17.5.2022 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

ÚVAHA: Lehkovážné zacházení s pojmy

Čeští politici nás nikdy nenechají myšlenkově zakrnět. Přicházejí s podněty k zamyšlení nad základními pojmy, naposledy to byl komunismus a konzervatismus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 21.1.2022 13:32

Trump je pryč....jakýmsi kouzlem nepopulární senilní dědula dostal víc hlasů než Obama. Buď šlo o podvod nebo terorismus BLM sklidil ovoce a hodně voličí Republikánů si opravdu dalo práci a volili Bidena, aby zkrotil řádění BLM...což se stalo.

V Německu Socani a Zelení u moci.

Kurz odejit. Babišovi naznačen podobný osud s Pandora Papers, tak nezlobil....ne že by předtím nějak zlobil. Ale ta nová partička bude k další integraci o dost svolnější.

Ve Francii Macron jistě také opevní volby. Pokud už se tak nestalo pomocí Zenmoura, jenž odčerpá hlasy národovcům.

No a na Orbána s Polákama už se vaří voda. Ta mediální baráž nejde přehlédnout.

Kdyby se jich snad chtěla konzervativní pravice zastávat, tak vám pisálkové vysvětlí, že Poláci vlastně nejsou žádná konzervativní pravice a bude lepší se jich nezastávat, ju?

V. Pavelka 21.1.2022 21:33

A v západní EU se rozprostře Spravedlnost a demokracie Bezbřehá , kterou už nikdo nebude kritizovat ! EUEUEUEU !!8-oEUEUEUEUEUEU;-(;-(

D. Bowman 21.1.2022 13:13

Konzervatisti jen konzervují výdobytky progresivistů tj. jsou už tak nalevo, že už jenom skalní komunista trošku vyčnívá.

Levice prioritizuje Rovnost nad Stabilitiou, což je pravicová priorita. A obé prioritizují to své nad Svobodou, což je nominálně pravicový směr ale spíš koníček pár myslitelů - v praktické politice to nikoho neoslovuje. Lidi cinkaj, že chtěj svobodu ale ve skutečnosti chtěj německou sámošku.

Svoboda vyžaduje osobní zodpovědnost a toho se většina elektorátu bojí jak čert kříže.

Takže se dnes bojuje jen mezi internacionálním, globalisticým socialismem a nacionálním socialismem. Tj. silný stát, který de jure nevlastní ale de facto ovládá většinu dění v silném (super)státě, impériu (EU).

Obě cesty vedou do pekel. Ta Orbánova je ale méně trnitá, dá se z ní utéct na jinou cestu a když cesta skončí, dá se začít znovu.

EU cesta bude samej konflikt ohledně přerozdělování na dálku, nebude kam utíkat a až se to rozpadne, tak hodně stěstí budovat společensko důvěru s připrchlíkama z Afriky.

V. Pavelka 21.1.2022 21:38

Mezi tím ještě stačí zrušit Britskou Královkou rodinu ! Plebs bičovaná Médii liberálů a Bruselu vyhlásí Republiku ! EUEU?

Z. Lapil 21.1.2022 12:58

Ad lehkovážné zacházení se slovy.

Píšete: "Roli hraje i víra ve fosilní paliva". Tvrdím, že na této úrovni zjednodušení (je v pořádku, protože si vespolek rozumíme; doufám tedy) naopak platí: "nevíra v OZE".

Je mi jasné, že se v článku jedná o dost nepodstatnou větičku, ale když už je řeč o té lehkovážnosti, musel jsem se vmísit :-).

P. Hák 21.1.2022 17:51

Není nepodstatná, vůbec. Signalizuje, že pan autor buď nechápe rozdíl mezi vírou a racionální úvahou, nebo chápe a záměrně zkresluje.

Z. Lapil 21.1.2022 19:31

Já bych to viděl spíš jako odfláknuté - potřeboval ohromující seznam, tak ho sepsal.

P. Hák 21.1.2022 20:59

Nebo tak.

Já nevím, já tohle novinářský žvanění nemám rád. Možná je to tím, že jsem přírodovědec, ale oni fakt něco plácnou a je jim jedno, jesti to je nesmysl.

