12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

ÚVAHA: Crichton burcující aneb modulově systémový text 2/2

To nejlepší z Interkomu 2007
Interkom je asi nejdéle vycházející fanouškovský časopis u nás. Snažíme se vycházet jako měsíčník, občas se to i podaří.
Náš výběr pro Sarden obsahuje hlavně články psané speciálně pro Interkom, ale může se stát, že je již znáte odjinud. Pokud si autor nepřeje jinak, obvykle nebráníme přebírání materiálu jinými médii a samozřejmě část textů, ve snaze uchovat je v paměti čtenáře a fandomu po dobu delší než je životnost včerejších novin či webové stránky, přebírá zase Interkom.
(Zdeněk Rampas)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Stanislav Ertl 14.1.2008 11:27

To podstatne zcela zaniklo

Myslim, ze to podstatne z mych vyhrad nakonec zcela zaniklo v diskusi na tema globalnich zmen a jejich pripadnem ovlivneni clovekem.

To podstatne je skutecnost, ze nas v boji za svuj nazor obstastnil FN poradnou sbirkou demagogie, a ucelovosti. Uz jenom prosazeni vlastniho postoje nikoliv na zaklade argumentace, nybrz skrze znevazeni osobnosti oponenta jako takoveho proste podpasovkou je - stejne jako zjednodusene nalepkovani. V takto vystavene atmosfere je pak jakakoliv oponentura nemozna, protoze kazdy, kdo vidi veci jinak, je bud pomyleny blazen, vypocitavy vsivak ci osel co sezral varenou nudli. Takhle se proste polemika nevede. Dalsimi pseudoargumenty to FN jen podtrhl. Takze nepru se s nim o ekologii, jsem otraveny zpusobem, jakym FN svuj "monolog" vedl.

I-Shek 14.1.2008 11:23

Obhajoba Novotného

Nemám pocit, že by se pan Novotný tolik navážel do myšlenkových oponentů. Je pravda, že se dopustil několika zjednodušení a v druhé části článku se přibližuje demagogii, kterou oduzuje. Ale!!! jen přibližuje a, co je hlavní, nebrání se diskuzi. Celkově tedy nebrání rozcupování chybných názorů, ale brání se černobílému vidění světa. Domnívám se, že seriozní vědecká diskuze skutečně může prohlásit, že:1) pozorovaný jev probíhá (změna klimatu, či chcete-li oteplování),2) jedním z pravděpodobných činitelů tohoto jevu je člověk,3) nedá se ale přesně určit míra jeho vlivu,4) je otázkou, co se stane, když omezíme produkci skleníkových plynů (teď mám na mysli skutečné snížení, nikoliv papírové v podobě povolenek na emise. Btw. nedávno vyšla zajímavá noticka o tom, že sice Británie vykazuje menší produkci emisí, ale spotřeba na obyvatele přepočtená na CO2 koeficient celkem vzrostla:-) )...,5) je dobré něco podniknout a ne jen čekat, že to nějak dopadne, ale otázkou zůstává, zda je tu politická vůle cokoliv dělat....

www racek 11.1.2008 10:51

no, víte, máme dve možnosti

buď má pravdu crichton, nebo má pravdu gore. tedy, radši bych byl, kdby měl pravdu ten gore, protože v tom případě se proti tomu ještě dá snad něco dělat. pokud pravdu nemá, máme prů..er zaručen.

já bych šel zcela pragmaticky cestou gora. tak nějak mě jako poučenému laikovi vychází, že koncidence mezi skleníkovými plyny a globální teplotou (a táním) jsou významné. ostatně, myslí si to asi většina i vědecké veřejnosti. čím dál tím větší. takže tohle je cesta naděje.

otázka je, zastavíme li čínu. přes lidský práva to asi nepůjde. tohle lze řešit jen krutou totalitou.;-€ a to čína umí a lidi to jsou schopni přijmout, když už zastavili porodnost, na rozdíl od indie a afriky  a lat. ameriky.

Sýček 11.1.2008 13:06

Kdo má jen dvě možnosti je dost omezený

Otázkou je a) je to negativní jev? b) je to dlouhodobý jev? c) jaká je hloubka znalostí vědců o klimatu (0,01% - 99%)? d) jaká je možnost ovlivnit podnebí (negativně i pozitivně)? e) jaká je pravděpodobnost, že opatření ve které doufáme, že pomohou se nakonec ukáží jako neúčiná či dokonce škodlivá? e) Co vědci skutečně říkají a co je jen šum medií, omezenost novinářů, výroky radikálních ekologů, spasitelů a dalších psychopatů, keří jsou sami soudci světa? f) je změna klimatu jev omezený pouze na planetu Zemi? .......

