9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 23.3.2024 14:40

Z mého pohledu byla Římská říše pohanské impérium a zničila ji pozvolná nákaza semitsky-bibloidního ježíšismu a s ní spojené rozšíření slabosti a dekadence. Evropa se bohužel pod jho té orientální myšlenkové náplavy dostala celá, nevyhnula se tomu. Evropané naopak zavrhli své tradiční Bohy, což mne velmi trápí a věnuji se tomu, aby se na ně nezapomnělo, aby se nezapomnělo na naše skutečné evropské kořeny a hodnoty.

M. Mařák 23.3.2024 7:37

A co se týče úpadkové křesťanství, které zmiňuji, tak má pozice ke všem třem frakcím toho jejich biblického Boha (mojžíšovci, ježíšisté, mohamedáni), tedy k náboženským formám té bibloidní náplavy z orientální pouště kdesi v dálce je stejná, jako pohana mne nikterak neoslovují a jejich dominantní přítomnost v Evropě se mně nelíbí, i když musím uznat, že mohamedáni ve formě kalifátu onen požadavek klasického konzervatismu, o kterém píši výše, splňují.

M. Mařák 23.3.2024 8:06

-----úpadkového křesťanství----

S. Ševeček 23.3.2024 7:55

R^R^

L. Žaloudek 23.3.2024 10:12

No, silně pochybuju, že by Keller něco nevěděl.

M. Mařák 23.3.2024 13:56

Pokud má ideologii fašismu nastudovanou (není to jisté, moc se o tom nikde nepíše a u nás se tomu desítky let podrobně věnuji asi jen já), tak si Mussoliniho mix vybral záměrně. Ale jak říkám, o ideologii fašismu a o podstatě fašistické správy věcí veřejných moc relevantních informací z nějakého důvodu není k dispozici. Mapují se jen historická fakta.

M. Novák 23.3.2024 14:10

Socialisti všech zemí se v případě fašismu opravdu spojili a aby mohli z korporátního socializmu udělat pravici tak utajili a překroutili vše co se dalo.

Pravda je že ideologie fašismu je socialistická a jejich největší konkurencí byla komunistická strana.

M. Mařák 23.3.2024 14:47

To je příliš zjednodušené vidění. Fašismus je mix levice a pravice, socialismu a konzervatismu, konzervativních hodnot. Patří k formám třetí cesty mezi socialismem a kapitalismem, řekl bych, stejně jako německý národní socialismus, Šikovy a Blaireho teorie, nebo tzv. sociálně tržní hospodářství současného EU typu, které máme i u nás.

U nás je nejmarkantnějším projevem fašismu existence tripartity.

P. Pepax 23.3.2024 10:38

Profesor Drulák velmi dobře ví kam jeho názory směřují, s fašizmem to nemá nic společného natož s komunismem.

P. Diviš 23.3.2024 10:59

Levičák, stejně jako fašisté, nacisté, komunisté.

Socialismus společným jmenovatelem.

M. Mařák 23.3.2024 14:57

Právě že má a nejsem si jistý, jestli to dělá záměrně, nebo z nevědomosti.

P. Hák 24.3.2024 12:34

Fašismus... to myslíte symbiózu státu a velkých korporací, s nařízenou jedinou ideologií, právem na korigované informace a etnickou nenávistí, žejo?

Tak to samozřejmě představují Drulák s Kellerem. Ti to taky nařizují lidem a jsou vinni za cenzuru. Vládní koalice nikdy. EU first! EUR^[UA]V (bohužel tu nejsou vlajky USA a UPA, dokonce ani ta duhová)

J. Pokoutný 25.3.2024 8:53

Fašismus vládl v Itálii a Španělsku. Vaše konkrétní a podložené informace o tamních etnických nenávistech by mne vážně zajímaly.

P. Hák 25.3.2024 10:04

Do Španělska nevidím, ale Itálie a Habeš... no... a ten státní antisemitismus tam byl taky (proto také z Itálie odešel Enrico Fermi, který měl židovskou manželku). Jasně, v porovnání s Německem nebo třeba Slovenskem to bylo mírnější.

S. Ševeček 23.3.2024 6:49

... a cesta ven ze zmaru naší civilisace leží nalevo.

/to se ovšem liberální demokrati současného dluhového peněžního kapitalismu elit, i pan Kuras, neodváží přiznat. Socio - v původním nezkarikovaném významu Kdo jsme, odkud přicházíme a kam jdeme.

M. Novák 23.3.2024 13:59

Kam chcete jít odsud nalevo? Vždyť už jsme téměř tak nalevo jako před rokem 1989. Myslíte nalevo k plnému komunizmu? Bezhotovostní společnost, sociální kredit, "nebudete vlastnit nic a budete šťastní" atd?

K. A. 23.3.2024 6:46

Hezký článek. Ale nesouhlasím s onou jednostrannou adorací přírodních věd na úkor společenských a humanitních. Politická kultura západu úzce souvisí s vysokou úrovní humanitního vzdělání pro všechny. Problém je v tom, jak se ta věda a vzdělání dělá, což souvisí vůbec s liberálním modelem. Vědci se odměňují za produkci článků, což má dle liberálně-manažerského chápání světa motivovat k efektivitě vědecké práce, místo toho to motivuje k nekvalitní práci a v horším případě k podvodům. Viz i Kechlibarův článek o replikační krizi.

S. Ševeček 23.3.2024 6:54

... a nakonec se ti humanitně vzdělaní civilisanti, v čele s kreativními umělci, odborníky a nadšenci pokroku vyvraždí v bahně zákopů.

