28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Brzy dojde na lámání chleba

Mimo pozornost veřejnosti a hlavně ve stínu závažnějších problémů spojených především s migrací proběhlo před několika týdny v Parlamentu České republiky první čtení novely zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 8.3.2016 10:09

Re: Záchrana Šumavy = zrušení NP

souhlas

A. Alda 8.3.2016 10:08

Re: Šumavu nechme Šumavákům

Naprostý souhlas.

A. Alda 8.3.2016 10:07

Zase další z ekoteroristických lží.

Na Šumavě není původní les, ale les vysázený po velké kůrovcové kalamitě a řady pozdějších větrných kalamit. Nechat takový les na pospas volnému běhu přírodních dějů znamená ho úplně zničit. Je a byl to vždy les hospodářský, proto je nutno se o něj starat, a to s péčí řádného hospodáře.

Největší tragedií pro šumavskou přírodu bylo zřízení národního parku.

P. Rada 8.3.2016 9:54

"Brzy dojde na lámání chleba"

V pojmu "lámání chleba" s autorem souhlasím i když s textu je zřejmé, že si fakta o zlomovém stavu světa s příchodem antropocénu vykládá po svém. Ználi přesto faktické pozadí takstav vykládá lživě. Podobné problémy - atak chtivosti druhu homo s.s. totiž zažívají také jiné lesní systémy ba i největší prales světa - Amazonie:

http://www.isciences.com/blog/2016/2/29/is-the-past-decade-of-persistent-drought-in-brazil-a-new-normal

http://www.ccst.inpe.br/wp-content/uploads/2014/11/The_Future_Climate_of_Amazonia_Report.pdf

Podobnost je v růstu teplot, poklesu vlhkosti, rozmohlé těžbě dřeva .... tedy v celkově neudržitelnosti stavu kdy se sice i u Šumavy hovoří o bezzásahovosti ale kyselé deště s dokonce rostoucím obsahem depozic dusíku ji kropí dál, vláhy průběžně ubývá a stav zimní sněhové pokrývky snad nejlépe dokresluje dopady klimatických změn. To vše aktivuje činnost kůrovce který se jak namnožená bílá krvinka v našem organismu snaží stresovanou až odumírající živou hmotu/populaci dřevin převést urychleně na nový půdní supstrát. Zásahem ve formě odtěžení oslabeného, vzláště tam kde je nízký půdní profil, se navíc místně kyselost i klimatické podmínky pro vznik jakéhokoli dřevního porostu tuplovaě horší. Momentálně na takové drancovačce ale někteří lidé mohou zbohatnout.

O tomto podstatném co dnes ovlivnuje budoucnost i Šumavy a o čem vypravuje i publikace "Co vyprávějí čumavské smrčiny" (http://kbe.prf.jcu.cz/sites/default/files/Sumava/sumava-kniha-fin.pdf) se ale autor nezminuje i když toho v žaludku měl podle délky textu zřejmě mnoho.

F. Vejr 8.3.2016 9:21

Re: Záchrana Šumavy = zrušení NP

Zdař Bůh pane Josefe, ten prostřední odstavec je fakt humus. To vidím ač nejsem vůbec horník! Vidím také, že optimální cestou by bylo zrušení ŠNP, ale to je pro ně zatím SCI-FI.

Tak Zdař Bůh (a uhlí si nakopej sám, říká se u nás na Kladně)

P. Lenc 8.3.2016 9:15

Re: Záchrana Šumavy = zrušení NP

Trocha absurdity.Už někdo v přírodě viděl zelenou Lišku?

F. Vejr 8.3.2016 9:12

Šumavu nechme Šumavákům

.........Bývalý, nejdéle sloužící ředitel národního parku Bavorský les Karl Friedrich Sinner v roce 2004 na jednom z jednání na české straně hranice prohlásil, že si nedovede představit realizaci nějaké zásadní změny podmínek v jejich parku bez souhlasu Komunálního výboru bavorských obcí.........