P. Hák 21.1.2022 21:01

Ale stejně jsem si jistý, že do těch článků prosakuje jejich vidění světa. Čím už si jistý nejsem, je, zda si aspoň půlka z nic uvědomuje vlastní zaujatost. Přesněji řečeno si myslím, že ne.

P. Han 21.1.2022 11:37

Autor si vytvořil vlastní, dost podivnou, definici konservatismu, a z té vychází a argumentuje. V zásadě stejný postup, jaký byl a je typický pro komunisty.

V. Podracký 21.1.2022 11:29

Stále není jasné, co je to konzervatismus. Viz moji knihu: Konzervatismus pro třetí tisíciletí.

K. A. 21.1.2022 10:25

Nevšiml jsem si, že by Orbán v Maďarsku zavedl totalitu. Jestli autor staví zastání se Orbána na roveň přihlášení se ke komunismu, pak je to kouzelnický trik, jak obratně zdiskreditovat konzervativce. Běžně se tomu říká demagogie.

Autor se navíc plete v tom, že konzervatismus má být z podstaty kritický k nacionalismu. To platilo kdysi, když bylo vlastenectví běžné a když existoval fašismus. Pro dnešní liberály je i umírněné vlastenectví nebezpečný nacionalismus, takže být autenticky konzervativní nutně znamená být obviňovaný z nacionalismu.

J. Uzel 21.1.2022 10:23

Konzervatizmus je to, co v ČRo neuslyšíme!

J. Kraus 21.1.2022 10:03

Ano, lépe zemřít v bídě, chaosu a rozvratu, než žít ve spořádané zemi.

F. Navrátil 21.1.2022 8:45

Autorovi se podařit doslova kouzelnickým trikem vyrobit z konzervativců nebezpečné radikály.

J. Poláček 21.1.2022 10:02

neřekl bych. Autor pouze klade provokativní ale dílem správnou myšlenku, ptejme se 1) Co je to (autentický) konzervativizmus , 2) Lze to nějak znadnárodnit, nebo to vždy musíme chápat jako úzce spjaté s nějakým (svým) národem, státem (tj je normální, že portugalský konzervativec si půjde po krku ze švédským konzervativcem ? Nevím, poraďte) patří nepotizmus ke konzervativizmu ? (právě ti dva pánové moc dobře ví co to znamená) 4) je pro konzervativce důležitější cesta (rozuměj pravidla) nebo cíl (moc). Není to jednoduché ale potřeba spojenců by nás neměla vést k Churchillovu dilematu ve 2. sv. válce. Leda že bychom měli nůž na krku. A máme ?

P. Pepax 21.1.2022 10:04

R^ jo, nevěřícně jsem dočetl ten intelektuální výlev až do konce.

M. Marek 21.1.2022 10:56

To je holt ČRO +.

V. Wagenknecht 21.1.2022 8:20

Zase takových lží v jednom pokrokovém článku. Jako obvykle.

J. Kalina 21.1.2022 7:50

to jsou takové ty rady jak se mají chovat. abych na ně nemusel nadávat a mohl je volit. Jenže nadávat na ně bude pořád a volit je v životě nebude neb má v srdci jinou.

Jinak bych připomněl protáhlé ksichty (z němčiny) našich předáků když se z Rakouska stalo Rakousko-Uhersko a dobu kdy Maďaři přitáhli do Evropy, vyvrátil pokřtěnou Velkou Moravu a získali dědičný titul krále pro svého panovníka sto let před Přemyslovci. Asi na všechno říkali ano, souhlasíme, nám je to jedno, podporujeme.

J. Dlouhy 21.1.2022 7:38

"Zatímco komunismus v jakékoli podobě je v Evropě asi mrtev, konzervatismus je na vzestupu".

Neni to nahodou naopak?

"Potíž s konzervatismem je, že je těžké ho jasně definovat,..."

Jednoduche, konservativismus = antikomunismus.

Kaczynski a Orban jsou antikomuniste. To, co prosazuji, je podle moji (doufam, ze i jinych) definice konservativismu spravne.

K. A. 21.1.2022 10:28

Konzervatismus není antikomunismus! Hitler byl taky antikomunista. Konzervatismus znamená antiutopismus. Autentický konzervatismus odmítá všechny utopie o dokonalé společnosti - ať už komunistickou, liberální nebo nacistickou.

