5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Milan Lahoda 25.1.2009 16:28

Kryl

Jé, to my mě zajímalo, jaké měl Kryl příznaky autismu. Mohl by to autor článku (nepochybně doktor medicíny) konkretizovat? :-) Podle sebe soudím Tebe?

Ivo 25.1.2009 21:57

Re: Kryl

Já to prostě vím.

Jan Pechanec 25.1.2009 22:35

Re: Kryl

Základní a neotřesitelný argument demokratické společnosti.

Ivo 26.1.2009 0:56

Re: Kryl

Teď ale vážněji. On ho tak vnímal Ivan Diviš (básník). Pravda je, že to nemusel vnímat až tak objektivně. 

Marika 25.1.2009 0:32

.

Článek hezky napsaný, bohužel mi ale asi ušel jeho smysl...

Fencl 25.1.2009 8:09

Re: .

Smyslem bylo zprostředkovat další část toho, co mě na Poeovi zajímá. První část je jakési nefér zamyšlení, protože taky já mám za to, že nějakou sexuální orientaci autorů není košer (moc) řešit. Podstatná je kvalita díla, na druhé straně se však v Poeově případě člověk neubrání, aby se nezajímal taky o člověka, protože zde je život (a jeho tragika) jednak unikátní, jednak ne dost zmapovaná, zůstávají mezery (a nakonec i co se týká smrti, podle mne skutečně zemřel na "obyčejnou" vzteklinu přenesenou z domácího zvířete, nemyslím si však, že by se třeba v zoufalství nechal kousnout úmyslně). Druhá část...

Fencl 25.1.2009 8:15

Re: .

Druhá část je skutečně jen namátková sonda do porovnávání. Vliv Defoea na Poea byl nápadný už v jeho časech. Dva vlivy - na klímy a Meyrinka - uvádím jako zajímavosti a jen příklady. Nato článek, uznávám, trochu neústrojně přeskočí ke zdůvodnění, proč bylo tak geniálním Poeovo "vynalezení detektivky" = výčet ne snad inovací, ale do značné míry skutečně "novinek", které pro nový žánr svýma pěti povídkama zavedl, a tak ho vymodeloval. Článek to prodává jako pouze jeden z příkladů jeho geniality, protože Poe v podstatě podobně moduloval jako první člověk na světě i sci-fi, možná i horor, i když v obou těchto případech se hodně učil např. od E. T. A. Hoffmanna, kterého nemohu než doporučit. (Závěrečné tři verze vyřešené šifry ze Zlatého brouka pak už jsou spíš vtípkem na závěr. Píšeme-li o Poeovi, taky přece "luštíme šifru" a jsou možní různé překlady a výklady.)  

IF 24.1.2009 8:47

Opravuji se

... FROM the tree