16.8.2022 | Svátek má Jáchym


Diskuse k článku

EET: To nejhorší v nás

V pátek ráno jsem si do metra vzal Metro, abych si početl, co je nového, a hned jsem měl zkažený den. Kromě toho, že se tam naparovala primátorka Krnáčová, co všechno pro Prahu zařídila, tak mi náladu vzal hlavně „dopis čtenářky“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 14.11.2016 14:44

Kdo se nemá čeho bát?

Každý se má něco, čeho zveřejnění se může bát. KAŽDÝ.

I to, co není trestné, může kohokoli poškodit v očích těch, na něchž mu záleží. Prostě každý má něco, co chce skrýt před někým jiným.

Tak už to u nás lidí je. Proto jsme se naučili svá tajemství skrývat a po tajemstvích jiných okatě nepátrat. A být diskrétní. A možná právě proto jsme jediný živočišný druh, jehož nepříbuzní příslušníci vydrží spolu chvíli v narvané tramvaji, aniž by se pozabíjeli.

M. Prokop 14.11.2016 17:52

Re: Kdo se nemá čeho bát?

Dokonce i tu tramvaj vyrobí ... :-P

J. David 14.11.2016 14:14

EET, jak na mršku podšitou...

Nu, buď ONline, když bude hůře, OFFline. Záleží na hardwaru (chytré iPhony, iPady, nouťasy, či klasické PC) a i na softwaru (relevantní aplikaci EET, na ten který typ užití EET). Potom na připojení do datové sítě (WiFi, dostupnosti signálu, etc.). V neposlední řadě i chrochtací "pečatnaja mašinka", která vystaví účtenku, obvykle termotiskem. Jo, a ještě energetický zdroj, takové LiOn nabité akumulátory do zásoby, u trhovce na rynku, aby paragony na svařené víno a kapra psát dvakrát s průpisem nemusel venku rukou (když mu dojde "šťáva"), doma pak na kompu na OFFline EET k odeslání na FÚ. V naší kamenné putyce to již mají zavedeno, zúčtování ONline, jenom mi není jasné, proč bychom měli buzerovat zelináře na trzích v extravilánu, na prodej "jidášova ucha" "computer center"? A co erosenky, také budou vystavovat nejenom vnady, ale také budou vystavovat účtenky v terénu z mini tiskárniček ve "vuittonkách"? Jako prduch a bývalý ajťák se docela těším na tu "melu". Kouzelně smradlavej a chutnej sejra si pořídím u sedláka i s kozím a kravským mlékem ve formě občanské výpomoci (za obnovení funkcionality PC po "upgrade Mrkvosoftu"), a EET ponecháme v gesci putykáře. Putykář hospodu zavře a přenechá ji k provozu hasičům a myslivcům. Neziskovky.

vuittonc

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/418557/zene-vybuchla-elektronicka-cigareta-ve-vuittonce-z-kabelky-stoupal-dym-jako-ze-sopky.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

vuittonce

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/418557/zene-vybuchla-elektronicka-cigareta-ve-vuittonce-z-kabelky-stoupal-dym-jako-ze-sopky.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

K. Vyšata 14.11.2016 13:49

Logicky by se dalo s EET nesouhlasit,

nezavádět ji a nechat malé podnikatele na pokoji. Ale potom by se muselo zrušit hodně z těch vyjímek a úlev kterých máme v daňových zákonech hodně.

Tak tedy, souhlasili byste, kdyby se nezavedlo EET s odpočtem 24 840,- z daně na poplatníka? Nebo úlevu z daní na stravenky? Se snížením všech sociálních dávek? Školství zadarmo? Zdravotnictví zadarmo?

Protože když chtějí všichni, opravdu všichni větší platy, větší zisky a pečování státu, musí se někde na to sehnat peníze.

M. Prokop 14.11.2016 17:54

Re: Logicky by se dalo s EET nesouhlasit,

AŤ si Bureš strčí někam ty, kteří chtějí větší platy od státu a pečování, i s EET, na místo příslušné. Tedy do prdele.

J. Řezák 14.11.2016 12:04

Nevím, jak se k tomu problému postavit.

Ví náhodou někdo, kolik obchodníků už zaniklo v zemích, kde už EET vesele funguje? Byl jsem v Chorvatsku několikrát i po jejím zavedení a žádný rozdíl jsem nepoznal. "Naše" zelinářka, zmrzlinář i vinař (jezdíme na stejné místo) byli pořád tam, kde mají být.

R. Tesařík 14.11.2016 12:39

Re: Nevím, jak se k tomu problému postavit.

Tak fajn, tam to přežili..A jinde? Tam jste nebyl.

J. Řezák 14.11.2016 12:56

Re: Nevím, jak se k tomu problému postavit.

