17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

PROGNÓZA: Šídlo v pytli aneb plyn

Když si prostý soukromník Gerhard Schröder vyjede na dovolenou do Moskvy a udělá to v době, kdy je Rusko se západem ve stavu studené války, je celkem jasné, že se něco děje. Když se tam soukromník Gerhard Schröder setká s Vladimirem Putinem, který není prostým soukromníkem už víc než dvacet let a jestli neumře, tak soukromníkem ještě dlouho nebude, je jasné, že se něco peče.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Havelka 7.8.2022 18:42

Před dvěma lety jsem byl tři týdny na Bajkalu, což o to, příroda nádherná, panenská, nezdevastovaná průmyslem. Lidé skromní (asi jim nic jiného nezbývá) na první pohled spokojní, ale po večerech mluvit o politice se jim vůbec nechtělo, oni mají pocit, že my jim nerozumíme.

J. Minarčík 7.8.2022 17:03

UŽ mě štvou ty kecy o ruské bídě a hladu,včetně nedostatku,kde odešly západ.firmy v obchodě-nacpal se číňan,obchody jsou plné,divil jsem se i opraveným barákům,cestám,vcelku čistým městům,kdo chce pracovat -pracuje,benzín,plyn,elektrika za hubičku-o čem to tedy je?Putin je vůl a vrah,ale o své lidi se stará-narozdíl od FIALY!

P. Diviš 7.8.2022 17:38

A nechtěl byste, aby se Putin staral o vás, v Rusku?

Fiala se stará tak akorát, moc starání ze strany státu je průser.

V. Čermák 7.8.2022 17:49

Tak jednak v Zimě a druhak při Fakturaci Elektřiny a Plynu se teprve pozná, zda se Signál stará Dostatečně, nebo Nedostatečně. Hubou a Signalizací se stará na Výtečnou...;-D

J. Minarčík 7.8.2022 18:28

Proč by se o mě měl starat Putin?nejsem rus,státu jsem odváděl daně proč?,aby se politici měli dobře?,zamyslete se-pokud máte čím.8-o

V. Čermák 7.8.2022 17:45

Tak jelikož Válka je pokračování Politiky jinými prostředky, a ta politika USA, NATO a Ukrajiny vůči Rusku byla Chybná, tak Rusko, hájící normálně svoje zájmy, které byly ohroženy, odpovědělo napadením Ukrajiny. Takže Putin Není ani vrah, natož vůl...;-DRv

J. Minarčík 7.8.2022 18:25

Putin zničil výhled rusů do budoucnosti ,včetně reputace-a to byla volovina,neumí ukočírovat své vojsko a ti vraždí zbytečně,bohužel sami ukrajinci jsou na tom stejně,ikdyby rus zastavil,bude pokračovat občanská válka!8-o

J. Vávra 7.8.2022 22:36

Jen naprostý b.b jako Vy nevidí, že chybné bylo naparování kgbáka vůči světu. Vůbec nic Russům nebránilo si sami před sebou hrát na vítěze WWII., prodávat suroviny a dělat byznys as usual, pořádat si přehlídky, bít se v prsa, jak jsou morální a amorální Západ chcípá, oblékat "áncuk" adidas, jít se rozšoupnout do mekáče, oligarchové kupovat jachty a kluby a nikdo by si jich nevšímal, jako si nevšímá Severní Koreje nebo Kuby. Kdo chce žít v zaostávání, tak proč mu bránit, když je blbej? Jenže to by ti debilové nesměli harašit zbraněmi a ohrožovat sousedy. Pro USA tohle druhotřídní samoděržaví už není soupeř, tím je Čína s vlastními technologiemi, silnou ekonomikou, mohutnými investicemi do vzdělání, pracovitostí a vzrůstající demonstrací vojenské síly - viz reakce na návštěvu Pelosi na Taiwanu. Jen debilové zastydlí v časech SSSR si mohou myslet, že samoděržaví s prochlastaným národem a druhotřídní ekonomikou je velmoc, hrozba jsou jen jejich atomovky a už kvůli tomu by byli v klidu. Jenže psychopat si myslí, že může prosadit nové sféry vlivu a jeho pomatení platí tisíce svými životy. Narazil už na Ukrajině, doufám, že se Západ nepodělá, vytrvá v podpoře Ukrajinců a pak prcek dostane za uši a pochopí, kde je jeho místo.

P. Aron 7.8.2022 12:40

Nordstream II byl trnem v oku především Američanům už dávno před válkou. Dokonce vyhrožovali Němcům sankcemi za jeho dokončení. Takže komu nejvíce ta válka a sankce asi vyhovují ? Kdo potřebuje zvýšení cen a vydělávat na svém plynu ?

