1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

BIG BEN: „Odbankování“ – nejnovější wokeistická zbraň

Na nejnovější wokeistické zbrani zvané anglicky „debanking“, namířené proti osobám „pravicového“ smýšlení, je nejbizarnější to, že je provádějí osoby nebo firmy, které na tom pravicovém smýšlení alias demokratickém kapitalismu vydělávají kolosální peníze. Šéfka zřejmě „levicově“ smýšlejícího konsorcia britských bank NatWest, jejíž členská banka Coutts zablokovala účet Nigelu Farageovi z dnes už prokázaně politických motivů, živořila na levicově trapném platu 5 milionů liber ročně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pšenička 5.8.2023 10:46

V polovině minulého století celková částka daní z příjmů vybraných od korporací byla cca 4x vyšší než daně z příjmů od malých firem, živnostníků a zaměstnanců. V současné době je situace opačná, subjekty s násobně menším obratem (tedy včetně platů) platí relativně a dokonce i absolutně vyšší daně než korporace. Bohaté společnosti si dokázaly zařídit placení daní ve výši, která jim vyhovuje. Z tohoto důvodu je jakákoliv debata o poctivém (ve smyslu etickém) placení daní ve vztahu k hotovosti zcela bezpředmětná. Jako ve všem, debata o (bez)hotovostním placení vyhovuje bohatým a mocným, protože pozornost ovcí tím odvede od problému podstatného.

Z. Lapil 5.8.2023 11:24

Blbina. Karty občas nefungují. Výjimečně, ale stává se.

Zhruba stejně často, jako případy (2× ročně?), jako když vstřícně zaplatím kartou, protože jsou potíže s drobnými.

Zrovna před pár dny kiksla karta tím způsobem, že náhradní (za ztracenou) měla mít stejný PIN, ale neměla. A řešte to o půlnoci u benzinky.

J. Jurax 5.8.2023 12:19

Ale kdepak ... přiznejme si, že i ten, kdo řádně platí daně, potřebuje hotovost.

Kupříkladu ve vykřičeném domě nejspíš málokdo platí kartou nebo bankovním převodem. A v mariáši se taky netrumfujete platebními kartami, nýbrž užíváte hotovost.

A hodláte-li někomu dát peněžní dar - ve vší počestnosti třeba k narozeninám - taky spíš dáte do obálky pěkné bankovky než že byste obdarovanému tu sumu převedl na účet. Pod vánočním stromečkem se též obálka vyjímá líp než potvrzení o bankovním převodu.

;-);-D;-D

P. Diviš 5.8.2023 9:21

Ano, mají. Někdy a někde je to prostě nepraktické, nebo zbytečně drahé. Jen tak mne napadá, kdo a proč z toho dělá aféru. Trochu mi to připomíná ANOnistický povyk s lithiem, to byla taky účelová předvolební záležitost.

M. Salaquarda 5.8.2023 8:14

Při prodeji bytu a následné koupi jiného jsme museli prokazovat původ peněz. Šlo o transakci mezi matkou a dcerou. Nešlo zaplatit přímo, byla nutná darovací smlouva. Jasná presumpce viny. Za normálních okolností by v případě pochybností nebylo nic jednoduššího, než zkontrolovat finanční operace a zdroje příjmu u obou účastnic.

L. Hančar 5.8.2023 7:22

Včera ke mě po ránu do pivovarského kiosku Počátky u Seče okres Chrudim přišly dvě starší dámy světlých vlasů, nehezké, neurčitého pohlaví a vzájemného vztahu. Přišly až z Litvy. Po vypití 2 piv se dožadovaly platby kartou. Můj idiotský vyplašený pohled je vrátil zpět do reality. Chvilku jedna hrabala v peněžence a vytasila maličký papírek neznámého původu s číslovkou 5 , nápisem EURO, EYPOmega, EBPO. Podle vlaječky EU jsem pochopil, že to je TO euro. Vzhledem k věku a kráse oněch dam nebylo možné piva jakkoli odpracovat. Vzal jsem tady to euro, připíchl ho na stěnu k ostatním lístkům, čekajícím na zaplacení a popřál jim dobrou cestu. Až později mi docvaklo: mohly přeci zaplatit chytrými hodinkami. Po těch by se na Bazoši jen zaprášilo. Davaj časý!

J. Jurax 5.8.2023 12:23

R^;-D

M. Kocián 5.8.2023 6:52

Další důvod, proč se tolik nezabankovávat.

J. Novak 5.8.2023 2:08

Farage 🖕

V. Kuhaj 5.8.2023 6:56

Proč?!

R. Langer 6.8.2023 5:50

Protoč. :-P

M. Grundmann 5.8.2023 0:36

Odbankování je důsledkem legislativy týkající se boje proti praní špinavých peněz. Finanční instituce jsou povinny uplatňovat pravidla, která jsou tajná, a jsou tvrdě pokutovány za nedodržení těchto tajných pravidel, která finanční instituci nikdo nesdělí. Proto finanční instituce vymýšlejí samy nejrůznější pravidla s nadějí, že nedostanou při kontrole státních orgánů likvidační pokutu.

Absurdní je to, že je finanční instituce trestaná za neznalost pravidel, která nejsou upravena žádným veřejným předpisem. Pokud si někdo přečte znění posledního AML zákona, najde tam jenom minimální informace o povinnostech, které finanční instituce mají. Mezi ně patří povinná diskriminace zákazníků podle místa narození, pobytu nebo státní příslušnosti.

R. Langer 5.8.2023 5:41

Hm, a.kdopak ta "tajná pravidla" určuje? 8-o

M. Grundmann 5.8.2023 5:46

Státní kontrolní úřad. Přijde kontrolovat pravidla, která zná pouze on. A běda, pokud finanční instituce tato tajná pravidla nějak sama neuhádne. Uhádnout je v podstatě může jenom tak, že sleduje tresty udělené jiným finančním institucím. Tyto tresty jsou obvykle veřejné. Nebo se o těchto trestech nějak doví.

Tyto problémy jsou hlavně na Západě. Česká republika je spíš v závěsu.