17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

DOBA: Umělá inteligence nám nastavuje zrcadlo

Doufejme, že vzájemný vztah bude trochu lepší, než má Homo sapiens s ostatními lidoopy, s kterými má také společný původ. To ukáže až budoucnost. Zatím se radujme, že nám přibyl nový šikovný, rychlý a „chytrý“ spojenec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 3.12.2023 21:12

Schematicky (zkráceně) naznačím "řetězec událostí, které vedly ke ztrátě technologické konkurenceschopnosti v oboru AI, v ČR."

Marxista docent Karel Kříž - Alexandr Čestnější (bývalý kolega marxisty Karla Kříže) - Jeho Magnificence Jiří Zlatuška (na Masarykově univerzitě - Docent matematiky a logiky Václav Polák (autor moravského systému AI).

Za zmínku ještě stojí Ing. Leoš Továrek (původem z Incotex Brno), který silně podrazil doc. Václava Poláka a jeho systém OLS, tj. Polákovu AI.

P. Skřivan 2.12.2023 20:28

Šílení kolem AI je opravdu fascinující. AI to bude, až to něco vymyslí a bude to použitelné k něčemu smysluplnějšímu než k chatování. Je to něco jako 3D tisk, který obdivují zejména ti, kteří nemají páru např. o tom, že to není žádný všelék. Prostě jedna z mnoha dalších technologií, byť zajímavá. Pro rutinní výrobu je to ale víceméně k ničemu.

M. Pivoda 3.12.2023 11:43

AI, ve formě robotiky, má uplatnění především v rutinní výrobě. Tam se strojové učení totiž může učit od lidí a konkurovat jim takto. Následovala by dlouhá přednáška.

Představte si ale například rutinního maséra, kterému připevníte na ruce elektronické snímače, a zařídíte si tímto způsobem domácího maséra. Dnes ještě možná ne dokonalého maséra, ale technologie se stále zlepšuje. Jeden masér, v námitce, že s tou svou masérskou dovedností nevydrží do svého důchodu, zareagoval slovy. "Mně to nevadí, já jsem se dobře oženil."

P. Skřivan 4.12.2023 17:32

Asi jste neměl na škole kybernetiku, jako já. Tuhle genialitku, co jste vymyslel, tak tu už známe docela dlouho. Takže s tou přednáškou bych byl opatrný. Co píšete se neujalo. Nefunguje to. testovalo se to kdysi např. v lakovnách.

Od průmyslového robota se nechce, aby se něco učil, ale aby makal bezchybně a furt.

V tom je právě ten problém AI. Zatím funguje perfektně u chatování a údajně jako pilot stíhačky. Otázkou ovšem je, kolik tam tvoří klasická AI a kolik program. To nám asi jen tak neřeknou, protože AI ve stíhačce asi my testovat budeme těžko. :-)

M. Pivoda 4.12.2023 18:24

"... Otázkou ovšem je, kolik tam tvoří klasická AI a kolik program. ..."

AI je algoritmus, který lze přetvořit v počítačový program.

M. Pivoda 4.12.2023 18:33

"Asi jste neměl na škole kybernetiku, jako já. ... "

Ale ano, měl jsem jí dostatek.

Jde toho již poměrně hodně dosáhnout, ale také platí: "Za kolik peněz?" Například: Američané (lidé) přistáli na Měsíci již v roce 1969, ale za jakou cenu a s podstoupením jakého rizika?

Elon Musk chce přistát na Marsu, a proto silně snižuje náklady na dopravu. Loď starship.

Ke snižování ceny baterií a elektromobilů používá Elon Musk "Giga factory".

J. Majzlík 2.12.2023 18:22

Povzbuzen předchozími poznatky o rozpačitých schopnostech AI podávat informace z oblasti zkušebnictví jsem jí zadal následující text:

Prosím o vytvoření romantické a optimistické básně s přesahem do doby, kdy budeme mít k disposici pouze obnov. zdr. energie. . . jejímž námětem je krása zasněžené české krajiny, zvyšování cen energií, oslavy člověka, který si na sobě nechá štípat dříví.

Z jejího uměleckého zpracování zadaného námětu vyjímám:

" Věří v budoucnost světlou, kde slunce, vítr, voda,

budou mu dávat sílu, energii obnovitelnou.

Kde stroje budou šetřit, a lidé budou mít,

víc času pro sebe, a svět bude čistý".

Celý opus v tomto žánru.

