10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

BUDOUCNOST: Přijímání migrantů je náhražkou za reformy

Obvyklým zdůvodněním je, že tyto cizince potřebujeme, neboť není, kdo by vykonával některé profese a zadruhé to, že se u nás usazují a plodí děti, čímž posilují náš průběžný penzijní systém.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 29.9.2023 9:13

Rostou-li mzdy, pak obvykle rostou i ceny. Za konjuktury to nevadí, protože ty mzdy rostou rychleji. Mimo ni platí, že nula od nuly pojde.

"Osobní odpovědnost za zajištění v penzi" znamená konkrétně co? To nejlepší, co můžete udělat, pokud je Vám třicet čtyřicet je nemít děti. A za ušetřené peníze si postavit barák natolik solidní, aby vydržel čtyřicet let bez dalších oprav.

To Vám ovšem nezaručuje, že v tom baráku neumřete hladem. Před touto hrozbou se můžete chránit úsporami. Které Vám v případě nepříznivého ekonomického vývoje sebere inflace. Nebo můžete investovat skrze penzijní fondy. Do domácích podniků, ve kterých nebude mít za dvacet let kdo dělat. Nebo do podniků zahraničních, které může místní vláda znárodnit nebo prohibitivně zdanit. Nebo do státních dluhopisů, které se dělí na nespolehlivé (takže o většinu jistiny patrně přijdete) a nevynášející.

Pokud není "osobní odpovědnost" za svůj osud dostupná průměrnému člověku, tak jde jen o prázdný kec.

B. Liborek 29.9.2023 7:41

Ono až nám opravdu poteče, teda spíš probodne, pořeže nebo bouchne do bot, pak to bude parta, kteří to mohou ovlivnit, řešit. Do té doby kecy v kleci ale článek dobrý.R^

J. Jurax 28.9.2023 19:10

Celkem moudrá slova.

Proto budou zaručeně oslyšena.

K. Křivan 28.9.2023 18:01

Přijetí na vysokou školu podmínit maturitou a výučním listem. Po maturitě dva roky vyučení. Možná by to šlo omezit na studium toho, čemu se říká "brotlose Kunst". Obory bez výhledu na uživení, obory bez významu pro národní hospodářství. Pak by takový student s bezcenným diplomem mohl pracovat jako vyučený řemeslník.

J. Jurax 28.9.2023 19:20

No, my jsme měli na SVVŠ (1964 až 1967) povinnou pracovní výchovu. Tuším ve druhém ročníku. Jeden den týdně ve fabrice, ve Zlíně tedy v baťovce, potažmo tehdy Svitu. Na konci jsme obdrželi něco jako výuční list v oboru obuv gumová. Byla to dost fraška, mistři na dílnách z nás byli nešťastní ... taky to potom zrušili, neboť se to neosvědčilo.

Ale jedna třída měla kliku - byla přidělena do autoservisu.

Pro mládež - SVVŠ byl tehdejší název gymnazia, tehdy jen tříletého.

K. Křivan 28.9.2023 19:55

Znám. My měli každý pátek "pracovní výchovu". V Zetoru v Malešicích, oprava motorů. Akorát jsme si hráli s traktorem a jezdili po louce.

J. Barcal 28.9.2023 13:33

Ne, s přijímáním Ukrajinských, Ruských, případně Vietnamských lidí tu nevidím sebemenší problém. Ti se totiž do naší společnosti dokáží, na rozdíl od černoušků a muslimáků, bez problému začlenit.

K. Křivan 28.9.2023 18:07

I tak radím k opatrnosti. Čeho je moc, toho je příliš. Cizinci jsou jako koření, bez něho je jídlo sice zdravé, ale fádní, běda však když nám ujede ruka. Pak to není k žrádlu. Německo už taky dlouho "není k žrádlu".

J. Novak 28.9.2023 13:23

Souhlas.

J. Krejčová 28.9.2023 12:18

Souhlasím s autorem. Jde o souvislost nepřirozeného stavu a trendu ve školství, které negeneruje potřebné profese, snižuje nároky na studenty a umožnuje absolvovat studentům, kteří na skutečné vzdělání nemají mentální předpoklady. Všichni chtějí do kanceláře, druhá možnost je neziskovka. Zvyšují jalové náklady státu. Manuálně pracovat nechtějí a je mi záhadou, kam se všichni každý rok nacpou po ukončení školy.

Místa v dělnických profesích zůstávají neobsazená a pro zaměstnavatele je výhodné zaměstnávat cizince ze zemí, kde mají ještě menší příjmy a naše ubohé mzdy jsou pro ně výhrou.

Klíč je ve školství a jeho tvůrci to dobře vědí. Je to záměr.

