29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Revoluce v Kocourkově

Představte si, milí čtenáři, že zhruba měsíc projíždějí hlavním městem Vaší země (a nejen tam), auta s tlampači a naléhavý hlas Vám sděluje: Vážení spoluobčané, dáváme Vám na vědomí, že dne 7. dubna ve 13.00 hodin proběhne v Praze na Václavském náměstí státní převrat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 11.4.2013 11:46

Matení pojmů

Pane Pivodo, líbí se mi, že jste to napsal hezky a bez invektiv. ale přesto - dopouštíte se mixáže velkých pojmů jako demokracie, pravda, právo občanů, špatná volba, dobrá volba - dohromady je to guláš, který zavádí. Podobné tvrzení je, že vítěz má vždy pravdu. Nemá (dokonce většinou) a v překladu to znamená jen - drž hubu, či rovnou zpívej píseň vítězů. Pravda je na hony vzdálená, jen je tím řčeno, kdo je tu šéfem.

Heslo: Zákazník má vždycky pravdu, není myšleno o pravdě, či nepravdě, ale o tom, že zákazník ROZHODUJE. Ne, že má pravdu. Má moc a tu uplatňuje volbou. Totéž má jednou za čas volič. Ne, že má pravdu, ale má moc a určuje, komu předá vládu. Prostě to slovo pravda je při těchto spojeních mimo mísu. Ta nepřesnost mi na tom vadí. Občané či zákazníci ROZHODLI - a nesou za své rozhodnutí následky. Vy tomu říkáte, že měli pravdu, ale je to nepřesné. Soukromě se domnívám, že rozhodují ze zásady blbě (po Vašem lžou), ale zdráhal bych se říci, že uvažují v kategoriích pravdy a lži. To sem vůbec nepatří. Jde o rozhodnutí a následky, nikoli o pravdu.

Právo občanům demonstrovat neberu, naopak. Jsem rád, když vyjádří své názory. Ale měnit vládu revolucí, když mám možnost použít zcela demokratické prostředky je hnus. Zkratka, která vede do pekel. A nesouhlasím ani s větou lepší žádná volba, než špatná. Neříkejte mi, že někdo jde schválně a vědomě volit špatně ?! To je přece naprosto hloupý předpoklad ! Můžu někomu říct, ty raději nechoď volit, ty volíš vždycky špatně, ale ten dotyčný si to dozajista nemyslí. Pravděpodobně je zmanipulovaný, nevědomý, či co jiného, ale rozhodně nejde volit vědomě špatně. To snad dělali ti komunisté za Gottwalda, kteří šli k urnám s vědomím, že po vítězství zakroutí demokracii (která jim volit umožnila) krkem a nastolí totalitu. Ale to snad už nehrozí. Dnes se voliči podplácejí nereálnými a nákladnými sliby, a nechají je skákat na špek.

Přeji hezký a slunečný den !

M. Pivoda 11.4.2013 10:38

Kdo má pravdu?

V učebnicích ekonomie se najdete často výrok, že zákazník má vždy pravdu. Volič u urny i zákazník v obchodě jsou těmi posledními, kteří rozhodnou. V tom smyslu volič i zákazník má vždy pravdu. Platí za to následky, které přijdou.

Voliči samozřejmě také rozhodli o vítězství Hitlera i Gottwalda. To se z dnešního pohledu jeví jako omyl (který si vyžádal mnoho mrtvých), ale v době jejich volby se to stalo nezměnitelným faktem (dle tehdy uznávaných pravidel).

Evoluce také neměla dnešní morálku a estetiku. Ale díky drsnému postupu evoluce jste tady dnes právě vy a můžete psát o morálce.

Nyní zpět k tématu. Občané demokratického státu se rozhodli nejet do Prahy demonstrovat ve velkém počtu. Tím také rozhodli, že nechtějí vyměnit Nečase za Víta Bártu. Toto právo občanům nemůžete brát. Než špatná volba, je lepší žádná volba. V tomto smyslu mají pravdu - a ponesou následky.

Z. Rychlý 10.4.2013 23:35

Re: Volič má vždycky pravdu

Pane Pivodo, volič a pravda, zákazník a pravda. Co za hrušky a jablka tu dáváte dohromady ? Jakou pravdu mám při koupi másla ???!!

Nebo při volbě nějakého demagoga ?

Pravděpodobně se dopouštíte i jiného omylu (ač ho zde nepublikujete) - hledáte marně u svobodného trhu morálku, že ano ?

To je totiž podobně nesmyslné spojení jako ty dvě shora uvedené.

Z. Rychlý 10.4.2013 23:27

Re: Volič má vždycky pravdu

Většina NEROVNÁ se demokracie.