Studoval jsem přírodní vědy a mou zálibou je historie, mohu odpovědně prohlásit, že to není poprvé v lidských dějinách, kdy na základě přírodních úkazů a tehdejšího poznání světa, byl ohlášen konec světa, katastrofa celoplanetárního významu a bylo utraceno mnoho statků k jejímu zabránění. A nebylo to jiné než dnes.

Jsem skeptický k tomu, že víme dost, abychom mohli činit předpovědi. Myslím si, že víme míň než málo, abychom měli vůbec představu. Jediné, co nám zbývá, je chovat se slušně. Jako konec konců vždy. S respektem k cizím názorům a bytostem.

www racek 14.1.2008 12:29

Re: Kdo má jen dvě možnosti je dost omezený

no, já jsem taky ledascos studoval, dokonce vysoký mám dvě a jednu kandidaturu jsem ještě stihl. ale v téhle věci jsem spíše poučený laik. nicméně, pamatuji dobu, kdy předpověd počasí nebyla spolehlivá ani 243 hodin. dnes jim to vychází i na týdny dopředu. pokrok proti minulosti je totiž s informační explozí obrovský. takže, předpovědi je třeba brát vážně. hodně jich začíná vycházet.

jo, o té studii nasa jsem taky četl...

heechee 11.1.2008 9:32

Nedělejte si starosti s budoucností:

Vzpomeňte si, že v roce 1850 se předvídalo, že pokud se doprava bude i nadále vyvíjet stejným tempem, bude do roku 1970 celý povrch Země pokryt šesti stopami koňského trusu.

www racek 11.1.2008 10:52

Re: Nedělejte si starosti s budoucností:

trus tam sice není, ale zato je všude beton, asfalt, zplodiny a prach ...

STK 14.1.2008 23:36

Re: Re: Nedělejte si starosti s budoucností:

Povím vám jednu skutečnou příhodu. V Jeseníkách se před mnoha léty prováděl geologický průzkum. Zlato a tak podobně. Vrty - to jest vyrubaná a buldozerem zplanýrovaná mýtina, vrtná věž, naftový motor, velké hromady vrtacích trubek, okolní půda prosycená olejem a naftou. Hrůza. Asi se toho pod zemí moc nenašlo, tak to sbalili a po třech letech nepřetržitého vrtání odjeli. V lese zbyla mýtina, která za teplého počasí smrděla na stovky metrů daleko. Přestal jsem tam chodit, bylo to opravdu nepěkné místo. Jako "svobodného turistu",  který byl naučen, když se spí pod širákem,  je třeba provést po ránu takové úkony, aby večer nikdo nepoznal, že tam někdo byl, mě to moc mrzelo. Bylo to v mých oblíbených horách a pár jen kilometrů od mé dřevěnice.

Za dvanáct let jsem se náhodou opět při houbaření dostal do těch míst. Nemohl jsem ale  to místo přesně najít. Až po chvíli hledání jsem zakopl o cosi ve vysoké  trávě. Prorezivělé lano, které se rozpadalo pod rukama. Ano, bylo to místo toho průzkumného vrtu. Zarostlé trávou, malé stromečky, zplanýrovaný pozemek se tak nějak zakulatil, takže hranice zničeného místa a okolí byla nezřetelná a jen jsem tak doloval z paměti. Pak jsem ještě našel dva trámy, na kterých kdysi stál motor - bývaly zcela prosycené olejem. Teď už pomalu začínaly trouchnivět. Když jsem k nim přičichl, naftu jsem pocítil jen s použitím velké představivosti. A asi to nevadilo ani lišce, protože se tam hned vedle vydělala. Co přetrvalo, byly řady jader - vzorky horniny, uložené v lesíku asi o padesát metrů dále. Několik řad divných válcových šutrů v trávě.

Za dalších devadesát let to místo nenajde nikdo. Stopa po člověku - ničiteli zcela zmizí.

Tolik o srovnání síly člověka a přírody...

Stanislav Ertl 18.1.2008 14:58

Re: Re: Re: Nedělejte si starosti s budoucností:

Ten primer je neadekvatni, nebot popisuje zasah v prostorove i casove naprosto odlisnych meritkach. Kazdopadne i takovy sutrak je vlastne priroda, tak co tady vlastne kricime... ;-) V zasade lze rict, ze prirodu opravdu pouze menime, nikoliv nicime. Otazka je, zda je takove slovickareni tim, co by mi znelo povzbudive.

