18.10.2021 | Svátek má Lukáš


LITERATURA: komiks v srpnu a v září - babí léto...

6.12.2005

 

Komiks v SRPNU – ZÁŘÍ: BABÍ LÉTO, COPAK JE TO?

SPAJDRMEN ČI ASTERIKS,
PROSTĚ DÍKY ZA KOMIKS!

Po okurkové sezóně se na konci srpna s vydanými komiksy a návaznými promo akcemi doslova roztrhl pytel. Nebohý čtenář zkrátka nestíhá: valí se na něj dokončení trilogií Alois Nebel (nádražácká) a Slaine (fantasmagorická), nové díly Comicsových legend, Crwe, Garfielda a Zkratu, velké knihy Čtyřlístku či crossover Wolverine / Hulk. Probíhají křty, výstavy, je možné zavítat i na divadelní kus. A to nejhorší na závěr: na podzim jsou v přípravě další mraky titulů!

 

VYŠLO: ALOIS NEBEL 3 – ZLATÉ HORY, CL 11 - SPIDER-MAN IV, CREW2 Č. 14, GARFIELD 18 – GARFIELD PŘEVAŽUJE, HITMAN 2 – MÍSTNÍ HRDINOVÉ, SKVĚLÉ PŘÍBĚHY ČTYŘLÍSTKU, SLAINE – ROHATÝ BŮH 3, STRAŠIDLA V NESNÁZÍCH, WOLVERINE / HULK, ZKRAT Č. 5

Labyrint vydává dokončení nádražácké trilogie Alois Nebel. Třetí díl se jmenuje Zlaté Hory, má 120 stran a scénář vytvořil opět Jaroslav Rudiš a kresbu Jaromír 99. K ději nakladatel uvádí: Opuštěná železniční trať. Zlato schované pod horami. Mraky nasáklé deštěm. Polský vrah na útěku, hledající svého otce. Závěrečný díl komiksové trilogie je asi úplně nejtemnější a nejsyrovější. Děj se přesouvá zpátky do hor, kde se nelítostná minulost Sudet prolne se syrovou současností. Do života Aloise Nebela zasáhne velká povodeň a konečně i velká láska. Recenzi čtěte zde.

Komiksové legendy 11 - Spiderman 4Již počtvrté přichází díky nakladatelství Crew a Netopejr v rámci Comicsových legend nepřekonatelný Spider-Man. Tentokráte na 192 stranách přináší komplet dílů 76 – 82 sešitové řady: Lizard žije (The Lizard Lives), V žáru bitvy (In The Blaze Of Battle), Ohněm a pavučinou (The Web And The Flame), Noc jako stvořená pro Prowlera (The Night Of The Prowler), Konec Prowlera (To Prowl No More), Na stopě Chameleona (On The Trail Of The Chameleon), Přichází Kangaroo (The Coming Of The Kangaroo), A pak přišel Electro (And Then Came Electro). Scénář Jim Lee, kresba John Buscena, překlad Jiří Pavlovský. Na hlavního hrdinu připravili nejnebezpečnější smečku padouchů - Lizarda, Electra, Prowlera, Kangarooa... A ještě pár dalších, jejichž jméno musí zůstat zahaleno tajemstvím. A jako by to nestačilo, hodlá Spideyovi znepříjemňovat život také jeho kolega Human Torch! Ten se dokonce ve speciálním příběhu vypraví do Hollywoodu, aby se stal filmovou hvězdou (o tom, že navštíví i televizní show a veřejnou prádelnu ani nemluvíme!) … a mezitím stihne párkrát zachránit svět. Recenzi knihy CL 8 – Spider-Man III čtěte zde.

Crew2 14/2005Další číslo, čtrnácté, magazínu Crew2 ze stejnojmenného vydavatelství je – s menším zpožděním – tady. 82 stran přináší především první část druhé detektivky ze série Blacksad: Národ ledu (skví se také na obálce), dále pak tolik slibovaného Corbena (Gangland: Úsměv zabijáka), nový komiks Štěpána Kopřivy s lákavým názvem Bivoj the Killer (kresba Radek Vinický) či příběhy Batmana a Soudce Dredda - pozor, tentokrát se tyto dvě ikony nepotkají v jednom komiksu, ale každý bude mít svůj (Batman: Budu tě sledovat a Soudce Dredd: Prďoší zdrh v kresbě Simona Bisleyho). A samozřejmě pravidelnou dávku publicistiky (něco o tom, že vydávat komiksy není žádný med, článek o arabských komiksech, o Hugo Prattovi, novou soutěž, mučírnu, odpovědi na dopisy čtenářů) a nezbytného Garfielda, tentokráte na téma nadměrného pití kávy. Recenzi čtěte zde.

