21.3.2023 | Svátek má Radek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Sirien 6.8.2009 0:53

...

Hadati: Mohu se zeptat, jak KONKRÉTNĚ budou obě akce poškozeny konáním na shodném místě? Jakože bych chtěl odpověď skutečně po jednotlivých konkrétních bodech.

Aldi: Na jednu stranu píšeš o tom jak by bylo katastrofální, kdyby se s tou školou něco stalo, na druhou stranu píšeš, jak je v Praze těch škol hromada. Osobně v těch tvrzeních vidím poněkud rozpor. Chápu, že by to nebylo sympatické nebo osobně příjemné, jen mi připadá, že nějak není možné jedním dechem zároveň mluvit o objektivním (!) problému pro akci a zároveň o množství jiných škol v Praze.

A poslední věc - škola je škola. Prostory. Lze jistě polemizovat o tom jak je vhodné nebo nevhodné aby se akce koncentrovaly na jedno místo, ale nechápu, z jakého titulu by na ně mělo být nějaké právo prvního. Stejně jako si tam může firma pronajmout prostory na školení nebo kdekdo na kdeco a nebudou se Tě ptát, technicky vzato nebylo vůbec nutné Tě informovat. Přesto jsme Tě informovat chtěli, bohužel jsi nebyl k zastižení a tak se nám nepodařilo Tě zkontaktovat ještě předtím než jsme záležitost uzavřeli.

Hadati 6.8.2009 8:39

Re: ...

Konkrétně se může stát, že si návštěvníci obě akce promíchají. Zejména, co se týká programových linií Star Treku a Star Gate, které mají oba dva cony. Pokud vím, tak obě dvě linie vám dělají jiná seskupení lidí, než která dělají Scon. V současné chvíli těžko někdo může říct, nakolik kvalitní jejich program bude a ne každý návštěvník pochopí (zejména, když je to nováček), že v tom může být nějaký rozdíl. 

Kdyby se Conventicon zaměřoval jen na fantasy, tak v tom tak velký problém nevidím, ale vy máte široký záběr i do sci-fi, tedy do žánru, na který se specializuje Scon.

Sirien 6.8.2009 11:50

Re: ...

Hm. To mi přijde jako poměrně neopodstatněné.

Zaprvé - myslím že i nováček je schopen se orientovat podle jména akce a rozlišit Scon a Conventicon. Pokud ne a spojí si všechny cony dohromady, pak vůbec nezáleží na tom, kde se budou pořádat, protože když nevyjde jeho první, u dalších ani nebude zjišťovat, kde jsou.

Zadruhé si teď nejsem úplně jistý, kdo dělá ony linie na Sconu, ale pokud to dělají jiní lidé, tak to dělají jiní lidé a budou to dělat tak jako tak, takže program s daným tématem proběhne stejnak a nějak se mezi lidmi zapíše, jak moc budou rozlišovat autory je stejné jako v předchozím případě. Nemluvě o tom že např. pro SGA-Project to rozhodně nebude první pokus o to udělat programovou linii, něco už za sebou mají a ohlasy na jejich kvalitu nejsou vůbec nejhorší, nevím jestli ses na tohle vůbec díval nebo jestli to byla blind-fire.

Celkově se domnívám, že akci s jiným názvem, jiným datem konání, jinou grafikou, jinými slogany, jiným webem atd. atd. si nikdo nezamění s jinou akcí jen kvůli tomu že se částečně překrývají v programu (což je stejně běžné, fantastika je možná široká, ale čs. fandom ne) a mají stejné místo konání.

Celá tahle aféra mi přijde dost nešťastná a hlavně netuším, čeho vlastně tím chtěl Aldy v důsledku dosáhnout - protestní akce, nebo sepsání petice? Oboje by přitáhlu úřady, což je to co nechce. Flameech po půlce internetu? To také budí pozornost okolí (zvláště na Neviditelném psu), což také nechce. Nemluvě o tom že i negativní reklama je pro nás reklama, vsadím se že takhle o CC informoval několik lidí co by jinak nepřišli. Jak Aldyho znám, tak nemyslím že by nás chtěl přímo poškodit nebo tak něco... prostě nemám úplně jasno v tom, čeho vlastně chtěl dosáhnout.

Jana Dvořáčková 8.8.2009 18:44

Re: ...