Regis 11.1.2008 8:21

ach jo...

jak říká rebe katz, lidé začnou jednat rozumně až po vyčerpání všech ostatních možností... :-(

ideologické agitky jedné, ani druhé strany nikomu nic nepomohou. jenže prachy se žrát nedají, a už vůbec ne ty elektronické, ty papírové snad eště jo :-/

jako někdo, kdo si už nějaký pátek hraje na vědce vím, že nic jako úplný/konečný důkaz neexistuje a existovat nemůže. jasně i nedokonalý model může být funkční, ale když laici používají sousloví "vědecky dokázáno", běhá mi z toho mráz po zádech. ale co laici, politici a lobbisté! brrr.

ať se otepluje nebo ne, krátkodobě či dlouhodobě, nechápu, proč si srát mir nix dir nix do vlastního hnízda ještě za hlaholu polnic. vývoj na zemi je tak složitý systém, že ho modelovat není v silách člověka a každý zásah se nám může vrátit jako bumerang. a to mluvím o zásazích ekonomické lobby i ekoaktivistické. nikdo nedokáže předem odhadnout úplný rozsah následků. takřka perfektní beletrizace tohoto problému je "Zpráva pro krále Brobdingnagu" od Richarda Cowpera. naivní iluze "vono se to nějak srovná" jsou tím pro lidstvo typickým způsobem, jakým jen podsouvá smetí pod koberec a čeká, že se tam samo ztratí. technologie není všemocná. navíc neustálý tlak na vědu být aplikační služkou spěje mílovými kroky do moderního středověku, kdy mizí vědci a objevují se výzkumníci, lidé, kteří už ani nerozumí nástrojům, které používají a pracují opět jen jako empiričtí vynálezci XIX. století... nerad to přiznávám, ale sama věda se mění v nové šarlatánství, takže za chvíli názor vesnické čarodějnice bude mít stejnou váhu jako profesora na sorboně. možná ta bába bude mít relevantnější předpovědi.

závěrem mého blábolu oblíbená věta od Starého Mistra: Vznešená ctnost jedná, aniž zasahuje.

Honza Macháček 10.1.2008 22:47

Moje stanovisko

Pokud jde o globální klima, připadá mi vcelku zřejmé, že: 1) se otepluje, 2) vypouštění skleníkových plynů k tomu výrazně přispívá, 3)  v dávné minulosti už bylo i tepleji, ale i kdyby skleníkový efekt byl jedinou příčinou současných změn, 4) snížit rychle a významně celosvětové emise skleníkových plynů je politicky naprosto neprůchodné, takže 5) lidstvo by se mělo připravit na globální oteplení, jaké 6) už tu taky v dávné minulosti bylo a hodně se při něm vymíralo. Zkrátka a dobře jde o přežití lidstva.

A co na to lidstvo? Zdá se, že se dělí na dvě skupiny: Jedna usiluje o to změně klimatu zabránit -- přičemž ve skutečnosti má šanci nanejvýš ji oddálit a získat trochu času, což není k zahození, ale nemůže to stačit --, a druhá zavírá oči, křičí, že je to všechno jen omyl, lež, podvod a spiknutí, a hlavně se snaží nekomplikovat si kvůli nějakému vymírání v budoucnosti dnešní život, doslova věrna zásadě ,,Po nás ať přijde potopa.``  Jediní, koho jsem si všiml připravovat se na přežití klimatických změn, jsou Holanďané nakupující pozemky v českých horách.

Pravda je, že až to vymírání přijde, nikdo z nás už tady nebude. Dětí nemaje, mohu se tomu smát. Lidstvo tu konec konců straší už moc dlouho.

LOJR 11.1.2008 8:07

A mohu se zeptat,

z čeho podle vás lze dovodit, že k onomu oteplování "výrazně přispívá vypouštění skleníkových plynů" a jak to jde dohromady s doložitelným faktem, že k oteplování dochází i na dalších planetách naší sluneční soustavy? a ještě z čeho dovozujete, že u recenzované knihy jde o "podřadný thriler"?

