27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

DOBA: Umělá inteligence nám nastavuje zrcadlo

Doufejme, že vzájemný vztah bude trochu lepší, než má Homo sapiens s ostatními lidoopy, s kterými má také společný původ. To ukáže až budoucnost. Zatím se radujme, že nám přibyl nový šikovný, rychlý a „chytrý“ spojenec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 4.12.2023 19:59

K tématu umělé inteligence, AI. Google Translate ze spolehlivého informačního zdroje.:

Proč se AGI nerovná nadvládě nad lidstvem: Nejprve se podívejme na lidskou analogii, kterou použil LeCun: „Inteligence u lidí ne vždy koreluje s touhou po kontrole. Ve skutečnosti je to často naopak. Intelektuálně nejnadanější z nás nejsou nutně ti, kteří hledají moc. Tento jev lze pozorovat v různých oblastech, od mezinárodní politiky až po místní komunity. Věří se, že ti, kteří nejsou tak intelektuálně vybaveni, mohou cítit větší potřebu ovlivňovat ostatní, možná jako kompenzační mechanismus. Naproti tomu lidé s vyšší inteligencí mohou často procházet životem a spoléhat se na své dovednosti a znalosti.“

Druhým bodem, který je třeba zvážit, je naše stávající pohodlí při práci s lidmi chytřejšími, než jsme my. Jak Yann LeCun přemítá o své vlastní zkušenosti s vedením výzkumné laboratoře, „nejvíce odměňujícími zaměstnanci byli ti, kteří přinesli více intelektu než já. Práce s jednotlivci, kteří projevují vynikající intelekt, může být obohacující a povznášející.“ Podobně naše budoucí interakce s asistenty umělé inteligence, o kterých si představujeme, že budou inteligentnější než my, naše schopnosti pravděpodobně spíše posílí, než je sníží.​

B. Havel 4.12.2023 16:55

Umí být AI také moudrá?

P. Skřivan 4.12.2023 17:33

Určitě: zejména když nic nevymyslí. :-)

M. Pivoda 4.12.2023 13:09

Cituji ohledně nedávného krizového vývoje v americké firmě OpenAI (viz její produkt ChatGPT, verze 4, dnes už ve verzi Turbo):

... It’s also a reminder that in the great AI debate, we not only need to pay attention to the technology itself but also the people who develop and control it. (Je to také připomínka toho, že ve velké debatě o AI musíme věnovat pozornost nejen samotné technologii, ale také lidem, kteří ji vyvíjejí a ovládají.)

Souhlas!

Schopný programátor doc. Poláka, Leoš Továrek, byl současně morálně schopný všeho. Stal kdysi v minulosti se šéfem vědce matematika-logika doc. Poláka, a z toho titulu sprostě kradl Polákovi jeho vědecké práce. Docent Polák o tom sepsat několik stránek textu, které mi pak předal.

Když jsem argumentoval ohledně vysokého potenciálu Polákova AI výzkumu, Leoš Továrek na mne (při naší společné chůzi po ulici) vyjel: "Nikdo to tak nedělá, jako doc. Polák!"

Hm. Vězte, že inovátoři jsou vždycky svérázní (svou prací i svým chováním). Jenže Leoš chtěl zapadnout do většinového pracovního kolektivu, tehdy na Slovenské Akademii věd v Bratislavě, (Ústavu technické kybernetiky) kam doc. Polák z Brna 1krát týdně vlakem z Brna dojížděl. Ze zdravotních důvodů doc. Polák pracoval doma v Brně.

P. Skřivan 4.12.2023 17:35

Klídek: AI se přece vymýšlí sama, ne ? :-))))))))))

M. Pivoda 4.12.2023 18:17

S ideology nelze diskutovat.

D. Galandák 3.12.2023 13:31

Umělá inteligence ChatGPT má potenciál výrazně zlepšit náš život. Dokáže zodpovědět většinu otázek, namalovat obrázek nebo složit melodii. V budoucnu bude umělá inteligence schopna vykonávat i další úkoly, které dnes považujeme za výhradně lidské.

Samozřejmě existuje také řada potenciálních rizik spojených s umělou inteligencí. Je důležité, abychom umělou inteligenci využívali zodpovědně. Musíme se zajistit, že bude použita k tomu, aby prospívala lidstvu, a ne aby mu škodila.

Zde je několik konkrétních opatření, která můžeme podniknout, abychom zajistili bezpečné a zodpovědné využívání umělé inteligence:

Musíme vyvinout etické kodexy pro vývoj a využívání umělé inteligence.

