26.1.2021 | Svátek má Zora


RECENZE: Philip Reeve, Tajemství saténových klobouků

11.1.2010 12:05

Tajemství saténových klobouků Philip ReeveTOPlistV předchozí knize Tajemství prstenců Saturnu Philipa Reevea jsme se poprvé setkali s panem Arturem Mumbym, jedenáctiletým mladým mužem, a jeho starší sestrou Myrtle, bydlícími v podivuhodné vile Jitřence, kotvící na oběžné dráze kousek od Měsíce. V knize Tajemství saténových klobouků jejich neobyčejná dobrodružství pokračují.

Jitřenka, starý dobrý domov Mumbyových, prochází celkovou opravou a modernizací, aby byla s to čelit modernímu devatenáctému století. Jenže oprava předpokládá řemeslníky v domě a tím i nepohodlí obyvatel domu, třeba jen v tom, že nacházejí piliny v odpoledním čaji, a lomoz dělníků, a tak hlasité úpění vrtaček, že přerušilo i Myrtleyno cvičení na klavír. Není se co divit, že rodina přijala pozvání do nejúžasnějšího hotelu v Hlavním pruhu asteroidů, do Grandhotelu Hvězdonoš. Reklamní leták přiložený k dopisu navíc oznamoval diskrétní obsluhu robosluhů a nejlepší podmínky k mořské koupeli ve sluneční soustavě a pravidelnou vlakovou dopravu. To jsou jistá lákadla i bez řemeslníků za zády. Stačilo jen potvrdit pozvání a sbalit si věci a byli na cestu do vesmírného přístavu Skrupule & Bonton připraveni. Cesta probíhala v poklidu, jen Artura udivily reklamní tabule s nápisem Hutchovy prvotřídní cylindry – nenajdete vyšší, nenajdete černější. A s těmi Hutchovými klobouky začala nová dobrodružství Artura Mumbyho.

Všechno v knize odpovídá devatenáctému století – slovník, chování, dokonce i koupací oděvy. Zvláště ten slečny Myrtle je moderním výkřikem století!

V textu jsou poznámky, protože se Artur snaží vysvětlit chování své sestry a matky, někdy i ostatních postav v příběhu, nebo nás upozorňuje na děj minulý. Na čas se vyprávění ujala slečna Myrtle, její stránky jsou barevně odlišené od Arturových.

Velmi důležitou součástí knihy jsou obrázky pana Davida Wyatta. Dokonale dokreslují příběh z devatenáctého století, století nebývalého rozmachu Británie, největší říše na zeměkouli i úspěšného kolonizátora přilehlých planet a planetek v éteru.

Bůh ochraňuj královnu!

Tajemství saténových klobouků
/Starcross/
Reeve, Philip

Nakladatel: Mladá fronta
Překladatel: Dominika Křesťanová
Obálka: David Wyatt
Redakce: Lucie Šavlíková, Alaxandra Fraisová, Jana Bromová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 336
Rozměr: 135 x 205
Provedení: hardback
Cena: 329 Kč

Zuzana Ričovská


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...