Honza Macháček 12.1.2008 14:55

Re: A mohu se zeptat -- 1. podřadný thriller

Ptát se může kdo chce, naž chce, ale někdy jsou odpovědi snáze k nalezení v archivech třeba sci-fi@vse.cz nebo Interkomu. Hodně taky pomáhají Wikipedie a Google -- apoň ten, kdo rozumí anglicky, přes ně rychle najde vídero recenzí State of Fear, jež dostatečně varují před přímou osobní zkušeností. Literární podřadnost Crichtonovy agitky (že to měl být thriller snad nikdo zpochybňovat nebude) dále dokládá už to, že jakmile Franta Novotný zachce chválit i po literání stránce, zahne raději rychle za roh k Lemovi. Martin Klíma, když jej Zdeněk Rampas v Interkomu povolal na Frantovu obranu, taky neměl žaludek na obhajobu Crichtonova románu, a zmínku, že z celé Říše strachu je nejlépe napsaný Novotného souhrn obsahují i pochvalné ohlasy na první část Frantova chvalozpěvu.

Honza Macháček 12.1.2008 15:20

Re: Re: A mohu se zeptat -- 2. skleníkové plyny

Pokud jde o vliv skleníkových plynů na globální oteplování, s tím je to jednoduché, protože známe způsob účinku. Nejistoty jsou spojené s dalšími vlivy, a hlavně s tím jak mnoho věcí na globální klima působí.

Je to jako když někdo vezme opakovačku a pár krabic nábojů, vyleze na střechu Národního muzea a začne náhodně střílet na Václavské náměstí. Víme dost přesně, co udělá kulka, když zasáhne člověka. Nevíme jistě, kdy koho a kam takový střelec zasáhne, jak rychle se k obětem dostane sanita, kolik lidí na náměstí umře na infarkt leknutím z výstřelů, kolik jich tam umře na infarkt či jiné choroby bez souvislosti se střelbou, kolik bude zabito či zraněno při dopravních nehodách, kolik z těch nehod způsobí, že řidič věnoval pozornost střelbě nebo kulka zasáhla pneumatiku, a za kolik z nich střelec nemůže, zda náhodou nějaká těhotná žena na Vaclaváku neporodí a zda takový předčasný porod nebude způsoben zrovna úlekem při výstřelu, a tak dále a tak podobně. Nešlo by tak patrně tvrdit, ani že střelba způsobuje pouze smrt, natož že je vinna vším umíráním na Václaváku nebo že se na náměstí pořád jenom umírá. Ani přesný podíl střelby na umírání na Václaváku by nemuselo být snadné určit. Mohly by však, nebo dokonce měly takové nejistoty a pochybnosti zastavit policejní zásahovou jednotku?  Šli by snad Franta Novotný nebo Václav Klaus přesvědčovat policisty, že vlastně není jisté, zda je střelec vrah, a že sundat ho se střechy Muzea by bylo nepřípustné omezování svobody?

Pipin 13.1.2008 0:04

Re: Re: A mohu se zeptat -- 1. podřadný thriller

Ještě bych doplnil, že v závěru "obrany" Martina Klímy je také napsáno, co si myslí o vašem textu...

Sýček 11.1.2008 8:59

A moje stanovisko

Ad 1) - oteplují se i další planety, nevíme, zda se bude oteplování pokračovat nebo se bude ochlazovat

Ad 2) - 90% (hlasujících) vědců se shodlo na tom, že člověk (nějak) přispívá k současnému oteplování. Což ovšem neznamená, že vliv lidstva je 90% - to je oblíbená mýlka publicistů a pr GW agentur.

Ad 3-5) - a) nikdo neví, zda bude mít případné další oteplení negativní vliv na přírodu a člověka - tropické pásmo se rozšiřuje - v teplejších obdobích byla Sahara úrodná lesostep. V teplejších obdobích nebylo úzení Čech, Moravy, Panonie pouští. Množství tropických bouří není předpověditelný - minulý rok (2007) byl jejich počet nejnižší od poloviny sedmdesátých let minulého století. Celý poprask stojí na "Principu předběžné opatrnosti" a jeho absolutizaci. Tuto poučku používají zejména ti, kteří mají mizivé znalosti v oboru na který jej aplikují. Stává se z toho dogma. Ad 6) Vždy šlo o přežití lidstva. Lidstvo nesmí ztrácet nadhled při hodnocení rizik. Konzumace burských oříšků nebo účast v silničním provozu je větší riziko, než trvalé používání DDT. Vyděsí nás zjištění, že i v kůrce chleba jsou kancerogení látky (vzniklé procesem pečení). Chceme mít naprostou jistotu zdravého života a přehlížíme, že stres z různých nebezpečí aplikované předběžné opatrnosti je řádově větší riziko.