K. Machala 23.3.2024 2:22

Rád čtu Vaše články a většinou souhlasím. Ale: liberalismus se nehroutí, žádný tu není. Je to ukradený pojem zvláštním typem socialistů. Liber znamená svobodný, nebo ne? Co má společného se svobodou hyperregulace trhu a právo čítající miliony norem plné zákazů a příkazů? Toto se hroutí, logicky to není životaschopné, ale je to opak liberalismu, je to korporátní socialismus. Proč používat nepravdivou nálepku? Je to stejné jako manželství pro všechny, které není manželstvím a není ani pro všechny. Stejné jako sociálni pojištění, které není pojištěním, zelená politika není zelená, bojuje-li proti ozeleňujícímu CO2 atd. Dokud budeme nazývat věci nepravými jmény, z tohoto se nevymotáme.

S. Ševeček 23.3.2024 6:51

R^

K. A. 23.3.2024 6:56

Ano, a levičáci zase říkají, že minulý režim nebyl vůbec žádný komunismus, ale státní kapitalismus. Myslím, že s nimi máte něco společného :) Věříte ideologii bez ohledu na realitu. Jenomže, jak jinak posuzovat ideologii než podle toho, jak ovlivňuje realitu? Liberalismus se prostě vyvinul v to, co vidíme teď. Vždy vyjadřoval zájmy podnikatelů) a dnes tedy zastupuje zájmy korporací - tedy podnikatelsky nejúspěšnějších subjektů. A že korporace nechtějí deregulovat? Chtějí. Deregulovaly třeba v 90. letech v Rusku a v celém východním bloku. Chtějí deregulovat všude tam, kde mohou donutit cizí státy, aby jim levně prodaly svoje aktiva.

M. Kocián 23.3.2024 7:20

Státní kapitalismus je protimluv. A zájem podnikatelů není zápasit s byrokracií a nevládními organizacemi.

M. Novák 23.3.2024 13:49

Pravda, komunizmus to nebyl, soudruzi vyhlásili za třídní nepřítele a důvod boje proti všem továrníky a kulaky. Ty brzy zničili a došli jim třídní nepřátelé, proto se zasekli na socializmu.

Teď to soudruzi dělají znovu a lépe:

1. Pomalé vaření žáby místo prudké revoluce (revoluce má nepříjemné tendence semlít ty co ji spustili)

2. Třídním nepřítelem je klimatická změna a ta hned tak nedojde (klima se mění už 4 miliardy let a další 4 se měnit bude dokud se atmosféra nesmísí se sluncem ve fázi rudého obra)

3. Třídní boj probíhá proti všem lidem (produkují CO2) takže tu není "privilegovaná skupina" na kterou je potřeba (slovně) brát ohled (za socializmu dělníci)

M. Kocián 23.3.2024 7:18

R^

V. Církva 23.3.2024 17:30

Tak jistě, liberální evropská politika a ekonomika už vůbec není.

Přesto, nehlídané hranice do jisté míry svobodou nebo spíš anarchií jsou. Svobodný mezinárodní obchod tu taky máme a je hodně liberální.

A toto koexistuje s EU s šílenými regulacemi, emisními povolenkami, politickými neziskovkami placenými státem, které přináší feministické a jiné kvoty.

Lidé mají tendenci k černobílému vidění světa. Pak třeba řešení proti regulacím vidí v anarchii. Jenže řešení funguje jedině když je komplexní a homogenní správně se adaptuje a dolaďuje.

Liberální mezinárodní obchod s evropskými regulacemi je nekompatibilní, nemůže dobře fungovat. To už líp komplexně funguje kompatibilnější regulovaná ekonomika s regulovaným mezinárodním obchodem. Nakonec za komunistů Československo nebylo předlužené a v potravinách jsme byli v 80kách soběstační. Bydlení bylo celkem levné.

A úplně liberální ve smyslu liberální Evropa s liberálním mezinárodním obchodem? Nejsem si jist. Silniční doprava bez zákonů také nebude fungovat. V homogenním světě možná stačí nepsaná pravidla a není třeba je vymáhat, ale svět funguje pokud je sladěný kompatibilními pravidly.

Liberalismus fungoval dokud lidé rozumná pravidla dodržovali. V minulém století je nejen komunisti a fašisti porušili a zavčas je nikdo nesejmul. Pak nikdo nesrovnal progresivisty a neomarxisty. Společnost nefunguje dobře bez zpětné vazby ale ani bez sebeobrany a dodržování pravidel. Úplně liberální společnost tak nefunguje.

Problém Západu je množství i nesmyslnost současných pravidel, ale především jejich vzájemná nekompatibilita. Ale anarcholiberální společnost taky fungovat nebude.

J. Pokoutný 25.3.2024 8:58

Ovšem ty "šílené regulace, emisní povolenky, politické neziskovky placené státe, které přinášejí feministické a jiné kvóty se týkají převážně zákonadbalých (víceméně) občanů. Ne náplav, jímž je vše odpouštěno kvůli "kulturním odlišnostem".

M. Grundmann 23.3.2024 0:44

Autoři se jako obvykle zabývají pouze konstatováním problémů, ale nikoliv důvodů rozkladu západní civilizace. Nevidí například paralelu zaostávání a rozpadu Římské říše. V Římské říši docházelo po několik století k postupné emancipaci žen, která vedla i k rozmachu křesťanství obsahujícího feministické myšlenky, až se nakonec Římská říše stala nefunkční a rozpadla se. V dnešním Západě je růst vlivu žen podstatně rychlejší a dosáhl úrovně, která nemá v historii lidstva obdoby. Proto úpadek Západu bude i podstatně rychlejší než úpadek Římské říše.

S. Ševeček 23.3.2024 6:50

média a internety v čele vlády menšin.