8.7.2024 | Svátek má Nora


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 5.7.2024 19:54

https://en.wikipedia.org/wiki/Gilgamesh

Gilgamesh

S. Komik 5.7.2024 14:38

Zajímavý příklad věkového limitu nabízí zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě (týká se tzv. státních úředníků). Podle § 74 odstavce 1 písmeno h) platí, že služební poměr končí ze zákona dnem 31. prosince kalendářního roku, v němž státní zaměstnanec dovršil věk 70 let.

Starší osoba tedy nemůže být např. na ministerstvu řadovým úředníkem ve státní službě, klidně však může být na tomtéž ministerstvu ministrem, protože na toho se věková hranice nevztahuje.

M. Pivoda 5.7.2024 13:37

Věk člověka, zde diskutovaného vlivného amerického politika, není příliš významný. K tomu tématu je důležitější lidová moudrost "uprostřed brodu koně nepřepřahej". Kdo přepřahá (zde politická strana v USA před volbami), nedopadne to pro něj dobře. Howg.

Blíží se ale mnohem významnější změny v historii lidstva, nejen v Číně, Rusku či USA. A ta změna nepřichází "z ničeho nic". Nejprve filozofické vymezení.

1. Zákon přechodu kvantity v kvalitu: nežli dojde k přechodu k následující vývojové fázi, musí napětí mezi rozporovými momenty dozrát jednak vyjevováním protikladnosti, jednak narůstáním rozpornosti. Mechanismem přechodu rozporu v rozpor je kvantitativní růst působených a působících změn. Změny rostou a sumují se, takže porušují jednotnost kvantity a kvality, čímž vyvolávají změny kvalitativní vzniká nová kvalita: předmět, děj nebo jev se mění, každá kvalita charakterizující předmět je zároveň vyznačena jistým stupněm kvantitativní velikosti, za níž by již přešla v předmět jiný ...

Informační zdroj (z internetu, začínající wiki zde) neuvádím.

--------------------------

2. Vztah mezi dialektickým a vulgárním způsobem uvažování je stejný jako mezi filmem a fotografií. Kinematografie nepopírá existenci nehybných snímků, ale sestává se právě z jejich série tvořící pohyb filmu. Dialektika nepopírá úsudek, ale učí nás kombinovat úsudky takovým způsobem, aby bylo naše poznání blíže k věčně se měnící realitě. Hegel v jeho Logice vytvořil řadu zákonů: Změnu kvantity v kvalitu, vývoj skrze boj protikladů, konflikt obsahu a formy, přerušení kontinuity, změnu možnosti k nevyhnutelnosti atd., které jsou stejně důležité pro teoretické myšlení, jako je jednoduchý úsudek důležitý pro jednodušší úlohy.

Hegel psal dříve než Darwin a Marx. Díky silnému impulsu, který dala myšlení francouzskou revoluce, Hegel filosoficky předpověděl i celkový pokrok věd. ...... Informační zdroj: Napsal Lev Trockij, v prosinci 1939

M. Pivoda 5.7.2024 13:53

Změna kvantity v kvalitu nepřichází "z ničeho nic". Přichází to z něčeho.

Změna kvantity v kvalitu dnes přichází, po cca 130 letech exponenciálního vývoje výkonu počítačů (IT odvětví). Zhruba to znamená: zvyšování výkonu na dvojnásobek každé dva roky. A teprve teď (píše se rok 2024) se to začíná významně projevovat v historii lidstva. Velké změny by měly proběhnout již během dalších 3 letech. Metaforicky: "Držte si klobouk, jedeme z kopce!"

Technologie, která nahrazuje funkci mozku člověka (nejen politika) se obvykle uvádí pod zkratkou AI. (Je to ale složité téma).

Není tedy vůbec jasné, zda do čela pokroku na planetě Zemi se opět dostane Čína. Nedochází tedy k posunu "z ničeho nic"!

M. Pivoda 5.7.2024 14:15

Gramatické chyby ve svém textu neopravuji.