Vítám tento komplexsní příspěvek. Stačí z něho i jediná věta, která nám dokládá jak má velkou sílu náš stát, a značně škodlivou, třeba v porovnání oproti našim sousedům. Mánkova novela byla dokončena, nastoupil nový ministr, hledal alibistický drink aby se uvedl, a tak bezzásahovou zónu udělal ještě jednou tak větší. Jinak to nelze pochopit. Zlatý Chalupa. O Šumavě by měli rozhodovat Šumaváci a ne v Praze.

M. Prokop 8.3.2016 9:00

Re: Záchrana Šumavy = zrušení NP

Já se ovšem obávám, že ti "místně hospodařící lidé" už na Šumavě neexistují.

Ovšem svěřit Šumavu "melounům" je tragédie.

J. Hruška 8.3.2016 7:57

Re: Problém je pravděpodobně v tom,

Produktivní (produkční) dnes vysazovaný les vyprodukuje zisk v podmínkách Šumavy tak za 100 zřejmě až za 200 let. Tak daleko myšlení "podnikatelů" nesahá.

J. Hruška 8.3.2016 7:48

Re: Záchrana Šumavy = zrušení NP

Dobrý den. Správně jste napsal, pane Karle, ten prostřední odstavec je sprosťárna, škoda. Plně se však stavím za zrušení "Národního parku" Šumava. Podle mne je jediný způsob jak zabránit legislativnímu (podle zákona) legálnímu totálnímu zničení Šumavy. Šumavy jako části domova Čechů a bývalého domova Němců. Zdař Bůh. Josef.

I. Schlägel 8.3.2016 7:46

Touha Zelených

po šumavském pralese mi připomíná touhu čerstvého abstinenta, dříve notora, ve fázi svého prvního absťáku. Musí se napít i kdyby měl zhebnout.

K. Frauknecht 8.3.2016 7:23

Re: Záchrana Šumavy = zrušení NP

Je zajímavé, jak relativně rozumný postoj k problematice, včetně způsobu řešení (byť dnes nerealizovatelného), dokážete totálně zlikvidovat prostředním odstavcem plným slabomyslných konstrukcí.

P. Maleček 8.3.2016 6:50

Záchrana Šumavy = zrušení NP

Tak tak, Šumava, až na výjimky fabrika na smrkové dřevo se nikdy neměla stát národním parkem. Její krásy, zbytkové původní porosty a také její vodohospodářský význam plně chránila CHKO s lokálními rezervacemi.

NP si vymysleli místní nenažraní politici, převážně majitelé penzionů, aby značkou NP omámení turisté více plnili jejich kapsy. Ale pak jim NP vyfoukla pražská dřevařská lobby s prý ekologem Bursíkem v čele, aby přes kůrovce zmnožila své zisky. Teď zas dává Šumavu v plen ekoteroristům a pseudovědcům, spíš dojičům dotací Babiš, aby za to dali pokoj jeho páchnoucím fabrikám a ničení zemědělské půdy.

Má-li Šumava přežít coby zalesněné území, je nezbytné neprodleně NP zrušit a na Šumavu vrátit lokální osídlení s péčí o les, pastevectvím, drobnými řemesly a turistikou. Jen místně hospodařící lidé vrátí Šumavě její bývalou krásu a neohrozí její eko a vodohospodářskou funkci.

K. Novák 8.3.2016 5:31

Problém je pravděpodobně v tom,

že přirozeně se obnovující les je nestejnoměrně hustý, věkově různorodý a druhově rozmanitý. Vysázená produkční smrková monokultura je mnohem hustší (poskytne vyšší výnos), nevyskytují se v ní "plevelné" dřeviny (nekonkurují, opět vyšší výnos) a je věkové stejnorodá (dá se snadněji skácet velká plocha a všechno dřevo je vhodné k prodeji). Někteří lidé ten přirozený neprodukční les, který nevydělává peníze, prostě neskousnou.