3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

ANALOGIE: Bude se opakovat pád říše římské?

Ve škole jsme se učili, jak římskou říši rozvrátili barbaři svým soustavným tlakem a nakonec v pátém století vyplenili Řím. Dokonce dvakrát. Poprvé v r. 410 Vizigóty pod vedením Alaricha. V té době už císař sídlil v Raveně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 20.6.2022 23:42

Satrapové vládnou v provinciích? No v EU ti satrapové společně v rámci Rady v EU rozhodují. Tam vidím spíše problém. Také souhlasím s autorem v bodě, kde mluví o převládání lokílních zájmů, v případě EU v rámci národních států.

V. Kučer 20.6.2022 20:37

Římskou říši zlikvidovaly pandemie moru. EU zlikviduje Green Deal.

V. Čermák 20.6.2022 17:13

Tak po Vítězství USA ve studené Válce dva významní Američtí prognostici reagovali odlišně a napsali o tom obsáhlá pojednání. Francis Fukuyama jásal a mluvil o konci dějin s civilizací, kterou podle něj je Ta vítězná Americká Liberální Demokracie, která v krátké době většinou sama ovládne svět. Naopak Samuel P. Huntington prognózoval, že teď už Západní civilizace bude jen Klesat. Tak USA se nadchly a řídily spíše Fukuyamou a když Liberální Demokracie Sama svět neovládla, intenzívně jí napomáhaly četnými Intervencemi, tedy Válkami. No a kdo není slepý, nebo nemá nasazeny klapky, vidí, že Huntington měl pravdu...

F. Zrcek 20.6.2022 16:05

Myslím, že pád euroatlantské civilizace je přede dveřmi a rád bych se v tom mýlil. Ale myslím, že podobně jako já smýšlí většina, i autor.

Nejspíš to tak dneska nevidí hlavně fanatici obojího vyznání, tedy woke-pokrokáři budující nový lepší svět a cvok-zpátečníci, kteří z popelu svobodného světa vyhrabují ty nejkontroverznější relikty, jako právo nebýt očkován, zákaz potratů a putina.

Mám ovšem podezření, že pokud ta mlčící většina to tak nechá, dočkáme se světa, který se nebude líbit vůbec nikomu. Tedy dočkají se ho ti, kterým se povede přežít. Nejsem vůbec rasista, ale největší šanci mají nejspíš cikáni.

V. Čermák 20.6.2022 16:57

Tak vcelku souhlas, až na toho Putina, který možná z toho popela pomohl povstat Rusku po Jelzynovi, ale to bylo cca pře 30-ti lety a nyní napomáhá té Západní Nabubřelé a Blahobytem zDegenerované civilizaci do hrabu. Mimochodem, Mlčící většina nemarní čas planým tlacháním, ale zasahuje vždy v pravý čas.....

J. Brunner 20.6.2022 15:43

R^

M. Drašner 20.6.2022 13:28

Rozhodně nesouhlasím. Rozpadla se pouze její západní část, zatímco Východořímská říše pokračovala s různými peripetiemi až do r.1453! Krom toho v tzv. barbarských královstvích pokračovalo do velké míry římské právo i římské vědění a celé 6.stol, AD např. obchodovali Východořímané s Walesem. Až muslimský vpád v polovině 7.stol. středomořský svět, oslabený sto let předtím Justinianským morem (přišlým zřejmě ze Střední Asie) a pak válkami s Persií, definitivně rozvrátil.

F. Zrcek 20.6.2022 15:30

Nesouhlasím s panem Drašnerem. Evropa zpočátku relativně prosperovala i za doby muslimů. Sicilské království za Štaufovců dokládalo, že mezi křesťanskými a muslimskými vzdělanci nebyl v podstatě rozdíl, pokud doba přála toleranci mezi národy Knihy (tedy i židy). A muslimové to byli, kdo vrátil Evropě řecké dědictví, poté co originály zničilo fanatické křesťanství.

Tuhle idylu zničili až mongolští tataříni, kteří rozvrátili Bagdád i Kyjev. Ani muslimové, ani pozdější moskali se z toho nevzpamatovali - mimo výjimek - až dodnes.

V. Petr 20.6.2022 13:28

Křesťanství bylo projevem dekadence tak, jako dnes sluníčkářství a "ekologie." Tím, že křesťanství přijali i barbaři, časem se proměnilo v něco životaschopného a nesluníčkářského!

