19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

DOBA: Neudržitelná „udržitelnost“

Co je udržitelnost? Všechno a nic. Jeden z mnoha ideologických pojmů dneška, které mají okoralou kůrku a dutý, vyhnilý vnitřek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 25.4.2023 7:31

Pan Břicháček se zásadně mýlí v pojetí světa a to už tím, že jeho udržitelnost právě IDEOLOGICKY váže jen na existenci jednoho druhu.

Tako tomu snad mohlo být jen v jeho planetárních počátcích před cca miliardou let, kdy prakticky jediným živým druhem byly sinice. Tedy organismy které zároven vykazovaly valstnosti rostlin i živočichů.

Od takto jednoduché uniformnity se život po stamiliony let cíleně rozdiferencovával zejména do dvou specializovanějších ale nadále spolupracujících forem Producentů a Destruentů.

Nešlo přitom jen o nahodilostní vývoj ale o přežití života které je nejpravděpodobnější pokud relativně uzavřený komplex vykazuje trend k poklesu entropie (růstu uspořádanosti). Specialisté přitom pravidelně mohou dosahovat nejvyšších efektivit.

Takto se po věky život na Zemi snaží vzdorovat neoblomnosti druhé termodynamické věty. Možné je to s principu doposud jen proto, že životní systém není zcela uzavřený ale nachází se v energetickém gradientu (toku sluneční energie).

To, že dnešní příliš egoisticky orientovaní lidé na svou širší systémovou podstatu pravidelně pozapomínají - jak dokládá pan Břicháček - považuji za jeden s hrozivých příznaků civilizačního selhání.

J. Karza 24.4.2023 22:58

Lidské komunity se vždy více nebo méně úspěšně přizpůsobovaly místním podmínkám. Pokud to nedokázaly, zanikly. Některé naopak vytvořily velkolepé civilizace a teprve poté zanikly. Lidé taky vždy migrovali.

Tak to bude i v budoucnosti. Jen měřítko se stále posouvá a posouvá se i míra přizpůsobivosti lidí společně s osvojováním nových dostupných zdrojů energie a nových technologií. Úspěchy a selhání k tomu patří. I katastrofy a hromadné vymírání. Tento způsob existence je člověku i lidstvu přirozený.

P. Rada 25.4.2023 7:07

Omylnost takovéhoto pojetí spočívá ve zůžení pohledu s celého životadárného systému jen na lidskou společnost a nejspíše i méně.

To co je člověku i lidstvu přirozené totiž spočívá v komplexnosti a to vnitřní i vnější. Konkrétněji prakticky každý člověk je sice ve zůženém pohledu charakterizován svou DNA ale trvale udržitelně nemůže existovat bez několika řádově vyšší informační hodnoty v genech všech druhů buněk, které nese v sobě, na sobě a s nimiž interaguje v okolí.

Konkrétně na sobě pravidelně neseme jen cca 10% buněk lidských - ale o procesy trávení, imunity, nálad... se v našem organismu spolu starají už geneticky zásadně odlišné druhy mikroorganismů. Ty lidské přitom jen mívají nejvyšší hmotnost, nejpreciznější koordinovanost a vykazují nejmasivnější energetický transfer... - což nás mnohdy zásadně mýlí.

J. Karza 25.4.2023 11:13

Jděte do ....., magore. Nehodlám s vámi debatovat o banalitách, kterým stejně nerozumíte.

P. Rada 25.4.2023 15:39

https://www.databazeknih.cz/knihy/10-cloveka-261107

V. Braun 24.4.2023 22:05

Koukám, že autor si vybírá jen selektivně, definice udržitelnosti je v publikaci celkem konkrétní:

Udržitelnost znamená upřednostňovat potřebyvšech forem života a planety tím, že se zajistí, aby lidská činnost nepřekračovala meze naší planety

(planetární meze).

Planetární meze popisují, jak lidská činnost, založená na využívání fosilních paliv, způsobuje nebo urychluje nepříznivé změny naší planety. Vědci určili devět procesů zemského systému, které je třeba sledovat a nepřekračovat13, jako jsou (obrázek 2): i)

integrita biosféry; ii) změna ve využívání půdy; iii)

změna klimatu; iv) užívání sladké vody; v) okyselování

oceánů; vi) biogeochemické toky (cykly dusíku

a fosforu); vii) znečištění atmosféry aerosoly;

viii) poškozování stratosférické ozonové vrstvy a ix)

uvádění nových chemických látek na trh.