K sepsání svého diskusního příspěvku, příspěvku občana ČR, mne motivoval dnešní TV-film o budoucnosti Číny.

Jak to celkově dopadne nevím. Nemám totiž křišťálovou kouli ani schopnosti Baby Vangy.

Cituji:

Americká producentka Abigail Disneyová z rodiny animátora a filmového producenta Walta Disneyho oznámila, že přestává posílat demokratům finanční příspěvky, dokud jejich kandidát Joe Biden neoznámí, že vzdává prezidentskou kandidaturu. Ve čtvrtek to dědička řekla stanici CNBC.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/wolt-disney-dedicka-demokrate-joe-biden-penize.A240705_082600_ln_zahranici_rkj

Komentuji: Takové (a podobné) aktivity určitě nemohou dopadnout dobře, pro politickou stranu Jožky Bidena.

Sedlácká moudrost: Uprostřed brodu, koně nepřepřahej!

T. Diblík 5.7.2024 13:55

Ještě zákon negace negace. Prosí, Takhle byste u zkoušky z Marx leninské filosofie neprošel. ;-)

T. Diblík 5.7.2024 13:55

Prosím.

M. Pivoda 5.7.2024 14:04

Dnes se píše rok 2024!

T. Diblík 5.7.2024 14:08

No právě.

M. Pivoda 5.7.2024 14:17

Citoval jsem jen to, co jsem rychle našel na internetu. Potřebuji se dostat k hlavní myšlence, viz výše.

L. Novák 6.7.2024 19:01

Pivoda je dobrým příkladem trouby, který by do jakékoliv funkce vůbec jmenován být neměl. A mám dojem, že snad ani nikdy jmenován nebyl (kromě agenta StB) :-P

M. Pesat 5.7.2024 13:13

"Napadlo mě jiné pravidlo, které by mohlo být užitečnější. Například, pokud nějaký politik udělá po volbách něco, o čem před volbami tvrdil, že nikdy neudělá, měly by být automaticky vypsány nové volby, neboť se k moci dostal nejspíš podvodem a dělá něco k čemu nemá mandát, pravda?"

pokazde kdyz vyhrali modri bolsani, tak si vterinu po oficialnim vyhlaseni vysledku voleb, vytreli se svymi volici rektum, konec koncu, co jineho s takovym hnojem? Videl jsem v diskusi ze snad ted maji modri bolsevici v pruzkumech cca 15/% preferenci, takze se fakticky nic nezmenilo. Stejne jako jejich starsi rudi brachove, ti budou sve kone volit bez ohledu na to kolikrat si s nimi vytrou rektum. Svuj k svemu.

P. Diviš 5.7.2024 13:28

To je holt ten problém, když někomu straší v palici "modří bolšáni".

M. Novák 5.7.2024 12:53

Co to udělat jako v armádě. Prezident je vrchním velitelem, měl by tedy splňovat fyzické testy vojáka :-))

Stejně tak v parlamentu, je to "náročná", důležitá a velice dobře placená funkce, takže testy jako pilot letadla aby po zvolení poslanec (prezident, premiér, ministr) nestrávil půl období v neschopnosti protože se permanentně rozpadá.

I. Lyčka 5.7.2024 12:27

Problém s Radou starších vidím v tom, že vláda i parlament mají k dispozici hafo zkušených odborníků, kteří by Radu klidně mohli nahrazovat, ale vláda i parlament mají svoji hlavu a poradit si nenechají. Proto to tak vypadá.

P. Diviš 5.7.2024 12:33

Vláda a parlament jsou, na rozdíl od různých rad, dost závislé na voličích. A že je něco správné ještě neznamená, že i populární.

J. Jurax 5.7.2024 12:53

Ergo správné z hlediska politiků je to, co přispívá k získání a udržení moci, koryt, obročí a sinekur a vlády nad penězotoky. A protože zvolení politici vládnou, snaží se vládnout správně z tohoto svého hlediska.

F. De Winter 5.7.2024 13:12

To ovšem platí i pro ty politiky, kteří nemusí podstupovat volby. Třeba ty "rady" odborníků.

