6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Devátá vlna pro Bělověžský prales?

Nikoliv, vážení čtenáři, tedy vy, kdož snad máte v paměti mé dřívější blogy na „šumavské téma“, neposlal jsem Neviditelnému psu omylem znovu svůj text z ledna tohoto roku. Tedy ten, který jsem s odkazem na klasické dílo Ilji Erenburga a námořnickou mystiku nazval Devátá vlna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 21.8.2017 21:38

Re: Jak k něčemu vyzývá hnutí Duha a jim podobní ekofašos,

pára (nyní p.rada) má dnes směnu. Možná dostane i prémie.

P. Rada 21.8.2017 14:06

Re: Ke spontální otázce

Dávám Vám zapravdu, že mnohá data jsou zbytečně přenášená. Bývají to ale hlavně obrázky, filmy, reklama ... - sotva věcně orientovaný text. Zkuste si poměřit fakta. Je to ta cesta k "vystřízlivění" po které voláte.

P. Rada 21.8.2017 14:01

Re: Jak k něčemu vyzývá hnutí Duha...

Rozsah zalesnění pohledem s družice je jedno kritérium a míra odumírajících porostů smrku a borovice černé zas jiné. Nárůst náletových dřevin a schopnost stromů dožít se svého biologicky ohraničeného věku - resp alespon dát masivní dřevní hmotu - je něco jiného. V důsledku vyšího obsahu NOx ve deštových srážkách dnes také za§stá travou kdejaká kamenitá sut, tu a tam na ní keř... a satelitu se to může jevit jako les.

http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/hrozi-premnozeni-kurovce-loni-kvuli-nemu-vzrostla-tezba_374377.html

Letos sucho dost ustoupilo ale jak to vypadá tak "Poslední soud" byl už nad těmito dřevinami u nás vynesen:

http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/lesy-bez-budoucnosti-ct-2

J. Schwarz 21.8.2017 12:49

Re: Ke spontální otázce

K čemu vá, Rado, to "přenášení velkého množství dat" vůbec je, když se stejně chováte jako po flámu?

J. Schwarz 21.8.2017 12:47

Re: Jak k něčemu vyzývá hnutí Duha...

Není náhodou v Česku nejvíc lesů od časů Praotce Čecha? Ti takzvaní "ekologové" jsou ty samé typy jako flagelanti, co se v průvodech bičovali v roce 1000 našeho letopočtu v očekávání Posledního Soudu. Akorát že ti naši se navíc k tomu kajícnictví cítí jako bojovníci Přírodní...

P. Rada 21.8.2017 12:34

Re: Jak k něčemu vyzývá hnutí Duha...

Trucovitost je jedním s manýrů malých dětí, které si chtějí zachovat neústupnost, pozornost a nejraději vůbec prosadit jen sebe.

Takže když Duha nabádá chránit co možná původní lesy jako systém - jste pro je ničit?

Pokud by obecně byl společenský systém vyvážen tak, že o přírodní postředí bude náležitě možnostem lidským pečováno - jsme přeci dnes pány planety - pak by vliv takových organizací jako je Duha zřejmě poklesl. Opak je ale daleko spíše pravdou a tak leckde drancovačka zdrojů předtím tisíciletí vytvářených pokračuje s rostoucí tempem. Právě lesy ale byly příznačně podmínkou vzniku civilizací.

Ve výkonných orgánech státní správy dnešního tzv civilizovaného světa nemá ale přírodní prostedí adekvátní ochranu - natož zastoupení. Proto není divu, že se doslova před očima samolibého a trucovitého homo, který nehodlá na svém jednání nic měnit, začíná přírodní prostředí hroutit.

Kdyby nešlo i o podstatu lidského života uvězněného v uzavřeném systému planety - nebylo by to asi třeba tolik reflektovat. Duha navíc nemá žádnou výkonnou moc - jen může podat informace - pro něko asi i nelibé a u někoho třeba vzbudit emoce či ho jaksi probudit do reality. Nakonec i autor sám by bez Duhy asi o osudu dotyčného pralesa zde nenapsal.

P. Rada 21.8.2017 12:08

Re: Ke spontální otázce

Filozofie je pro mě rozhodně zajímavá ale zároven jsem člověk reálný s reálným vlivem na okolí.

Doporučuji proto podle mých zkušeností - když už - předně realitu reflektovat a nejdeli to jinak pomoci si filozovií nebo třeba i vírou.

