šetrné ekonomiky. Už proto, že se domnívají, že účinnější výroba nese více peněz s menší námahou. Rozdíl mezi zeleným a modrým magorem je v tom, že modrý magor odmítá spektakulární úsporu jedné koruny dosaženou za zbytečného, leč skrytého vynaložení deseti korun, o kterých se nemluví. Ale i mezi modrými magory jsou tací, kteří se na takovém švindlu rádi přiživí, ovšem nepředstírají, že jim jde o spásu světa!

portwyn 30.4.2008 15:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

Copak o to, modří magoři jsou příznivci úspor, ovšem cizích (své ofrouty s klímou si vzít nenechají). Zelení magoři jsou taky příznivci cizích úspor, ovšem tvrdí, že ofrouta nemají (ve skutečnosti třeba jezdí na maximotorce). Modří magoři chtějí pálit ropu jak šílení (nebo to aspoń tvrdí, plnou nádrž všem). Zelení magoři blokují JE i za tu cenu, že vzroste spotřeba fosilních paliv (protože srazit životní úroveň tak, aby spotřeba klesla, je pochopitelně politicky nemožné). Modří magoři z toho vytřískají prachy (a potažmo moc), Zelení magoři moc (a potažmo prachy). Prostě magoři jako magoři... Volil jsem modré a teď jen doufám, že budou  menší magoři než zelení magoři. Fakt je, že Zelení mají magorství jako program, u modrých to není hlavní téma.

Ale 30.4.2008 15:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

Osobně považuji heslo: "plnou nádrž všem (kdo ji zaplatí)!"

za lepší, než: "plnou nádrž tomu, kdo si to ideologicky zdůvodní na povolovací komisi!"

portwyn 30.4.2008 15:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

No, já bych to bral asi takhle: Plnou nádrž, pokud ji opravdu potřebujete. Potřebu ovšem nemůže posuzovat komise, to máte recht. Ty prachy mají regulační význam, ale není od věci podporovat ze spotřební daně výzkum způsobů, jak tu ropu nahradit. No a taky mi vadí to okázalé plýtvání (v němž si někteří modří magoři libují), ale to není řešitelné zákony (jak by to chtěli zelení magoři), ale jen tlakem veřejného mínění.

Díky za Vaše názory, myslím, že nejsme ve sporu. Mizím a přeji hezký den.

JBT 30.4.2008 14:40

Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

Obecně -  a čistě teoreticky: kdyby se hledala rozumná řešení bez ideologických nálepek a používal se aspoň trochu selský rozum, myslím, že by to neškodilo - ostatně tak jako ve všem. Tedˇ tuším pracuje komise pod vedením prof. Pačese, která má navrhnout různé scénaře zajištění energií v budoucnosti - výsledky se však zjevně stanou přemětem politických sporů. A mimochodem - nejlacinější je energie, která se nespotřebuje - náš průmysl má dvojnásobnou energetickou náročnost než západoevropský - ale o rom se příliš nemluví... 

RomanL 30.4.2008 15:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

"Náš průmysl má dvojnásobnou energetickou náročnost než západoevropský" - jak jste na to přišel? Stejné stroje u nás mají narozdíl od zahraničních dva motory?

Nevěřte tomu, nic takového není pravda, je to zelené dogma...

portwyn 30.4.2008 15:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jenom to dýl trvá

Ona je to tady taková poloviční...no, už jen čtvrtinová východní Asie: (relativně) levnější pracovní síla, přitom ale kvalifikovaná, donedávna levnější energie atd. Takže energeticky náročnější výroba se tu ještě místy drží (než zdrhne do té Asie i zbytek). Pro zaměstnavatele byly nízké platy a ceny některých vstupů výhodné a pro ekonomiku to zmírnilo přechodové období. Polštář ale už splaskává, platy stouply a energie už taky levná není...tudíž i ta energetická náročnost bude muset jít dolů.

Politické vášně po zpracování alternativ určitě vzniknou. Ovšem to ať si řeší politici mezi sebou...

Netřeba 30.4.2008 9:00

Re: Jenom to dýl trvá

Správně, ale jenom částečně.

Když z této planety zmizí člověk, rovnováha se obnoví řádově během desítek let. Jsou ale na zemi místa, kde bude rovnováha za několik minut.

JBT 30.4.2008 9:08

Re: Re: Jenom to dýl trvá

Není toto řešení trochu egoistické vůši příštím generacím? Co kdybychom se trochu uskromnili?

Emil XX 30.4.2008 9:14

Daleko větší efekt než "skromnost" má omezení

blbosti. Jádro např. může zajistit dostatek energie bez emisí CO2. 

Skromnost koho a za jakým účelem? Vždyť je to celé nesmysl. Můžete jít obcházet třeba stávkující dělníky a říkat jim, že by se namísto požadavků na růst platů měli uskromnit...

Uskromnit by se měli především parazité, kteří se živí šířením pochybných ideologií a jít namísto toho dělat něco užitečného, pokud jsou ovšem toho vůbec schopni.