Hadati, promiň, ale tohle vyznělo, jako kdyby byl monopol na linie programů na conech a nikdo jiný to dělat nemohl.

Co se nováčků konkrétně u ST týče, tak by mě zajímalo, kolik jich za poslední, dejme tomu, tři roky, vůbec přibylo. ST v podstatě stojí a v poslední době jsem si všimla, že přednášky týkající se ST jsou sice velmi originální, skvěle udělané, objevují se pořád nějaké zajímavosti, ale kdybych byla nováček, který by zkouknul třeba část TNG a jela na con s tím, že tam se určitě dozvím víc, byla bych zklamaná, protože všechno by bylo daleko před tím, než co znám. Prostě není přednáška, a je to fakt těžké, já to uznávám, která by byla určena vyloženě nováčkům. Otázkou ale také je, proč takové věci dělat, a jak, když se vlastně neví, kolik nových zájemců na ten který con přijede a kolik z těch, kteří ano, si velkou většinu nevyhledají na netu. Jak vlastně přitáhnout pozornost k něčemu, co my jsme zažili jako rozrůstající se fenomén, ale dnešní „nová generace“ diváků se k tomu dostane jako k hotové věci? V tomhle směru mi přijde fajn, že zrovna ST a SG dělá více skupin, a i přesto, že vědí, že „to dělá někdo jiný,“ mají chuť to na další akci zkusit znovu. A třeba jinak.

A ještě jedna věc: tyto dohady sice mohou vést k tomu, že na CC přijedou lidé, kteří o tom neuvažovali, ale ono to může mít i těžce odrazující účinek.

Hadati 10.8.2009 9:08

Re: ...

Jsem proti monopolům. Sice vidím určité problémy v tom, když se rozřeďují síly a lidé si musejí vybírat mezi několika akcemi, ale díky tomu zase přežijou jen ty kvalitnější. Potíž vidím jen v podobné skladbě obou conů, které se pořádají na stejném místě.

Sirien 21.8.2009 22:46

Re: ...

Ono když se na to podíváš znovu tak zjistíš, že ta podobnost programů tak žhavá zas neni...

Aldy 6.8.2009 15:11

Re: ...

Ano, škol v Praze je dostatek, o tom není pochyb, Scon se může konet jinde stejně tak jako Conventicon. Ovšem Scon nemá (prozatím) potřebu se stěhovat do jiné školy, jelikož tři roky jsem se tvrdě snažili vybudovat si jisté zázemí na jedné škole. "Každý rok na jiném místě" je strategie, podle které se cony řídí jen posledních několik let. Dříve tomu tak skutečně nebylo a my, kteří se snažíme stále udržet jistou tradičnost "conové kultury", se dle této nové strategie snažíme nejednat. Myslím že žádný organizátor není rád, když se musí každý rok stěhovat a tomu bych se rád vyhnul i já.

Skutečně se již stalo, že con, který byl pořádán ve škole, tuto budovu nadobro uzavřel podobným akcím a já bych nerad dopadl stejně.

Jak jsem psal, asociování si školy s conem je podružné v porovnání s ostatními faktory, kterými jsou např. nechtěná pozornost ze strany úřadů či policie, již zmínění obyvatelé v okolí apod. Zkrátka, co mi vadí je to, že Vaším jednáním mohou Sconu vzniknout zbytečné problémy, kterým by se bylo možno vyhnout.

Technicky mě určitě nebylo nutné mě informovat, ale jak jsem říkal, je to otázka morálky a nikoli povinnosti. Mluvil jsem s několika jinými organizátory a všichni říkali, že je přinejmenším neslušné neinformovat o záměru. Tohle ovšem asi nepochopí nikdo jiný, než člověk který za sebou již má nějaké větší organizování, pro "obyčejného" návštěvníka se to jeví jako zbytečnost a nedůležitá věc. Kdybyste za mnou přišli a řekli "Aldy, máme problém." taky bych se také choval jinak, než když se to ke mně dostává z jiných zdrojů.

***moc dlouhý příspěvek, pokračování v dalším příspěvku***

Aldy 6.8.2009 15:11

Re: ...

