10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

DOBA: Mužská a ženská role

Holčičky dostávají panenky, pokojíčky a my autíčka nebo plastové Kalašnikovy. Holčičky jsou umravňovány, aby nebyly tak divoké a držely kolena u sebe a kluci povzbuzování „No tak nebuď takový ňouma a když tě kousne, koukej ho kousnout taky“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 17.4.2023 18:47

Existuje ženský mozek a mužský mozek. Ženy se drží více při zemi, mají lepší paměť než muži, lépe se učí cizí jazyky a mají nižší IQ. Muži zase mají větší talent na matematiku, lépe se orientují v prostoru a projevují více prosazení se nebo agresivity. Také se stává že příroda mozky prohodí a poté z toho vznikne novodobé pohlaví jak to popisuje článek výše.

L. Zídek 17.4.2023 17:41

V dnešní woke, pokrokové době ti porodí dítě i transmanžel !

J. Jurax 17.4.2023 20:52

Jen když má funkční dělohu, aby to měl v čem odnosit.

J. Kostelanský 17.4.2023 17:24

Rozdíl medzi kluky a holkami nevzniká jen výchovou. Již v útlém věku je vidět rozdíly mezi nimi. Holky v průměru o měsíc-dva dřív začínají chodit. A o několik měsíců jakž-takž srozumitelně mluvit. Ve škole se lépe učí. Holky si vybírají "bezpečné" hračky jako jsou míče, bábiky, gumu na skákání a pod. U kluků je to naopak - čím nebezpečněji něco vypadá anebo i je, tím to kluky více láká. Např. takový obyčejný klacek, nejlíp na konec ostrý, se kterém se dobře šermuje. Nebo prak - ideální pro vystřelení oka. Nebo petardy a vše, co nějako bouchá, případně dělá jiný rámus.

Samozřejmě to platí v obecné rovině. Navíc velkou část kluků teď místo klacků, praků a kuší zajímá nebezpečí virtuální - v počítačových hrách.

Na to vše pamatuje i příroda/evoluca/Prozřetelnost (jak komu vyhovuje). Kluků se všude na světě, pokud lidé do toho uměle nezasahují, rodí o něco více než holek - myslím, že to je 106 ke 100.

Ale chování mužů se u nás přirozeně mění - dá se říct, že k lepšímu. A není k tomu třeba žádná nařízení. Před 50 lety bylo nestandardní vidět muže procházet se s kočárkem (bez manželky). Teď je to zcela běžné a mužská hrdost tím určitě neutrpěla. I takový "nesmysl" jako otcovská dovolenka má smysl, pokud to ovšem není povinné. Mám několik známých nebo dokonce příbuzných, kteří po čase na mateřské vystřídali svou partnerku. Nejčastěji se jedná o 2 důvody - manželka má lukrativní práci, např. lékařky, manžel je podnikatel. Když kšefty nejsou nic moc, je lepší být na "otcovské". Nebo dělat byznys z domu - např. programátor. Druhým důvodem pro "otcovskou" je, že manželka má často po 3-4 letech té dovolenky "plné zuby" a touží po jediném - jít do práce a mezi lidi. Můj brácha je učitelem na střední školy, manželka je sestřička, a od září jde rovněž na "otcovskou". Z tohoto důvodu. Nedělá mu žádné potíže pečovat o 2 děti (1,5 a 3,5 roku) třeba i několik dnů.

J. Kostelanský 17.4.2023 17:24

Bohužel dnešní doba je binární. Jednička, nula. Ano. Ne. Buď je něco dobře, nebo špatně. Nic mezi tím. Přičemž obrovský prostor medzi Ano a Ne skýtá nesčetně možností zařídit si život, jak komu nejlíp vyhovuje. Proč se nechat omezovat mantinely Ano a Ne?

J. Jurax 17.4.2023 20:21

Před 50 lety bylo nestandardní vidět muže procházet se s kočárkem (bez manželky), pravíte.

Možná jak kde. Ale před 45 lety jsem se naprosto běžně procházel s kočárkem s miminem bez manželky po našem městečku tehdy okresním a nebyl jsem v tom sám. Uměl jsem dceru i venku přebalit, akorát jsem ji nekojil.

V. Braun 17.4.2023 16:46

To je pěkně šovinistický text. Naštěstí si to mladé ženy a mladí muži dokáží vyřešit i bez řečí starých dědků bažících po "starých dobrých časech".

M. Kocián 17.4.2023 17:32

Je i ženský šovinismus?