Autocenzura jako příznak vyššího stupně použité odrůdy AI se prozrazuje sama sebou, neboť ani zmínka o A. B., P. F., V. V. P., V. K., P. P.

L. Písařík 2.12.2023 15:08

Možná, že dík AI konečně zjistíme, že nejsme tak dokonalí, jak si namlouváme, že nejsme ti, jimž jediným je možno dosáhnout hlubiny poznání a dokonce poznání aplikovat tak, aby přineslo prospěšné výsledky. Ani AI není dokonalá - zatím - ale rychle se učí a dokáže i přiznat, že něco neví - odkáže na zdroje. Rád se s ní bavím a dosud mi odpověděla na všechno, na co jsem se ptal, dokonce rozpoznala paradox v záměrně položené lapce: Může Pánbůh udělat tak velký kámen, aby ho sám neunesl - když je všemocný. Vzala to vážně a paradox rozebrala. Prostě, dá se s ní bavit o všem a těším se, až bude ještě dokonalejší. Protože s hlediska poznání není důležité kdo ho dosáhl, ale jak toho poznání bylo využito. Třeba nám pomůže rozlousknout i ty ořechy, před kterými doposud marně přešlapujeme. Rád bych se toho dočkal.

M. Kocián 2.12.2023 15:56

Děláte stejnou chybu, jako když dříve dávali "zázračným počtářům" vynásobit obrovská čísla, kde si nemohli výsledek ověřit. Mě žádnou novou informaci neposkytla - jen to, co bych si při troše práce sám vygooglil. Ale jako lepší vyhledavač, proč ne?

L. Písařík 2.12.2023 17:28

Moje chyby slouží pouze mně.

M. Mařák 2.12.2023 12:24

Izraelská armáda rozbombardovala nemocnici v Gaze, pod kterou mělo být údajně velitelské stanoviště teroristické organizace Hamásu.

Nebylo.

Teď bombarduje budovy ve městě Khan Younes na jihu pásma Gazy (desítky domů i s obyvateli, píší na franceinfo), kde je údajně sídlo velitelského stanoviště teroristické organizace Hamás.

Doufám, že pro tentokrát má izraelská armáda přesnější informace, ehm.

M. Mařák 2.12.2023 12:29

Sorry, to patří pod úvodní článek.

V. Pavelka 4.12.2023 16:27

Až se bude kácet v Bruselu Mařák,taky budou létat třísky ;-D Pořidte si brýle pracovní !Exit Brusel...;-)

V. Kučer 2.12.2023 12:54

Palestinci umělou inteligenci nevymysleli.

P. Pepax 2.12.2023 15:09

:-) ti mají AI Alahovou inteligenci.

M. Kocián 2.12.2023 11:12

Ano, začínám se bát. Oni tady vytvářejí ideálního byrokrata - bez fantazie, bez empatie, zato schopného vyprodukovat lavinu nic neříkajících slov.

R. Langer 2.12.2023 11:18

Máte jich plnou vládu, nic nového... ;-D

V. Pavelka 4.12.2023 17:18

Zeptejte se AI kdy už se mimozemštani konečně objeví v ČT u Moravce a ne jen v USA a CIA i my chcem vidět a sáhnout si na mimozemštánka s velkýma očima ale pořádnou fotku s rozlišením , ne jen cosi černobílého z minulého století ?A kdy už s toho Woke pokrokáři udělají náboženství ?! Soroš to slíbil !!

R. Langer 2.12.2023 10:29

Jo, umělá blbost nám nastavuje zrcadlo naší přirozené blbosti. Od té je prakticky k nerozeznání. ;-D

P. Vychodil 2.12.2023 9:49

ChatGPT je velmi degradovaná verze.

Proč asi byl CEO a další vyhození z tak úspěšně firmy, lídrem v oboru ?

Autore, trochu hlubšího náhledu by neškodilo. Nebo je článek vyplodem chatGPT ?

P. Pepax 2.12.2023 9:48

Autor chová velký optimismus k UI, myslím že UI je a bude prd platné k řešení problému lidstva. UI může a nahradí určité profese, kterými se dnes lidé živí, ale nemá žádnou kapacitu nahradit většinu lidských činností, které lidi živí a umožňují jejich blahobyt. No a UI může lidem škodit, záleží zase na těch programátorech.

P. Vychodil 2.12.2023 12:14

Problém je ze programátoři neví jak systém se chová .

A mají z toho bobky , viz vyhazov Altmana.

Údajně AI již prolomila AES - 192 crypto.