Ad A co lidstvo... )  Pokles ůzemí delty Rýna není způsoben změnou klimatu, ale říčními nánosy. Stěhování Holanďanů je způsobeno medialní hrozbou nikoli skutečným nebezpečím. Lacinějším opatřením je pro Nizozemí zvýšení stávajících hrází, než Kjoto, CO2 povolenky a předpisy Evropské únie. Nevíme a ani nemůžeme odhadnout budoucí vývoj podnebí - současné spoléhání na matematické modely (L. Metelka)  je neuvěřitelné nadnesení současných znalostí. Ekologisté již delší dobu používají termín "Globální změna" - a v to se vejde jakýkoli vývoj neustále proměnlivého podnebí. Jediné na co se můžeme spolehnout je pouze tato proměnlivost.

Sýček 11.1.2008 9:02

pokračování

Z historie můžeme usuzovat, že i když bude jinak než je dnes, lidé si s

tím poradí. Konec konců schopnost přizpůsobení novým podmínkám zaručuje

člověku přežít. Pokud tuto schopnost budeme záměrně potlačovat

(udržováním stabilního prostředí) ohrozíme tímlidstvo více než změny klimatu. To je však na jinou a daleko starší diskusi zda sulfonamidy, antibiotika, aseptické prostředí  jsou pro lidstvo přínosem či ohrožením.

www racek 11.1.2008 10:55

Re: pokračování

no, svého času se náš jeden slavný rodák účastnil diskuse o malthusiánství, diskuse se vedla o tom, že každé třetí  a další dítě chudých rodičů lidstvu již nic nepřináší. ten náš rodák vstal a řekl: je to všechno nesmysl. můj otec byl velmi chudý člověk a měl 12 dětí. a já, wilhelm steinitz, šachový mistr světa, jsem byl právě to dvanácté.

Honza Macháček 10.1.2008 22:30

Komu není rady

Varoval jsem už Zdeňka Rampase, aby raději přesvědčil Frantu Novotného, ať tu druhou část ódy na Crichtona zahodí. Marně. O jednu výroční zprávu Mezivládního panelu o klimatických změnách a jednu Nobelovu cenu za mír později, v době, kdy Ameriku v produkci skleníkových plynů předhání Čína, a tak i Bushova administrativa začíná věnovat trochu pozornosti globálnímu oteplování, Franta Novotný svůj zastaralý chvalozpěv na pomalu již předpotopní agitku Michaela Crichtona recykluje pro Sarden -- a to i s touto druhou částí. A zatímco první polovina při vší své hlouposti a demagogii vzbudila samé kladné ohlasy -- snad že se trefila do politického přesvědčení většiny pravidelných čtenářů, a tak je nenapadlo zkoumat faktickou správnost argumentů, ba ani soulad Novotného nadšení s literární úrovní Crichtonova díla -- druhá už si vysloužila ohlas krirtický.

Vychvalovat literární hodnotu podřadného thrileru jen proto, že je správně politicky uvědomnělý, to už je holt příliš silná káva. A ostuda pro Frantu, protože zatímco klimatologie, ekologie, ba ani politologie jeho obory nejsou, literatuře by rozumět měl. Konec konců sám přinejmenším tuší, že Crichtonův spis žádné literární přednosti ke chválení nemá, patrně proto chválí Crichtona přes Lema a mluví raději víc o Lemovi -- čímž nemístnost takové chvály jenom zdůrazňuje.

Většinu Crichtonových i Frantových argumentů jsem už po prvním vydání Frantovy ódy rozcupoval v konferenci sci-fi@vse.cz i v Interkomu, kdo by byl i dnes v pokušení jim věřit na slovo, snadno najde mé kritiky v archivech obou médií -- anebo si vyhledá to, co já, pomocí Wikipedie a Googlu.  Za varovné zdůraznění stojí především politické rysy textu, které už s globálním klimatem a ekologií příliš nesouvisí -- totalitarismus (stát a zákony jsou neomylné, občané zkorumpovaní) a tmářství (pravda je dána zákonem, vědci pracují v žoldu neprůhledných nadací, prověřitelnost vědeckých tvrzení a vědecká pověst patrně neexistují).