P. Diviš 7.8.2022 15:20

Rusáci, přece.

Američanům bylo jen trochu divné, že hlavně Němci, ale nejenom, budují svou závislost na Rusku, ale chtějí, aby je Američani před Ruskem bránili.

A technicky NS II vůbec potřeba není. Rour i turbín je dost, jen do nich Rusáci nepouští plyn.

V. Čermák 7.8.2022 17:41

Tak Němci samozřejmě Ruskem ohrožení nebyli, ale výhodně, levně s nimi obchodovali. Na svém území měli Amíky nasáčkované od konce války. A oni nyní chtějí Větší Výpalné. Také se rozhodli nahradit Ruský plyn v EU nějakým jiným, třeba svým Drahým. A Německo stáhlo ocas a Výpalné uhradí...;-D

R. Holub 7.8.2022 21:50

Ja jenom zasnu nad ceskyn antiamerikanusmem. Treba prirovanavani vztahu Ameriky a Kanady ke vztahu Ruska k Ukrajine. Americani nezpusobili jeden z nejvetsich hladomru v modernich dejinach v Kanade. Spise diky Americe ma Kanada jednu z nejvyssich zivotnich urovni. Ja jsem vystudoval v Kanade (McGill, 1966-70), moje stipendium bylo castecene placene Americany. Predstava ze by USA vtrhly do Kanady je absurdni. Mimochodem, treba Pierre Trudeau chtel spolupracovat s Vuchy Francii, behem WWII. Meli by Franko -Kanadane byt treba taky de-nacifikovani? Moje girlfriend v Montrealy, blingualni bez prizvuku, nikdy neprojevial jakekoliv nepratelstvi vuci Americe. Co mi zbyva - jenom dale kroutit hlavou...

P. Hák 8.8.2022 10:25

"Predstava ze by USA vtrhly do Kanady je absurdni."

No vidíte, a ta absurdní představa se stala realitou v roce 1812, kdy byli Američané poraženi u Queenston Heights.

Na studiích se asi nezmínili, že?

R. Holub 8.8.2022 17:22

V r. 1812 Anglicani dosti nestastne vtrhli do Ameriky a vypalili Bily Dum, mimo jine. Postupovali do Virginie, Jefferson take prchal, vcetne presidenta Madisona. Jak vite to bylo v dobe napoleonskych valek, tehdy slo o mnoho vic, tato valka r. 1812 mezi Anglii a Amerikou byla brzy ukoncena. Mimochodem, ja jsem studoval na McGill v Kanade, a ne historii, ale jadernou chemii.

P. Hák 8.8.2022 23:46

Jsou i gymnaziální studia. Tam to asi nejspíš patří :-)Psal jste, že útok USA na Kanadu je "absurdní", tak jsem jen připomněl, že tato eventualita už taky nastala.

Jinak máte pravdu - opravdu je absurdní myšlenka, že by USA napadly dnešní Kanadu, která je de facto (ekonomicky, vojensky) jejich součástí a důsledně sleduje americké zájmy. USA celkem logicky útočí na státy, které se jim vzepřou.

R. Holub 9.8.2022 1:08

Americe se vzeprely Nemecko a Japonsko ve WWII. Jak se maji ted po americke pomoci, po jejich porazce? Proc tohle nefungovalo s Ruskem? Amerika neni dokonala, zadna neni a nemuze bejt, ale ne vsechny svetove mocnosti jsou stejne.

P. Hák 9.8.2022 9:31

Pane Holube, s něčím z toho, co jsem napsal, nesouhlasíte? :-)

Já tady nevedu diskuzi o tom, jak země po útoku USA dopadly (jak které, srovnejte např. Německo a Libyi nebo Japonsko a Afghánistán), uvedl jsem prostý fakt, že USA také někdy na někoho útočí. Komentoval jsem tím Váš výrok, že je absurdní myšlenka, že by USA napadaly své sousedy. To, že zrovna neútočí ve 21. století na Kanadu, není důkaz neexistence jiných útoků, rovněž jím není ani prosperita Německa. Neexistence faktu A není důkazem neexistence faktu B. Jako přírodovědně vzdělaný člověk s jadernou chemií na McGill to jistě chápete.

V. Loula 7.8.2022 22:09

Možná doprava plynu přes NSII je ekonomičtější a spolehlivější než doprava stávajícími cestami. Vzpomente si na šaškárny, které se před rokem dělaly s Jamalem.

P. Kotyza 7.8.2022 12:07

Jedinou smysluplnou činnost, kterou já u harmonikáře vidím, je sebrat se a hajdy do Moskvy dohodnout přímé dodávky. Nejpozději v lednu 23 to stejně udělá, protože nebude jiné cesty.

