15.1.2021 | Svátek má Alice


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Trestat většinu, která dodržuje opatření?

Je pravda, že země s autoritativním režimem jako Čína a Vietnam jsou na tom lépe, ale to je pravda tak z půlky. Jižní Korea je sice demokracie, ale lidé tam poslouchají a šlapou jako v Číně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Benýšek 29.10.2020 15:33

Nějak nechápu, v čem je lepší, když jsou restaurace otevřené, ale nikdo do nich (zodpovědně) nechodí, než když jsou (povinně) zavřené. Výsledek je v obou případech tentýž - nulový obrat restauratérů (u nás tedy by to ještě byl ten rozdíl, že jen při kompletně zavřených restauracích mají majitelé nárok, snad, na příslušnou státní rentu). Smysl této stále vzývané údajné zodpovědnosti mi uniká. Mají pak takoví lidé ze sebe lepší pocit, nebo co? Kdo ale vychovává své děti ve stylu: Nebudeme ti to zakazovat, ale očekáváme, že to nebudeš dělat sám/sama od sebe , vyrábí z nich v lepším případě neurotiky, v horším schizofreniky.

J. Kulheim 29.10.2020 16:01

Pro někoho individuální svoboda nic neznamená. Problém je v tom, že svoboda= zodpovědnost za sebe, svou rodinu a své spoluobčany. Pokud se octnou nedopatřením v situaci, kdy by měli vzít na sebe odpovědnost za své chování, jsou bezradní.

J. Jurax 29.10.2020 19:05

"Nebudeme ti to zakazovat, ale očekáváme, že to nebudeš dělat sám/sama od sebe , vyrábí z nich v lepším případě neurotiky, v horším schizofreniky."

Naprostý nesouhlas.

Vychová z nich naopak lidi znalé mantinelů. Lidi, kteří si ty mantinely zamlada osahají, přemýšlejí nad nimi a vezmou je za své byť i v modifikované formě. Lidi, kteří mají zažito, že něco se mezi slušnými lidmi nedělá, i když to není zakázáno.

Tohle není zákaz, při jehož porušení musí následovat trest, aby byla zachována autorita, nýbrž doporučení, jehož porušení nemusí nutně být trestáno.