L. Písařík 25.4.2023 11:26

Kdybych byl zelený pomatenec, budu s určitostí tvrdit, že těch 90 nově nalezených sopek na dně ocánů vlastně ochlazuje vodu. Jak blaze by se mi žilo.:-PR^Rv

J. Karza 24.4.2023 21:48

Když tak o tom přemýšlím, úplně nejméně udržitelné mi připadají Evropská Unie, americká hegemonie a "liberální" demokracie.

V. Vlach 25.4.2023 7:18

Tak to je. Zdání jedinou, jedinou pravdou.

O. M. 24.4.2023 19:50

Udržitelnost je nové marketingové heslo, protože bioeko už tolik nezabírá.

V politice je to zase šikovné zaklínadlo, pod něž se dá skrýt kdejaká podlost a zhůvěřilost.

J. Jurax 24.4.2023 22:08

Přesně tak.

J. Karza 24.4.2023 19:47

Udržitelnost v absolutním významu možná není. Jakási relativní udržitelnost je možná za cenu omezení a podvázání spontánních procesů vývoje. A to s sebou nese obrovská rizika. Expanze nebo úpadek. Vše ostatní je utopie.

V. Braun 24.4.2023 22:08

Omezení spontánních procesů vývoje? No v podstatě máte pravdu, například na Velikonočním ostrově spontánní vývoj omezován nebyl a po vykácení všech stromů a omezení zdrojů se společnost nakonec uchýlila ke kanibalismu. Bylo by vhodné pomocí omezení spontánního vývoje podobnýcm koncům, ovšem v globálním měřítku, zabránit.

J. Jurax 24.4.2023 22:13

Ano. Na onom ostrově to ovšem bylo dáno přemnožením populace. Vyřešilo by to tam vhodné tabu - třeba souložit jen o jarní rovnodennosti. Ale tohle by se celosvětově prosazovalo dost blbě.

A další metody násobného a rychlého snížení počtu lidí jsou poněkud drastické.

J. Karza 24.4.2023 22:32

Stále měli možnost migrovat. Z nějakého náboženskopolitického důvodu tak nečinili

L. Žaloudek 24.4.2023 22:49

Ono prý je z Velikonočního ostrova na všechny strany moc daleko k sousedům. A když už neměli ani to dříví na lodě ...

J. Karza 24.4.2023 23:05

Daleko to je. Ale nějak tam museli domigrovat.

Úplně si představuji tu osudovou chvíli, jak použili poslední stromek k výrobě poslední sochy a spráskli ruce v překvapení: A sakra, došlo nám dřevo.

V. Kolman 26.4.2023 0:05

Takhle nějak si představuji povzdech lidí na planetě Země, až dojdou fosilní paliva.;-D;-D;-D

Tedy, ony nedojdou naráz lusknutím prstu, ale až bude barel ropy stát 10 000(?) - 1 000 000 000(?) USD a ropa bude vzácnější než zlato;-(;-(;-(

J. Karza 24.4.2023 22:29

Spontánní vývoj probíhá nahodile. Ideální samozřejmě je, pokud k expanzi dochází dříve, než se vyžere celý ostrov a k jídlu není nic jiného, než soused.

Velikonoční ostrov představuje malý uzavřený systém. Opakoval se podobný scénář na jiných podobných místech? Ano-ne-proč? Samé otázky.

Třeba tam měli nějakou Velikonoční komisi, která měla podobně iracionální nápady, jako ta unijní ;-)

P. Rada 25.4.2023 6:52

Pěkně předvádíte lidskou omylnost charakterizovatelnou egocentrickým pohledem. S nahodilostí a spontánností se zásadně mýlíte ačkoli se to při letmém a tedy zůženém pohledu takto může zprvu jevit.

Podobný scénář se na podobných místech (uzavřený systém s omezenými zdroji a jednostraně rozvinutou životní formou) skutečně železně pravidelně opakuje.

Zkuste si to oddemonstrovat třeba na kvasinkách ve sklenici s cukerném nálevem. Nejprve bujarý růst ... posléze jeho zbrždění ve stále zkysnutějším prostředí .... následuje stagnace .... a nakonec regrese.

Docela jinak by se ale mohla situace vyvíjet pokud by v komplexnějším prostředí byly přítomny i organismy produkující cukry... s kyselin... Tedy producenti i destruenti zároven. Pak k trvalému rozvoji života v prakticky uzavřen systému může postačit jen jeho vazba na vněší zdroj energie - např sluneční.

S železnou pravidelnstí proto tvoří UDRŽITELNÝ život jen komplexnější systémy.