I. Polák 2.12.2023 9:44

Sám pojem "umělá inteligence" je nesmysl. I když s tím spojený pojem "umělá demence" je o něco menší nesmysl. To o co se autoři různých ÉjÁj snaží je "strojové myšlení".

Očekávám, že si nikdo hned tak netroufne na "umělý zdravý rozum", i když něco jako umělý zdravý selský rozum asi existuje - viz známý vtip o odpovědi na otázku kdy bude líp - líp už bylo.

M. Pivoda 2.12.2023 21:54

Sám pojem "umělá inteligence" je nesmysl. ...

Komentář

Podobných pojmů je mnohem více, ale přesto se často a vesele užívají.

I. Polák spíše trpí arogancí, sebestředností lidského druhu na planetě Zemi.

I. Polák 2.12.2023 22:56

Klasifikace sebestředností os sebestředného Pivody - to je skoro pochvala.

M. Pivoda 2.12.2023 9:43

Lidé se denně setkávají s velmi složitou realitou. Takže mají přirozenou tendenci, tu svou okolní realitu zjednodušovat. Dobrým příkladem tohoto jevu jsou ekonomové. Ekonomové jsou přímo posedlí vměstnat své touhy do jakýchsi ukazatelů, a ty pak prohlašovat za realitu. (Následovala by dlouhá přednáška. Naštěstí je zde docent českých ekonomických věd (posuzováno dle jeho intelektuálního výkonu), Karel Šebesta, a ten vám toto téma ochotně vysvětlí. Dokonce i pro Pepíky montovnu. Tu montovnu, kterou z české reality udělali právě ekonomové.

Ale pozor! Touhy po zjednodušení složité reality se objevily i jinde. Bohužel. Takovým klamavě zjednodušujícím ukazatelem je i uctívaný "Turingův test inteligence". Jura X, kterému (bohužel) nelze odebrat klamavý vysokoškolský diplom jakéhosi experta, vám to téma ochotně vysvětlí.

Jak to tehdy bylo? V 50. letech tehdejší dvojkové počítače (stroje) uměly jen zapni, vypni, neboli 0 a 1. V té době se zeptali britského matematika Alana Turinga jak poznat, kdy už stroj má nějakou inteligenci. Alan, tvůrce prvního mechanického počítače (pro dešifrování německých vojenských zpráv, stroj Enigma), se tehdy zamyslel, a řekl v podstatě toto: "Já myslím, kdyže se výpočetnímu stroji podaří vás oklamat, tak mu už můžeme již přiřknout nějakou inteligenci". Možné oklamání člověka nějakým strojem se tehdy zdálo býti sci-fi. (Naštěstí na tomto blogu je aktivní významný český sci-fi spisovatel).

Dnes (v roce 2023) AI ChatGPT (na brutálně výkonném stroji) vás již dokáže oklamat, a nikdo se tomu už nediví. Mnohem horší ale je, že se lidé stále nechávají oklamat zjednodušujícími ukazateli. Hlavně ekonomickými ukazateli i tzv. testem inteligence Alana Turinga. Lidé si přejí býti klamáni. Proč? ... Vyčerpal jsem povolený počet znaků diskusního příspěvku v české klamavé demokracii.

M. Mařák 2.12.2023 10:06

Co se týče ekonomů, tak jak kteří, netýká se to F.A.Hayeka a jeho spontánního řádu lidské interakce. Nebo teorie, kterou popisuje v knize The Sensory Order, ve které se zabývá neurony, nervovým systémem a teorií mentálních fenoménů, nebo také smyslovým řádem. To jsou všechno věci, o kterých údajný mluvka Hayekovec Klaus nic neví, páč od Hayeka, kterým se v devadesátkách pořád oháněl, vůbec nic nepřečetl kromě pár článků a populárního spisku cesta do otroctví.

M. Mařák 2.12.2023 10:07

Cesta do otroctví

R. Langer 2.12.2023 11:21

Jasně, tak hlavně že ty máš o ekonnomice přehled, na rozdíl od Václava Klause, soudruhu. Bohužel asi tak stejný, jako o těch hodných muslimácích ve Francii. ;-D ;-D ;-D

M. Mařák 2.12.2023 12:09

On se k tomu nakonec sám přiznal, špatně vychovaný neotesanče, když ho pozvali do USA, aby pronesl projev na konferenci o Hayekovi.

Nejsem ekonom, nikdy jsem to netvrdil, nicméně od F.A.Hayeka mám přečtené a nastudované takřka vše.