4.12.2021 | Svátek má Barbora


RECENZE: Ondřej Neff, Tajuplný ostrov

15.5.2010 0:05

Tajuplný ostrov Jules Verne Ondřej NeffTOPlistV podstatě existují pouze dva pohledy na osudy trosečníků na pustém ostrově. Ten první, respektive nejznámnější, nám barvitě podal Daniel Defoe ve svém nesmrtelném Robinsonovi Crusoe. Nebohý ztracenec se musí vypořádat s nebezpečím neznámé divočiny a pouze jeho odhodlání má za následek jeho přežití. Za druhým, neméně známým, ztvárněním osudů ztroskotanců stojí Jules Verne, jehož víra v lidského ducha a znalosti byla bezbřehá. Vernovi trosečníci jsou pravými pionýry a ihned si okolní přírodu a zdroje podmaňují pro své účely. Nehledě na útrapy jsou z povzdálí sledováni.

Ondřej Neff se ujal převyprávění dalšího díla Julese Verna v projektu nakladatelství Albatros Verne/Burian. Příhody uprchlíků z jižanského tábora války Severu proti Jihu Cyruse Smithe, Pencroffa, Harberta a Topa jsou starším čtenářům dobře známé. I pro mě se stal Tajůplný ostrov knihou, která vyzývala ke snění a prožívání mnohých dobrodružství daleko více, než-li Robinson. Zajisté za to mohou vydání plná černobílých kreseb. Nové vydání pak doplňují nezapomenutelné a technicky precizní obrazy Zdeňka Buriana.

Vraťme se však k přepracovanému příběhu z pera O. Neffa. Autor a znalec Mistrova díla Ondřej Neff opět výrazně zkracoval a zaměřil se na dějovost jinak popisného románu. Od počátku vyprávění tak nastupujeme do balónu řítícího se v bouři vstříc neznámým končinám. Strhující zápas o udržení balónu ve vzduchu jeho odlehčováním končí na pustém ostrově, který brzy pozná dotek civilizovaného muže. Podmanění přírodních zdrojů graduje přistáním pirátů a boj o holé životy statečných průkopníků. O překvapení není nouze a zejména čtenář mladšího věku si ani neuvědomí, že se jedná o více jak století starý kousek.

Jak si můžeme přečíst v Neffově doslovu, byl Tajuplný ostrov již několikátým Vernovým dílem, kdy se mu splnil sen stát se uznávaným spisovatelem (alespoň dobrodružných knih) a nakladatel Hetzel ho považoval za svého černého koně. Myšlenka technického pokroku transformuje trosečníky do rolí kolonizátorů. Za zmínku stojí také Vernův nadhled, když na jeden ostrov umístil rostliny, živočichy a geologická podloží z celého světa, čímž hrdinům usnadnil život, ale mnohým mladistvým tak nemusel zařídit jedničky ve škole. Milovníci záhad a konspirací se dočkají i kapitána Nema.

Knihu samotnou je radost číst nejenom kvůli slovům v ní obsažených, ale také kvůli bohaté výpravě. Kromě maleb a kreseb umělce Buriana potěší kvalitní papír a vázaná pevná vazba, stejně jako mnohé objasňující doslov Ondřeje Neffa nebo schéma Lincolnova ostrova od L. Badalce a jeho podrobná mapa J. Vraštila. Prostě kousek, který potěší srdce dětí i jejich rodičů.

Tajuplný ostrov (Román na druhý pokus - doslov Ondřeje Neffa)
Verne, Jules - Neff, Ondřej

Nakladatel: Albatros Media - Albatros
Obálka: Zdeněk Burian
Redakce: Ondřej Müller, Alexandra Horová, Arnoštka Svobodová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 248
Rozměr: 170 x 245
Provedení: hardback
Cena: 279 Kč

Jan Pechanec


Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...