16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 4.4.2024 11:20

Na Vítkově Turci nebyli. Zato tam byla řada rytířů z celé Evropy. Turci nebyli ani o něco později v bitvě pod Vyšehradem, která rozhodla o osudu první křížové výpravy definitivně.

Ta druhá dopadla tak, že se nejprve Žižka dostal u Kutné Hory do pasti, ze které se nedalo uniknout. Pak z ní unikl. Zikmundův vojevůdce Pippo Spano jej nejen nepronásledoval, ale ani se nezajímal o to, co Žižka dělá. Přicházela zima a to se přece neválčí, že? Tak se křižáci rozptýlili po okolí kvůli přezimování. Když přišlo hlášení, že se husitské vojsko probíjí ke Kutné Hoře, bylo už pozdě křižáky svolávat a pokoušet se město bránit. Ti, kdož na Zikmundově straně ještě mohli, se snažili odpoutat od nepřítele formou "každý sám za sebe". Sám Zikmund měl co dělat, aby unikl. Z dalších křížových výprav se už raději omluvil.

Ani u Kutné Hory Turci nebyli.

Ne že by se za husitských válek nepáchaly genocidy. Ale to tenkrát nebylo nic vyjímečného i bez Turků a kacířů. Stačí si přečíst dějiny Stoleté války. Ekonomicky na to země skutečně doplatila, ale vývoj se rozhodně nezastavil. Naopak, husitské války udělaly ze středověkého národa novověký.

J. Roškota 4.4.2024 9:22

Tak ono koupit cosi od IBM má také své výhody. Asi to nebude revoluce ale bude to fungovat. Nebo s větší pravděpodobností to bude fungovat. Koupíte si to cosi na internetu od Alzy nebo od kohosi neznámého kdo to má sice levnější ale nevíte jestli vůbec existuje zato chce zaplatit předem? V bankách ale i jinde na taková rozhodnutí mají odborníky kteří se zabývají tzv. risk managmentem. To že Žižka byl geniální vojevůdce se ukázalo až posléze ale to jestli bylo vůbec dobré rozhodnutí držet palce Husitům se diskutuje do dneška.

M. Pivoda 4.4.2024 11:38

Příběh s firmou IBM byl složitější.

Proč? Jen stručně jednu větev příběhu:

Když se totiž vynořily osobní počítače, tak výrobci jak software i hardware PC byli celkem spokojeni, že svým vstupem do tohoto odvětví, firma IBM pro zákazníky "posvětila" tento směr jako správný. Ano, tak velká byla, v té době, autorita firmy IBM na trhu počítačů.

Příběh zajímavě pokračoval tím, že firma IBM omylem navštívila maličkou firmičku Microsoft Billa Gatese (zběhlého studenta z Harvardu), Bill bleskově vyhodnotil chybovou situaci u IBM, slíbil firmě IBM to, co v té době neměl, a stal se tak velmi bohatým člověkem planety Země. Jak? Hlavně přes Windows, což je grafické uživatelské rozhraní (GUI), které Bill Gates ukradl firmě Apple (Steva Jobse), která to rozhraní GUI dostala zdarma od firmy Xerox. Byl to Steve Jobs, který rozpoznal význam GUI.

Bojovníka Žižku bych do toho určitě nepletl.

M. Pivoda 4.4.2024 12:05

Druhou vývojovou větev počítačového odvětví, v době vzniku PC, naznačil tento muž:

https://en.wikipedia.org/wiki/Larry_Ellison

Dnes asi můžeme hovořit o směru "cloud computing".

L. Písařík 4.4.2024 14:29

Máte pravdu, Žižka bojoval palcátem a svoje okované koule měl na řetězu.

P. Diviš 4.4.2024 9:01

V nouzové situaci dochází na nouzová řešení. Někdy pomohou a vytvoří i nový standard, jindy ne.