R. Vacek 7.8.2022 11:05

No a pročpak ten NS2 vlastně neotevřít? Nepůjde pak o zmařenou investici, kterou z poloviny hradil západ a dokonce díky tomu poteče i více plynu.

Kdo by proti tomu mohl něco namítat?

V. Čermák 7.8.2022 17:51

Časem k tomu jistě dojde, až Ideologické hlavy vychladnou...

J. Vávra 7.8.2022 9:47

Peter Lelovič 3. část:Pokud sledujete nějaké ruské youtubery, asi jste si všimli, jak jsou překvapení z prázdných nákupních center. Jistě, o část se postaraly západní firmy, které Rusko opustily. Jenomže ono je mnohem méně zákazníků i v supermarketech. Rusi přestali nakupovat. Prodeje už v květnu poklesly o pětinu a dále padají. No, sovětské doby a jelcinovská krize Rusy už dávno naučily, jak reagovat na oficiální náhle mnohem světlejší zítřky.Ruské auto je něco jako švédský ananas. Nicméně, prý si i zde poradí sami. V březnu vyráběli aut o polovinu méně. V dubnu o více než dvě třetiny méně. V květnu o tři čtvrtiny méně. Máte nějaký tip na srpen? (I když bílé Lady prý frčí.) Ruský prezident také rád tvrdí, jak vše jde nahradit ruským výrobním potenciálem. Od začátku invaze se stavebnictví propadlo o 62 %. (Vy byste tam teď něco chtěli stavět?) Zemědělství, lesnictví a rybolov produkují o polovinu méně. Bez těch západních farmářů a jejich techniky to asi jde blbě. Vědecko-technické výstupy se propadly o více než třetinu. A obecná výroba o čtvrtinu. To teda nevypadá na dohánění a předhánění.

Ruský trh doteď opustilo na 1 000 západních firem. Podílely se odhadem na 40 % ruského národního důchodu. Rusko tak přišlo přibližně o více než 5 milionů (většinou kvalifikovaných) pracovních míst. Navíc odsaď uteklo asi půl milionu Rusů. Asi polovinu z nich představují vysoce kvalifikovaní lidé včetně technických oborů.

Ano, rubl je jakože silný. Ale: Rusové už nesmí posílat žádné peníze do zahraničí. Za ten úžasný kurz si nesmí koupit více, než 10 tis. dolarů. Ruští vývozci musí 80 % svých příjmů měnit na rubly. Dolarové dluhy se od firem po stát snaží splácet v rublech, na co jim celý svět kašle. Což znamená, že už jim nikdo nechce půjčit ani vindru za žádných okolností. No jo, ono to jde chvíli kašírovat z papíru. Také si pamatujeme rubl za 10 korun. I to, jak těsně po revoluci okamžitě spadl na 3,50. (Abyste neupadli v omyl: i dnešní „silný rubl“ je našich asi 40 haléřů.)

V

J. Vávra 7.8.2022 9:42

Peter Lelovič 2. část:

* Jak jsem zde psal nedávno, ropa je pro Rusy větší problém. Jakmile se těžba zastaví, už se jenom tak nerozběhne. A tak Rusové prodávají jak vzteklí. Čína i Indie je přinutily k strašným slevám (musí ji prodávat o více než třetinu levněji, než je cena na světových trzích). A zase: přes polovinu ruské ropy doteď odebírala Evropa. Asijské země necelých 40 %. Rusové ovšem představují pouze něco přes desetinu světového obchodu s ropou. Jenom to potřebovalo čas – dnešní ceny na surovinových burzách se už dneska vrátily na předválečnou úroveň.

* Něco k postojům Číny: Zatím co Čína je hlavní dodavatel Ruska (skoro třikrát významnější než Německo), pro Čínu je Rusko až 11. nejdůležitější odběratel čínského zboží (7x menší než USA). Už proto se pro Voloďu rozhodně nepřetrhnou. Od začátku roku se čínský export do Ruska propadl o více než polovinu.

* Spousta „vlastenců“ sní o zemi, kde není inflace. Podle střízlivého odhadu z Yale je ta ruská podobná české – něco kolem 17 %. (A to dokonce podle ruského oficiálního indexu spotřebitelských cen). O čem se zde ovšem zásadně nemluví je fakt, že v eurozóně (zemích, kde se platí eurem), je inflace poloviční (kolem 8 %). Když se ovšem ta ruská rozloží na prvočinitele, vše vypadá o dost jinak. Technické produkty (počítače, televizory apod.) tam teď stojí zhruba o polovinu více. Auta jsou na tom podobně (ve skutečnosti, západní vozy tam cenově vystřelily o stovky procent nahoru). Domácí spotřebiče jsou asi o čtvrtinu dražší. V březnu byly mnohem výše, ale později asi zafungoval neoficiální import z Ukrajiny.

