9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

CZECHIA: Česká republika se mění na Čechii

Nejvyšší politici této země udělali dobře, že změnili anglický název Česka z Czech Republic na Czechia. Mohou tím jednou provždy skončit potíže, které máme, my Češi, s vlastní identitou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kovaříček 19.4.2016 4:30

Re: V Čechách si nemůžou přijít na jméno.

Dobré připomínky, děkuji a vyjadřuji souhlas.

F. Houžňák 19.4.2016 9:29

Mně by jenom zajímalo,

jak vás v tom Tel Avivu vyslovovali? I když, možná úplně správně, tam jsou všichni. Onehdy byl v německých novinách nějaký německý autor jménem Lukas Zdrzalek, jak toho ti Němci vyslovujou, mi není jasné.

J. Kovaříček 19.4.2016 9:50

Re: Mně by jenom zajímalo,

VYslovovali? Jako leckde jinde - Kovariček. Z cizinců totiž ř nedostanete i kdybyste je zabil. No to teprve ne. Ale jedna moje kolegyně anglická Australanka to ř zvládla, byla ovšem zcela vyjímečná.

J. Kovaříček 19.4.2016 9:54

Re: Mně by jenom zajímalo,

Vyslovovali? Tak jako leckde jinde - Kovariček. Z cizinců totiž ř nedostanete ani kdybyste je zabil, no to teprve ne. Jedna moje kolegyně, anglická Australanka to zvládla, byla ovšem vyjímečná.

Také jeden mladý Australan hravě zvládl nejen ř ale i třista třicet, Ráno si však nic nepamatoval a ř mu už nešlo. Prostě vystřízlivěl.

S. Moc 19.4.2016 2:15

Czesko

Čechie má v německy mluvících zemích dost posměšný character. Česko se už dost vžilo a posměšně nezní nikomu. Anglicky by to bylo Czesko a jsme bez problému. Pokud by se tohle nelíbilo pak raději Czechland...než Čechie!

Ś. Svobodová 19.4.2016 8:14

Re: Czesko

Anglicky je Czesko nesmysl. Czechia je tvořena podle vzoru viz Slovakia, Austria. Stejně se jedná o prd. Nejde o změnu názvu země, ale o oficiální překlad zkratky v zahraničí a keců okolo toho je jako by se přejmenovávala celá země.

V. Heidlerová 19.4.2016 8:24

Re: Czesko

No,no, no, kdybyste chodil do Sokola, tak byste věděl, že "oře tam Čechie, máti naše drahá, ona vyorává naše dávná práva". Němci pejorativně užívali termínu Tschechei, ostatně i Češi měli pro Němce řadu pěkně posměšných označení. Němec sám není němý, ale Češi neumějí německy a nerozumějí jim. Divím se, že v dnešní době, kdy je ve hře tolik důležitých věcí, vymysleli zase naši "pomazaní" takový quasiproblém a kdekdo o tom mudruje. Nechme to odborníkům jazykovědcům, i když ti taky občas vymyslí různé blbosti.

Já s tím problém nemám, jsem Češka rodu moravského.

J. Jurax 19.4.2016 1:31

Typické

"Mohou tím jednou provždy skončit potíže, které máme, my Češi, s vlastní identitou."

No jo, Moravani a Slezané potíže s identitou nemají - akorát Češi si to musí léčit Czechií ...

A kromě prsatých soch v článku zmíněných byly Čechie akorát strašně dlouhé motorky, a i těm se říkalo Böhmerland ...