No proto se ptám. A také proto, že právě v tom Chorvatsku to je ještě třeskutější, než se chystá u nás.

R. Langer 14.11.2016 12:51

Re: Nevím, jak se k tomu problému postavit.

Třeba tady:

http://eet.money.cz/blog/miliardy-navic-do-statni-kasy-diky-eet-v-chorvatsku-se-to-nepotvrdilo

M. Hatlák 14.11.2016 9:34

Hlavně mám dojem

že jak se proti něčemu tak vehementně řve, jako proti EET, tak to jsou vždycky ti, kterým to skutečně ublíží. A ta obyčejná hokynářka to nepocítí, protože její zisk je tak malý, že nějaké EET u ní nehraje roli, jen ji trochu víc komplikuje život.

Neustále čtu strašidelné články o tom kolik malých podnikatelů skončí. Nezlikvidovaly jich daleko ví svého času super a hyper markety?

P. Selinger 14.11.2016 10:02

Re: Hlavně mám dojem

Pokud je její zisk opravdu malý, bude EET hrát roli velkou, nebo dokonce likvidační. Nejde jen o pořízení hardwaru, který asi hokynářka zatím nemá, protože ho nepotřebovala, ale i o měsíční platbu za používání software a připojení k internetu. Raději , než aby končili malí obchodníci, bych viděl, aby skoničilo EET a s ním i agrofertní ANO.

M. Hatlák 14.11.2016 10:09

Re: Hlavně mám dojem

Promiňte. Ale když jsem stál ve frontě na FÚ s daňovým přiznáním, kam "oko dohlédlo" měli všichni vyplněné a vytištěné daňové přiznání počítačem. Nikdo rukou. Tedy i ta hokynářka už si minimálně účetnictví vede v počítači, tedy má počítač doma. Kolik je asi v republice lidí, kteří podnikají a počítač nemají?

M. Prokop 14.11.2016 10:15

Re: Hlavně mám dojem

Mít počítač a mít EET jsou dost rozdílné věci.

R. Tesařík 14.11.2016 12:40

Re: Hlavně mám dojem

Vás se EET netýká, že? Možná zatím.

M. Prokop 14.11.2016 10:14

Re: Hlavně mám dojem

Ovšemže.

Burešova snaha o ničení konkurence a samostanosti.

Z. Lapil 14.11.2016 10:15

Re: Hlavně mám dojem

Jednou ze skutečností je, že předpisů je tolik, že se "v malém" podnikat dost dobře nedá. Narážím teď na to, že třeba "domácí" sýrárny a pekárny nejsou schopny splňovat hygienické přepisy, takže sýr či mléko od těch dvou koziček ve stodole nelze legálně prodávat. Náhradou je samozřejmě aseptický supermarket, případně pekárenské a obchodnické řetězce/frančízy typu MujObchod nebo ty dva nebo tři druhy koláčoven (Bakers jedna z nich?), co jsou tak stejné, že si ani nepamatuju, jak se jmenují.

A netvrďte mi, že hygienu nemám za důležitou. Na rozdíl od socialistů ale nepochybuju o elementární inteligenci lidí: věřím, že když podruhé koupí smrdutej sejra, potřetí už nakoupí jinde. Nemluvě o tom, že když někde nakupuju, tak i bez okresního hygienika VIDÍM, jestli tam svinčík je nebo není.

F. Václavík 14.11.2016 8:56

Jsou státy

hospodářsky úspěšné, kde stát pohlíží na daňovou optimalizaci benevolentně. A pak jsou státy, kde občany trestají smrtí, či utětím ruky a ty jsou (kupodivu?) hospodářsky na huntě.

No trochu jsem to přehnal, uznávám, ale aby pochopili i ti, kteří doposud nechápou.

M. Prokop 14.11.2016 10:16

Re: Jsou státy

Máte pravdu, ale nepochopí.

F. Kusák 14.11.2016 8:17

Nějak mně nedochází,

proč by mně v nějakém krámku, když si tam koupím svůj oblíbený čaj, neměla prodavačka vystavit účtenku. A když ji nevystaví a já ji nebudu požadovat, pak s tím stejně nějaká evidence tržeb nic neudělá. A jinak řečeno, taková účtenka je taky dokladem, že jsem koupil to, co jsem koupil a za to také zaplatil. Prostě, je to doklad, který, v důležitějších případech, je nutné založit. Chápu trhovce, že je EET obtěžuje. Tam snad by se dalo mluvit o nějaké jednodušší variantě, ale zrovna uvedený příklad je jaksi mimo mísu. A paní Krnáčová je spíše úspěšná primátorka a čistit "chlív", co tam zanechal Pavel Bém, je asi činnost dost náročná, a o tom autor nepíše. Ať raději rovnou uvede, že nemá rád Babiše. Bude to jistě férovější.