P. Aron 7.8.2022 12:43

Za sedm měsíců letošního roku se obchodní obrat mezi Ruskem a Čínou zvýšil o 29 procent a podle údajů Hlavní celní správy ČLR dosáhl 97,71 miliardy dolarů.

Čína tak do Ruska dovezla zboží v hodnotě 36,26 miliardy dolarů , což je o 5,2 procenta více než ve stejném období loňského roku. Dodávky z Ruska do Číny vzrostly o 48,8 procenta na 61,44 miliardy dolarů.

J. Vávra 7.8.2022 9:40

Pro místní prorusské idioty trčící v časech SSSR jeden příspěvek z FB od Petera Leloviče. První část:

Dneska si dáme ruské statistiky. Které prý jsou podle Putina nadmíru výtečné. Na to naletěla i spousta západních novinářů. Což naštvalo ekonomy z Yale University do té míry, že použili všechny své nástroje, aby popsali skutečný stav. Ale ne podle Voloďových statistik. Podle svých, založených na datech ze skutečného obchodování. On totiž Putin podřídil Rosstat (něco jako ruský Český statistický úřad) ministerstvu hospodářství. To se pak ohlašují úspěchy! V květnu navíc do čela posadil bývalého náměstka ministra. Někdo přece musí vědět, jaká čísla nadiktovat. Kremelští ekonomové přitom vyzývali k „přechodu na nové metodologie“. Rozuměj, „začněte věci počítat jinak“. A tak začali. Do té míry, že Mezinárodní měnový fond varoval zbytek světa, že ruská čísla teď už stojí za prd. Ale vypadají hezky. Takže je Rusové hlasitě troubí do světa. A spousta západních novinářů se chytá. Rubl je silnější než kdy dříve, Evropa bez Ruska nepřežije, Zápaďáky tam nikdo nepotřebuje, stejně si všechno vyrobí sami. A když ne, nahradí to spolupráce s Čínou.

Akorát že při bližším pohledu nic z toho není pravda.

Takže jak je to ve skutečnosti:* Rusko je v plynu mnohem závislejší na Evropě než naopak. V červnu už americké dodávky zkapalněného plynu přeskočily odběry z Ruska. K tomu je třeba přičíst čtvrtinu dodávek z Norska a po pěti procentech z Alžírska a Kataru. Rusko nám v tuto chvíli dodává už jenom kolem 43 % plynu a ten podíl nadále prudce klesá. Naproti tomu, pro Rusko to znamená ztrátu více než 80 % exportu (do postsovětských republik vyváží pouze kolem 12 %, do Číny 2 % a jinam 3 %). Aby bylo jasno: do Číny vede jediný malý plynovod postavený Číňany. A kapacity na zkapalňování a přepravu po moři nemá ani jedna ze zemí technologie, natož kapacity.

G. Onion 7.8.2022 10:48

Cituji"Aby bylo jasno: do Číny vede jediný malý plynovod postavený Číňany. A kapacity na zkapalňování a přepravu po moři nemá ani jedna ze zemí technologie, natož kapacity."

To je váš dodatek anebo blábol od leloviče?

J. Vávra 7.8.2022 11:27

Vše je pouze Lelovič, já se v plynu nevyznám. Poučte mne.

G. Onion 7.8.2022 13:09

No měl jste si to zjistit sám než jste sem bezmyšlenkovitě natapetoval ten pamflet.

Síla Sibiře, plynovod RF Čína, celková délka cca 3000 km, cena 55 miliard dolarů, kapacita přepravy cca 40 miliard kubíků plynu ročně. Stavěl to Gazprom. Takže pokud někdo považuje tenhle plynovod za nicotný a malý tak se v tom vůbec nevyzná anebo záměrně lze. Obojí je však špatně.

Abych nezapomněl, v záměru je Síla Sibiře 2.

Co je pravda, to je automobilový průmysl, tam je ten propad fatální, ale na druhou stranu se ten trh otevřel Číně.

Lelovič je psycholog masových komunikaci jak sám někde uvádí, ale podle všeho je to jen dezinformator.

J. Vávra 7.8.2022 15:14

Tvrdí, že doda zdroj, az se vyblazni absolventi VSZ

J. Vávra 7.8.2022 23:22

Jo, tak tady dost ujel, ten plynovod má kapacitu takřka 1/3 kapacity do Evropy, to opravdu není tkanička.