29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Internet kontra Gutenberg

Mohučský rodák, původně zlatník a brusič drahokamů a zrcadel Johannes Gutenberg narozený kolem roku 1400 je většinou histo­riků považován za vynálezce písmolijectví a knihtisku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vavruška 11.12.2019 6:39

Zobrazováním bílých písmen na *počítačovém* monitoru by se muselo vůbec nic. A to proto, že monitor je podsvětlen po celé ploše.

U mobilů je to trochu jinak, protože*pokud* má mobil OLED displej, bod na displeji skutečně odebírá proud jen tehdy, když svítí. Jenomže displeje s OLED jsou v přepočtu na jednotku plochy velmi drahé.

Pro takové účely, které popisuje autor, existuje již léta tzv. e-ink, používaný hlavně na elektronických čtečkách. Ten odebírá proud pouze při změně pixelů z bílého na černý.

Chápu, autor chtěl být vtipný a originální. Ale ještě je potřeba o dané problematice něco vědět. Přečíst si jeden článek v bulvárním tisku nestačí.

R. Langer 11.12.2019 5:54

Zase samé lži, Zelený bolševiku. Nic než lži. :-P

P. Rada 11.12.2019 4:58

"Součastné šílenství kolem uhlíkové stopy" ....

... spočívá spíše v tom, že např jen průměrný Evropan spotřebovává/produkuje cca 7t uhlíku ročně - zatímco jeho předci vystačili i méně jak s desetinou a technologičnost potenciálně umožnuje se tam vrátit při podstatně vyšší životní úrovni.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uhl%C3%ADkov%C3%A1_stopa

Celosvětově k měrné spotřebě narostla i populační četnost a tak celkové imise lidstva už převyšují průměrnou sopečnou činnost a zároven i schopnost eliminace uhlíku 100x!!!

Klima se proto globálně mění s gradientem který převyšuje všechny změny za poslední desetimiliony let. Dramatičtější globální změna nastala jen na K/T rozhraní pravděpodobně v důsledku masivního impaktu. Dopady imisí desetimilionů komínů se tomu dnes začínají blížit jak nikdy. Podobný efekt ale přesto s meším gradientem nastal v PETM před 55miliony let. Tehdy nárůst i odezva ke kterým má lidstvo nakročeno za 2 století však trvaly cca 20tis let.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

Rozvíjející země se žel konzumní "šílenství" hnané bezuzdnou reklamou snaží dohnat. Sotva kdo včetně autora si uvědomuje, že tento (dnes původem převážně fosilní uhlík) už v atmosféře či oceánach zůstane celá titisíciletí a navíc hrozí navození kladné zpětné vazby tepelným uvolnováním akumulovaného uhlíku s permafrostu. Tedy další urychlení růstu extrémnosti a dynamiky podnebí. Spolu s růstem hladin oceánů tak prakticky trvalé omezí dosažitelné potravinové produkce planety.

Považuji za vpravdě "šílenost" mít celý vesmír na dosah a chovat se i při dnešní informatice a znalosti Fermiho paradoxu dál podobně primitivně jak dáví obyvatelé Velikonočních ostrovů.

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

A. Hrbek 11.12.2019 2:28

Vážený pane Husáku!

1. Pokud se Vám nelíbí černý text na bílé barvě, tak můžete si zapnout inverzi. A některé texty na internetu jsou tak zobrazeny. Po několika hodinách práce s bílým textem na černém pozadí zjistíte jeho nevýhody, při nejmenším menší kontrast. Tenkou černou čárku na bílém pozadí vidíte dobře, tenkou bílou na černém pozadí vidíte hůře.

2. Základní barva obrazovky není černá, jak zjistíte, když obrazovku vypnete. I ta černá barva na obrazovce se musí energeticky náročně míchat.

3. A zkuste si na tiskárnách trvale tisknout bílé texty na černém pozadí. Za chvilku budete mít po toneru. A technicky, ekonomicky i z hlediska surovin a recyklace je podstatně výhodnější mít bílý papír než černý papír.

Takže naši předkové nebyli asi tak blbí jako jsme občas my.