Ale musím odmítnout tvou zmínku o mé nedostupnosti. Jak jsem psal, první zmínka o Svatoslavově jakožto jedné z Vašich voleb, se ke mně dostala od kamaráda, nikoli od Vás. Teprve když došlo ke změně místa konání jste mě konttaktovali jako první, ovšem až pět dní po oficiálním oznámení. Na Nyxu, Lopuchu, Lapiduchu, Hoffylandu, SGA fóru, FB, mailu ani telefonu mě předtím nikdo nekontaktoval. Když jsou problémy v komunikaci, to chápu, ale když je absence komunikace, to už mě poněkud vadí.

A čeho chci dosáhnout? Určitě ne flamu, i když tomu se díky identitám jako např. provista asi nevyhneme, s Vámi jako orgy Conventiconu se dá mluvit s chladnou hlavou. Také o půlce internetu bych se nezmiňoval, neboť článek vyšel pouze zde a pak ještě na FB, nikde jinde, kdybych chtěl opravdový a velký flame, tak to vypadá jinak.

Co jsem chtěl, bylo distancovat se od Vás jakožto organizátor. Nechtěl jsem, aby Conventicon byl jakkoli spojován s Sconem, když už se tomu nelze vyhnout v očích úřadů, tak alespoň ve fandomu jsem chtěl mít jasno.

A jen tak na okraj, do SGA-P se nikdo nenavážel, Hadati zmiňoval ST a SG program, SGA-P pokud vím nedělá ani jeden.

P.S. Jsem Aldy s tvrdým Y, Aldi je obchoďák v Německu .-)

Sirien 7.8.2009 0:07

Re: ...

Aldy, Aldi... vyslovuje se to stejně :) . Oba posty naráz - zaprvé nevím jak ostatní, osobně necítím ani nějaký morální závazek k tomu Tě informovat. Resp. bych považoval za čisté řešení to neudělat. Nicméně jsem Tě informovat chtěl v zájmu nějaké spolupráce a kladných vztahů, to že to nedopadlo ideálně je věc druhá. Prostě mi uniká z jakého titulu by tam podobný nárok měl existovat. Ale občas se na morálku dívám jinak než ostatní.

Nemáš pravdu v těch školách. Parcon je putovní od začátku. Taurcon se dvakrát konal na různých místech. Pragocon se k tomuhle postupu přidal nedávno. Stálé místo pro con je jednoduší na organizaci, ale rozhodně ho nevidím jako součást conové kultury.

Že con již uzavřel školu podobným akcím vím z vlastní zkušenosti. Narazil jsem na to dvakrát při shánění školy pro Conventicon. V obou případech šlo o důsledky prakticky nezájmu organizátorů. Chápu že si nemůžeš být jistý, ale osobně se domnívám že to u nás nehrozí.

Co se týče Tvého záměru, přijde mi divný provedením. Distancovat se od něj šlo i méně konfrontačně (uznávám že se to týká jen dvou pasáží (které si tuna lidí vykládá dost ofenzivněji, než mě osobně znějí), ale i tak).

Co považuji za poněkud nešťastné je forma kterou jsi zvolil - nemluvím ani tak o článku, jako spíš o tom, že se trochu bojím, že se hromada lidí veřejně pohádá a seřve za něco, o čem jsme sami mezi sebou schopni mluvit v klidu, což naroste do suprové šeptandové bubliny a pro jednu půlku my skončíme jako nemorální vykradači hrobů a pro druhou půlku skončíš Ty jako hysterický šílenec který se vrhá na ostatní a maří jim práci, což mi oboje přijde poněkud zcesty.

Nelde 4.8.2009 17:42

Volba školy

Chápu obě strany. Nicméně tady nepadla jedna důležitá věc. Cony nejsou jediné akce, které si čas od času pronajímají školní prostory. A pokud se na libovolné z nich stane průšvih, tak ty pronájmy skončí všem. Prostě proto, že to tam už vícekrát nepůjde.

Myslím, že není potřeba celou situaci hrotit. Jediný efekt je záporná reklama, která může skončit všelijak, zejména přitáhnutím pozornosti jistých míst ke všem conům.

BossObutý 4.8.2009 16:51

Šílenství?

Nechápu, co autor článku vidí na tom, že lidé si spojují prostory, nebo konkrétně školy, s tím, který to je Con.

Ať už se SCON, Conventicon, Pragocon, Gamecon, Trpaslicon, FF, ... nebo jakýkoliv jiný fantasy con či sraz koná kdekoliv, účastníci mohou na budovu nanejvýše nadávat, nebo na ni zpívat ódy.

