23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Takovou novelu si park nezaslouží

Vláda 13. května 2015 schválila návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny z dílny ministerstva životního prostředí a již brzy ji projedná poslanecká sněmovna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 14.6.2015 21:01

Re: Pánbu zaplať,

Pánbů zaplať za hubení zelených škůdců.

P. Rada 14.6.2015 20:00

Re: A není to jinak?

Je dobře, že jste specifikoval koho vnímáte pod pojmem "aktivista". Zopakuji: jde mu o politickou moc, je to tedy straník mocné pol strany, rád manipuluje s veřejnými prostředky jak bankovní lupič, zprivatizování NP pro sebe, nezákoně buzerovat spoluobčany (http://www.lidovky.cz/zasah-policistu-proti-aktivistum-na-sumave-byl-nezakonny-rozhodl-soud-1n2-/zpravy-domov.aspx?c=A131212_193136_ln_domov_vsv)  .....

Takový výčet ale SEDÍ právě na autora !!! Jste si toho vědom???

J. Jurax 14.6.2015 19:53

Re: A není to jinak?

Já totéž :-)

J. Schwarz 14.6.2015 18:26

Re: A není to jinak?

přesně stejnými aktivisty byli i zakladatelé NSDAP či bolševické strany... ano, měli "zájem" o věc. zájem má i bankovní lupič, a tak se stará. Co je na tom špatného? Ekologičtí "aktivisté" nemají zájem o přírodu, ale o moc, o možnost buzerovat svoje spoluobčany a v neposlední řadě de facto o "zprivatizování" NP pro sebe. Kdo jiný než "aktivista"  se bude v parcích neomezeně pohybovat a kontrolovat, jestli tam není někdo "nepovolaný"?

P. Rada 14.6.2015 13:31

Re: A není to jinak?

Pane Křiváku já jsem svého času podepisoval něco jako diskusní kodex. Platí to také pro Vás? Nebo opakovaně osočujrete ze své nevědomoti či dokonce s nějaké protekce?

Pokud jen s nevědomosti pak Vám konkrétněji uvedu něco s dat o stavu Šumavy, který pan Málek - byt odpovědný - nikdy ve svých zde uváděných příspěvcích nekomentoval. Jen se naposled povšechně zmínil ...."zmizí další část staré dobré Šumavy"...

Toto "mizení" původních hodnot považuji za jím akceptované a dlouhodobě za neudržitelné a to i když vstoupí v platnost jen novější veze právního statutu a jen pro tuto oblast. Jako Češi totiž překračujeme ekostopu planety 3.5x a to se nutně časem projeví i na té Šumavě a to asi ještě dív než na populační křivce druhu homo s.s. V tom může tkvět význam poznání.

Konkrétněji. Už dnes jsou např. všechny vrcholové toky Š. pro překyselení mrtvé a od let 80tých kdy kyselost Černéhho jezera dosáhla hodnota pH 4.5 je toto jezero prakticky rovněž mrtvé s hlediska zarybnění. pH je i dnes jen 5!  Pstruh tam proto vyhynul kolem roku 1950 a odolnější siven v roce 1970. Od roku 1990 se sice depozice síry i dusíku snížily na úroven zhruba roku 1960(S) či 1970(N) ale i přes opakované pokusy se znovu-zarybnění nedaří. Depozice totiž stagnují a u dusíku dokonce mírně rostou. Viz např publikace: http://kbe.prf.jcu.cz/sites/default/files/Sumava/sumava-kniha-fin.pdf

Takto se lze i na odezvě části Šumavské přírody poučit o tom, jaké dopady má lidská činnost až dravost na podstatu života ze kterého však vzešla. Poznání můžete ignorovat, můžete se uchýlit až k aroganci vůči někomu kdo jeho sřípek přilepí pod Málkovy demagogické články...  ale to na faktu, že jsme vratkou nadstavbou přírodních systémů sotva co změní. Připouštím ale, že pro velkou setrvačnost systémů dopadnou důsledky až na další generace a je otázkou do jaké míry a co lze dnes reálně dělat.

P. Rada 14.6.2015 12:40

Re: A není to jinak?

Pane Juraxi na Šumavě sice nežiji ale ani nepodnikám.

J. Křivánek 13.6.2015 21:36

Re: A není to jinak?

vylej-zanče

J. Křivánek 13.6.2015 21:35

Re: A není to jinak?

I-d-i-o-te

J. Jurax 13.6.2015 20:19

Re: A není to jinak?

Vy nežijete na Šumavě, že ne?

