1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


LITERATURA: Bleskovky 43

3.4.2010 12:05

TOPlistNa serveru Fantázia.sk v příjemně laděném článku připomínají průběh cen Akademie: Výročná cena akadémie 2010 alebo "Ako sa nám darilo tento rok". Samozřejmě jsou míněni "Oskaři", ale za připomenutí stojí i to, že Akademie SFFH uzavírá své první kolo již zítra 12. března. Pokud si budete chtít připomenout oskarovou show minutu po minutě, pak stačí kliknout na Blesk.cz

Student ze Zlína točí horor podle Kinga. Studentovi zlínské univerzity Robinu Kašpaříkovi (24) závidí mnozí světoví režiséři. Proslulý mistr hororu – americký spisovatel Stephen King – mladému nadějnému filmaři dovolil, aby natočil jeho povídku Jsem brána. Za to mu Kašpařík zaplatí pouze symbolický dolar!
Student 4. ročníku již dokončil první verzi scénáře. „Nesmírně si toho vážím a denně makám,“ vysvětlil Robin, který horory miluje od dětství. Stephen King patří k jeho oblíbencům. (Zdroj: Blesk.cz

David P. Stefanovič (nar. 1988) je členem nejmladší autorské a kritické generace, působící na poli české fantastiky. Do žánru se uvedl vítězstvím v soutěži O železnou rukavici lorda Trollslayera v roce 2006. O rok později se do sborníku této soutěže vrátil a následně začal publikovat povídky v časopisu Pevnost. Pro něj také píše recenze, stejně jako pro weby www.sarden.cz a www.fantasya.cz. Na poli autorském i kritickém je znám znepokojivě zkoumavým přístupem k textu i společnosti, ze které tento text vychází. Jeho mottem je odvaha překročit hranici. Zajímavý rozhovor s ním naleznete na Knihožroutovi... (Martin Stručovský) 

Čarodějův dům k přehrání! Lidé z ČRo Olomouc mi poslali slibované CD. Pokud si chcete poslechnout, jak vypadala adaptace mé povídky z Betonu, kostí a snů, můžete kliknout na odkaz nebo se přesunout do sekce Pro mé čtenáře, kde ji najdete mezi Audio povídkami. V rámci redakční úpravy byla povídka režisérem krácena o několik scén. Ty první dvě v začátku byly vypuštěny citlivě, ale krácení na konci trochu zmrzačilo pointu. Přesto je ale zpracování moc pěkné a herci výteční :)) (Pavel Renčín) 

Fanoušci Miroslava Žambocha. Máme pro Vás skvělou zprávu a zároveň tip na fantastickou letní minidovolenou. Letos se jako součást programu Festivalu fantazie v Chotěboři uskuteční 1. setkání fanoušků Miroslava Žambocha a sám Miroslav Žamboch u toho samozřejmě nemůže chybět. Jistě uznáte, že takovou šanci si prostě nemůžeme nechat ujít. Festival fantazie se letos bude konat v termínu 1. až 11.7.2010. Datum konání setkání je předběžně stanoveno na sobotu 10.7.2010 večer. Toto ještě bude upřesněno. Máte li nějaké připomínky k délce setkání a k jeho programové náplni, napište svůj komentář. Věříme, že Vás tato zpráva potěšila a těšíme se na shledanou s Vámi na této akci. (Petr Totek) 

Brutální řež v minulém díle Aktivního olova skončila právě v nejlepším - a dnes na vás čeká pokračování. Zjistí už De Klerk konečně, kdo stojí za obřím spiknutím proti němu?

Nakladatelství Netopejr vydalo v limitované edici anglický překlad původně českého komiksu Lucky Boy od Maxe Bubakoffa a Renaty W. Ocení milovník slangu, černého humoru, překvapivých zvratů, napětí a pekelných figurek ze zločineckého i policejního podsvětí. Doporučeno pouze pro dospělé čtenáře. 

Po bestsellerech Orkové, Trpaslíci a Elfové nyní přichází dech beroucí epos o nejnebezpečnější rase J.R.R. Tolkiena - trolech. Myslíte si, že už jste ve prožili všechno? Bojovali jste s orky, plížili se s trpaslíky podzemními chodbami, společně s elfy porazili démony. Ale nenechte se mýlit. Hluboko v temnotě číhá ještě někdo: bytosti, které jsou noční můrou nesčetných legend, bytosti, jejichž jméno se smí vyslovovat jen šeptem. Poznejte jejich příběh...
Dobrodružství nejprůbojnějších, nejošklivějších a nejzáhadnějších tvorů fantasy, kteří jsou nuceni postavit se temným silám, jež se chystají podmanit si svět. A zatímco jsou lidé a elfové lhostejní k předzvěstem hrozící zkázy, trolímu bojovníkovi Druanovi a jeho druhům je osudem předurčeno bojovat se zlem.
Nakladatelství Fantom Print právě vydalo román Christopha Hardenbusche Trolové... 

Jeff VanderMeer poskládal seznam mezinárodní science fiction a fantasy vyšlé v minulém roce. Pravda, Jeff spíše oslovil další editory ze zemí jako Čína, Austrálie, Brazílie, Česká republika (a dalších), aby ukázal, že i mimo USA fantastika kvete. Na zajímavý přehled se můžete podívat na stránkách magazínu Locus. V českém seznamu (nejobsažnějším) figurují knihy Asfalt, Kočičí noci, Vítr v piniích, Beton, kosti a sny, Strážcové Varadínu nebo Lota. Za propagaci v zahraničí můžeme poděkovat M. Šustovi..

V minulém díle Aktivního olova dostal De Klerk jasný rozkaz - najít a zabít všechny Kardegiánce. Určitě nepochybujete o tom, že to je úkol přesně podle jeho gusta - a že si jeho splnění vychutná! 

Tak trochu jsme si z vás vystřelili na prvního dubna, neboli apríla:

Následující zpráva musí každého fanouška JFK jistě poslat do kolen! Série JFK začne vycházet i v Japonsku!!! Zprávu máme potvrzenu přímo od otců zakladatelů série JFK Miroslava Žambocha a Jiřího W. Procházky. Podle všeho za tímto husarským kouskem stojí nejmenovaná výkonná ředitelka série. Citujeme slova Miroslava Žambocha: "Milena je neuvěřitelná, ona to vážně dokázala!" Japonci zřejmě mají rádi nejen českou hudbu a křišťál, ale zdá se, že i kvalitní sci-fi a fantasy. Po úpěchu v Polsku je to další úžasný úspěch, a doufáme že jej oceníte s námi. Která země bude následovat příště? Zatím není známo, které japonské nakladatelství se ujme našeho agenta, ale hned jak budeme vědět něco bližšího budeme informovat. Takže:

(Svůj svět si musíme zasloužit!)

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...