23.9.2019 | Svátek má BertaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: tuhle knihu vydat či nevydat? (1/2)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 3, poslední: 13.9.2006 13:27, přehled diskusí

Oč horší je to ve státě, kde se všude podplácí, nefungují soudy a právo není vymahatelné:
Autor: barakan Datum: 13.9.2006 13:27

Čestí nakladatelé jsou ve většině obchodníci, a ještě k tomu líní, zneužívající zkorumpované prostředí a nevymahatelnost práva. Vydají knihu, ale autorovi či překladateli klidně nezaplatí, nebo mu nikdy nepředloží účty a vydají knihy větší počet výtisků, za které nezaplatí honorář atd. Distributoři mají kartelovou dohodu a nevyhlášený monopol, takže kdo s nimi nepije pivo a kdo jim nestrčí obálku, musí s knihami objíždět prodejny po republice a doprošovat se.

Právě tak propagace - rozhovor o knize v časopise s fotkou na obálce, 30 000, zmínka v televizi, 5000 atd. Kdo nemaže, ten neprodává. Za tohoto stavu lze samozřejmě napsat, že nakladatelé jsou chudáci - ale ty skandální poměry "vyrobili" právě ti nepoctiví z nich.

;-( Co tedy autor může a zmůže? Nemá zastání: nakladatel bez jeho souhlasu změní obálku - musí to tak být, neprodávalo by se to. Chce-li ale autor změnit pokaženou obálku, nedá se prý nic dělat. Už zase je to spíše samizdat a undergroud. Kniha se prodává a prodávala by se i v cizině? Přelož si to autore sám, a my, nakladatel, ti to možná vydáme. Ty sám to prodat do cizine nesmíš, protože jsi nám podepsal nakladatelskou smlouvu. Atd. atd.

Čtenáři tak musí číst to, co jim nakladatelé spřaženi s distributory a redaktory v médiích vnutí (a za co jim ti nakladatelé, kteří pochopili, odkud vítr vane, předem zaplatili v ručných obálkách).

tak i tak:
Autor: pagi Datum: 27.6.2006 16:15

doporučuji přečíst si původní text, tam jsou odpovědi myslím jasné (autorský honorář byl nasmlouván konstantní, distribuce odebrala kolik se rozhodla a předem to nebylo jasné, nižší náklad není o moc levnější)

druhá část bude sice o situaci u nás, ale na naznačené otázky neodpoví, věnuje se jiným aspektům

Jak u nas?:
Autor: Milan Datum: 27.6.2006 12:19

Dobry den,

 nejak jsem nepochopil, proc se vytisklo 35 000 knih, ale do distribuce se dalo jen 25 000? To proto, aby ty autorske honorare nebyly tak vysoke? Nebo to jsou zmetky? A co se stalo s temi 10 000 knihai, slo to do sberu?

A jake jsou vubec ceske cisla? Cca 10x mensi?