P. Rada 21.8.2017 12:04

Re: Ke spontální otázce

To, že člověk do přírody nemusí jednou patřit, vypadá podle jeho součastného trendu konání.

Konec konců více jak 99% všech druhů které tu kdy byly už do přírody dnes nepatří - nepřežily a nebylo by statistického divu kdyby se tak stalo i druhu homo - údajně rozumnému.

Můj názor na člověka zatím spíše opačný. Už proto, že lidský organismus co do četnosti nese/hostí zhruba 10x více geneticky odlišných entit, které se starají jak o jeho trávení tak o jeho imunitu, nálady... člověk historickou i dnešní podstatou doposud k přírodě patří. Viz publikace 10% člověka. Chová s v tomto prostředí přesto stále egoisticky a vyhroceněji tak, jako by v něm nechtěl zůstat a věděl jak to zařídit aby přitom zůstal naživu.

P. Rada 21.8.2017 11:51

Re: Ke spontální otázce

Pane Lenci lidé kteří nevědí nic o pokroku v informatice a elektronice který doposud umožnuje s menším nákladem energie přenášet větší množství dat, se příznačně sé omezenosti nad používáním počítačů podivují.

Jejich přidrzloct v samolibém tykání s někým kdo je jiný, nemění nic na tom, že o ekologii zřejmě nic vědět nechtějí. V přírodním prostředí je příznačně minimalizace nákladovosti jednou s nejčastějších cest vedoucích k udržitelnosti života.

J. Lepka 21.8.2017 10:57

Re: Ke spontální otázce

Doporučuji prostudovat Boethia. Venkoncem nemusíte celé dílo, stačí jen jeden citát z Útěchy z filosofie : Si tacuisses, philosophus mansisses. – „Kdybys byl mlčel, zůstal bys filosofem“

M. Vondráček 21.8.2017 10:53

Re: Ke spontální otázce

Vypadá to, že člověka do přírody nepočítáte .

P. Lenc 21.8.2017 10:17

Re: Ke spontální otázce

Ano a obvzlášť rytí monogramů do kůry stromů je opravdu výživné.Jenom mně nejde do hlavy, jak takový ekologický myslitel jako je Rada může používat počítač vyrobený "skrze surovinovou berličku".Jinak Rado, pojímáte "problém" až filozoficky, jeden by se až rozplakal.

S. Donát 21.8.2017 10:04

Jak k něčemu vyzývá hnutí Duha a jim podobní ekofašos,

je dobré udělat pravý opak.

P. Rada 21.8.2017 8:19

Ke spontální otázce

"Jak může mít – má-li mít - divočina na růžích ustláno?“ Divočina v pravém slova smyslu zde byla před příchodem člověka, který si své okolí začal podepisovat až přetvářet a zejména od tehdy, když nabyl vyších stupnů intencionality a stal se z něj někdy před 70 tis lety už homo s.s. (viz Dunbar "Příběh rodu homo"). Někdy podpisy dělá doslova skrze nožem vyryté iniciály v kůře stromů - dříve jeskyními malbami - nověji jsou dokladem posprejované zdi... Jiným taky-podpisem člověka je ale např změna biodiverzity, složení atmosféry, oceánů, porostů pevnin ... V tomto smyslu divočina vedle člověka na růžích ustláno rozhodně nemá už proto, že sotva co s minulého zůstalo zcela "nepodepsáno". Např. ta biodiverzita klesá víc jak 1000x rychleji jak před Antropocénem - (viz Moldan "Podmaněná planeta"). Navíc hned v několika zásadních oblastech ztrácí celá biosféra svou stabilitu. Spontální otázkou pro mě proto je, jak dlouho ještě toto uspořádání může vydržet pod tlakem lidské arogance před kterou už dříve zmizel i kdekterý prales?

Typuji, že i pro pozorovatele ze vzdáleného kosmu by jen ze složení atmosféry a neobvyklého elektromagnetického záření bylo už několik desetiletí zřejmé, že se na planetě začíná dít něco prazvláštního. Jeví se mi to tedy tak, že nejen divočina ale zejména druh který je dnes ještě skrze surovinovou berličku vládnoucí víc silou ega jak rozumem, o svou stabilitu ustlanou na fantazijních růžích své jedinečnosti přichází. http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html