P. Selinger 14.11.2016 10:03

Re: Nějak mně nedochází,

Aha, člen ANO se ozval.....

M. Prokop 14.11.2016 10:18

Re: Nějak mně nedochází,

Je to doklad pro vás. Buďto ho chcete, nebo ne. Cokoliv nad to ke škodě jest.

Ad Krnáčová: Pražská primátorka Adriana Krnáčová slibovala začátkem roku 2015, že do tří let sníží počet zaměstnanců magistrátu o 25%. Ve skutečnosti jich od té doby přibylo dalších 109.

Ö nějaké "úspěšnosti" bych, co Pražák, vůbec nemluvil.

Z. Lapil 14.11.2016 11:01

Re: Nějak mně nedochází,

Ona Vám ji samozřejmě vystaví. Ale opravdu trváte na tom, že musí tu účtenku naťukat, poslat ji na ministerstvo, tam si ji nechat potvrdit, počkat, až ji pošlou zpátky a pak Vám ji teprve vytisknout?

Když zmiňujete Babiše: to ho máte opravdu tak rád, že mu potřebujete sdělit, co, kdy, kde, od koho a za kolik si kupujete?

F. Kusák 14.11.2016 16:03

Re: Nějak mně nedochází,

Prakticky se změnou režimu v roce 1989 jsem začal podnikat ať už jako OSVČ nebo statutár v řadě firem. Znám velmi dobře jak maloprodej tak velkoobchdní činnost nebo výrobu. Nemůže mě někdo podezřívat, že nevím o čem mluvím. Moc dobře vím jakým způsobem fungují někteří drobní živnostníci, hlavně v oblasti služeb. To, že se jim nechce zavádět další kontrolu a byrokracii docela chápu, taky jsem nadával. Ale v podnikání jsou horší věci než nějaká EET. Např. šikan od bezpečnosti práce nebo hygieniků. O kontrole z FÚ ani nemluvě nebo nedej bože dohled banky, když vám poskytne úvěr, nehledě na to, že máte zastaven veškerý majetek, protože za úvěr ručíte. To nějaký zaměstnanec nebo pisálek ani netuší. Takže nevím, proč by nějaký stánkař neměl povinnost evidovat své příjmy a výdaje.

Z. Lapil 14.11.2016 17:03

Re: Nějak mně nedochází,

Takže nejsme ve při?. Já si opravdu nemyslím, že stánkař nemá povinnost evidovat příjmy a výdaje a bez faktury/účtenky by neměl dostat ani korunu; krom toho, že zrovna stánkař je nejspíš nákup/prodej, a financové podvodníka snadno doženou.

Připadá mi ale (ve skutečnosti jsem si tím dost jist), že čím tvrdší předpisy, tím větší/dražší aparát na jejich splnění potřebujete, ať je to účetní nebo prostor navíc. A samozřejmě při malém obratu se velmi rychle dostanete do výdajů, které z příjmů prostě nepokryjete, pročež se drobný obchod postupně transformuje do supermarketů. Já byl taky OSVČ, než mě po 15ti letech činnosti udolaly pořád náročnější a náročnější předpisy (nejen ony, abych nelhal), netřeba mě podezírat z naivity.

Jde mi o takové věci, že když pod hlavičku "doprava" dáte povinnost vlastnit auto těch a těch vlastností, tak prostě zrušíte živnost tomu nádeníkovi, co mi trakařem převozí cihly ze dvora do patra. Že když zakážete prodávat chemickou látku hydroxid sodný, donutíte lidi kupovat přípravek na "prošťouchnutí hajzlů" Freddy, čtyřikrát tak drahý, ovšem obsahující 60% hydroxidu sodného.

Myslím si, že EET je další z nich a jsem si dost jist, že ničemu moc nepomůže, přinejmenším proto, že "bez účtenky" obvykle znamená nejméně několik desetikorun, spíš stovek či tisícovek; i kdyby byla "motivační loterie" - dovedete si představit, že někdo dá za los takových peněz? Himlelement - to si jako někdo myslí, že když v hospodě budou pivo prodávat bez účtenky, že jim nejbližší kontrola uzná, že vylili dvacet sudů zkaženého zboží, a ani to nereklamovali? Jak taková EET podchytí restaurační pračky peněz? Kdo nachytá "výklad snůch", když si vědma vytiskne účtenek dle libosti? Mě celá EET vážně připadá jako buzerace, notabene bez šance na podstatný výsledek, vycházející z předpokladu, že všichni jsme zloději. Nezlobte se na mě - mě to uráží.

J. Lepka 14.11.2016 7:52

Bohužel,

problém je v tom, že si tento a podobný článek ti, jimž je určen nepřečtou. Proč taky, když ho jejich guru neschválil.