O. Kadlec 10.4.2013 21:49

Re: Volič má vždycky pravdu

A budou z nich nevoliči...

F. Eliáš 10.4.2013 21:15

Re: Volič má vždycky pravdu

Pokud se voliči nebudou chovat podle toho, co si přečtou v denním tisku, budou mít pravdu a nebudou volit strany, které jsou v parlamentu.

F. Eliáš 10.4.2013 21:12

A když ještě

oněch 400 až 500 lidí nebude před demonstrací pít, půjde z nich hrůza.

M. Pivoda 10.4.2013 20:25

Nežijeme v nebi, ale na zemi

Ani mně se často nelíbí vítězství ve volbách v Česku. Ale toto s sebou nese ústavní princip demokratického státu, kde všichni občané jsou si ze zákona rovni. Samozřejmě, že s voliči lze různě manipulovat, ale to je stále menší zlo, než když státu vládne diktatura. U voliče je alesoň šance, že přece jen časem poučí, než že diktátor bude osvícen duchem svatým.

P. Čech 10.4.2013 19:31

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Máte naprostou pravdu v tom, že ve Švýcarsku jsou občané organizováni v politických stranách a to dokonce v mnohem větší míře než u nás. Proti tomu však já nic nenamítám. Veliký rozdíl mezi Švýcarskem a ČR je ten, že zatímco ve Šv. zastupují občany v zastupitelských orgánech volení zástupci (fyzické osoby), u nás jsou to politické strany. Ve Šv. politické strany nemají žádnou moc danou jim ústavou, moc mají občané, lépe řečeno jejich většina a tuto uplatňují přímo pomocí referenda a nebo všelidového hlasování což není totéž, jak je nám nalháváno. Mluvím o reálném Švýcarsku, kde je vše organizováno zcela opačně než u nás. Není tam přímá demokracie, jak je nám také nalháváno, ale demokracie zastupitelská. Občany zastupují volení zástupci, jejichž vládnoucí možnosti jsou omezeny zákonem. Zákonem, který říká od kterého okamžiku  se tito zastupitelé musí zeptat občanů na jejich vůli. Nemohou rozhodovat o všem obecně. Politické strany tam tvoří již více než 50let něco, co bychom mohli nazvat velkou koalicí, která funguje ve prospěch státu a nikoliv ve prospěch několika polůitických stran. Politické strany tam nemají moc žádnou a hlavně to je stav, který bych upřednostňoval i u nás. Náš systém obecně nefunguje již více než 20 let. Politické strany a jimi tvořené vlády ruinují ekonomiku, zadlužují stát v zahraničí vykrádají státní rozpočet v zájmu vlastního financování a vůbec činí vše pro to, aby stát nefungoval. Docela se jim to daří a to zejména proto, že existuje mnoho lidí, kteří je podporují a kteří nechtějí pochopit, že je všechno jinak než jak nám politici a jejich strany lžou.

P. Čech 10.4.2013 19:10

Re: Všem těm, kteří si stěžují, že lid nechápe jejich snahu

Aby na toto kdokoliv přišel, ani nemusí moc přemýšlet. V jakémkoliv společenském systému vždy někdo někomu jinému diktuje svou vůli. I v případě, že je někdo zvolen určitým počtem voličů. Vždy existujenemálo lidí, kteří dotyčného nevolili a volili někoho jiného. V tomto případě vítěz voleb diktuje svou vůli těm, kteří volby nevyhráli. Je tomu tak vždy a to nezávisle na volebních systémech. Volební systémy mohou pouze vygenerovat většinu či menšinu. Následně potom je u moci většinová vůle, ale i menšinová vůle občanů. Na tom přece není nic nepochopitelného a nějaký Lenin s tím nemá co do činění. Je to věc obecná a nejste-li schopen ji pochopit, potom Vás lituji. V zásadách fungování občanského státu, státu řízeného na občanském principu, nevidím nic utopického, navíc, když existují na světě státy, kde tento princip více či méně funguje. Utopie m.j. znamená nereálný plán. Nereálný plán může být jedině takový, který je vysněný a nikde nefunguje či nefungoval. Tato podmínka v případě mnou navrhovaných skutečností není splněna.

O. Kadlec 10.4.2013 19:01

Ten kašpar Popelka

zjistil, že vládu zablokovat nemůže, tak zablokoval aspoň tramvaj.

P. Han 10.4.2013 15:37

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Milý pane, nerozumím a nebudu. Máte v hlavě jakousi svou iluzi o Švýcarsku. I Švýcarsko (to reálné, ne to vaše vysněné) má parlament, i tam jsou zástupci občanů organizováni v politických stranách.