Osobně bych vsázel na kombinaci "IBM", zvláště ve spolupráci s okolím a v͇e͇d͇l͇e͇ ͇t͇o͇h͇o͇ podporoval a hlavně z͇k͇o͇u͇š͇e͇l͇ i nová řešení.

M. Pivoda 4.4.2024 9:13

Připomenu, že vynálezce hromosvodu, Prokop Diviš (26.3.1698 - 21.12.1765), musel ve své historické době třetinu své zprávy o vynálezu hromosvodu, věnovat fundovanému zdůvodnění pro tehdejší vládnoucí církev, že svod elektřiny z mraků do země nejde proti církevnímu učení.

M. Novák 5.4.2024 10:25

To se nezměnilo, až na to že dnes by mu ta třetina na ESG a boj proti oteplování nestačila. Holt církevní učení jako církevní učení.

M. Pivoda 4.4.2024 8:53

Cituji: „No one got ever fired for buying IBM.“ „Nikdy nikoho nevyhodili za to, že nakoupil od IBM.“

Souhlas. Tento citát jsem kdysi četl v americkém časopise "Datamation". Pracoval jsem totiž jako systémový analytik u počítače IBM 370 (ve velkém strojírenském podniku Královopolská strojírna Brno). Takže jsem tehdy i později přečetl úplně všechno, co se týkalo této firmy (i IBM System Journal). Připomenu, že v té tobě firma IBM držela 90% ziskovosti v odvětví počítačů. I když procento na trhu výrobků bylo pro IBM o něco nižší.

Upřesnění: Nákup letounů F35 nejsou pro ČR zcela vyhozené peníze. Proč? Protože americká armáda, v době zadávání a financování (!!!) výzkumného a vývojového projektu, viděla letadlo i s pilotem, nikoliv možný dnešní levný sebevražedný dron, řízený technologií umělé inteligence, AI.

L. Písařík 4.4.2024 10:16

Možná, ale nelze popřít, že F35 je stroj mnohem účinnější a univerzálnější. A jem vyjimečně bojuje face to face. Nechal bych na armádě, kdo jiný s ním bude operovat.

M. Pivoda 4.4.2024 11:45

Souhlas s tím, že rozhodnutí o letadlech by měla provést armáda.

Jenže piloti dnes nechtějí tak snadno umírat, jako to kdysi dělali, za II. světové války.

M. Pivoda 4.4.2024 12:24

Ani historicky později, jeden pilot, při svém sestřelení, nechtěl spolknout jed. Stručně z Wikipedie:

On 1 May 1960, a United States U-2 spy plane was shot down by the Soviet Air Defence Forces while conducting photographic aerial reconnaissance deep inside Soviet territory. Flown by American pilot Francis Gary Powers, the aircraft had taken off from Peshawar, Pakistan, and crashed near Sverdlovsk (present-day Yekaterinburg), after being hit by a surface-to-air missile. Powers parachuted to the ground and was captured.

Initially, American authorities acknowledged the incident as the loss of a civilian weather research aircraft operated by NASA, but were forced to admit the mission's true purpose a few days later after the Soviet government produced the captured pilot and parts of the U-2's surveillance equipment, including photographs of Soviet military bases.

The incident occurred during the tenures of American president Dwight D. Eisenhower and Soviet leader Nikita Khrushchev, around two weeks before the scheduled opening of an east–west summit in Paris, France. Khrushchev and Eisenhower had met face-to-face at Camp David in Maryland in September 1959, and the seeming thaw in U.S.-Soviet relations had raised hopes globally for a peaceful resolution to the Cold War. The U-2 incident shattered the amiable "Spirit of Camp David" that had prevailed for eight months, prompting the cancellation of the summit in Paris and embarrassing the U.S. on the international stage. The Pakistani government issued a formal apology to the Soviet Union for its role in the mission.

Following his capture, Powers was convicted of espionage and sentenced to three years of imprisonment plus seven years of hard labour; he was released two years later, in February 1962, in a prisoner exchange for Soviet intelligence officer Rudolf Abel. ...