V. Mokrý 17.4.2023 18:56

ŽENY HO NEPŘIZNJÍ.

J. Jurax 17.4.2023 20:36

Vyřeší. Nic jiného jim nezbývá. Ti chytřejší z nich dokonce přijmou radu i od dříve narozených - pozor, výraz dědek je politicky nekorektní a ageistický, abyste nenarazil!

A za takových čtyřicet padesát let - ono to uteče - budou taky starými dědky (na babky jste zapomněl, opět pozor - nejste gender vyvážený!) bažícími po "starých dobrých časech", jimiž pro ně arciť bude dnešek. A nějací blbí, leč progresivní mládežníci si z nich budou taky dělat prdel, neboť takový je života běh.

V. Braun 17.4.2023 21:49

S tou gebder vyvážeností, tady v diskusi vidím s autorem souhlasit samé muže, ale pokud se považujete za ženu tak se vám omlouvám.

J. Jurax 17.4.2023 22:39

Nepovažuji se za ženu, jen Vás poučuji, abyste příště již byl nechyboval.

P. Brich 17.4.2023 16:13

Tady jsou zaplaťpámbu zatím ženy normální. I když už i tady zjišťují, že se na tom dá pěkně vydělat (metoo).

V. Mokrý 17.4.2023 18:56

:-)R^!

D. Ondrejkovič 17.4.2023 15:54

A co takhle nechat každého, aby si zařídil život jak chce on/ona - bez ohledu na pohlaví? To vás nenapadlo? Nenapadlo, že? Je vidět, že jste většinu života prožili v systému, kde si každý musel dávat velký pozor, aby ho náhodou něco nenapadlo.

J. Jurax 17.4.2023 20:45

Vite, ono zcela bez ohledu na pohlaví si lze zařídit život celkem těžko, najmě zamlada. V podstatě byste musel být poněkud nestandardní jedinec vzbuzující zájem psychologů a psychiatrů.

J. Jurax 17.4.2023 20:50

A ještě - polovinu života jsem prožil v systému, kde si každý musel dávat velký pozor ne aby ho náhodou něco nenapadlo, ale aby blbě nežvanil. Mimochodem ono je dobré to dodržovat v každém systému.

H. Rybnická 17.4.2023 15:24

Tak pane autore stejného názoru byl někdo, koho důvěrně znám již dávno v minulém století. Narodila se holka, první co se stalo, otec zakázal rodině kupovat panenky, kočárky, oblečneníčka panenkám a bůhví co ještě co by holku vedlo na typickou ženskou dráhu. Tak teta z kapitalistického Západu poslala autodráhu. Když se řádně sestavila, měla dolní a horní poschodí, autíčka se musela natahovat klíčkem a mohla se předhánět. Fajn zábava. Někdo daroval holce stavebici, mohlo se postavit hned několik typů domků. Fajn zábava. Dědeček, také revanšistický Západ, poslal malý autobus, strýc z jiného města, také tam, poslal malinkou motorku s přívěskem. Fajn zábava. Holka měla najednou celý automobilový park, fajn zábava. A někdo také sem tam daroval k narozeninám panenku. Nebo medvídka. Holka je poslala do školy, lavice z dětských knížek a učila počítat, s relativním výsledkem.. Také moc fajn zábava. Jo abych nezapomněla, ten pán byl můj táta.

P. Brich 17.4.2023 15:58

Járovi Cimrmanovi zase až do 18 let tajili, že není holka;-)

P. Sura 17.4.2023 18:57

Jste si jistá tatínkovým důvodem ? Máte staršího bratra? ;-)

H. Rybnická 17.4.2023 19:01

Z různých důvodů ano. Bratra nemám.

P. Sura 17.4.2023 22:47

Ale jo, tatinek to vzal z praktičtější stranky, protože hraní s panenkami z Vás stejně dokonalou matku neudělá.... ;-)

H. Rybnická 17.4.2023 23:53

Levice sklonku 19. století a první poloviny 20. století se zasazovala za práva žen, Třeba volební, studovat a podobně. Rázně se distancovala od tradičního pohledu na ženu "k dětem, do kuchyně a nanejvýš do kostela", (Hitler - za dvanáct dětí vyznamenání zlatým křížem). Zřejmě tyto tradiční hodnoty platí u některých do dnes.

Z. Lapil 19.4.2023 9:43

Ani tohle není tak jednoduché.

