20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


RECENZE: Josef Pecinovský, Agent JFK 21: Budiž vám Měsíc lehký

15.12.2009 0:05

Budiž vám měsíc lehký Josef PecinovskýTOPlistNové agentovo dobrodružství začíná jak jinak, než přípravou na dovolenou, z níž je nakonec odvolán, protože americká tajná služba si bez něj neví rady. A tak se Kovář vydává na svou další neplánovanou misi, která se bude tentokrát odehrávat na Měsíci.

U série Agent JFK jsem si zvykl, že co díl, to různý styl. Ovšem musím říct, že pan Pecinovský na mou oblíbenou notu nezahrál. Po nadstandardní dvojdílné Odplatě Jana Hlávky nás čeká návrat do starých kolejí vlakové oddechové literatury. Což by bylo v pořádku, kdyby tu postavy nebyly tak ploché a nesloužily pouze k posouvání děje. I samotný Kovář jako by tentokrát nebyl ve své kůži, a tak jsem byl celkem v šoku, když dal záchraně vzácného materiálu z budoucnosti přednost před záchranou života mladé dívky. Posledním hřebíkem do rakve pak byly poznámky pod čarou, které mě při četbě rušily a přišly mi naprosto zbytečné.

Ale abych panu Pecinovskému jenom nekřivdil, musím ho také pochválit. Při čtení jeho dílu bylo vidět, že všechny díly na rozdíl od jiného slavného klasika české sci-fi pořádně pročetl a pochopil, o čem celý projekt vlastně je. A všemožné odkazy na předchozí díly zarytého fanouška opravdu potěší. Stejně tak zaplesá srdce každému čtenáři akce, kterou pan Pecinovský zvládá na jedničku. Pochválit samozřejmě musím i perfektně promyšlený svět.

Jako bonus si pak můžeme vychutnat povedenou a originálně laděnou detektivní povídku Lovec Petra Totka, z níž na nás dýchne atmosféra viktoriánské Anglie a společně se Sherlockem Holmesem budeme pátrat po Jacku Rozparovači. Příběh vyprávěný v ich formě a Žambochovském duchu pak uplyne velmi rychle a čtenáře zamrzí, že nemá o pár stránek navíc. Bylo by zajímavé vidět, jak by si poradil s jedním z Kovářových dobrodružství.

Budiž vám Měsíc lehký je ve výsledku i se všemi jmenovanými vadami na kráse solidní čtivo, které neurazí žádného příznivce dobrodružné literatury a ani kudla čtenářů Kovářových dobrodružství se zajisté nebude otevírat.

Hodnocení: 60 %.

Agent JFK 21: Budiž vám Měsíc lehký
Pecinovský, Josef

Nakladatel: Triton, E.F.
Obálka: Tomáš Jedno
Redakce: Milena Matějková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 200
Rozměr: 125 x 185
Provedení: paperback
Cena: 139 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...