18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
sicco 8.4.2008 17:47

také díky...

...za skvělý článek. Teď se budu trochu stydět.

Když jsem četl Obchodníky tak mě kdoví proč napadlo, že Kornbluth byl jenom Phólův jakýsi ekonomický poradce, když jsem jeho jméno jinak nikde jinde neviděl.  Nějak jsem si při prohlížení  knihy nevšiml, že ten člověk je už dávno mrtvý.

Takže díky za osvětu.

fv 2.4.2008 22:10

diky

Díky za připomínky, upřímně. Čekala jsem je, a těší mne, že jich nebylo víc. Snažila jsem se mimo jiné kvůli tobě, abych se něčem zásadním "nesekla". Nebylo to jednoduché: když jsem procházela všechny možné zdroje (nejen v angličtině a češtině), setkávala jsem se rozpory - včetně rozdílných dat narození, a to dokonce i v seznamu autorit NK ČR (budu muset kolegy požádat o opravu, takhle je to ostuda).

Byl dost problém zjistit, co je nejvěrohodnější údaj. Počet povídek a románů se liší podle různých pramenů, záleží na tom, jestli jsou do výčtu zahrnuty i práce mimo SF, novely někdo řadí k románům a jiný je přišoupne k dlouhým povídkám, a zda se připočtou i nedokončené prózy.

Nebo další příklad: onen chybně uvedený výbor Kornbluthových povídek jsem neměla  zatím vypůjčený (bohužel hned ze dvou důvodů: ráda bych si ho přečetla, to za prvé. Za druhé, verifikovat lze jen s knihou v ruce, a i pak se může něco zvrtnout). Takže jsem se spolehla na katalog. Ale také v dalších webových odkazech  je antologie uvedena různě "Best SF/science-fiction/ ---- Stories..." protože v některých citacích to "SF" prostě chybí.:-/

 Alepoň jsem si mohla uvědomit, jak málo se vlastně o známých autorech ví.  U Kornblutha je to vysloveně škoda. Docela vážně míněno: máš úžasné znalosti a jedinečný přehled - neuvažoval bys o monografii o významných spisovatelích SF? Bylo by to dost potřeba...

Jan Vaněk jr. 4.4.2008 16:31

Re: diky

Příliš mi lichotíš; mé znalosti jsou povšechně negativního rázu - že poznám, co vypadá podezřele, a vím, kde či u koho si to ověřit. (Tak se ukazuje, že iniciálu M. si Kornbluth přidal jen tak, nejspíš podle své form;nadcházející] ženy Mary; Michaela jakýsi anonym vložil na Wikipedii a pak se to začlo šířit.)

Uhm, monografie z definice nemůže být o spisovatelích v plurálu, ne? O celé knižní řadě rozhodně neuvažuji :-) a i v rozumnějším měřítku by to vyžadovalo dotyčné důkladně načíst, na což prostě nemám čas, i kdybych měl peníze, a vůli ignorovat potřebu shánět těžko dostupnou sekundární literatury, která o nich říká něco víc než seznam knih a pár obecností, abych neznovuvynalézal kolo. (BTW, velmi přínosný slovník Twentieth Century Science Fiction Writers mají ve studovně Jihočeské vědecké knihovny - narazil jsem na něj, když jsem tam chodíval na vojně; ve Všeobecné studovně Klementina zase nějak skončilo pozoruhodné pojednání manželů Panshinových o Zlatém věku The World Beyond the Hill a jednosvazková, bohužel již zastaralá historie E. Jamesona Science Fiction in the Twentieth Century ). O několika málo idiosynkraticky až náhodně vybraných autorech bych asi byl s to dát dohromady monografický článek nebo přednášku, ale výsledek by nebyl úměrný námaze - nemyslím, že taková potřeba je urgentní. S Kramerem pro úvodní orientaci v obrysech, internetem (a možností zkopírovat si CD-ROM SFE :-) a hlavně dostupností primárních textů samých na tom vážnější zájemce není nijak špatně.

Radek 2.4.2008 22:04

:-)

Velmi inspirující text :-) gratuluji! Zítra asi vezmu útokem svoje oblíbené knihkupectví...

Jan Vaněk jr. 2.4.2008 19:40

Příště prosím pečlivěji se zdroji

Na bibliografii je lepší www.isfdb.org/cgi-bin/ea.cgi?C.%20M.%20Kornbluth ale i z té Fantastic Fiction je vidět, že (kratičkých) SF románů bylo 9, plus 7 nežánrových pulpů - mimochodem, je to "Man of Cold Rages" bez neurčitého členu; ten se vyskytuje jen na Wikipedii a jejích kopiích.

Ta britská sbírka se jmenuje Best SF (anebo MOŽNÁ Science Fiction) Stories of Cyril M. Kornbluth; "Sci-fi" se tehdy v angličtině nepoužívalo, to jen v katalogu Národní knihovny to zapsali blbě. Podstatně dostupnější je americké The Best of C. M. Kornbluth (1976).

A redakce se taky nevycajchnovala: Mezi "odkazy" je Pechancův článek na Scifiworldu, ale pak ještě jednou jeho domovská stránka, a taky jenom stařičká ebbs.english.vt.edu a ne hlavní stránka - podle Googlu se na doméně o Kornbluthovi vyskytuje jen studentská prácička ebbs.english.vt.edu/20th/etudes/anderson/kornbluth.html