R. Polášek 25.4.2023 7:41

V izolaci, v jaké byli a při tak malém počtu lidí, kolik jich tam na ostrově mohlo být nedokázali produkovat potřebnou inovační aktivitu, která by jim na tom ostrově přinesla nové zdroje. Díky kterým bym mohli zvyšovat svůj počet. Místo toho začali útoči sami na sebe a začali se požírat, což byl defakto koncept jejich udržitelnosti založený na jejich technické a vědomostní základně, kterou tehdy disponovali. Ovšem v těch bojích, kdy jednotlivé skupiny ve snaze vyhrát nad jinými skupinami místo vynalézání a objevování nových pouze čím dál víc vytěžovali stávající zdroje ostrova, protože to bylo prostě rychlejší, nakonec takhle ten ostrovní biotop přetížili a nechali úplně zkolabovat. Došlo k plošnému odlesnění ostrova, následně k výraznému snížení zásob pitné vody a erozí půdy k výraznému snížení plochy obdělávatelné půdy. Tím došlo k výraznému snížení kapacity ostrova pro lidské osídlení, což nutně vyústilo v propad počtu lidí a tím nakonec k totálnímu zhroucení této společnosti a degradace její technické a vědomostní úrovně.

Dneska podobně bojujeme proti klimatické změně. Společnosti diktují techničtí neználkové, zelení politici a zelení ideologové a podle jejich diktátu uměle omezujeme naši inovační aktivitu na úzké politicky a neználkovsky vybrané zelené obory a zvyšujeme na maximum využívání přírodních zdrojů, které jsou pro nás v našem stupní technického vývoje na Zemi dostupné. Abychom prý údajně v tom boji proti klimatické změně vyhráli.

J. Dvořák 24.4.2023 16:24

Tak samozřejmě žvanění unijních kašpárků s gynekoložkou v čele je legrační. Jenže co kdyby to chtěl někdo vyřešit reálně a pragmaticky? Základem je zastavení populační exloze v rozvojových zemích. A pak snížení populace o 70-90%. Pak by skutečně mnoho cílů bylo dosažitelných. Jaderná válka by životní prostředí zničila. Ale přesvědčit 70-90% dezolátů, aby si nechali napíchat nejaký zázračný elixír by byla cesta. Tak až zas budou někde něco píchat u nádražních záchodků, tak bych to dobře promyslel.

K. Křivan 24.4.2023 16:30

Přestat je zadarmo živit, tak rychle vymře Afrika. Ne celá, ale těch 80% jistě.

K. Křivan 24.4.2023 16:33

To už by si zemékoule trochu odychla.

J. Dvořák 24.4.2023 16:38

Jenže při kvalitě ochrany hranic by se většina mohla přesunout do Evropy. Navíc největší emise na osobu skutečně způsobuje Američan a pak bohatý Evropan.

K. Křivan 24.4.2023 16:49

No ochrana hranic, stačí potopit pár lodí, co zachraňují parazity, i s posádkou, zatknout a potrestat bohatě žijící neziskovky, všechny vítače zbavit svéprávnosti, ... zrušit v Evropě islám, to byste zíral, jak rychle by imigranti mizeli zpátky domů.

J. Dvořák 24.4.2023 16:56

Jenže to jsme zpátky u těch užvaněných kašpárků. Pamatujete na Salviniho?

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/italie-soud-exministr-matteo-salvini-blokovani-vylodeni-uprchliku-unos-zanedbani_2110231801_btk

P. Sura 24.4.2023 19:19

A čímpakto ty největší emise způsobuje ten Američan na rozdíl od Afričana pane Dvořáku?

R. Polášek 24.4.2023 20:52

Populační exploze není problém, pokud úměrně populační explozi udržíme inovační aktivitu. Například přesunutím produkce potravy z polí a plantáží do vnitřních prostor lze většinu těchto ploch využít pro další přibývající lidi. Současně se tím velmi omezí přeprava, protože produkce potravin se začne přesouvat z venkova do prostorů ve městech

Případně můžeme začít osídlovat moře vytvářením podmořských sídel v mělkých mořských vodách - další prostor pro další miliardy lidí. Ale k tomu je třeba vymyslet a objevit obrovské množství věcí.

Nesmíme pouze připustit populační explozi, která nepřinese zvýšení tempa inovací. Například populační explozi v zaostalých státech s mizivou úrovni vzdělání , kde ti lidi stěží dokáží vyprodukovat potraviny pro sebe a tudíž nemohou chytřejší lidi z populace využít k objevování a vynalézání, protože všichni musí makat na poli, aby nepomřeli hlady.

J. Jurax 24.4.2023 22:19

Ano. V zaostalých státech - jinde ani nehrozí.

Ale bylo by to rasistické a nectící lidská práva. Takže nic.