Musíme investovat do výzkumu umělé inteligence, který se zaměřuje na bezpečnost a odpovědnost.

Musíme zajistit, aby veřejnost měla povědomí o potenciálních rizicích a výhodách umělé inteligence.

Pokud budeme umělou inteligenci využívat zodpovědně, může nám pomoci vytvořit lepší svět pro všechny.

J. Majzlík 3.12.2023 14:04

Musíme především vytvořit úřad, který bude schopen to vše, co musíme účinně kontrolovat, hlásit a sankcionovat.

Musíme zajistit, aby nějaká zlobivá UI funkci tohoto úřadu nerušila.

Pro jistotu ;-D.

M. Pivoda 3.12.2023 21:00

Na to je již pozdě.

"Přiběhnout po funuse s křížkem!", se říká.

M. Pivoda 3.12.2023 21:27

Velká debata o AI. Velká debata o AI byla již zahájena a pokračuje ... Je AI přítel nebo nepřítel? Je AI cestou k hojnosti? Nebo konec lidstva? Jste akceleracionista (jdi rychle!) nebo doomer (zpomal!)? Věříte, že AI nám všem v příštích 5 letech dá božské schopnosti, nebo svrhne lidstvo?

The Great AI Debate. The great AI debate is on... Is AI friend or foe? Is AI the road to abundance? Or the end of humanity? Are you an accelerationist (go fast!) or a doomer (slow down!)? Do you believe AI will give us all god-like powers in the next 5 years, or overthrow humanity?

Kvůli místním magorům na Neviditelném psovi (blogu významného českého sci-fi spisovatele) neuvádím zdroj těchto důležitých informací v jazyce anglickém.

J. Majzlík 3.12.2023 23:35

P. Pivodo, taky jsem pro jistotu přidal smajlíka. Ale jinak dobrý.

V. Pavelka 4.12.2023 16:39

Máme etický kodex na ,,Čas", ?Čas neexistuje ! Čas si vymysleli lidi , aby věděli od kdy do kdy a kolik za to ! Jak říkal Jan Werich ! Ale čas nikdo neviděl !!

M. Pivoda 4.12.2023 18:19

... „Chci, aby bylo jasno, (že) bez zásahu Kongresu nám do konce roku dojdou prostředky na pořízení dalších zbraní a vybavení pro Ukrajinu a na poskytnutí vybavení z amerických vojenských zásob,“ uvedla šéfka rozpočtu Bílého domu.

„V současné době není k dispozici žádný kouzelný hrnec finančních prostředků. Došly nám peníze. A téměř došel i čas,“ dodala. ...

J. Roškota 3.12.2023 8:24

ChatGPT je jen taková cirkusová prezentace umělé inteligence. Systémy umělé inteligence používáme všichni již několik let, aniž bychom to zaznamenali. Všechny překladače, většina vyhledávání na internetu, navigační systémy a mnoho dalšího ne až tak běžnému uživateli zřejmého zpracování velkého objemu dat mají v sobě zabudovanou AI.

M. Pivoda 2.12.2023 21:27

Prošel jsem téměř celou diskuzi, po mém diskusním příspěvku, a zjistil jsem že existuje příliš mnoho občanů, jejichž síla volebního hlasu v demokracii je sice úplně stejná jako například moje, a přitom neví vůbec nic o probíhající náhradě lidského mozku strojem (a důsledcích).

O náhradě lidských svalů se jednalo během průmyslové revoluce. Přečtěte si o té změně, prosím, ve Wikipedii.

Wikipedie:

Průmyslová revoluce byla postupná změna v období od 18. do 19. století, kdy se zásadně proměnilo zemědělství, výroba, těžba, doprava a další hospodářské sektory. Do té doby hospodářství dominovalo zemědělství. ...

M. Pivoda 2.12.2023 21:47

Člověk = svaly a mozek.

P. Skřivan 2.12.2023 21:54

Nepřeháněl bych. AI není nic jiného, než jen další rozvoj informačních technologií. Ty se rozvíjejí už dlouho. Zatím to do lidského mozku má velice, velice daleko.

M. Pivoda 2.12.2023 22:00

Já o AI něco vím. Kvůli AI jsem byl místní mafií sice vyhozen z VUT Brno (po roce 1989), ale byl jsem tím i "vykopnut" do USA. Takže si vůbec nestěžuji.

Před tím jsem také pracoval v IT odvětví, jako systémový analytik u IBM 370/145.