L. Žaloudek 28.9.2023 12:39

Píšete to správně, paní Krejčová: Jak je možné, že všichni ti absolventi naprosto zbytečných humanitních vysokých škol netvoří fronty na úřadech práce? Kdyby se místo toho vyučili na kominíky a instalatéry, hned by bylo všem majitelům rodiných domků líp!

A kdo by nechtěl vymetat komíny, měl by se stát soustružníkem a odstěhovat se do Mladé Boleslavi - tam ve Škodovce mají pořád nedostatek lidí k obsluze montážních linek, aby mohl Volkswagen vyrábět víc aut k vývozu do Číny!

J. Krejčová 28.9.2023 13:27

A aby toho nebylo málo, v Praze na ministerstvech sedí právě ti kominíci a prodavačky. Za /myslím/ Sobotkovy vlády se to řešilo, měli si všichni udělat maturitu ale nějak to vyšumělo. Lidé se základním vzděláním pracují na ministerstvech, protože jsou z Prahy a zároven jsou něčí známí.

Ne nadarmo jsme v klientelismu na druhém místě hned za Ruskem.

P. Brich 28.9.2023 13:49

Ve státní správě je pro tyto netáhla práce dost. Dokonce jsou zaměstnáváni i v jiných sektorech, kde například hlídají "rovné příležitosti pro menšiny", ženami počínaje!!;-€

J. Kindl 28.9.2023 10:47

Ti, co k nám přicházejí z Afriky a z ze Sýrie nejdou k nám pracovat, ale jdou za lepším a ne aby přijali naši kulturu, ale aby nám vnutili tu jejich. To Vietnamci nedělají. Nevnucují nám svoji kulturu své náboženství a pracují.

J. Novak 28.9.2023 13:24

Zatim mate pravdu

Problemy ale byvaji az s 3. generaci.

J. Novak 28.9.2023 13:24

Zatim mate pravdu

Problemy ale byvaji az s 3. generaci.

J. Majzlík 29.9.2023 8:32

Přesněji řečeno, exotičtí imigranti si uvnitř naší společnosti vytvářejí vlastní svět s tradiční obživou obchodem, vlasovými či nehtovými a podobnými, pro nás zbytnými studii, fastfoodovými službami či kulturními aktivitami a pod. Ortodoxního imigranta uvidíte jen zřídkakdy v uniformě veřejné dopravy nebo mezi stavebními nebo cestářskými pracovníky nebo mezi osazenstvem našich (?) supermarketů a továren.

F. Navrátil 28.9.2023 9:06

Nekontrolovaná imigrace má vždy vyšší náklady než příjmy. Smysl by mělo pouze přijímání kvalifikovaných pracovníků v potřebných profesích se zárukou, že se budou do společnosti integrovat.

L. Zídek 28.9.2023 8:36

V bohatých státech Středního východu nemají problém se zahraničními pracovníky, kterých je tam často víc, než místních. Skončila ti práce ? Hajdy domů ! Stačí se jen inspirovat a ignorovat pošuky z neziskovek. Nedostatek pracovníků je uměle vytvářen podporováním "studia" takových ptákovin jako gender , politologie, "umění" a pod. Propuštěním 30 % škodlivých úřednických pijavic by rovněž vyřešilo nedostatek na trhu práce.

V. Petr 28.9.2023 18:21

Tak to kdysi fungovalo ve Švýcarsku. Dokonce ani pracovníci z Evropy nedostali trvalé pracovní povolení!

J. Pokoutný 28.9.2023 8:30

Jste si jistí, že Vietnamci a Číňani, bez nichž mám leckde problém po 1700 nakoupit, jsou taková zátěž sociálního systému, jako jen částečně domestikovaní Západoindové? Dovoluji si pochybovat.

M. Kocián 28.9.2023 11:07

Hlavně a především Vietnamci - tam, kde se usadili, Číňany nepustili, protože vědí, co jsou zač. A rozhodně nejsou rádi, když je někdo hází do jednoho pytle.

R. Meišner 28.9.2023 8:21

autor motá několik problémů dohromady. nevím proč by měl někomu vadit pracující cizinec--co ale vadí jsou ti, kteří nepřicházejí pracovat ( a ani to neumí, v životě kolem sebe nikoho pracovat neviděli) , nýbrž parazitovat. --nekonečný rozdíl, autore. 8-o

R. Tichý 28.9.2023 12:10

V clanku je to jasne napsano-"negramotni" a zoufali cizinci srazeji mzdy domacich pracovniku.

Zaroven jsou z nizke mzdy nizky prijmy statu. Zisk konci v jednech rukach.