Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOBA: Umělá inteligence nám nastavuje zrcadlo

diskuse (89)

V poslední době jsou lidé nadšení z portálu umělé inteligence ChatGPT, která umí zodpovědět většinu otázek. Ona by možná uměla všechny, ale lidé do ní vestavěli politicky korektní filtr. Její sestry umí namalovat na přání obrázek či složit melodii. Řadě profesí běží mráz po zádech. Umí složit i báseň a pedagogové nemají radost, že i esej či odborný referát.

Můžete ji požádat o naprogramování problému v libovolném programovacím jazyku nebo ji předhodit svůj výtvor, aby ho vylepšila či zefektivnila. Z nezkušeného programátora se tak snadno stane docela zručný.

Je rychlá a má k dispozici miliardy informací a hlavně stále se vylepšuje a roste. Algoritmy a ohromná paměť jsou jejím podhoubím. Blíží se už obávaný bod singularity, kdy umělá inteligence bude chytřejší, než my? No, fotografie, videozáznam či nahraný hlas už díky ní přestávají být důkazem. Zvládá pro nás nepředstavitelné množství dat a umí v nich hledat souvislosti.

Její kritici se snaží její význam snižovat poukazem, že je to „jen“ jazykový model, který klade slova za sebou, tak jak je to obvyklé a pravděpodobné. Ano, ale současně bere v potaz jejich kontext a význam, souvislosti v jakých se vyskytují a jak patří k sobě. To je celý složitý aparát, který tvoří její podstatu. Možná je právě proto tolik úspěšná, že je založena na slovech a tedy lidských pojmech, které jsou nám přirozené a blízké. Ne nějaké matematické vztahy. Tím je nám podobná

Nastavuje zrcadlo naší inteligenci. Vždyť ta také v naší mluvě hledá vhodná slova, aby vytvořila smysluplnou větu. Ve škole vstřebáváme slova učitelova výkladu a pak u zkoušek se je snažíme znovu co nejvěrněji reprodukovat v kontextu, který jsme pochopili. Porovnáváme různé varianty a snažíme se z nich vyhmátnout ten podstatný kontext, o který nám jde. Myšlenky a nápady, to jsou věty ze slov. Dobře to vymysleli tvůrci té umělé. Udělali ji podle nás a dali ji křídla rychlostí elektronických obvodů a vesmírem paměťových buněk.

Můžeme být hrdí, že je vlastně „naše“ a ne něco cizího a nepochopitelného. Bude mít tedy i naše chyby a neřesti. A my díky ní možná lépe porozumíme i té své. Říká se, že kombinací slov a omíláním toho, co je známo nevymyslíte nic nového. Ale srovnávání a analogie jsou užitečné a umožňují extrapolovat o kousek dál, najít nový vztah či souvislost. My máme kromě mozku a slov však také ruce a ty mohou experimentovat. A experimenty jsou právě tím, co poskytuje nová data a vztahy mezi nimi, co nás posunuje dál. Co tříbí hypotézy. V budoucnu nebude umělá inteligence jen využívat naše báze dat a zkušeností, ale v dnešní automatizované společnosti bude navrhovat a provádět experimenty a hledat nové souvislosti. Bude se sama učit.

Prorůstá do našeho života a už tu bude s námi napořád, podobně jako elektřina. Doufejme, že vzájemný vztah bude trochu lepší, než má Homo sapiens s ostatními lidoopy, s kterými má také společný původ. To ukáže až budoucnost. Zatím se radujme, že nám přibyl nový šikovný, rychlý a „chytrý“ spojenec.

Dalibor Matušinský
18. 7. 2024

Příčin je, jak to už tak bývá, několik. První ránu dal tištěným médiím internet a tu už před...

Stanislav Křeček
18. 7. 2024

Jako nečlenský stát OSN uznala Palestinu více než stovka států . Jako stát bez státní suverenity,...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

jaz Jan Ziegler
18. 7. 2024

Vyvlastnění Hohenbergů respektive potomků arcivévody Františka Ferdinanda d´Esté a jeho ženy Marie...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Dominik Stein
18. 7. 2024

Pokračující humanitární pomoc, další výcvik vojáků nebo obnova zničené země. Česko v Londýně...

Marek Hudema
18. 7. 2024

Dva nové bloky v jaderné elektrárně Dukovany má postavit korejská společnost KHNP. Vláda ji nedávno...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Premiér Petr Fiala na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s...

uza Oldřich Haluza
18. 7. 2024

Nepomohlo každodenní čištění horkou vodou ani zvýšený dohled ze strany městské policie. U laviček...

Josef Kopecký
18. 7. 2024

O navrhovaném sloučení sociálních dávek v jednu „superdávku“ jednal s prezidentem Petrem Pavlem...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz