24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

BIG BEN: Velké partnerství vědy a náboženství

Konflikt mezi vědou a náboženstvím je jedním z hlavních prokletí naší doby, škodí náboženství i vědě a svědčí o velké společenské krizi. Krizemi nedávné minulosti byla ztráta víry, která svět zaplavila čtyřmi děsivými historickými experimenty, jimiž byly francouzské revoluce, nacistické Německo, Sovětský svaz a komunistická Čína.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Istvanfy 17.6.2013 11:01

Re: A jaká je alternativa?

Možno, že páni ani nestoja o to robiť kresťanstvu nejakú službu. Je ale fakt, že kresťanstvo je proti islámu účinnejšie ako nejaká veda. Aj keď sa nakoniec použijú zbrane, ktoré vyvinuli vedci. A to na oboch stranách.

Š. Šafránek 17.6.2013 10:22

Re: :-)

Ale když věříte, že spadne dolů, a on pak opravdu spadne dolů, máte dvě možnosti - buď tím potvrdíte svoji víru v gravitaci, anebo řeknete: tohle je věda...

J. Heincl 17.6.2013 10:03

Re: A jaká je alternativa?

Další konfliktní příspěvek. Pánové, není Vám pomoci. Křesťanství děláte medvědí službu, tedy aspoň podle mého názoru.

M. Bezouška 17.6.2013 9:41

byl to, myslím, pan Chesterton

kdo kdysi řekl, že je hrubě nesprávné zanášet náboženství do vědy, ale ještě nesprávnější je zanášet vědu do náboženství. Tyto dvě kategorie jsou, jak říkají Angličani, jako "chalk and cheese", prostě nejdou dohromady. A jejich případnou kombinací vzniká nesmysl. Když se k tomu potom přidá obecně sdílená víra, že víra činí lidi a lidstvo lepšími (což naprosto neodpovídá skutečnosti), vznikají články podobné tomuto. Další matoucí iluzí je představa, že by snad náboženství (křesťanské) mělo být syntetizátorem, slévajícím dílčí vědecké poznatky do nějakého celku. Inu, nemělo a  ani nemohlo, nemá k tomu ve svém rámci žádný potřebný aparát,  ani se o to, pokud vím, nikdy nesnažilo. O cosi takového usilovala ještě donedávna filosofie, ale ta na svou úlohu zjevně nestačí a rezignovala (Václav Bělohradský například). Teď ovšem byla řeč, aby nebylo mýlky, o náboženství a vědě jako dvou institutech. V případě jednotlivců to může být i jinak - pan Mendel z Brna například nebo již zmíněný pan Chesterton - to už záleží na každém člověku, jak si ty věci pro sebe uspořádá. Myslím, že generalizace je tady naprosto nepatřičná.

L. Orlita 17.6.2013 8:53

věda nám umožňuje spoustu věcí, mimo jiné

třeba diskutovat o různých otázkách díky internetu. Nicméně jsou to nakonec jen naše příběhy, představy, fantazie, víry, frustrace apod., které utvářejí naše životy. Když se nad tím pořádně zamyslíme, tak zjistíme, že ve 21.století existuje ohromné množství lidí věřících na různé konspirace a při diskuzích z takových lidí lezou neuvěřitelné nenávistné komentáře (nejlepší co zvláště ti co mají téměř nulové vzdělání). Jak moc se to líší od čarodějnic ze středověku?               S vědou se člověk až tak moc daleko nedostal. Ví spoustu jednotlivostí, ale celek nevidí ani omylem. Ostatně dnešní věda, zvláště ta, která se zabývá atomárními částicemi a podstatou hmoty, se dostala do hranic, kdy zjišťuje, že všude kolem nás je prázdnota a hmota je jen projevem kmitání energií. Tohle třeba Budhnismus ví již přes dva a půl tisíce let. :))

Článek mě rozhodně zaujal.

P. Novák 17.6.2013 8:10

:-)

Když držím kámen, můžu věřit, že až otevřu ruku poletí nahoru, spadne dolů nebo zůstane nehybně ve vzduchu (tohle je náboženství). Jakmile tu ruku otevřu kámen spadne dolů.Tím svoji víru o levitaci kamene vyvrátím (tohle je věda).