Ke jmenování předsedy vlády: Pokud by prezident jmenoval premiéra, který OSOBNĚ bude pro parlament nepřijatelný, nemá takový premiér šanci sestavit vládu. I kdyby vládu sestavil tak, aby vláda (včetně něho) v parlamentu důvěru získala, bude zase on rukojmím té vlády i parlamentu. Pak nemá jeho jmenování smysl. Pokud by to měl být "prezidentův muž", pak nemá smysl mít premiéra a vládu může řídit přímo prezident po vzoru USA.

O. Kadlec 10.4.2013 15:17

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Vy opravdu nejste při zdravém rozumu. Nedá se s vámi mluvit. Chcete-li, žijte si v tom bludu dál. Neříkejte to doktorovi, zbytečně byste si komplikoval život.

P. Čech 10.4.2013 15:03

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Tady přesně, pane Kadleci, nevíte o čem píšete. Naše politické strany dávají lidem jen jednu šanci. Otroctví. Chcete-li jakkoliv vyniknout v rámci politické strany, musíte se dobrovolně vzdát svobody vlastního rozhodování a pískat tak, jak vámi vybraná strana diriguje. Švýcarsko zanikne určitě, stejně jako vše ostatní. To už však tady dávno nebude ČR, ani já, ani Vy, ani naše diktátorské politické strany.

O. Kadlec 10.4.2013 15:01

Re: Všem těm, kteří si stěžují, že lid nechápe jejich snahu

To vás naučil Lenin, co? Vy jste taky hlava...bodejť by vás lidi "chápali"..my právě chápeme, že jste hlasatelem společenské utopie. Odejedete cestou všech utopických hlasatelů před vámi: zklamán.

P. Čech 10.4.2013 14:57

Re: Všem těm, kteří si stěžují, že lid nechápe jejich snahu

Pane Kadleci,   k a ž d ý   společenský systém je diktaturou Je jí diktatura jedince, několika jedinců , spolků (politických stran), i demokracie je diktaturou. Ze všech systémů je však demokracie nejpřijatelnější diktaturou, poněvadž se jedná o diktaturu většiny. Všechny ostatní systémy jsou diktaturou menšiny nad většinou. Je jen jeden, pouze teoretický systém, který diktaturou není a tím je anarchie. Tento systém je však, podobně jako klasický komunismus, nepoužitelný v lidské společnosti. A o tom to je.

P. Čech 10.4.2013 14:49

Re: Volič má vždycky pravdu

Pane Pivodo, volič nemá vždy pravdu a projevuje se to stále více zejména v České republice. V ČR má pravdu vždy naprostá menšina voličů, t.j. obvykle cca 35% voličů nějajké strany, která "vyhrává" volby.. Použiji-li jednotné číslo "volič" ve smyslu že má či nemá pravdu, musím uvažovat přinejmenším nadpoloviční většinu všech voličů. A tady jsou měněny základní principy demokracie, z nichž nejzákladnějším je ten princip, že ve volbách musí zvítězit většinová vůle občanů a nikoliv naprosto menšinová vůle politických stran a jejich voličů.

O. Kadlec 10.4.2013 14:49

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Pane Čech odstěhujte se do toho Schwizu. Zjistíte, že to o čem píšete jsou fantasmagorie, protože se tam neuplatníte politicky VŮBEC! U nás vám politické strany standardní i nestandardní dávají šanci, kterou nemusíte využít.

To o čem tu bájíte a co neznáte, funguje jen tam. Nikde jinde se to nechytlo. A nechytne. Švýcarsko je unikátní jako Tibet. Tibet zaniká, Švýcarsko třeba taky někdy zanikne a nebude ho čím nahradit.

P. Čech 10.4.2013 14:41

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Vážený pane, přisuzujete mi myšlení, které jsem nikdy nedal najevo. Neříkám nic jiného, než co je psáno v ústavě.  Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu vlády. Nikde tam není psáno, že se na to musí ptát nějakých politických stran. Samozřejmě musí jmenovat člověka, který je přijatelný pro většinu parlamentu To ovšem neznamená, že si jej musí nechat nadiktovat nějakou, vždy nelegitimní koalicí politických stran. Čl. 62, odst.a ústavy totiž hovoří nejen o výlučné pravomoci, ale i o odpovědnosti prezidenta. Taktéž prezidentem jmenovaný předseda vlády nese pře občany odpovědnost, nejen pravomoc. Navrhne-li prezidentovi takové členy vlády, kteří nemají naději získat v parlamentu většinu, předpokládám, že ji prezident ani jmenovat nebude. Ono je to ale všechno o něčem jiném. Česká republika totiž není zastupitelskou demokracií. To proto, že v zastupitelském sboru (poslanecké sněmovně) nesedí zástupci občanů, ale zástupci politických stran. Tito skáčou tak, jak pískají jejich strany a morálka, plnění jejich ústavního slibu jsou jim cizí.Toto vše je dílem a odpovědností volebního systému podle zásad poměrného zastoupení a zde pramení vše nedobré, co se v naší zemi děje. Už mi rozumíte?