Stanislav Ertl 10.1.2008 20:09

a do tretice

Stejne jako to udelal FN, bych rad strucne vysvetlil svuj postoj k dane zalezitosti: stvou mne titiz lide, kteri stvou Novotneho. Ale stvou mne i lide, kteri danou problematiku resi  retorikou tohoto clanku. Postavit proti demagogii jedne demagogii druhou a proti lacinym argumentum poznamky jeste lacinejsi, vede jen k rozmelneni samotne podstaty veci. Totiz toho, ze pusobeni cloveka muze (nikoliv nutne musi), mit negativni vliv na (nejen jeho) zivotni prostredi. Pokud totiz jeste nemam neco "vedecky overeneho" (ve smyslu "vedci se na tom neshodli"), neznamena to, ze tomu tak nemuze i byt. Ostatne, to bychom stale jeste zili na placate Zemi.

I pouha moznost, ze clovek muze urcitym druhem sveho pusobeni nebezpecne ovlivnit podminky k zivotu na nasi planete by nas mela navadet k opatrnosti, protoze az (pokud) dukaz prijde, muze byt i pozde.

Jednoduse si myslim, ze bychom meli zit tak, abychom mohli s cistym srdcem rict, ze po nas nezustane poust. Nebo se o to snazit. Za mou prikrost k postojum FN vyjadrenou nize se omlouvam a respektuji jeho nazor. Hrube vsak nesouhlasim se zpusobem, jimz jej v tomto clanku (v obou jeho castech) prezentoval.

Milan Petrák 10.1.2008 21:31

dobro a zlo

FN je slušný člověk, který bojuje ve jménu dobra proti zlu. Obvykle to dopadá tak, že slušný člověk je frustrován nemožností zlo zničit (ostatně dobro a zlo existují jen v našich hlavách, přiznávám, že i v mé) a v zápalu boje, do kterého ho nutí jeho emoce, navíc příchází o svou slušnost (protože demagogie se zdá být malou cenou za to, že člověk pomůže dobru).

Stanislav Ertl 11.1.2008 0:28

Re: dobro a zlo

O tom, ze je FN slusny clovek, nepochybuji. Proto mam z toho dvouclanku (cetl jsem oba dily az nyni) tak spatny pocit. A proto mam spatny pocit i ze sebe sameho a ze sve reakce. A proto jsme se tady asi vsichni podepsali...

Stanislav Ertl 10.1.2008 18:53

dodatek

Jinak je mi jasny, ze hlavni smysl publikace teto uvahy bylo vyvolat zivou diskusi, neboli Flame. ;-) Holt jsem se chytil. ;-) Ale aspon podepsal ;-)

Stanislav Ertl 10.1.2008 18:51

Zatim dobry...

"...postoj, který jednoznačně vede k

civilizační porážce, jak ji definoval Stanislaw Lem ve svých esejích." - Nehovoril ovsem take o nebezpeci technologicke pasti? "Nikoli udržitelný rozvoj, ale použití stávajících zdrojů k získání

dalších zdrojů ve vesmíru je cestou, která jedině může zajistit přežití

lidstva." Predpoklada, ze se nam takove zdroje podari ziskat. A pokud ne?  Novotneho text mne stve svou lacinosti. Vycita ekoteroristum demagogii a sam se podivuje nad tim, proc jim muze vadit AE, kdyz preci nevypousti CO2... Otazku vymirani druhu zvirat smete tvrzenim, ze je stejne nemame spocitany... Ale uplne nejsmutneji mi bylo nad radostnym plesanim nad Crichtonovym odhalenim prave podstaty ekoaktivistu v knize, kterou Crichton otevrene minil jako ideologickou odpoved onem aktivistum... At se na mne FN nezlobi, ale pak mi nic nebrani sahnout po Mein Kampfu a ukazat PRAVDU. PRINCIPIALNE je to ulet - v tomto pripade Novotneho. Argumenty o "podivnych zajmech" nevladnich organizaci patri do stejne sorty, jako argumenty proti - coz nemaji politici jen par volebnich obdobi na prosazeni svych zajmu jmenem statu? Copak TAM se netoci jeste pozoruhodnejsi prachy? Ostatne i dukaz o tom, jak clovek neumi prirodu chranit, jen dokazuje, jakym zpusobem clovek dokaze sve prostredi zmenit, i kdyz to vlastne mysli "dobre".  Co teprv, kdyz je mu to jedno! Treba ve svych ostatnich uvahach FN prekracuje ramec lacineho demagoga a dokaze pohlednout za horizont antropocentrismu. Z teto je mi vsak smutno - mela se omezit jen na hodnoceni dila, protoze v tom FN konkurenci nema. I kdyz chapu, ze bojovnikum proti zelenemu nebezpeci radost udelal. Na rovinu: osobne budu radeji verit, ze me deti stravi zivot tancem v prosteradlech mezi kopretinami, nez v bladerunnerovskem svete.