A. Reček 17.6.2013 7:39

Víra v Boha nevylučuje pokroky v lidském poznání

Proto vědu nelze zásadně stavět proti náboženství.  Velké množství vědců bylo a je věřících. Např. citát od Charlese Darwina:"Nikdy jsem nepopíral Boha. Jsem přesvědčen, že vývojovou teorií je možno úplně sladit s vírou v Boha. Je nemožné dokázat a pochopit, že velkolepý a nade vše nádherný vesmír a člověk povstali jen náhodou. Toto považuji za hlavní důkaz existence Boha."  

F. Svoboda 17.6.2013 6:59

Re: A jaká je alternativa?

Pokud chcete poctivě  přemýšlet o sdělení uvedená v článku, doporučuji jej přečíst alespoň  3 x. Možná, že potom se vám rozbleskne. Vyrovnaný stav vašeho nitra vám přeje po celý den F.S.

J. Heincl 17.6.2013 6:12

Re: A jaká je alternativa?

Článek jsem si přečetl a nic mi neříká. Já jsem žádnou katarzí neprošel a moc tomu nevěřím. Navíc je Váš příspěvek konfliktní. Já mohu diskutovat s kým chci a nevím, proč by to měla být vina. Domnívám se, že takoví lidé jako Vy ateisty od křesťanství odrazují.

J. Kulišek 17.6.2013 5:33

Re: A jaká je alternativa?

jenze to je vase vina, ze se snazite diskutovat s nekym, kdo o tomto problemu nic nevi. Doporucuji

http://www.revueprostor.cz/index2.php?menu=archiv&aid=169&vid=54

Na dně kosmické paměti

(rozhovor o otevření mysli s teoretikem vědy Miloslavem

Králem)

J. Heincl 17.6.2013 3:54

A jaká je alternativa?

Diskutující pode mnou křesťanské náboženství, vycházející z judaistického, zavrhují. Ptám se tedy, jaká je jeho alternativa. Pro mě je křesťanské náboženství jedinou platformou, která je schopná lidi našeho civilizačního okruhu sjednotit proti muslimské záplavě a sociálnímu inženýrství ničícímu tradiční rodinné hodnoty. Jsem naprosto přesvědčen, že nebýt judaistického náboženství, nemohl by židovský národ přežít dva tisíce let rozprášený po celém světě a nemohl by ani ubránit svůj novodobý stát proti arabským sousedům vášnivě toužícím jej zničit. Bez křesťanství by nebylo možno ubránit Pyrenejský poloostrov proti Arabům a střední Evropu proti Turkům. Já sám(ročník 1952) jsem začal před několika lety po zralé úvaze jednou měsíčně navštěvovat bohoslužby. Vedlo mě k tomu několik důvodů. Jednak zmiňovaná duchovní platforma, jednak se v kostele scházejí převážně slušní lidé a jednak tím nemohu nic zkazit. Navíc jsem se začal domnívat, že nějaká vyšší moc dávající smysl lidskému životu pravděpodobně existuje. Pro mě je kostel určitě lepším místem pro setkání lidí a strávení jedné nedělní dopolední hodiny, než supermarket, hospoda nebo kanape před televizí. Závěrem bych chtěl upozornit, že se považuji za velmi racionálního a praktického člověka.

S. Moc 17.6.2013 3:06

víra a věda

Kdyby to bylo jen takhle jednoduché... možná to je poslední zoufalý výkřik víry, aby byla brána vážně... bohužel.

P. Sulc 17.6.2013 0:56

Pane Kurasi, co kdyby jste to nejak rozsiril:

vy mluvite stale jen o svem Bohu, navic adoptovanem, Jehovovy. A co dalsi bozi,, tam kde logika uz nestaci, treba trojjedinost, panna, ktera porodila, rada bohu asijskych i jinych, jiste by se jic spocetli stovky, nejmene.. Jak se tito bohove i bohyne srovnaji s vedou? Opustte brblani o bohu starozakonnim, a zkuste i ty dalsi.

P. Bures 17.6.2013 0:46

pěkná

A ted tu o potopě světa, mluvícím hadovi a o tom, jak nás pohádky dělají morálními a úplnými.