2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


Diskuse k článku

CÍRKEVNÍ RESTITUCE: Ceny spadlé z nebe

Pouť církevních restitucí Sněmovnou se zadrhla. Než se k nim poslanci znovu vrátí, měli by se seznámit s posudkem auditorské firmy Ernst & Young. Ohání se jím ministerstvo kultury, když se snaží obhájit sumu 135 miliard korun. Taková má být hodnota církevního majetku zabaveného komunisty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hudzieczek 20.5.2012 22:51

Lesní a zemědělské pozemky

není  třeba oceňovat, pokud se vrátí v naturální podobě. Totéž platí o zastavěných pozemcích, které jako zastavěné byly církvi konfiskovány. Problém nastane u případů, kdy se charakter konfiskovaného majetku změnil - došlo např. ke změnám druhu pozemku, znehodnocení nebo likvidace budov apod. Jde jenom o to, jestli zástupci církve umí dohledat rozsah konfiskovaného majetku.

A propos - průměrná cena 27,70 Kč za m2 lesního pozemku je hodně nadnesená. Vychází tak průměrný roční výnos kolem 5.500,-Kč ročně, což ještě nedokázal z lesa vyždímat ani současný ředitel Lesů České republiky.

P. Gabriel st. 19.5.2012 12:47

To jsou kecy, paní Králová!

"v roce 2007 se k nim dopracovala.....Znalců netřeba" Máte evidentně selektivní přístup k faktům a tak používáte zpochybňující argumenty, které ale byly dávno vyvráceny. K oněm miliardám nepřišla komise jen tak, plynou z expertízy provedené Národohospodářskou fakultou VŠE v Praze na zakázku této komise. Možná vám experti z VŠE nepřijdou dost "expertní", takže se tváříte jakoby jejich expertíza neexistovala, ale spíš mluvíte do něčeho o čem mnoho nevíte. Navíc vám uniklo, že čísla o kterých se mluví jsou jen čísla rámcová a že nikdo nikomu přesně tyto peníze do pytle nenasype. Oprávněné církevní instituce budou žádat a dokládat způsobem dle zákona vlastnické oprávnění a příslušné úřady budou způsobem dle zákona rozhodovato vydání či nevydání. Za nevydané se bude vyplácet v nějakém poměru k reálné hodnotě náhrada. O sporných věcech rozhodne soud. Tak to bude, bude-li to. Ostatní bláboly kolem, včetně těch vašich jsou trapně zbytečné.

E. Heusinger 19.5.2012 16:44

Katolická církev

je zločinecká organizace protože pomáhala krýt a unikat spravedlnosti nacistickým zločincům.

P. Gabriel st. 19.5.2012 16:58

Re: Katolická církev

Ale prd velebnosti! Musím konstatovat s madam Kelišovou. To je záměrná bolševická dezinterpretace. Vatikán po válce, ale ipřed válkou a během ní na doporučení Červeného kříže vydával cestovní pasy osobám, které potřebovaly emigrovat z Evropy, většinou v důsledku nacistické perzekuce z rasových důvodů. Bohužel se mezi tato doporučení pod falešnou identitou dopstali i někteří váleční zločinci, což v té době, ale nikdo nevěděl. Zjistil to Wiesenthal, MOSAD a jiné organizace stíhající válečné zločince až nějakou dobu po válce. Račte si to pane nastudovat!

E. Heusinger 19.5.2012 18:17

Re: Katolická církev

A že jich v Argentině bylo, co? Takových omylů!

Kdo potřeboval z Evropy po válce prchat do Argentiny?

P. Gabriel st. 19.5.2012 21:48

Re: Katolická církev

Divil byste se , kolik máme v Argentině, Bolívii, Paraguaji a Uruguaji židovských zákazníků, jejichž rodiny tam přišly po válce. A velmi často pod krytím doklady mrtvých lidí z koncentráků utíkali i nacistí a jiná sběř. Nejenom s dopomocí ČK a s pasem Vatikánu, ale třeba přes španělsko a Portugalsko, nebo s prozatímním pasem okupačních úřadů dohodových mocností.... Ostatně staší si nastudovat literaturu, které je dost. Těsně po válce utíkaly z Evropy statisíce lidí a nikdo moc nevěděl, kdo je kdo a ani po tom nepátral. To jen rusové brali šmahem všechny Němce a všechny ruské emigramty do gulagů.

