29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Ve jménu dobrého zákona

Nezakrývám, že naprostá většina šumavských obcí podporovala specifický zákon pro Šumavu. Vedla nás k tomu letitá zkušenost s nekoncepční a neustále se měnící správou území, ve kterém žijeme. Nicméně senátní návrh zákona o Národním parku Šumava byl smeten jak koaliční vládou, tak sněmovnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Maleček 10.3.2016 5:40

Zachránit Šumavu = zrušit NP

Citace: "Zastávám názor, že dobrý zákon by měl být dobrým kompromisem. V případě Šumavy kompromisem mezi ochranou jedinečné přírody a potřebami lidí, kteří na Šumavě po dlouhá staletí žijí, pracují, rodí se a umírají".....

Autor, letitý starosta echt šumavské obce Modrava, cudně mlčí, že je zároveň majitelem nejméně jednoho tamního penzionu. Tudíž je jedním z dalších starostů šumavských obcí vlastnících penziony, kteří před lety iniciovali vznik NP Šumava.

Už neříká, že ne pro ochranu přírody, ale proto, aby turisty omámené a přitahované značkou NP efektivněji podojili. Čímž zahájili plundrování Šumava maskované značkou NP. Tu jim později vyfoukl prý ekolog Bursík, ve skutečnosti poskok dřevařské lobby, který přes kůrovce umožnil maximalizaci zisků z těžby dřeva. No a teď se značkou NP kšeftuje Babiš, když chce přes svého fámuluse Brabce Šumavu, přes úpravu zákona o NP obětovat ekoteroristům, výměnou za to, že dají pokoj jeho smradlavým fabrikám a ničení půdy řepkou.

Ukončit plundrování Šumava nejrůznějšími vyčůránky lze jen tím, že se NP zruší. Však je Šumava víc fabrika na dřevo, než ostrov původní přírody a tak zcela stačí CHKO s rezervacemi tam, kde se ostrůvečky původní přírody zachovaly. A obnovit to, co Šumavu učinilo krásnou a přitažlivou, tedy lokální osídlení s místními obyvateli, kteří by pečovali o les, provozovali pastevectví, drobná řemesla a dnešními slovy ekoturistiku, nepotřebující povětšinou ohyzdné stavby velko ubytoven pro turisty, dnes provozovaných právě šumavskými starosty, víc dojiči turistů než ochránci Šumavy.

A to je jediná cesta jak Šumavu v její obdivované kráse a také vodohospodářské funkci zachránit. Samozřejmě včetně proměny značné části smrkových monokultur v původní smíšený les. To vše má jednu základní podmínku - zrušit NP. A tím utnout tipec nejrůznějším nenažrancům, kteří v Šumavě vidí jen zdroj svých zisků, že pane starosto.

K. Frauknecht 10.3.2016 7:21

Re: Odhalil jsem vás,

ministře Mládku :-)))!

Všichni, kteří něco umí a daří se jim jsou prostě paraziti. A není za tím vším jen obyčejná závist a vlastní neschopnost?

J. Hruška 10.3.2016 9:28

Re: Zachránit Šumavu = zrušit NP

Dobrý den, pane Malečku, plně s Vámi souzním v názoru, že zachránit Šumavu rovná se zrušit "Národní park". Máte však poněkud zmatek v tom, co je třeba "obnovit" a v tom, co činilo Šumavu "krásnou a přitažlivou". Domnívám se, že je lepší na loukách pást turisty než dobytek a lesích pěstovat buky než smrky s kůrovcem. - "Přitažlivost" Šumavy způsobí zvýšený počet lidí přijíždějících právě kvůli té zatím přitažlivosti a tedy je nutno je někde ubytovat a občerstvit. Pamatujte, že Šumava nepatří kravám, ale lidem, nepatří tetřevům, ale dělníkům, školákům, tesařům, dřevorubcům, šoférům a zároveň číšníkům a provozovatelům "ohyzdných" ubytoven a parkovišť. Vyrábět vařečky ze ztrouchnivělého dřeva je jaksi neproduktivní a bydlet v předminulém století nebo v pralese ?? "ekoturisticky", není právě moc "přitažlivé". Ostatně opakuji, zrušit "Národní park" znamená zachránit Šumavu pro člověka. Zdař Bůh, Josef.