R. Langer 21.1.2022 12:10

Nacismus a komunismus jsou jenom jenom dvě odnože extrémní levičácké ideologie, a to, že se mezi sebou řežou o prachy a moc je naprosto normální a s konzervatismem to samozřejmě nemá zhola nic společného. ;-)

P. Hák 21.1.2022 17:52

R^

R. Langer 21.1.2022 12:11

Lepší výraz je "antilevičáci". ;-)

J. Poláček 21.1.2022 13:28

To že je konzervativizmus na vzestupu vytrubuje hlavně nová levice aby sešikovala a aktivizovala svoje sympatizanty. prakticky ale na tom něco nůže být, protože to co produkuje západní kultura si o protiakci vyloženě koleduje.

Komunizmus je sice doširoka rozkročený ale celkem dobře definovaný a popsaný (politický) světonázor do kterého se cpe kde kdo i když ním není. Jeho podstatou je soubor utopických představ o fungování světa. Hodí se jako dokonalá bludička mysli, ideální vábnička na prosté duše, které dokáže chytrý vůdce pochytat a zneužít pro sebe. Tím je potenciálně nebezpečný ale rozhodně né jediný. Konzervativizmus vnímám já jako životní postoj odmítající idologii pokrokářství všeho druhu ale především jako jistou zdrženlivost v příjímání novot do života jednotlivce i společnosti. Mnoho novot se později ukáže jako slepá cesta, tudíž je zbytečné do toho ihned vrážet sebe a majetek. Ničeho nikdo nestratí, pokud počká a až pak se novou cestou vydá, úkáže-li se, že je toho hodna. Teoreticky lze za konzervativistu označit Brežněva a za pokrokáře Gorbačova. Podobně Wilson - Roosvelt, Regan - Obama ale také Biden - Harrisová anebo Sanders - Biden, třeba ? Proti novému kancléři Německa je i Merkelová konzerva.

Konzervativizmus se nehodí jako politické dělítko, je zavádějící. Nelze tím vytvořit obrazec (test) tak jasný jako je levice vs pravice + diktatura vs anarchie.

R. Langer 21.1.2022 5:48

Samé kecy a skutek utek. :-P

M. Krátký 21.1.2022 5:08

příliš mnoho ismů - nestačil by obyčejný selský rozum ??? - dobré ráno

J. Poláček 21.1.2022 13:34

pro někoho asi ano , ale autor je jiná sorta lidí. Odpusťte muto. On své publikum má. -Ismy jsou slova která mohou zmanenat příznaky špatné doby. Je dobré vědět co mohou napáchat. To je užitečné i pro sedláky :-) Kolik z nich asi naletělo, když jim komouši zapěli do ouška sladké tóny.

J. Krásenský 21.1.2022 4:54

"... nacionalismu, tomto posledním útočišti lidí, kteří to s lidmi nemusí nutně myslet zas tak dobře." To je pro vlastence dobrá zpráva, vyznamenání, že poslední "útočiště" na které by darebáci (podle původního citátu A. Johnsona) pomysleli, je vlastenectví. Dnes se "lidé, kteří to s lidmi nemusí myslet zas tak dobře" sdružují v progresivistických, ekologických, gender a vůbec různých veřejně prospěšných organizací, které tlačí na vlády, podniky a organizace, aby zavedli různá sociální hodnocení, kdysi zvané kádrový posudek, cenzurovali jim nepohodlná vyjádření, trestali ideozločiny, vytvářeli seznamy nepřátelských osob i organizací, sepisovali petice za odsouzení (nátlak na policii i justici), a za to brali od nich (stát, podniky, banky) výpalné s ujištěním, že před jejich vraty nebudou kravály. Vlastenectví není lukrativní podnik stejně, jako tomu bylo před dvěma sty lety. Na rozdíl od udavačství. Svá první útočiště nalezli u nás například u Pirátů, zelených, TOPky, ČT, omlouvám se všem, na které jsem zapomněl. V německu jde zejména o zelené. Tito darebáci z čistě ideologických důvodů likvidují společnost i hospodářství a už si - přes EU - zajišťují, že se jim ani za ty jejich přihlouplé nápady smát nemůžeme - https://1url.cz/@humor . Zvlášť Češi jsou smějící se bestie. Ovšem ta nejvýnosnější místa pro útočiště darebáků jsou v EU strukturách. A že se jich tam, včetně komise, za ta léta nashromáždilo.