6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Roman 17.1.2008 15:22

Rama

Četl jsem od něj pár knížek, nejvíc se mi líbily Rajské zahrady a první Ráma. Další novely o Rámovi se ke mně nedostaly, ale prý nejsou už nic moc... Napište někdo o nich. Každopádně 2001 až 3001(?): Vesmírné odyssea je dokonalá série...

Lucifer 17.1.2008 22:22

Re: Rama

Četl jsem všechny tři díly, které napsal s Gentrym Lee (Návrat Rámy, Zahrada Rámova a Ráma tajemství zbavený) a ještě jednu ze dvou volně navazujících knih, kterou napsal Gentry Lee sám (Poslové Rámových světů). Spojení Clarke + Lee je velmi zvláštní a skalní příznivce Clarkeova technologického stylu prvního Rámy mohlo odradit. Také jsem se počítal mezi vyznavače klasické technické sci-fi a kupříkladu soudobou fantasy téměř výhradně ignoruji. V případě Gentryho Lee však jde o něco jiného. Ačkoli Gentry Lee je vzděláním technicky zaměřený přírodovědec, který pracoval pro Planetary Flight Systems Directorate at the Jet Propulsion Laboratory, jeho přínos k Rámanské sérii je silně duchovní, filosofický a někdy může připadat až náboženský či mystický.

Když jsem po letech po přečtení Setkání s Rámou začal číst Návrat Rámy, také mi to zprvu přišlo trochu intelektuálsky rozvláčné. Ale protože, ač odkojen technickou sci-fi, jsem poeticky založený a mezi mé nejoblíbenější autory klasické sci-fi z druhého konce spektra patří například Ray Bradbury, našel jsem brzy tu společnou nit a Návrat Rámy jsem dočetl tařka jedním dechem.

Zatímco Návrat Rámy je nádherně kosmicky romantický, Zahrada Rámova je zřejmě téměř plně v režii Gentryho Lee a nabízí velmi zajímavou variaci na společensko politické sci-fi. Poslední společný díl Ráma tajemství zbavený je pak úžasnou fúzí Leeho filosofického mysticismu a Clarkeova strhujícího finále, známého z první Vesmírné Odysey.

Jana Dvořáčková 17.1.2008 23:27

Re: Re: Rama

Rámovu sérii jsem, krom prvního dílu, ještě nečetla, ale hrozně se na to těším. Mám tu ale ještě knihu šestou - Noc dvojího úplňku, kterou napsal Gentry Lee. Mělo by to být volné pokračování. Fakt, že to napsal zrovna on, mě právě donutil si to koupit. Nečetl to někdo?

Lucifer 17.1.2008 23:29

Re: Re: Re: Rama

Tak to se máte na co těšit. Já jsem u toho nespal:-)

Aiax 18.1.2008 12:21

Re: Rama

Dalšími díly se Ráma změnil z unikátní a průzračně krystalické sci-fi založené na myšlence a vizi na průměrnou vztahovku zasazenou do sci-fi prostředí, kterých se píše a natáčí tuny. Nic proti vztahovkám, ale pokud někdo vyhledává právě tenhle žánr, tak má na výběr nepočítaně daleko lepších titulů.

Aiax 17.1.2008 11:51

Clarke největší

Clarke je pro mě jednoznačně největším spisovatelem SF do 80. let minulého století. Z čistě literárního hlediska se sice s některými jinými velikány té doby nemůže srovnávat (i když řeči o jeho stylistické neschopnosti jsou obyčejný mýtus, nebyl to žádný Gene Wolfe, ale jeho čistý, jasný, střízlivý sloh se cení, to už třeba dnes v době mnohasetstránkových sérií umí málokdo), ale myšlenkou, vizí nápadem nad ostatními čněl. Věci jako Konec dětství, Světlo Země, první tři Odyssei, Rajské zahrady nebo první Ráma na mě zapůsobily jako rána palicí mezi oči. V porovnání se sofistikou a rafinovaností dnešní špičky, tedy autorů jako Simmons, Reynolds, McDonald, Stross nebo Wright, působí trošku zastarale, ale takové srovnání stejně kulhá. Je to jako kdyby člověk vedle sebe postavil Mercedes ze 40. let a dnešní model. Kdo může říct, který je "lepší"? Mimochodem si myslím, že jeho povídky se drží ještě lépe než romány. Opravdu si nepamatuji mnoho povídek napsaných za posledních dvacet let, které by na mě zapůsobily stejně jako třeba Devět miliard božích jmen, Hlídka nebo Setkání s medúzou.

Jana Dvořáčková 17.1.2008 17:39

Re: Clarke největší

Ano, přesně to si myslím také. Z těch povídek... kolaps mi způsobil "Přechod Země." Je to ve sbírce "Šíp času," a asi ze zvrhlosti jsem to tehdy musela číst dvakrát za sebou :-D. On prostě uměl vzít nejšílenější lidskou představu - jakoukoli a přetlumočit ji do jazyka, kterému čtenář porozumí. A navíc fakt, že rozumí, ho pěkně vyděsí :-D.

Jana 18.1.2008 0:38

Re: Re: Clarke největší

Pardon, ta sbírka se samozřejmě jmenuje "Šměr času." Jsem z těch směrů, šípů, ok a bůhvíčeho, co se může týkat času už drobet vedle.

realista z vesnice 17.1.2008 9:56

Clarke je dobrý

škoda že není nějaký podobný nový madý autor

nik 17.1.2008 7:53

Devátá?

Devátá desítka, pane jo, mistr Clarke by Vám hezky vyčinil ;-) ... Přece už desátá desítka :-) !

Jan Pechanec 17.1.2008 18:34

Re: Devátá?

Hups. Opravím.