D. Stirsky 20.6.2022 11:40

Ne, že by v článku byly samé nesmysly. Leč rok 476 nikdo v tehdejším západním impériu za nijak významný nepovažoval. Navíc východní římské impérium přetrvalo, a to až do pádu Konstantinopole v r. 1453. S křesťanstvím je to těžké: někteří historikové považují dekret císaře Theodosia za impuls k zániku civilizace. Trochu nadsazené, leč nikoli zcela nesmyslné. Starověká kultura a vzdělanost dostaly na frak.

P. Hatina 20.6.2022 9:54

Když ono jest složitější, co budeme považovat za říši. Protože - základ té římské říše tvoříl už tenkrát přece "římský stát", tedy poměrně velké území (celý Apeninský poloostrov) s velkým počtem obyvatel, velkých měst, bohatou ekonomikou, i silnou armádou, loďstvem, správou, atd.. A až jako širší okruh, byly římské kolonie. Takže i když tyto kolonie postupně odpadly, tak tento stát na Apeninském poloostrově existoval dál.

Nakonec sice i Řím byl vypleněn barbary, postupně se i jednotlivé části římského státu oddělovaly a různě spojovaly - tohle je vývoj trvající po 2 tisíce let, Že bych třeba připomenul, papežský stát, obsahující střední Itálii, existoval přes tisíc let, než ho až v 19.století dobyl a nechal zrušit Napoleon..

Zatímco, pokud budeme uvažovat současnou EU, co je jako centrum EU? Snad jenom Brusel?

V tom případě by jako mnohem bližší příklad byla Makedonie, poměrně maličký , městský státeček na severu Řecka - jehož dva panovníci Filip II a po něm Alexandr Veliký sice dokázali dobýt a podřídit si ohromná území a státy tehdejšího Východu, ale po Alexandrově smrti se skutečně celá ta obrovská říše rozpadla..

D. Bowman 20.6.2022 10:04

Evropa neni fakticky suverenní, neb ji vojensky ochraňuje tj. kontroluje USA. Takže centrum je Washington D.C.

P. Hatina 20.6.2022 10:29

Samozřejmě že jako jeden ze základních prvků státu by musela mít EU společnou armádu. Skutečně, centrálně řízenou a společně organizovanou armádu se vším všudy., která by pak byla schopna bránit celé území EU sama.

S tím Washington D.C. jest to dosud neodzkoušená varianta, za těch ca 70 let existence NATO se ještě (chvála bohu) nemuselo načalstvo NATO v D.C rozhodovať zda za / a do Evropy bojovat půjde..

D. Bowman 20.6.2022 11:27

Společná armáda není možná (je ale nefungovalo by to), protože není politická shoda a to vyplívá z geografie a historie.

Východní Evropa má jiné priority než Západ. A Jih evropy je úplně jinde.

Navíc na to nejsou peníze. V Evropě jde všechno na sociální programy - zdravotnictví a důchody.

Společná armáda nakonec bude...na papíře. Ale bude slabá, bez velení a "mužstvo" bude složené z loajálních režimu tj. ženský, LGBTQP... a připrchlíci. Stačí se podívat na čistky v Německé a USA armádě za posledních pár let.

Taková armáda bude vhodná jen na potlačovaní interních nepřátel.

P. Diviš 20.6.2022 12:29

Základní prvek státu je politický národ. Ten EUnijní neexistuje, proto se sice EU může snažit být státem, ale nepodaří se jí to.

J. Pavelka 20.6.2022 11:00

Kromě toho, křesťanství spíše utlumilo onu římskou bojechtivost...Že později i křesťanské státy byly militaristické, je zas jiná věc, ale v té římské říši hlásání křesťanské pokory apod. skutečně znamenal ústup od onoho "drivu" a bojechtivosti...Mimochodem, myslel si to i Graves, ty jeho důvody, které kolují po internetu, jeho názorům neodpovídají, je to fake,

P. Pepax 20.6.2022 9:47

EU nelze k římské říši přirovnávat, EU je pouhý úřednický projekt, který se zcela pokazil.

J. Krásenský 20.6.2022 12:55

Úřednický projekt nelze pokazit, ten je pokažený od prvopočátku. Jediným způsobem jak úřednický projekt pokazit je učinit jej užitečným.

O. Kaucký 20.6.2022 15:58

Společné vědecké projekty, o kterých autor píše, nejsou zásluhou EU, fungovaly i bez ní, volný pohyb osob je předmětem Schengenské smlouvy, ta také nemá nic společného s EU, volný pohyb zboží je předmětem smlouvy EFTA. Jediná věc, která vznikla díky EU je EURO, a to je tragédie na pokračování. A potom ještě sta a tisíce nesmyslných nařízení a norem, kterým chybí racionální základ.