Cožpak jsou ta setkání jen o budově? Nejsou náhodou o lidech, kteří tam přijedou? Se kterými si tam mohu promluvit, zahrát, pobavit se, pobýt, zasmát se, zasoutěžit a které můžu vidět na přednáškách, debatách, kterým mohu přednášet nebo pro které mohu něco organizovat? Pochopil bych takovýhle článek ve chvíli, kdy by SCONu někdo ukradl termín i místo. Tak se nestalo. O co tedy autorovi jde? O to, aby upozornil, že v té jeho škole se pořádá SCON a nikdo jiný již nemůže?

Někdo tu asi málo přemýšlí o tom, co je komunita. Přišlo mi to celé jako klasická česká vlastnost - závist. Závist pramenící z toho, že pokud se Conventicon povede, tak si lidé budou pamatovat odlišnou (ano, Conventicon JE odlišný, stejně jako všechny cony se snaží být odlišné od těch ostatních, jinak by přeci nevznikaly) akci z prostor, kde se třeba další ročník SCONu bude pořádat. A jestli si autor myslí, že si to JEN kvůli místu budou návštěvníci plést, je podle mého názoru značně (lidově) mimo mísu. Návštěvníkům jde o místo až ve chvíli, kdy se jedná o těch několik "statistických" údajů, jako je "počet návštěvníků", "počet místností" a "místo na přespání". Což ty dvě poslední slovní spojení spolu úzce souvisí.

Je smutné, že organizátor jiného spílá na organizátory tyto za to, že mu o tom osobně řekli až (!???) pět dní po oficiálním oznámení. Cožpak oficiální oznámení není od toho, aby bylo oficiální? Cožpak autor musí vlastnit práva na exkluzivitu školy a jejích prostor? Smutné, opravdu smutné. Nejsem organizátor Conventiconu, ale kdybych byl, asi bych Aldymu doporučil otevřít oči a hlavně své srdce lidem. Nevidí je, bohužel.

provista 4.8.2009 12:05

Strelce, probud se

Co to kecas za nesmysly? Jak vis ze na convecticon prijdou pruserari a pak se budou 15 let soudit? Netrpis nejakym stihomamem? A to se zadny zraneni nemuze stat na jinym conu? jEsli ma Scon takovyho obhajce, co hned vyhrozujou zranenim a 15 lety soudu a zvrhlym pravnim systemem, takto musi byt asi vydarena akce.  Samy praskacsky clanky a fanaticky obhajce.

Julianne 4.8.2009 12:31

Re: Strelce, probud se

Provisto, přečti si článek a diskuzi pozorně! NIKDO ničím takovým nikdy nevyhrožoval, nikdy se nikomu nevyhrožovalo vůbec, není proč a nikoho to ani nenapadlo.

Nejsem žádný fanatický obhájce, naopak chci, aby se situace zklidnila, jenže lidé jako ty ji svými výlevy vyhrocují. Je pravda a fakt, že organizátoři Conventiconu se zachovali přinejmenším neslušně a hloupě, když porušili předchozí slib a ani se neobtěžovali dát organizátorům Sconu vědět o svém výběru školy. To bylo to základní, co měli udělat.

Právě to, co píšeš ty, může oba cony poškodit. Když se budou lidé hádat (a nemám na mysli organizátory ani jednoho z conů, ti se nehádají, ale diskutující jako tebe, běžné návštěvníky conů), tím spíše vzniknou nějaké problémy a tím spíše to může oba dva cony poškodit. Samotné pořádání Conventiconu mi nepřipadá jako katastrofa pro Scon, i když organizátoři C. zatím neprokázali moc velké schopnosti, ale právě možný konflikt mezi fanoušky (jaký rozdmýcháváš ty) by mohl způsobit problémy na obou conech. Z hádky by všichni vyšli poškození. Tak si, prosím, nech podobné diskuzní perly pro sebe. Pamatuj, že tím oběma conům prokážeš službu. Děkujeme.

Provista 4.8.2009 13:31

Re: Strelce, probud se

aha, takze vy napadat a urazet muzete, ostatni se jen hadaji, vy tady jen vydavate clanky o tom, ze jiny jsou nemoralni a neslusny, a vy jste svati, aha. to jsem nepochopil. to prominte. 