P. Diviš 5.7.2024 13:31

Nelze se tomu příliš divit, těžko jít vyloženě proti tomu, co si většina žádá. I ten Churchill měl smůlu, dokud se mínění většiny neotočilo.

Kennedy kdysi sepsal https://cs.wikipedia.org/wiki/Profily_odvahy, i z toho je vidět, že se něco takového vyskytuje dost zřídka.

J. Jurax 5.7.2024 10:58

Dobře napsáno.

J. Hajský 5.7.2024 10:34

Vzpomínky z dětství a mládí kupodivu v paměti zůstávají do vysokého věku, více než události nedávné. Snad proto jako stařec téměř osmdesátiletý dobře pamatuji první polovinu osmdesátých let minulého století, kdy v SSSR vrcholila gerontokracie. Tehdy se říkalo: Sjezdy komunistické strany SSSR začínají slovy: „Povstaňte, kdo můžete – přinášejí generálního tajemníka“. A jeden z nejoblíbenějších seriállů Československé televize byly pohřby na Rudém náměstí.

Čeká nás něco podobného po volbě prezidenta USA?

J. S. 5.7.2024 12:15

Byl vtip: Brežněv se ptá svého vnuka:

"Čím bys chtěl být, až budeš velký?"

"Jako ty, dědo, generální tajemník".

"Počkej, dva to dělat nemůžeme".

F. De Winter 5.7.2024 10:00

Předpisy, předpisy, předpisy...

Marianův nápad a diskuse kolem něho demonstruje jednu ze základních příčin úpadku Západu. Lidé věří, že společnost lze řídit předpisy a povede to ke zlepšení. To si mysleli komunisti s jejich plánovacími komisemi a víme, jaký byl výsledek. Dnes si to myslí lidi na Západě (ostatně komunismus má kořeny na Západě) a myslí si, že výsledek bude jiný. Nebude.

Společnost je příliš složitá na to, aby jí mohla řídit nějaká plánovací komise i když si říká třeba parlament. A znalosti jsou rozptýlené. Je třeba rozhodovat se případ od případu a ne tvořit další pravidla. Těch máme příliš mnoho. Pravidla umrtvují společnost, když jich je příliš mnoho.

J. Jurax 5.7.2024 10:57

Pravidla - nebo zákony - umrtvují společnost, když jich je příliš mnoho.

Ano, nemáme však pravidlo určující, kdy je jich už příliš mnoho.

Nebo z druhé strany - je-li pravidel či zákonů příliš málo nebo téměř úplně absentují, společnost upadá do zmatku, anarchie a rozvratu, jež jsou posléze léčeny tvrdou rukou diktatury. A diktatura si vystačí se jediným pravidlem - poslouchat příkazy a držet hubu.

F. De Winter 5.7.2024 12:00

Tak toto je příklad věci, kterou není třeba řešit. Pokud si lidé svobodně zvolí nějakého zombidena, tak si ho zaslouží. Co na tom chcete řešit? A takových věcí je spousta.

J. Jurax 5.7.2024 12:32

Svobodně zvolí ...

Ono je to komplikovanější.

Svobodná volba je především funkcí peněz vražených do kampaně, funkcí volebního systému, nabídky osob a programů, z níž lze volit, politické orientace voliče, je-li jaká, jeho rozhledu, vzdělání a jeho sympatií, přičemž právě ty sympatie má za úkol ovlivnit svrchu zmíněná předvolební kampaň.

P. Diviš 5.7.2024 12:35

Je.

Víte ale o nějaké alternativě, která není?

J. Jurax 5.7.2024 12:47

Nevím.

Je však třeba si stále uvědomovat, nakolik jsou ty svobodné volby, jimiž se všichni zaklínají, opravdu svobodné.

P. Diviš 5.7.2024 13:32

Natolik, nakolik je to reálně možné, tam, kde nejsou horší formy nesvobody.

J. Matěna 6.7.2024 0:17

To si takhle kdysi Adam svobodně vybral Evu. Bůh ji k němu přivedl a řekl: "tumáš, vyber si".