L. Písařík 4.4.2024 14:20

Tak není třeba . S touto zbraní jde především o boj nadálku. Pilot uvidí cíl pouze na obrazovkách. I kdyby došlo k zásahu, střela míří na tepelný zdroj a to dává pilotovi možnost opustit strol pomocí cellule, skoro kokon, ve který se změní jeho sedadlo. A výcvik pilota stojí skoro jako F-35.

A. Teplý 4.4.2024 21:59

Česká armáda to vyřešila tak, že o studii "který letoun je nejlepší" požádala americkou firmu - a na základě jejího doporučení vybrala...

M. Valenta 4.4.2024 8:17

Jak už jsem podotkl včera. Klasické způsoby války praktikované na ukrajinské frontě by s vysokou pravděpodobností nebyly využívány v tak masové míře, kdyby Západ před deseti lety tak trestuhodně neselhal.

P. Diviš 4.4.2024 9:05

To je problém demokratických států: Válka je nepopulární a proto se jí politici snaží vyhnout i tehdy, kdy už je to kontraproduktivní.

K tomu podpora "chcimírů", mírových hnutí potenciálním protivníkem, osočování potenciálního nebo i skutečně, ale nepřiznaně napadeného a jsem přesně tam, kde my a dnes jsme.

A. Teplý 4.4.2024 22:05

Na druhé straně válka politikům řeší problémy (atronomické dluhy, nespokojenost, hospodářskou krizi), které jsou jiným způsobem už neřešitelné.

P. Pepax 4.4.2024 8:12

Nákup F35 od US se nedá obhájit ničím, z hlediska rozvoje bezpilotních prostředků, raket různého typu a PVO je tento nákup pro Česko čistokrevný nesmysl, pro US je to ale skvělý byznys.

J. Nevrkla 4.4.2024 7:43

Na ukrajinském bojišti i v Perském zálivu se ukazuje, že Amerika se svými letadlovými loděmi, F35 a slabou schopnosti vyrobit i tank nemá schopnost nadále světu šéfovat a svět si to uvědomuje. Po druhé světové USA produkovaly dvě třetiny světové výroby železa a oceli, dnes asi 4%. Jsou nahé v trní.

R. Vacek 4.4.2024 7:28

Když už nás naši neschopní politici do té šlamastiky dostali, nebude nakonec nejvýhodnější ta letadla zaplatit, ale neodebrat?

F. Navrátil 4.4.2024 7:19

Stíhací bombardéry F-35 nekupuje fialová vláda proto, že by je Česká republika potřebovala. Jejich prodej potřeboval americký výrobce. Proto také systém "Zaplať hned a možná později dodáme."

P. Hák 4.4.2024 6:40

Pan autor to napsal kulantně - nakonec co mu taky zbývá.

O nákupu F-35 bylo rozhodnuto, jakmile 5K vyhrála volby. Určitě F-35, jedině F-35, a kdo říká něco jiného, je zrádce. Nedokážu si představit, jakou páku by při jednání o ofsetech atd. česká strana měla.

V. Mokrý 4.4.2024 6:57

A přitom jsou to letadla, což jsou už nyní na minulou válku, která však dostaneme až za 10let, že !

P. Hák 4.4.2024 8:01

Ale o to vůbec nešlo. To nebylo takticko-technické rozhodnutí, ale gesto loajality k USA.

V podstatě to psal i velmi proamerický pan Machala. Včera uvedl zhruba toto (opravte mne, pokud se mýlím): koupíme za velké peníze něco od USA, zadlužíme se u nich co nejvíc, a USA pak budou svého zákazníka chránit.

Bereme-li to takhle, pak je úplně jedno, zda ta letadla k něčemu budou, nebo ne.

P. Diviš 4.4.2024 9:11

Spíš na budoucí, ale raději to nechte koňovi.

V. Němec 4.4.2024 5:00

Nuda v Brně.