Hadati 4.8.2009 14:02

Re: Strelce, probud se

Ve fandomu je takové chování pro většinu nemorální a nevhodné. Klidně se mezi organizátory jiných conů poptej a většina to odkýve. Tak proč to skrývat, když to tak je? Vůbec jsem tady ale nikde nečetl, že by tu někdo urážel či nadával organizátory Conventiconu. Sám tady překrucuješ věty a vytváříš tu naprosto "skvělou" atmosféru k tomu, aby z diskuze, kde se používali argumenty, začaly vznikat jen urážky.

Střelec pouze dal příklad, jak to už jednou dopadlo a tedy, že se to může stát i znovu, což by si určitě nikdo nepřál, ale je dobré na tuto možnost poukázat.

Takže, běž si ven zaběhat, počkej, až přestaneš vidět rudě, znovu si pečlivě pročti zdejší diskuzi a zkus tentokrát reagovat skutečně na to, o čem tu lidé píšou.

provista 4.8.2009 14:25

Re: Strelce, probud se

Uz jsem si zabehal a procetl si to znova. Ja nevidim rude, na rozdil od jinych ale vidim dobre.jesli

tohle nejsou urazky, tak co pak? "Jednání organizátorů Conventiconu mi

přijde jako velmi

nemorální. Organizátoři Conventiconu očividně podobné skrupule emají.Ovšem mě to značně vypovídá o jejich morálních kvalitách."

Tomuhle jestli rikas argumenty do diskuse, tak jsi moralni jednicka.

Hadati 4.8.2009 14:35

Re: Strelce, probud se

Záleží na nich, zda si z toho vezmou pro příště ponaučení anebo se jen urazí a budou trucovat. Jelikož některé z nich znám, tak věřím, že spíš to první. V každé společnosti existují určitá morální pravidla, smiř se s tím, že tady byla překročena. Jestli je urážkou říct pravdu, tak raději budu lidi urážet, než jim lhát.

provista 4.8.2009 14:59

Re: Strelce, probud se

uz naposled a jdu zase behat. To, ze nekdo prekrocil "tva" moralni pravidla je jen tvuj blud a a k tomu pouzivas pokrytecke vyrvavani o moralce. Urazis ostatni, coz jsi predtim popiral a kdyz ti to dokazu, se k tomu zas hrde hlasis. chovas se jako bezpaterni previt co furt meni nazory a protoze "jestli je urazkou rict pravdu, tak te radeji budu urazet nez ti lhat."  jen cituju.

Jana Dvořáčková 4.8.2009 16:07

Re: Strelce, probud se

Provista, člověče, já se fakt snažím sledovat tvé myšlenkové pochody, ale asi ti budu nějaká divná. Pochopila jsem, oč jde autorovi článku, pročetla jsem diskusi a udělala si na to svůj názor. O urážku se určitě nejedná, neboť, jak se říká "nas.at tě může každý, ale urazit jen inteligent," a já myslím, že ve Fandomu jsou lidé soudní a inteligentní, čili tohle bude jen příspěvek do diskuse. Chápeš?

Hadati 5.8.2009 8:43

Re: Strelce, probud se

Nejsou to jen má morální pravidla a stále si nemyslím, že jsem někoho urazil, protože rozumného a inteligentního člověka pravdou neurazím.  Ale s tebou o tom nemá smysl diskutovat. Patříš do té sorty lidí, kteří odmítají debatovat a jen se hádají, používají jen části příspěvků vytržené z kontextu, které se jim hodí nebo překroutí jejich smysl.

Btw. pokud budeš příště někoho citovat, tak jeho text nijak neupravuj. Tohle pravidlo by mělo znát i dítě základní školou povinné.

Sirien 7.8.2009 19:34

Re: Strelce, probud se

Dovolil bych si jen poznamenat, ža ačkoliv to nejsou jen Tvá morální pravidla, zároveň nejde o "obecná" morální pravidla, protože je spousta lidí (z fandomu) nesdílí. Neříkám to jako nějaký negativistický argument aby jsi se s nimi šel vycpat, ale pouze jako poznámku do diskuse o tom, že jsou lidí (a co jsem se s nimi bavil tak jich také není až tak málo) kteří se domnívají že tato pravidla nejsou aktuální (pro některé ani nikdy nebyla), takže nejde ani tak o spor toho zda někdo nějaká pravidla překročil nebo ne, jako spíš o spor ohledně toho zda se tato pravidla obecně mají nebo nemají uznávat. Což je ostatně důvod téhle hádky - otázka toho co je a není morální standard skončí větším nebo menším flameem všude, kde se objeví mimo uzavřenou skupinu lidí.