Komiksový evergreen pokračuje: Crew vydává pod názvem Garfield převažuje již osmnáctý sešit sebraných stripů tohoto rošťáckého kocoura autora Jima Davise. Nic se nemění, rozsah zůstává 64 stran, překládá Filip Škába a jak nakladatel uvádí: Garfield je tlustý, líný, cynický a hlubokomyslný. Pořád nesnáší pavouky a pondělí. Pořád miluje lasaně a svého medvídka Pookyho. Pořád šikanuje Jona a Odieho, dva největší trouby pod sluncem. Nic se prostě nezměnilo – je pořád stejný. Tudíž i stejně vtipný a zábavný. Recenzi čtěte zde.

Tommy Monaghan se vrací. BB Art vydává pod názvem Místní hrdinové pokračování úspěšné knihy Hitman scénáristy Gartha Ennise a kreslíře Johna McCrey. Překlad 168 barevných stran si opět střihnul Štěpán Kopřiva a nakladatel k obsahu uvádí: Tommy Monaghan odstraňuje superlidi. Je to férovější – a navíc je za ně víc peněz. Jenže takovýhle člověk je dost na očích, takže není divu, že si ho všimne vláda a udělá mu nabídku, kterou nemůže odmítnout. Bude pracovat pro ně a likvidovat superhrdiny, kteří si nehledí svého a dělají problémy. Jenže Hitman odmítne a tím si udělá nepřátele na vysokých místech... a navíc se do hry vloží i Green Lantern. A jako by neměl Hitman dost problémů, čekají na něho ještě zombie tučňáci!

Rok se s rokem sešel a proto je tu opět nakladatelství Čtyřlístek s rekapitulačním souborem starých příběhů třeskoprské zvířátkovské partičky. Ve čtvrté knize v pořadí, nazvané jednoduše ale výstižně Skvělé příběhy Čtyřlístku, se s Myšpulínem, Fifinkou, Bobíkem a Pinďou posouváme na 212 stranách do let 1976 – 1979. Fantom stadiónu, Myš, která prochází zdí, Přízrak z hlubin a další kultovní příběhy čekají…
Zde čtěte recenze předcházejících knih: Prvních dvanáct příběhů, Slavné příběhy.

Sláine - Rohatý bůh 3Nejdéle očekávaný titul letošního roku je tady: Netopejr vydává dokončení klasické fantasy trilogie Slaine – Rohatý bůh 3. Scénář má na svědomí Pat Mills, kresbu Simon Bisley, český překlad Jan Kantůrek. K obsahu 72 stran nakladatel uvádí: Sláine, mistr vražedné křeče obludnosti, bojovník ohánějící se těžkou válečnou sekerou Mozkohryzem, keltský válečník a král z doby mýtů a legend, se připravuje k poslední bitvě. Již se mu podařilo získat zapovězené zbraně Atlantidy a nyní musí vést svůj národ do bitvy se zlem, které hrozí zničit jeho svět dříve, než bude Sláine moci vykročit na cestu Rohatého boha. Recenzi čtěte zde.

Další z řady speciálů vydává nakladatelství Čtyřlístek, tentokráte se jedná o dva příběhy Strašidla v nesnázích a Zádrhel se vrací pod souhrnným názvem Strašidla v nesnázích. 68 stránek formátu A4, kresba samozřejmě Jaroslav Němeček, scénář Karel Ladislav.

Jako památný den se zapíše pondělí 19. září do dějin českého komiksu. Včera totiž vyšly hned dva tituly – a ne ledasjaké. Vedle dokončení trilogie Slaine – Rohatý bůh je to také 96 stránkový crossover Wolverine/Hulk autora Sama Kietha. Překladu české verze z nakladatelství Netopejr a Crew se ujal Viktor Janiš, děj je následující: Logan zase jednou nemá dobrý den. Nejdřív havaruje s letadlem v podivných pustých horách. Pak potká malou holčičku, která trvá na tom, aby zachránil ji a jejího tatínka, který pod hladinou jezera zadržuje dech. A k tomu všemu se ještě přimotá strejda Bruce Banner, kterého je lepší nerozčilovat, jinak se promění v zelené monstrum schopné pouze výroku: Hulk se zlobí. Hulk zmlátí. Recenzi čtěte zde.