JBT 30.4.2008 9:31

Re: Daleko větší efekt než "skromnost" má omezení

Tohle se už dostává do politické roviny. O " kapitalistických parazitech" jsme toho slýchavali v minulosti dost a dost - nu a máme to zde znovu. Jen tak mimochodem faktická poznámka - dělníků je v vyspělých zemích ne více než 20-30% celkové pracovní síly - většina je ve službách.

Emil XX 30.4.2008 9:08

Čemu říkáte rovnováha - ŽÁDNÁ rovnováha na zemi není

a nikdy nebyla. Vše je v pohybu, člověk k tomu jen trochu přispívá a ani se neví, zda dobře či špatně. To "dobře" či "špatně" jsou navíc čistě lidská kritéria, příroda nic takového nezná. Je dobře či špatně, že voda vře při atmosférickém tlaku při 100 oC?

JBT 30.4.2008 9:19

Re: Čemu říkáte rovnováha - ŽÁDNÁ rovnováha na zemi není

Teoreticky máte jistě pravdu. Prakticky ze svého hlediska jsem rád, že jsem na světě, kde se dá slušně žít, jen si nejsem jist, zda je morálně správné se řídit heslem "po nás potopa " - i s vědomím, že ta "potopa" samozřejmě opadne.

Kotec 30.4.2008 9:29

Re: Re: Jenom to dýl trvá

No... některé věci se během desítek let neobnoví... třeba pralesy nebo tundra jsou spíš na stovky let a co se týče radioaktivního odpadu... tam jsou to tisíce až desetitisíce...

Netřeba 30.4.2008 11:06

Re: ... některé věci se během desítek let neobnoví...

Špatně jsem se vyjádřil. Nemyslím obnovu do původní formy, počtu druhů a pod. Myslím tím prostě rovnováhu v přírodě, resp. rovnováhu v daném ekosystému.

A ujišťuji vás, že bez "důmyslných" a "vědeckých" zásahů člověka do jakéhokoliv ekosystému, se rovnováha obnoví velice rychle. Jiné druhy, jiný potravinový řetězec, ale fungovat bude.

Vč. oblastí s radioaktivitou. Důkazem jsou ostrovy v Tichomoří, kde USA v 50.  letech prováděly svoje jístě mírumilovné jaderné výbuchy.

Anděla 30.4.2008 17:03

Re: Re: ... některé věci se během desítek let neobnoví...

Vždycky nastane nějaká rovnováha, otázka je, zda to bude vyhovovat lidstvu.

Wlasta 30.4.2008 10:21

Re: Jenom to dýl trvá

co to je ta Vaše narušená rovnováha? Z pohledu Matky Přírody nebo zpohledu člověka?

Saša 30.4.2008 8:22

Mimořádně hezky napsáno.

Má úcta k Vám, pane Bárto, stále stoupá.

Netřeba 30.4.2008 7:04

Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

kdybyse místo Mogulu používal olivový olej? 

Vlastně jinak. Jak to, že místo Mogulu již dávno nepoužíváme olivový olej? :-)

Krhut 30.4.2008 7:23

Re: Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

Protože olivový olej se do motoru nehodí, ale ricinový (který je hlavní složkou Mogulu a pěstuje se na vedlejší farmě) ano.

Netřeba 30.4.2008 8:05

Re: Re: Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

Už se těším, jak za pár týdnů bude zase celá naše republika krásně řepkoolejově žlutá. Mě se tento odstín žluté velmi líbí.

Nakonec co pěstovat na těch polích, kde dřív byla cukrovka, když teď cukr konečně dovážíme, že. :-)

honzak 30.4.2008 8:09

Re: Re: Re: Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

a ten úžasný smrad! Je určitě biodokonalý....

Netřeba 30.4.2008 8:56

Re: Re: Re: Re: Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

A kolik třicetikorunových bankovek přibude při návštěvách alergiků u lékaře. Na pohotovosti  budou pochopitelně platit devadesátikorunovými bankovkami.

JanaB 30.4.2008 9:02

Re: Re: Re: Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

Jo a možná se té řepky letos dočkáte i dvakrát do roka, ona prý mrcha děsně rychle roste a ještě se pak navíc před sklízením stříká něčím jako Round up (to je to svinstvo na likvidaci plevele), čímž se urychlí její dozrávání. Informace z první ruky přímo od souseda zemědělce, který taky řepku pěstuje.

Kotec 30.4.2008 9:31

Re: Re: Re: Re: Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

to je blbost, řepka je ozim

dino 30.4.2008 10:26

Re: Re: Re: Re: Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

No, round-upem asi ne;-), to je totální herbicid blokující fotosyntézu... ale nejspíš něčím, co produkuje etylén. Jinak, řepka je dvouletka, ale třeba už to nějak farmáři "okecali", nejsem farmář. A nejsem ani alergik, ale ty "velké širé žluté lány" taky nemusím.

Pavel 30.4.2008 10:51

Re: Re: Re: Re: Re: Kolik kiklometrů by bylo možno najet mezi výměnami,

Právě že round-upem jo. A používá se při sklizni všech luštěnin. Pro správnou funkci kombajnů je totiž nutné, aby byly ty luštěniny uschlé, a přitom nemůžou být suché dlouho, aby se semena nevysypala. A tak se zelené pole postříká round-upem, a po pár dnech se suché může sklízet.