Hadati 10.8.2009 9:01

Re: Strelce, probud se

Ano, to je problém morálních pravidel. Nikde nejsou psaná a každý má hranice jinak postavené. Samotného by mě zajímalo, kteří organizátoři conů (bavíme se jen o nich, že?) s tím nemají problémy.

Sirien 21.8.2009 22:50

Re: Strelce, probud se

Vím o několika co mají a vím o několika co nemají. Nicméně - hlavní věc je, že mě vlastně ani moc nezajímá, co si o tom myslí ostatní organizátoři conů. Mnohem víc mě zajímá, co si o tom budou myslet návštěvníci (kromě toho že hromada organizátorů očividně nemá nic lepšího na práci než se hádat o organizaci místo aby něco organizovali...), protože tak nebo tak to bude nakonec jejich konsenzus, který určí normu. (Případně, hh, založí DALŠÍ nesmyslnou fandomovou žabomyší válku)

syntax 4.8.2009 15:53

Re: Strelce, probud se

Julianne, už několikrát jsem postřehnul že se zmiňuješ o jakémsi slibu organizátorů, (který chápu tak) že Conventicon na OA Svatoslavova nebude. Pokud mě má paměť neklame, žádný takový slib nepadnul.

Aldyho jsme pozvali na schůzku ve chvíli, kdy OA Svatoslavova byla jedna ze 3 škol, které nás rovnou neodmítly a navštívili jsme je osobně. (Nezmiňuju se o řádově desítkách škol, se kterými jsme se snažili navázat kontakt předtím.) Schůzku jsme skončili s tím, že uděláme maximum pro to být na jiné škole -- a OA Svatoslavova je záloha pro krajní nouzi. Ta bohužel nastala a Svatoslavova byla cesta největší jistoty. To že se před to byl Aldy postaven jako před hotovu věc, to přiznáváme jako naši chybu. Prioritní byl pro nás souhlas vedení školy a Aldyho jsme zastihli až dva dny po oficiálním oznámení.

Tolik můj pohled jako podřadného spoluorganizátora Conventiconu.

Oficiální stanovisko od Vojty Čepeláka je na blogu.

Střelec 5.8.2009 7:31

Re: Strelce, probud se

1) Ten zmíněnej soud skončil loni, takže jde o realitu, nikoliv stihomam.

2) Taky už jsem se setkal s hlavním pořadatelem conu, který preventivně nahlas vykřikoval "Já jsem sice hlavní pořadatel, ale za nic neodpovídám! Za všechno, co se stane,  můžou organizátoři jednotlivých sekcí!"

3) Osobně jsem narazil na dobráka, který na akci vyrobil malér (bezprecedentním porušením pravidel) a pak ještě vyhrožoval pořadatelům soudem.

Takže když to shrnu - žádný stihomam, jen špatné zkušenosti. A některé dost čerstvé.

Pro organizátory jakékoliv akce navíc tuplem platí : "To, že jsi paranoidní ještě neznamená, že po tobě nejdou!"

Jana Dvořáčková 4.8.2009 9:43

cony

Já bych to zase až tak nehrotila. Chápu důvody vzniku tohoto článku a věci, které mohou Aldyho štvát, bát se o budoucnost vlastní dobré akce je v dnešní oprávněné. Ale zase, asi se už rovnou předpokládá, že organizátoři CC, a tedy i návštěvníci, se budou chovat jako dobytek, protože to vyznívá tak, že když se bude CC pořádat tam, co Scon, Scon skončí. A to snad ne.

Situaci se školami po Praze neznám, možná jich je fakt dost, možná ne. Třeba se na poslední chvíli mohlo stát právě to, že jedna z těch v pořadí vypadla a další na řadě byla tahle. A proč tahle? Třeba proto, že lidi už vědí, kde to je, a že se jim tam třeba líbilo? Ono domluvit jde naprosto všechno, ale mě třeba courání po Praze a hledání „zase nového“ místa konání conu dost vadí. Raději jdu tam, kde to znám.

