9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Průlomová změna

Velmi dlouho se otázka porodní péče účelově zužovala pouze na výbušné domácí porody, ačkoli se týkají jen velmi malé skupiny žen. Koncentrují však v sobě základní problém českého porodnictví - ženám nevyhovuje centralizovaný, direktivní přístup a rády by měly své slovo v rozhodování o tom, kdo a jak o ně bude v průběhu těhotenství a porodu pečovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Košařová 1.3.2012 14:42

Myslím, že nastávající rodička nedokáže posoudit riziko domácích porodů

A píšu to z vlastní zkušenosti. Před porodem jsem neměla jedinou komplikaci, já i dítě naprosto v pořádku. A kdyby mi někdo v tu dobu vylíčil, jak je domácí porod super, nejspíš bych se proto také nadchla. Jenomže po porodu jsem měla velmi velkou ztrátu krve a nebýt lékařů a seter, kteří se o mě výborně postarali (dostala jsem transfůzi a spoustu léků), kdoví jak by to dopadlo. Ale tohle nebezpečí si člověk zpravidla uvědomí, až když něco takového zažije.

K. Luboš 1.3.2012 13:40

Kde chce a jak chce.

Celkem souhlasím. Každý má právo na chybné rozhodnutí, takže i těhotná žena má právo na chybné rozhodnutí. Takže ať si každá rodí kde chce a jak chce. Nelze ji do ničeho nutit.

Š. Hašek 1.3.2012 10:04

Žádná průlomová změna,

jen hádání "o detaily". O detaily státní zdravotní péče, kde vykonavatelé této péče a výběrčí peněz plně rozhodují o tom, co pacient dostane. Bývalá ministryně za soc dem (Emmerová) to jednou naplno vyjádřila: pacient je neodborník a nebude rozhodovat  o lékařské péči pro sebe.

V současné době je trošičku snaha konečně vtáhnout do problému i pacienta. I přímou platbou.

Doufám, že každému nesocialistovi jest jasné, že pacient bude tím více rozhodujícím a svéprávným kolečkem v systému, čím více a konkrétněji bude moci nakládat se svou platbou a její výší do systému.

Současný stav jest komunismus - platba podle možností, výběr péče ve frontě sice, ale vlastně podle přání.

V článku byly jen povrchní věci.

J. Schwarz 1.3.2012 10:20

Re: Žádná průlomová změna,

Pacient sice neodborník je, ale to neznamená že by o sobě neměl rozhodovat sám. Málokdo je pekařem a přesto má právo rozhodnout, jakou housku si koupí. stejně je to s ostatním zbožím či službami. Doktor je jen poradce. Pokud by výsledkem "vědeckého pokroku" měl být stav, kdy by nedbání "nejnovějších poznatků vědy"  mělo být takřka trestným činem a "odborníci" by byli nadáni právem své spoluobčany nutit ke "správnému životu", byl by  i návrat do doby kamenné krokem správným směrem.

Š. Hašek 1.3.2012 10:32

Re: Žádná průlomová změna,

Samozřejmě.

Pacient rozhoduje, vtip je v tom, že nejlépe "drze" rozhoduji, když zároveň platím svými penězi.

Čím více je konkrétní pacient "oddělen "od platby státním komunistickým systémem, tím více je jen bezprávným kolečkem/pacoušem.

To platí ale obecně ve všem.

Z. Bílý 1.3.2012 15:53

Re: Žádná průlomová změna,

Pokud by každý měl "rozhodovat" o tom, co si ve zdravotnictví "kupuje", pak by zaprvé téměř nikdo nedostal to, co chce, protože by to bylo pro něj příliš drahé, a za druhé by to, co chce, ve velké části případů ničemu neposloužilo, protože pacient tomu prostě nerozumí. Lékař se s pekařem srovnat nedá, protože pekař peče pečivo, které má velice jednoduchý způsob použití. Lékař nevyrábí léky (to dělá farmafirma), ale na základě diferenciálně diagnostických úvah indikuje různé způsoby terapie. Jelikož za pacientův život je z trestněprávního i občanskoprávního hlediska odpovědný lékař, nemá pacient právo neodborně zasahovat. Má ale vždy právo léčbu odmítnout a léčit se jinde.

Š. Hašek 2.3.2012 9:59

Re: Žádná průlomová změna,

Také souhlasím.

Nikde jsem nesrovnával lékaře s pekaři, pouze jsem naznačil, že debata tom "jak chci být léčen" se může zahájit "až pacient - málo platné - bude více zapojen konkrétně finančně" do své léčby.

Dnes máme opravdu zdravotnický komunismus.

P. Boublíková 1.3.2012 9:08

Ještě jednu připomínku

"Narážely na zeď nezájmu a zhusta i arogance."

Vzhledem k tomu, že naše porodnictví a neonatologie patří ke světové špičce (mateřská a novorozenecká úmrtnost patří k nejnižším na světě), tak se tomu nezájmu ani aroganci moc nedivím. Jiná situace by byla, kdyby systém negungoval, matky i novorozenci umírali. Pak by mělo smysl do toho vrtat. To, o co se pomatené domorodičky snaží je nejen kontraproduktivní, ale i urážlivé pro lékaře, kteří jsou vesměs obětaví a s velkou odbornou erudicí. Když jim nějaká bláznivá ženská donese "porodní plán", tak se ani nedivím, že se namíchnou.