Martin Přibyl vydává páté číslo komiksového fanzinu Zkrat. Barevná obálka formátu A4 skrývá jednohubky Jiřího Gruse, Jiřího Husáka a Belgičana Pietera de Poortere. Tahounem vnitřních 40 černobílých stran je desetistránková mlátička Radegast Tomáše Prokůpka a Tomáše Jirků s prvky slovanské mytolgie zabalená v hellboyovské atmosféře. Dalším lákadlem je tucet stránek existenciálně fantaskního putování Miguel Martina Plška. Ze zahraniční se ještě prezentují švédský alternativec Lars Sjunnesson a švýcarský šílenec Helge Reumann. Z ostatních autorů nelze opomenout Jirku Zimčíka s povídkou Divoká Hadice ze světa Cyklu 5. Recenzi předcházejícího čísla 4 čtěte zde.

 

PŘIPRAVUJE SE: ASTERIX - NEBE MU PADÁ NA HLAVU, AARGH, EDIČÁKY CC, CRWE, MOTU A NK

14. října vydává Egmont v rámci celosvětové premiéry nejnovější přírůstek série Asterix. 33. díl dobrodružství neohroženého galského bojovníka se jmenuje Nebe mu padá na hlavu. Celý komiks stvořil kreslíř Alberto Uderzo, který od smrti scénáristy Goscinnyho (1977) píše i scénáře. Děj příběhu se zatím pečlivě tají, známé je pouze to, že malý Gal tentokráte nebude nikam cestovat. Vydání alba je plánováno naráz ve 12 jazycích, ve 27 zemích a v počtu osmi miliónů kusů (z toho 3 178 000 ve Francii!) 

Dočkáme se, dočkáme: pokud nestane nějaký mimořádný průšvih, objeví se Aargh č. 6 z Analphabet Books na lednovém comiCZconu. Obalka už je připravena a redakce čeká na poslední tři domluvené komiksy a nějaké texty. A že se objeví pár nových českých tváří, je snad zbytečné dodávat.

Hellboy - Pravá ruka zkázyEdičák Comics Centra slibuje ještě na zbytek letošního roku slušnou várku komiksů, ale zatím se nic neděje. Nebo právě naopak? Pokusili jsme se to zjistit a aktualizace plánů nakladatelství vypadá následovně:
Dobrodružství Luthera Arkwrighta - datum vydání neznámé, zatím se neví, kolik bude mít kniha stran ani jaká bude cena.
Hellboy: Pravá ruka zkázy – vydání následně po Arkwrightovi
Conan: Dcera Pána mrazu – vydání následně po Hellboyovi
Vrána 2 – nejsou dořešena práva pro dvě povídky ze tří, datum vydání neznámé.

Podle aktualizovaných edičních plánů nakladatelství Crew nás ve zbytku tohoto roku čeká úplné komiksové šílenství. Crwáci toho chtějí (včetně několika senzačních novinek) vydat tolik, že i kdyby se – jak se dá realisticky očekávat – povedla jen polovina, stejně z toho jde hlava kolem. Tedy:
Spider-Man – Odhalení: přelom září a října
Sandman 4 – Údobí mlh: přelom září a října
Usagi Yojimbo - Mezi životem a smrtí: říjen
Crew2 č. 15: přelom října a listopadu
Punisher 3: přelom října a listopadu (ve spolupráci s BB Artem)
Crew2 č. 16: přelom listopadu a prosince
Lobo - Kontrakt na Boga: přelom listopadu a prosince
… dříve známí jako Liga spravedlnosti: přelom listopadu a prosince
CL 12 – X-Men II: prosinec Garfield 19: prosinec
Spider-Man – Dokud hvězdy nezhasnou: přelom prosince a ledna
Spider-Man – Utrpení: přelom prosince a ledna

Posun v datech vydání u titulů z nakladatelství Mot: Moucha Lewise Trondheima by se měla objevit v říjnu, Sfarův Pascin v listopadu a dokončení trilogie Oskar Ed na začátku příštího roku. Recenzi alba Oskar Ed 2 čtěte ZDE.

Mlhou nejistoty je zahaleno datum vydání pátých dílů edice NK (Dylan Dog, Mister No, Nathan Never a Tex). Podle vyjádření nakladatelství by momentálně měly být připraveny podklady a v říjnu by se mohlo začít pracovat na tisku. Celé léto jste mohli kreslit návrhy obálek pro pátá čísla sérií z edice Nový komiks. Vzhledem k neutuchajícímu zájmu byla akce prodloužena až do 30. září 2005, takže všichni, kdo rádi kreslíte, neváhejte a pokud jste se ještě nezúčastnili, máte novou šanci! Inspiraci z již zaslaných prací můžete čerpat zde, více informací naleznete zde. Rozhovor se zástupci nakladatelství čtěte zde.