Upozorňuji, že záludnosti organizování nějaké akce jdou naprosto mimo mne a moc si cením každého, kdo se do toho vrhne. Jednání z úřady a vyřizování stížností civilních nefanů čirou náhodou žijících kolem, to musí být leckdy o nervy.

A co se týče vzniku stále nových conů – nelíbí se mi to. Za chvíli jich začne být tolik, že to lidi bude zkrátka otravovat. Já bych za rok viděla tak čtyři různě zaměřené plus FF a bylo by vymalováno. Ale stejně držím palce všem, kteří do toho jdou.

Hadati 4.8.2009 9:18

Školy

V Praze je dostatek škol, které jsou ochotny zapůjčit prostory a něco si přivydělat bokem. Trpaslicon dokázal najít náhradní školu dva týdny před akcí, i když s ředitelem předchozí školy bylo ústně domluveno, že není problém si ji znovu pronajmout, už daleko dříve. Advík si vhodné prostory sehnal měsíc před akcí a to počítal s tím, že se akce zůčastní přes 1000 návštěvníků. V tomto případě nejde o nemožnost sehnat vhodné prostory, ale o neschopnost či lenost. Myslím si, že ve fandomu existuje značná solidarita a kdyby se poptali orgů již zaběhnutých akcí, jistě by jim nějaké vhodné školy doporučili. Nevím, proč tak neučinili, možná si mysleli, že když je to jejich con, zvládnou všechno bez cizí pomoci. Tohle ale není dobrý první krok a poškodí to obě dvě akce. Pro nový con je samozřejmě jednodušší použít školu, kde již stejný program existuje, protože vedení školy podobné akci vyjde vstříc, orgové se nemusí komplikovaně domlouvat s jinou školou a také se přiživí na tom, že už je to známé místo pro fanoušky stejného či podobného zaměření, ať už to měli orgové Conventiconu v plánu, či ne.

Domnívám se, že u nás je conů víc než dost a pokud takový con není schopný sám přežít, není ho škoda. Když nedokáže přitáhnout dostatek návštěvníků, je to vždy chyba orgů.

Střelec 4.8.2009 8:19

Chápu Aldyho

Zcela chápu Aldyho znepokojení.

V reálu jsem zažil řadu dobrých akcí, které skončily díky průserům, vyrobeným někým jiným. V jednom případě došlo i na soud o náhradu škody za ublížení na zdraví - jediná "vina" souzené organizace byla v tom, že akci, na níž došlo ke zranění, měla uvedenou v kalendáři..... Řetěz sodních tahanic se táhl přes 15 let!

Takže při našem zvrhlém "právním" systému nejde jen o "bábovičky na písku" ale o obavu zcela oprávněnou.

Aldy 3.8.2009 22:39

Bábovičky a píseček

Rado1: Samozřejmě ž nemám exkluzivitu, jistě sis všiml že to samé jsem psal i v článku samotném. V dnešní době se na morálku a slušné vychování asi moc nehraje, jsem asi ze staré školy, ale co nadělám. Co mě štvě není fakt, že se Conventicon bude konat ve stejné škole, je to spíše přístup organizátorů celé věci. Ptal jsi se co mne štve - lepší otázka je čeho se bojím. A nebojím se ani tak toho, že by mi to rozházeli u vedení školy, Z čeho mám opravdový strach je spíše zájem policie (která mimochodem sídlí ve vedlejší budově) a hlavně zájem úřadů (jakože obecná úřad je také za rohem). Pokud by se totiž začali v této lokalitě zaměřovat n apodobné akce, bylo by to zkrátka likvidační.

Do organizace Conventiconu jsem byl zván od počátku, jak jsem psal, byl jsem ochoten pomoci, ovšem jen do doby, než vyšel najevo tento nemilý fakt s místem konání. MYslím že každý by se asi necítil dobře organizovat něco, co se mu vlastně začalo vnitřně příčit, to doufám chápeš.

Jak jsem říkal, přeji Conventiconu úspěch, jsem rád že se našlo opět několik zapálených lidí obětovat svůj volný čas pro naši společnou věc - fantastiku. Ale právě proto, že to je společný cíl nás všech, by se neměly vyskytovat takovéhle problémy, které ohrožují dobré soužití nás všech.

Ikkju 4.8.2009 8:18

Re: Bábovičky a píseček

Ups, ty to píšeš tak, že mi z toho běhá mráz po zádech a to ani s jednou akcí nemám nic společného x).