Závěr

I nedokonalé nástroje mohou být prakticky užitečné. P. Skřivan, jeví se mi, že má velice, velice daleko k pochopení vo co go.

R. Langer 3.12.2023 17:08

Ty víš leda tak velké kulové, ty naše malá hloupoučká UI. ;-D

M. Pivoda 3.12.2023 21:02

Roman Langer je další místní magor, po nemocném Lejnovákovi.

V. Pavelka 4.12.2023 16:11

Jeden z Aktivátorů AI v Brně , říkal že je to jen Statistika a Matematika !?

M. Pivoda 4.12.2023 16:13

I nedokonalé nástroje a stroje mohou být prakticky užitečné. Nebo mohou i zabíjet.

V. Pavelka 4.12.2023 16:44

Dokážete zapřahnout AI do vraždy ,jako pomocníka ?

M. Pivoda 4.12.2023 18:20

Já ne, ale vojáci se o to snaží stále.

M. Pivoda 2.12.2023 22:05

Dobrý přehledový článek je zde v jazyce českém:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-ai-umela-inteligence-slavny-chatgpt-meni-svet-necekanymi-zpusoby-zvladne-vic-nez-jakykoli-clovek-240694#utm_source

M. Kocián 3.12.2023 9:56

Od Féničanů (a zřejmě ještě dřív) dominoval ekonomice obchod, kterému je vcelku jedno, s jakou komoditou zachází. A z těmi revolučními změnami bych to nepřeháněl, zase tak revoluční nebyly, jen se to dětem lépe učí.

M. Pivoda 3.12.2023 11:34

Cituji: "Od Féničanů (a zřejmě ještě dřív) dominoval ekonomice obchod, kterému je vcelku jedno, s jakou komoditou zachází. ..."

To já ale vůbec nezpochybňuji. Nicméně uvědomte si, prosím, že Féničané obchodovali jen s komoditami (olivy, olej, víno, ...). Následovala by asi dlouhá ekonomická přednáška.

Problém současné ekonomiky, vnímané pouze přes ekonomické výkazy sice funguje, ale až se zpožděním, které může být strategicky důležité. Následovala by dlouhá přednáška z předmětu Inovace.

K tématice AI: Revoluční změny, které ovlivňují i současnou AI, spočívají hlavně v tom, že výpočetní výkon počítačů (na kterých "běží" algoritmy současně dominantního strojového učení) se vyvíjely exponenciálním tempem za posledních cca 130 let. A dnes už překonávají výkon lidského mozku (fyzicky uzavřeného v lebce). Následovala by dlouhá přednáška o vývoji IT i AI.

A potomci? Děti se dnes mohou učit, díky internetu, už také na Khan Academy, tzn. nejen ve školách. A také ve vzdálené Africe (například), už to začíná fungovat. Následuje "brain drain".

M. Kocián 3.12.2023 11:55

Pořád nevím, co je na tom revolučního. Mozek není počítač a jeho výpočetní kapacita je asi tak stejné měřítko, jako hmotnost - mozky génia a idiota váží zhruba stejně a výpočetní kapacitu lze využívat k vynalézání nových věcí stejně jako k luštění křížovek nebo počítání Ludolfova čísla na x míst. Jak moc se od vynalezení prvního počítacího stroje zvýšila kreativita jeho nástupců?

M. Pivoda 3.12.2023 12:22

Co je revolučního a velmi stručně?

Asi uznání toho, že statistická inteligence je také druh inteligence. A ve spojení s brutální výpočetní kapacitou překonávají již funkce lidského mozku.

A možná také uznání faktu, že my, lidé, dosud nevíme přesně jak fungují neuronové struktury mozku. Ty struktury, které modelují algoritmy strojového učení. Odborně: V mozku totiž existují jak hierarchie, tak i sítě. (Hierarchie je jakási speciální síť, která umožňuje rychle se rozhodovat při ohrožení života.)

V kreativitě je lidský mozek zatím výkonnější než AI.

M. Pivoda 3.12.2023 12:31

Revolučním krokem v ČR by bylo i uznání skutečnosti, že někdejší člen Charty77, docent marxismu-leninismu Karel Kříž, na VUT Brno po listopadu 1989, zatoužil získat titul profesora marxismu-lenismu (asi na náhrobní kámen). To se Karlovi Křížovi na VUT Brno sice podařilo, ale vyvolal tím řetězec událostí, které vedly ke ztrátě technologické konkurenceschopnosti v oboru AI, v ČR.

Já jsem žijící svědek.