P. Čech 10.4.2013 14:28

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Mám to chápat tak, že ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku, na Islandu a nejnověji v Bulharsku, ve Španělsku, Portugalsku a Irsku žije pouze 100 lidí?????

O. Kadlec 10.4.2013 14:18

Re: Volič má vždycky pravdu

Pane Prokop - kdo jiný než vy by měl vědět, že voliči nemívají často pravdu! Protože kdyby pravdu měli, tak musíte uznat, že jste ji nikdy neměl vy.

Š. Hašek 10.4.2013 14:17

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Malinko bych to poopravil. Náš případný příští premiér, nic není jisté, je to ještě daleko, a pokud je již dnes ČSSD zahajována volební kampaň pod trapným heslem "Tato vláda ožebračuje lidi, všechno špatně." - nemusela by vydržet do cílové rovinky.

Jak zde v jednom příspěvku bylo naznačeno - předseda ČSSD je  mladík s postpubertálním intelektem, s životními zkušenostmi svazáckého funkcionáře (nikdy nepracoval ani sekundu) a stále opakující několik frází, které odkoukal od Škromacha, Zavadila a Roučka. Skoro socialisty lituji.

O. Kadlec 10.4.2013 14:12

Re: Volič má vždycky pravdu

Žádné takové obchody, kde by se tak chovali, a měli kompletní potravinový sortiment, neznám. Pekař má dobrý housky, vietnamec často slušnou zeleninu...spoustu věcí jinde než v supermarketu nekoupíte. Výrobce zákazník neovlivní. Supermarkety se, jak byste mohl snad vědět, chovají jako když my jsme tu kvůli nim. A jsou silnější než my.

M. Prokop 10.4.2013 14:00

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Nemůže, když náhodou někdo žije tam, kde je více lidí než řekněme 100.

Ty vaše teorie platí cca do té stovky.

M. Prokop 10.4.2013 13:58

Re: Volič má vždycky pravdu

Čistě pro zajímavost, vy nechodíte tam, kde se chovají jako když zákazník tu pravdu má?

Pokud to Tesco není, proč tam lezete?

O. Kadlec 10.4.2013 13:50

Re: Volič má vždycky pravdu

To jsou hlouposti. Volič nemá vždycky pravdu a zákazník teprv ne. Myslím že byste měl vystřídat na pár měsíců manželku a začít pravidelně nakupovat v Tescu.

O. Kadlec 10.4.2013 13:48

Re: Všem těm, kteří si stěžují, že lid nechápe jejich snahu

Vláda lidu se odjakživa zajišťuje diktaturou. Dělali to tak Římané, a v moderních časech to bylo znovuobjeveno. Nejlépe je to zdokumentováno z nacistického Německa.

P. Han 10.4.2013 13:39

Re: Revoluce v Kocourkově zpět na článek..

Vy jste opravdu roztomilej šmodrcha. Vy byste si přál vládu "všeholidu" bez politických stran, což by měl zařídit současný prezident. Jenže vláda musí získat důvěru legálně zvoleného parlamentu, kde ji asi nezíská, pokud by byla jmenována ad hoc mimo parlamentní strany. Takže nyjete po vládě, utvořené mimo parlament a parlamentem neschválené, čili vládě protiústavní. Na což byste potřeboval zrušit i ústavu a místo ústavního prezidenta mít diktátora nebo absolutního monarchu. Což se samozřejmě provést dá - krvavým pučem jako obvykle. Moc mě zajímá, kolik by se v takovém modelu vládnutí uspořádalo vašich vysněných referend. Aspoň to jedno, první a poslední?

J. Vyhnalík 10.4.2013 13:34

Re: KLDR je dnes mnohým

V názoru na Cyrila Svobodu se nejspíš shodneme. Ovšem problém paní Hybáškové byl v tom, že se často chovala jako více vyslankyně Hybáškové a ne ČR. Na tom nemění nic ani to, že s jejími názory jsem častěji souhlasil než nesouhlasil.

Diplomat má zastupovat vysílající zemi a ne pouze sebe.

P. Han 10.4.2013 13:27

Re: Volič má vždycky pravdu

Možná byste si spíš měl vy zopakovat nějaký základní kurs čtení. A po něm - to už je pro pokročilejší - i porozumění čtenému textu.