Prokazatelný příběh z 1. republiky. Rodina, vzdělaná, přiměřeně bohatá. Dcera vystudovala, nevím už co, v tom problém nebyl, ale když začala chodit do práce coby redaktorka váženého listu, cítila potřebu to tajit. Celkem rychle se to proláklo, a následovalo rodinné pozdvižení. Paní matinka si zoufala, naše dcera v zaměstnání, taková ostuda, zatímco pan otec nesměle namítal, že jestli holka tu práci dělá dobře, tak to až taková ostuda není.

Usnesení: opravdu není slušné, aby majitelka dvou statků brala práci někomu, kdo ty peníze fakt potřebuje, nicméně když dá svůj výdělek "na chudé", může do té práce docela dobře chodit.

H. Rybnická 19.4.2023 9:51

V tu dobu platilo co nejvyšší možný společensky status symbol že žena nepracuje. Ostatně v těch zámožnějších západních zemí až do konce minulého století.

Z. Lapil 19.4.2023 11:42

Samozřejmě, časy se mění.

V těch dobách stále platilo, že živitelem rodiny je muž, což bylo jedním z důvodů, proč ženy měly nižší platy. Zrovna tak v 30. letech byly i ze státních služeb (pošta...) propouštěny prvně ženy.

A zrovna tak tou dobou existovaly případy, o kterých, myslím si, nebylo možno nevědět, že paní a velitelkou rodinného podniku byla žena/manželka, ve 30. letech často taková, která podnik zvelebila poté, co byl manžel odveden do války.

Dokonce vím o dvou veleznámých: čokoládovna Orion a Elite Varnsdorf . Ten má komplikovanější příběh - nevím přesně, zda skrz odsun nebo znárodnění, ale od té doby jsou úspěšné podniky dva: v Německu a ve Varnsdorfu. Ne že bych věděl, jak kterýkoliv z nich DNES funguje.

H. Rybnická 19.4.2023 14:25

V té čokoládě Vám asi nepomohu, ale příležitostně zapátrám. V rodině jsem zažila přiběh, když se bratranec v 70tých letech min.stol. (SRN) ženil. Manželka byla z 200 km vzáleného města a bylo jasné, že se usídlí v místě bydliště bratrance - měl. jak píšete. ten lepší job. Ovšem vymínila si , že po sňatku "zůstane v domácnosti" ač by druhý plat byl docela vhod, spláceli byt atp. Děti přišly až o něco let později, takže si opravdu trochu hrála na paní. Ostatně i ten svého času velice moderní Baťa trval na tom, že pokud se zaměstnankyně vdá, musí zůstat doma. Byl to takový trend "lepší" společnosti.

Z. Lapil 19.4.2023 15:11

Což o to, takových příběhů jistě je a člověk asi zhruba ví, jak to "tehdy" chodilo.

Mě občas zaujmou faktické detaily, které si člověk ve škole buď neuvědomil, nebo mu je neřekli. Už docela dávno jsem zíral, když jsem se dozvěděl, že volební právo žen bylo ve Švýcarsku zavedeno tuším až v r. 1973; rozhodně takhle neuvěřitelně pozdě.

A jednou jsem viděl v divadle Jiráskovu Vojnarku; taky dílo dost školní, pamatuju, jak jsme ji rozebírali. Jenže to je tisíc keců o rovnoprávnosti, ale skutečnost, že někdy koncem 19. století (Jirásek není až tak pradávný autor; hru napsal někdu v r. 1890) byla vdova de iure nesvéprávná neboli měla určeného poručníka, který jí kecal mj. do vdávání, to jsem se dozvěděl až v divadle.

H. Rybnická 19.4.2023 15:36

Taky přidám polínko: Otec mého otce, tedy dědeček, zemřel 1906 ve věku 36 let.. Zbyla vdova a tři chlapci: 9, 7 a 4 roky. Matka nesměla rozhodovat, co bude, byl ustanoven poručník, majitel nějaké továrničky na výrobu bot, zaměstnavatel onoho zemřelého. Poručník ustanovil, že dvě děti musí do sirotčince, jedno smí zůstat doma. Máma žebronila, aby si mohla ponechat toho malého. Poručník řekl, ne, ten a ten prostřední do sirotčince, ten nejstarší zůstane doma, může pomáhat pracovat. Mámě dodával boty tenkrát ještě s tkaničkami, musela ručně !obšívat ty dírečky na tkaničky. Ten nejstarší byl můj otec, vždycky říkával, že se ten sirotčinec na těch mladších podepsal na celý život. Ten nejmladší zemřel bylo mu právě 20 let.

Z. Lapil 19.4.2023 16:55

To vypadá, jako že to poručnictví skončilo až se vznikem ČSR.