 

KOMIKS V ULICÍCH ANEB CO SE DĚJE: KOMIKSOVÝ HRABAL BODUJE, TÝDEN S ALOISEM NEBELEM V PALÁCI AKROPOLIS, S RYCHLÝMI ŠÍPY DO STÍNADEL

Autogramiáda tvůrců komiksu Příliš hlučná samota konaná 6. září v pražském knihkupectví Kosmas (v Perlové ulici v Praze) se povedla. Scenárista Lionel Tran a kreslíř Ambre zatím u nás nemají příliš početný fanklub, takže všechno proběhlo v klidu, bez front a tlačenic (jak jsme na komiksových akcích zvyklí). Každý příchozí si z prodejny mohl odnést podpisy obou autorů, originální kresbu od Ambreho a navíc bylo možné získat plakát a očíslovaný tisk – obojí s motivem objímajících se postav, které zdobí obálku knihy. Nakladatelství Maťa na akci prezentovalo i nově vydaný původní Hrabalův text opatřený místo tradičních ilustrací výběrem některých stránek z komiksové adaptace. Zájemci mohli nahlédnout též do několika alb, na kterých se oba Francouzi podíleli. Ambre v nich představuje svůj uvolněný expresivní styl, který se dost liší od jeho práce na Hanťově příběhu. Po autogramiádě Tranova a Ambreho cesta vedla na knižní veletrh v Lysé nad Labem, kde jejich společné dílo obdrželo Cenu za nejlepší nakladatelský počin při vydání díla B. Hrabala. Gratulujeme! 

Komiksový železničář Alois Nebel se na poslední zářijový týden přestěhoval ze stanice Bílý Potok v Jeseníkách do pražského Paláce Akropolis (Kubelíkova 1548). V pondělí 26. září tu osobně uvedl třetí a závěrečný díl Zlaté Hory. Během večera zahrála jesenická skupina Priessnitz, v níž Jaromír 99 zpívá. Jako host vystoupila berlínská punk-rocková kapela U-Bahn, známá z Rudišova románu Nebe pod Berlínem.
Celý týden byla ve foyer Paláce k vidění kresby Jaromíra 99 z nebelovské trilogie.
V pátek 30. září uvedl Palác Akropolis v pražské premiéře divadelní hru Alois Nebel Činoherního studia z Ústí nad Labem (recenze zde). V hlavní roli exceluje Leoš Noha, hudbu složil Petr Kružík (Priessnitz), režii má Natália Deáková.

S Rychlými šípy do StínadelV Muzeu dětské kresby (ulice U Radnice, Praha 1) začala 6. září výstava o odkazu Jaroslava Foglara nazvaná S Rychlými šípy do Stínadel. Akce je připravená k 65. výročí vydání románu Záhada hlavolamu. Vše o RŠ a ještě něco navíc čtěte zde.

 

KOMIKSU ZASVĚCENÝ CINEPUR

41. číslo "časopisu pro moderni cinefily" Cinepur, má za hlavní téma Komiks a film a pro "komiksofily" nabízí skutečně dost zajímavého čtení. Celý tematický blok otevírá úvodní text nazvaný Superhrdinové pod drobnohledem intelektuálů Kamila Fily (je k přečtení i na webu časopisu). Následuje teoretický esej Miroslava Štochla Film a komiks - Narativní blíženci, stať Iana McAlpina o adaptacích nezávislých komiksů nazvaný Antihrdinové - Nezávislý komiks na filmovém plátně, multitematický text o Sin City - Nečernobílá estetika a morálka v černé a bílé Kamila Fily, srovnání batmanovských adaptací s názvem Mezi Brucem Waynem a Batmanem - Trojí pojetí jednoho mýtu Radomíra D. Kokeše, analytický pohled na film Hulk s podtitulem O obrazech, rámech a nutnosti nového "vidění" Ondřeje Hausera (rovněž dostupný na webu) a text o u nás nepříliš známé legendě z pera Qiuda Crépaxe Louise/Valentina - Účes napříč médii Anny Batistové. K tématickému bloku se volně přimyká i rozhovor Tomáše Hořavy s Václavem Vorlíčkem s titulem "Komedie musí mít přesnou stavbu" (především o filmu Kdo chce zabít Jessii, jeho italské verzi a chystaném americkém remaku) a článek Lucie Česálkové o Úžasňákových.

 

PRVNÍ KOMIKSOVÝ TRAILER U NÁS: HELLBLAZER

Tvůrci zajímavého počinu propagujícího Ennisovu knihu Hellblazer – Syn člověka jsou Štěpán Kopřiva (zároveň autor překladu), Pavel Dobrovský, a Lukáš Grygar (hudba).
Trailer si můžete stáhnout zde

 

Tyto zprávy a ještě mnohem víc najdete na serveru www.komiks.cz

Připravil Sakyk s využitím materiálů Komiks.cz, na kterých dále spolupracovali MaF a -was-.

Sakyk


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...