27.1.2020 | Svátek má Ingrid


FILM: Šarlotina pavučinka

12.4.2007

CharlotteTOPlistŠarlotina pavučinka aneb svěží vítr rodinných filmů s jemným fantasy motivem (hraničícím s bajkou) září v přehršli současných animákových, mnohdy podprůměrných a prvoplánovitých, snímků pro celou rodinu. Na začátku byl spisovatel E. B. White (1899-1985), tvůrce příběhů myšáka Stuarta Littla a také zmiňované knihy Charlotte's Web, která u nás také vyšla, dříve však na CD v mluvené verzi jako Kristýnčina pavučinka. Režírování této oddechovky se ujal nepříliš známý Gary Winick a scénáře zkušené duo Susannah Grant (Pocahontas, 28 dní, Erin Brockovich) a Karey Kirkpatrick (Za plotem nebo Stopařův průvodce po galaxii), aby vytvořili opravdu povedený a lidský příběh pro děti (říci pro naše nejmenší asi nemohu, protože by některé části filmu mohli mladší deseti let rozplakat).

CharlotteMalá Fern (Dakota Fanning) žije na americkém venkově šedesátých let a jednoho brzkého rána se stane svědkyní narození malých selátek, jenže výstavní prasnice si dovolila porodit o jedno sele navíc, než-li ji matka příroda přidělila struků. Otec Fern si ví rady a chce toho záprdka zbavit žití, Fern se ho však ujme a postará se o jeho přežití. Brzy se však situace stane neunosnou a pod nátlakem rodičů přenechá selátko svému strejdovi, který žije opodál. V novém prostředí se tak odehrává citlivý příběh malého vesmíru jedné stodoly, kterou s prasátkem Wilburem obývá stádečko "gramofonových" ovcí (v čele s beranem Samuelem - John Cleese), bojácný a praštěný kůň Ike (Robert Redford), párek sarkastických kraviček Bitsy a Betsy, houser Gussy s partnerkou Golly, odstrkovaný bohém, ale hlavně krysák Templeton (Steve Buscemi) a v neposlední řadě neoblíbená a od ostatních zvířat předsudky poznamenaná Šarlotka (Julia Roberts).

CharlotteSamotný spokojený život zvířátek ve chlívě by asi nestačil k budování příběhu, proto na scénu vstupuje smutná realita, protože jarní prase Wilbur nejspíš nezažije první zimní sníh, holt, farmář upřednostňuje vepřové v jiné než chrochtající podobě. Společně se Šarlotkou a ostatními zvířátky se začíná uskutečňovat plán na záchranu Wilbura, zvířátka jsou inteligentní a chtějí lidem předat vzkaz. Jakkékoliv ze slov, které jim nabídnou, sice vzbudí u lidí vlnu zájmu, který však brzy opadá a zima se kvapem blíží. Dokonce se podaří zapojit samotáře a sobeckého požitkáře Templetona, ale záchrana není do posledního okamžiku jistá. Jenže jsem mluvil o rodinném filmu, takže si určitě domyslíte, že Wilbur své sněhové vločky uvidí, což ovšem neznamená, že happyend nemůže být sladkobolný a budete mít co dělat, aby jste před svými ratolestmi zamaskovali slzy dojetí.

CharlotteTento hraný film pracoval nejen se zvířaty, ale také s počítačovou animací, zvláště moudré Šarloty a v podobě zlidštění výrazových prostředků zvířecích "tváří". Z jejich uvěřitelných grimas vyčtete vše od veselí až po smutek, aniž by výsledek sklouzával k nechtěné parodii. O zábavu se postará nejenom výběr prvotřídních herců v roli dabérů (viz výše), ale zejména to, co říkají. Inteligentní a fungující humor, mnohdy spojený společně s tím, co právě vidíte na plátně vyvolá bouři smíchu nejenom u nejmenších, to mi věřte. Osobně jsem si velmi oblíbil vrány Brookse a Elwyna, kteří jsou prostě užasní a snadno jim odpustíte také jejich masožravé sklony, když celé dny hladoví u pole s dozrálou kukuřicí.

CharlotteKdyž o filmu a jeho hodnocení tak přemýšlím, uvědomuji si, že jsem vám ještě neřekl, že Šarlotka je pavouk (chcete-li pavoučice) a o nápisy za záchranu Wilbura může hlavně ona. O kvalitách snímku hovoří třeba několik nominací na Saturn Award nebo vítězství v kategorii nejlepší rodinný film cen BFCA.

Skvělá a zábavná podívaná pro všechny věkové kategorie vyjma nejmenších dítek, které by nemusely pochopit některé kruté nevyhnutelnosti našeho světa, mládež školou povinná by však už žádné trauma prožít neměla, stejně jako vy.

Šarlotina pavučinka
Charlotte's Web

Rodinný / Drama / Fantasy
USA, 2006, 113 min
Režie: Gary Winick
Hrají: Dakota Fanning, Julia Roberts, Oprah Winfrey, Steve Buscemi, Kathy Bates, John Cleese, Thomas Haden Church, Robert Redford, Cedric the Entertainer, Jennifer Garner, Reba McEntire, André Benjamin, Gary Basaraba, Siobhan Fallon, Kevin Anderson, Essie Davis, Beau Bridges, Abraham Benrubi, John Cullum, Elle Fanning, Leslie Mann

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...