P. Pavlovský 19.5.2012 5:40

Lze ty škody vůbec vyčíslit?

Nejsem s nikdy nebudu katolíkem, ale druhou polovinu XX. století jsem tady prožil a její dějiny mám dost sestudované, je to částečně i profese. Na základě zkušeností a nesčetných objektivních i neobjektivních (komunistických i antikatolických - což nemusí být totéž!) informací jsem už dávno dospěl k názoru, že škody, které u nás církve a náboženské společnosti za tzv. Čtvrté republiky (1948 - 89 - nebo Druhého protektorátu?) utrpěly na majetku i životech jsou úděsné, dlouhodobé a často nevratné. O tom, že se náš stát (bohužel, zákonně vzato, to náš stát stále byl, i když byl ovládaný bolševiky) na úkor církví permanentně obohacoval po celých těch 40 let nemůže být nejmenších pochyb.

Proto mě kvantitativní vyčíslení církevních restitucí nepálí. Z PODSTATY VĚCI VYPLÝVÁ, ŽE NESPRAVEDLIVÉ ANI BÝT NEMŮŽE.

O. Uživatel 19.5.2012 7:50

Uživatel požádal o vymazání
A. Reček 19.5.2012 10:50

Re: Lze ty škody vůbec vyčíslit?

Máte pravdu. Autorka také by mohla věnovat se vyčíslení škod na majetcích církví od r.1949.

P. Gabriel st. 19.5.2012 12:51

Re: Lze ty škody vůbec vyčíslit?

To Pavlovský a Čepek:

Však o otázce spravedlivosti se nikde nemluví, je to "Vyrovnání mezi státem a církvemi", přičemž náhrada je jen částečná. Právo se pak uplatňuje jen do té míry, že se vyrovnání provede na základě zákona a vlastníci budou muset prokázat vlastnictví k rozhodnému datu.

O. Uživatel 19.5.2012 20:33

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 19.5.2012 20:35

Uživatel požádal o vymazání
P. Gabriel st. 19.5.2012 21:55

Re: Lze ty škody vůbec vyčíslit?

Myslím, že se dožadovaly velmi vehementně. Až tak, že dostaly nálepku, že jim jde jen o majetek. Lidovce to(nejenom to, ale do značné míry) dokonce stálo křesla ve sněmovně. Ale vždy ti někdo mocný zboural: Klaus, ODS, socdem... Kardinál Vlk hovořil o soudních přích léta. I z jeho popudu bylo dáno podání k Ústavnímu soudu, který potvrdil, že majetek církvím patří a stát se měl s nimi vyrovnat. Jepotřeba se s tím seznámit, pramenůje k tomu dost. Jenom výčtové vydání bylo připraveno nejméně dvakrát. 

O. Uživatel 19.5.2012 23:45

Uživatel požádal o vymazání
S. Rehulka 19.5.2012 13:51

Re: Lze ty škody vůbec vyčíslit?

Jenom pro zajímavost, by bylo třeba, zjistit :

1.) Osoby, tvrdě nesouhlasící s restitucemi církvím - co dělaly před rokem 1989 a byly-li v KSČ ?

2.) Jedná-li se o osoby, které čas vlády komunismu v ČSSR zažily jenom jako děti, nebo mladiství, měli by samy od debaty odstoupit, protože o tom vědi velké nic !

L. Písařík 19.5.2012 14:47

Re: Lze ty škody vůbec vyčíslit?

Stejně tak by měly odstoupit osoby, které se jakkoliv, třeba pouze ideově, podílely na nespravedlivém odebírání jakéhokoliv majetku, protože zlodějna zůstane zlodějnou byť ji vykonává " spravedlivá pěst dělnické třídy". Pane, věříte, že by tak první nebo druzí byli ochotni dobrovolně učinit? Vyčíslit škody? Není problém - vezměme příklad - zemi, kde nebyl normální vývoj narušen komunistickým pučem - třeba Rakousko.