No a Heger se těch pitomostí chytil, protože chce ušetřit. Ale budiž všem přáno - kdo chce kam... Aspoň zbude víc peněz na kvalitní péči pro zodpovědnější maminy.

J. Feřtková 1.3.2012 10:09

Re: Ještě jednu připomínku

Nejsem příznivcem domácích porodů, protože bych měla strach z komplikací. Ale Vaše dikce: "bláznivá ženská s porodním plánem", "pomatené domorodičky" je buranská - a urážlivá. Pokud je žena přesvědčená, že jí a jejímu dítěti porodní asistentka (nebo porodní plán) pomůže, tak nechápu, proč jí to neumožnit.

J. Skála 1.3.2012 13:05

Že to nechápete,

je pouze Váš problém. Argumenty jsou zde napsány. Stačí umět číst.

A. Leščuková 1.3.2012 9:06

Vysvětlete mi někdo, prosím

proč, ale vážně PROČ, pokud někdo nesouhlasí s jakoukoliv změnou ve vedení porodů v Česku, ba i jen s možností návrhu změny, je to vždycky chlap. (Tedy, možná se mýlím, možná Vodvářka je pseudonym, ale asi spíš ne, že.) Ano, možná že je to dnes jiné než před dvaceti lety, kdy jsem rodila já, možná to může být i příjemnější, ale i kdyby to bylo stokrát skvělé, pořád mi ta možnost volby chybí. Jenže co mě doopravdy zajímá  je ten mužský nesouhlas. Odvěký pocit, že když nemůžou být těhotní, a když nemůžou rodit, budou do toho aspoň ženám mluvit. A regulovat. A zakazovat. Jinak si to neumím vysvětlit, a proto prosím - řekněte mi.

P. Boublíková 1.3.2012 9:09

Re: Vysvětlete mi někdo, prosím

Možná proto, že mužské uvažování je obvykle racionální a ženské emotivní. Jsdou samozřejmě výjimky:-)

T. Vodvářka 1.3.2012 9:44

Re: Vysvětlete mi někdo, prosím

Nemýlite se paní Leščuková, nejsem pseudonym, dokonce jsem tak trochu od fochu a mé názory vůbec nijak nesouvisí s mým pohlavím. Pokud byste pozorně četla můj příspěvek, nijak nehoruji pro zákaz porodů doma, v přírodě a já nevím kde ještě. jen mi prostě vadí, že v případě, že se vše takzvaně uvolní, nastanou tragédie, kterým bylo možno předejít přítomností školeného personálu nemocnice, kde prostě to dusící se novorozeně  zachrání, ošetří a rodička půjde domů se zdravým miminem. V opačném případě /porod mimo dosah této péče/ dítě buď zemře, nebo je doživotně poškozeno, což matku vyřadí z činnosti na celý život a společnost bude na život její a poškozeného dítěte přispívat. To se mne už týká, neboť jsem daňový poplatník.

Druhý faktor je ten, že lékař, který je přivolán na místo alteranativního porodu již moc nezmůže a může být popotahován krvelačným advokátem, i když bude všem jasné, že nešlo nic dělat.

Našlo by se toho možná více. Přeji pěkný den.

P. Boublíková 1.3.2012 9:00

No naštěstí už se mě tohle netýká

jinak bych zřejmě nějaké potíže v těhotenství simulovala, abych mohla chodit na kontroly k lékaři a ne k porodní asistentce. Chystá se omezení svobodné volby zase z opačné strany....

P. Schuh 1.3.2012 8:59

Extrém

Svobodně porodit i za cenu vlastní smrti nebo smrti dítěte.

T. Vodvářka 1.3.2012 5:48

nemohu se vyhnout pocitu, že se jde s křížkem po funuse

Je bezesporu pravda, že v dobách lidodemo byly porodnice spíše teletníky, kde žena spolu s porodními potížemi zažívala zhusta i "citlivý" přístup personálu, počínající neosobním prostředím a konče otrlým vulgárním pojetím aktu porodu samotného.

V současnosti, kdy většina porodnic"potřebuje" porody k uchování své existence, je podobný přístup již minulostí, žena si zpravidla může vybrat lékaře, který ji bude u porodu asistovat. Jelikož k němu dochází celé své těhotenství, lze uvažovat i o důvěře těchto dvou. Tzv. alternativní porody v domácím prostředí jsou zbytečným hazardem, protože i ten nejběžnější porod se může v kterýkoliv okamžik změnit v drama, kde dostupnost specializovaného personálu je potřeba během minut, což v terénu prostě zajistit nelze. I přítomnost lékaře RZP během požadovaných 10-15 minut od výzvy už nemusí být potřebná.

Lze očekávat, že to, čím se naše zdravotnictví opravdu může chlubit - totiž novorozenecká úmrtnost okolo 3 promile, po zavedení domácích porodů stoupne.

Pokud opravdu projde iniciativa ministra Hegera do zákonné normy, musí v ní být jasně stanoveno, že žena-rodička, případně porodní asistenka plně přejímají odpovědnost za vše, co se během porodu mimo zdravotnické zařízení stane. Lékař, který bude povolán k místu "alternativního porodu" může být odpovědný jen za to, co se začalo odehrávat až po jeho příjezdu na místo. Dosavadní praxe - rozhodnutí soudkyně Stamidisové /doufám, že jmého je správně/ - o vině lékaře, který rozhodl odvézt dítě od matky /tedy převzal správně odpovědnost za celý případ/, je skandální a musí být ve světle požadovaných legislativních změn upraveno.