V. Braun 20.6.2022 23:49

Nařízení a normy vyplývají z 95% z existence společného trhu, protože jeho základem jsou společné standardy na společně obchodované zboží a služby.

P. Kopáček 20.6.2022 9:32

Dnes není možné odhánět migranty mečem nebo střelbou? Mečem jistě ne, ale střelba by na ně ještě platit mohla, zejména na převaděčské bandy. Pokud by někdo neporozuměl salvě rychlopalných kanonů a neobrátil loď, jeho smůla... Jenže to by muselo začít už před sedmi lety namísto hesla "Wir schaffen’s"... ;-€

J. Pavelka 20.6.2022 13:30

Ovšem, kdybych viděl lidi ploucí v chatrném plavidle, třeba i ženy a děcka ́, byť bych si o tom myslel cokoli, a bylo by to na mne, dost bych váhal vydat povel k palbě...

V. Kučer 20.6.2022 19:02

Pokud by je po záchraně dopravili nazpět tak by se neplavili.

K. Křivan 20.6.2022 9:10

20. června 2022 - 04:20

„V průběhu minulého dne zasáhly vysoce přesné námořní rakety dlouhého doletu Kalibr ve 12:30 velitelské stanoviště ukrajinských jednotek u vesnice Širokaja Dača v Dněpropetrovské oblasti v okamžiku, kdy probíhala pracovní schůzka velitelského štábu Oleksandrie byla tam zadržována operačně-strategická skupina vojsk,“ stojí ve sdělení vojenského resortu.

V důsledku zásahu bylo zabito více než 50 generálů a důstojníků ozbrojených sil Ukrajiny.

Uvádí se také, že střely Kalibr zasáhly závod v Nikolajevu, kde byly zničeny houfnice a bojová vozidla dodaná Západem.

Již dříve, 18. června, oznámilo ruské ministerstvo obrany letecký a pozemní raketový útok, který zničil ukrajinská technologická zařízení určená k rafinaci ropy a také sklady paliva pro vojenskou techniku v Kremenčugu a Lysičansku. Zástupce vojenského oddělení Igor Konašenkov také oznámil, že čtyři čety 155mm houfnic M777 byly zasaženy raketovými údery. Dodal, že ukrajinské Su-25 a Mi-24 a také úderný bezpilotní letoun Bayraktar-TB2 byly sestřeleny pomocí PVO (protivzdušné obrany) v Chersonské oblasti.

Předtím byly zveřejněny statistiky mrtvých zahraničních žoldáků na Ukrajině. Jak bylo objasněno na ministerstvu obrany Ruské federace, jejich proud se obrátil opačným směrem - masivně opouštějí území státu.

K. Křivan 20.6.2022 9:13

"..více než 50 generálů a důstojníků.."

No, jsou to taky lidi, ale pořád lepší, než kdyby zemřeli obyčejní vojclové.

O. Uživatel 20.6.2022 11:03

Uživatel požádal o vymazání
K. Křivan 20.6.2022 11:31

Všechno souvisí se vším. Fašistická, rozpadající se EU souvisí se situací na Ukrajině. Tolerance osmileté války na Doněcku EU vrchností to taky souvisí.

P. Diviš 20.6.2022 12:36

Co mohla EU s těmi separatisty dělat, když je podporují Rusáci?

V. Církva 20.6.2022 13:32

Skoro jako by jste z toho, že Ukrajina napadená Ruskem dostává na frak měl radost. Jste Rus? Nebo máte pocit že za Rusů bude v ČR líp?

Já ne. Z rozhodnutí v Bruselu se mi dělá kopřivka, ale pořád nevraždí lidi na Ukrajině. No a jak bylo za Rusů si pamatuji. Díky, nechci.

K. Křivan 20.6.2022 14:43

1) Já si taky pamatuji 1968. Proto jsem tehdy odešel do Německa.

2) Radost mám z toho, že pluk Azov už nevraždí ruské obyvatele východní Ukrajiny, dříve Novorossiji.

3) Radost bych měl z levného plynu pro ústřední topení našeho domku a nafty pro mé auto. To je pro mě důležitější než vítězství feťáka Zelenskýho. To je stejně velice nepravděpodobné. No, spíš vyloučené. ;-D.