V. Petrová 13.6.2015 12:16

Pánbu zaplať,

že už není pan Mánek v NP Šumava  zbývá mu pouze o něm žvanit.

P. Rada 13.6.2015 12:07

A není to jinak?

1. Aktivista je někdo kdo má o věc zájem, je aktivní ... - nikoli pasivní jak si vynucují všechny totalitní systémy. Právě občanský postoj by takovéto postoje měl podporovat. "Občanům" sdruženým v ODS, které zde zastupuje autor ale takovéto postoje zřejmě totalitně vadí. To je patrné s toho, že pojmu "aktivista" udělují negativní atributy bez toho, že se zaobírají podstatou odlišnosti jednotlivých názorů. Autor příznačně používá princip kolektivní viny - nikoli osobní odpovědnosti. To se projevuje už v tom, že za jeho působení došlo v NPŠ k vážným  pochybením které posléze potvrdil i soud.

2. Pojem "Staré dobré časy" autor nespecifikuje. Možná má ale na mysli vzedmutí ceny stavebních pozemků v celém Pošumaví na úroven okolí Prahy v období své působnosti a s toho pramenící enormní zisky s pozemkových spekulací. Luxus nově narostlých hotelů toky peněz zde v tomto období dokumentuje. O takovéto anomálie ale občané většinově nestojí - autor asi naopak.

3. Považuji pro člověka za existenčně nezbytné ponechat část přírody bez zásahů - včetně Šumavy. V opačném případě si zřejmě sám zkracuje svou existenci jako biologický druh, který je na přírodní prostředí a jeho stabilitu nutně vázán. Lidstvo totiž nemá za zelenou fotosyntézu žádnou náhradu (může fotosyntézu a další jen uměle posilovat, použít herbicidy, grnetiku, pesticidy ....). Jsme proto odkázáni na stabilitu přírodního metabolismu kde náš "blahobyt" je jen vrškem procesů pomyslné pyramidy. Mám na mysli nejen pozemní zásahy jako změnu skladby porostů...  ale komplexní vliv včetně změny klimatu, dopadů externalit jako jsou kyselé deště atd. V tomto smyslu ale nedotčená území už prakticky neexistují a těch relativně méně ovlivněných a přitomm biologicky aktivních je jen zlomek procenta. Važme si proto alespon těchto málo ovlivněných lokalit a hledejme i na tomto příkladu cesty jak se naučit jak žít na této planetě trvale udržitelně. Zatím to evidentně neumíme.

P. Maleček 13.6.2015 9:07

NP Šumava zrušit

Tož syncy zo Šumavy máte co jste chtěli. Park jste chtěli vy, ne však kvůli ochraně přírody, na tu bohatě stačila CHKO, ale aby jste si nacpali vlastní kapsy od značkou NP zblblých turistů. Však také většina starostů šumavských obcí jsou vlastníky penzionů.

Teď díky vlastní nenažranosti máte prd, protože vám Šumavu vyfoukli dravci z Prahy. A jen hlupák nevidí, že ti tzv. ekologové byli jen zaplacenými figurkami dřevařské lobby. Teď nabyté moci zneužívají k přípravě opakování broučích či větrných katastrof na kterých dřevařská lobby vydělává.

Co jiného totiž je tzv. obnova "původního lesa" - tedy jednověké monokultury na Šumavu dovezeného a tedy nevhodného smrku. A tak zde opět vyroste fabrika na dřevo, kterou ve své většině dnes Šumava je. No a ke všemu Šumavu zneužívá sám Babiš. Přes svého fámuluse min. ŽP Brabce dává Šumavu v plen ekologům, jako průhledný výměnný obchod za to, aby dali pokoj jeho smradlavým chemičkám a ničení půdy řepkou.

Jedinou šancí Šumavy je zrušení NP a ponechání rezervací jen tam, kde je skutečně původní divoká Šumava. Ve zbytku plochy začít postupně vysazovat typově původní, tj. smíšený les se smrky vypěstovanými ze semen skutečně původních šumavských smrků. A les dát do správy zde bydlícím lidem, pro které je nutné obnovit aspoň polovinu původních, komouši zničených obcí. Protože bez osobního vztahu místních lidí se nikdy aspoň zčásti původní Šumava neobnoví.

No a zakázat budování turistických velkocenter ve kterých chtějí nenažraní rádobyšumaváci ve velkém dojit turisty. Že autore.....

P. Lenc 13.6.2015 8:00

Podej

čertu ruku, zeleným aktivistou se ti odmění.

P. Lenc 13.6.2015 8:00

Podej

čertu ruku, zeleným aktivistou se ti odmění.