14.8.2022 | Svátek má Alan


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Opravdu nastává čas změn

Po padesáti letech života pod tuhými diktaturami – s nepatrným odlehčením v prvních dvou poválečných letech – si náš národ mohl znovu vyzkoušet život v demokracii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 30.1.2019 10:04

S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení lze souhlasit. Tak jen malá poznámka a upřesnění k jeho vyjádření - " Pana Hřebejka osobně neznám, žádnou jeho výzvu jsem nečetl, takže o jeho politických názorech nic nevím " - režiséra Hřebejka také osobně neznám, ale jeho většinu filmů ano - a není to vždy tvorba jen na tak zvané " pobavení ". Právě včera, 29.1.19 na ČT1 byl skvělý, tak zvaně " angažovaný " film UČITELKA Z ROKU 2016 od Jarchovského a Hřebejka popisující výborně příběh a atmosféru doby vlády jedné strany u nás a odpornost té komunistické doby u nás s následky v chování našich občanů dodnes..

M. Mikulec 30.1.2019 10:42

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

S různými celebritami je ten problém, ze mají na dosah mikrofon, tak toho zneužívají. Lidé si zaplatí nemalé peníze za kulturu a dostane se jim politické agitky! Jestli to odkoukaly z levicackeho protitrumpovskeho Holywoodu, to nevím. V každém případě tím dělají sorosovskou nepolitickou politiku.

J. Fridrich 30.1.2019 10:55

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Asi jste ten mnou zmíněný film pana Hřebejka " Učitelka " neviděl. Není to žádná " agitka ", ale popis a skvěle vystižená atmosféra toho odporného komunistického režimu v kterém jsme těch 40 roků v naší zemi žili.. Vy asi ne, tak se tím netrapte a hlavně vám přeji, aby se to u nás pro naše potomky již neopakovalo..

V. Kotas 30.1.2019 11:17

S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

No, nekoukal jsem, jen jsem už dříve něco o tom filmu slyšel, četl, ale podle toho co slyším od vnoučat, tak se občas něco takového ve školách objevuje stále.

J. Urban 30.1.2019 12:16

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Jo, jistě. Protože ono 90 procent je o lidech, 10 procent o režimu. Ona 8vině bude 8viní za jakéhokoliv režimu - což v tom filmu bylo také ukázáno.

P. Grigar 30.1.2019 14:02

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

.. člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.

M. Mikulec 30.1.2019 12:47

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Pane Fridrichu, zobrazovat minulost ve filmových příbězích je jedna věc. Druhá věc je komentovat současnost, protože jsem celebrita a je to mnohem snadnější. Slyšela jsem pana Hřebejka v rozhovoru prave k politickým tématům. Havel by z nej měl radost. Nikam se od r. 1990 neposunul.

J. Fridrich 30.1.2019 13:14

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

" Havel by z nej měl radost " - a to je dobře. My měli v posledních 100 létech jen dva presidenty, kterých si mohli rozumní lidé v naší zemi-a ve Světě vážit - Masaryka a Havla a já to ve světě zažil.. Problém dehonestace V. Havla je stejný, jako kdysi v případě Karla Čapka. Je to závist a nenávist vůči svobodymilovným lidem, kterou tu rozpoutali komunisté už před válkou, za 1. republiky. Po osmačtyřicátém to ještě zesílilo a "úrodu" sklízíme dodnes. Lidé, kteří byli kolen Václava Havla v prvních létech po pádu hnusného komunismu to byli jeho skvělí spolupracovníci například Pavel Tigrid, Ivan Medek, Michal Žantovský a podobní rovní lidé, kterým šlo o " věc " a ne o prebendy. Pan režisér Hřebejk je tvůrce a člověk orientující se ve vývoji dnešního světa..

V. Kotas 30.1.2019 13:38

S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Z Hřebejka se po pár dobrých filmech stal lepšočlověk, čímž se dostal do party hochů, co spolu mluví. Potřeboval by se vrátit do reality, dělat vše jenom za své. A V. Havel ? Vše co ze začátku u něho bylo dobré, stačil vzápětí pošlapat projevem po zvolení prezidentem. Co bylo dál, raději nemluvit.

J. Fridrich 30.1.2019 13:57

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Váš názor na tyto dva, je váš názor - ale jistě víte, že díky návratu svobody do naší země ( nepodílel se na tom ČISTĚ NÁHODOU pan Havel ? ), mají jisté skupiny obyvatel v naší zemi názor jiný.. Snad vám to moc nevadí.. No a ve světě si ho kupodivu váží - a to více než u nás doma.. Dle starého českého moudra platí - " doma nejsi prorokem " a např. Ema Destinnová a mnoho našich skvělých lidí dopadli u našich domorodců podobně..

M. Mikulec 30.1.2019 14:20

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Havel se postaral o to, ze u nás neproběhla po listopadu žádná “denacifikace”,. Proto je mi k smíchu, když se po 30 letech někdo bojovně posadi a řekne, jak ho štvou komunisti. Vždyť tu díky Havlovi sedí v parlamentu celou dobu!!! Proto říkám o takových lidech, ze se nikam neposunuli, nejsou schopni vnímat novou realitu. Staří komunisti s par procenty voličů rozhodne neškodí tolik jako noví marxisti, které navíc povzbuzuje Brusel a Juncker. To tihle bijci za spravedlnost nechtějí slyšet.

L. Písařík 30.1.2019 22:46

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Nevím, kolik vám v té dobe bylo let, pane Mikulče. Ale Havel a lidé kolem něj se postarali o klidné převzetí moci a toho, že netekla krev. Armádě stačilo zavelet a ještě odpornější lidové milice byly připraveny nastoupit - zbraně měly na rozdíl od studentů, herců a lidí kolem Havla, co měli prázdné ruce. Takový kompromis taky něco stojí, ve světě politikky není nic zadarmo. Navíc Havel a lidé kolem něj neměli jedinou zkušenost s tím, jak se řídí stat, bylo nutno ponechat aspoň po nějakou dobu v úřadě lidi, kteří je to mohli naučit. Nehodlám vás přesvědčit, pouze jsem napsal, co o té době vím.

M. Mikulec 30.1.2019 22:53

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Ok, já respektuji Váš názor.

M. Martinelli 30.1.2019 14:39

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

jak můžete pane Fridrich srovnávat havla s panem Masarykem a s Panem Čapkem...ani jeden z nich by určitě nikdy neschvaloval nějaké nesmyslné bombardování Srbska a už vůbec by ho nenazval HUMANITÁRNÍM, jako havel, kterého neomlouvá ani jeho bezbřehá náklonnost k alkoholu a ani si nedovedu představit, že by pan Tomáš Garrigue Masaryk nebo pan Karel Čapek opustil svoji družku v její nejtěžší životní chvíli, kdy umírá na rakovinu, kvůli mladé zlatokopce...

J. Fridrich 30.1.2019 15:04

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Vy vůbec nevíte o čem a kom mluvíte, když říkáte " nějaké nesmyslné bombardování Srbska " - vám z Ruských zdrojů asi nic neřekli o generálu Ratko Mladićovi, Radovanu Karadžići, Slobodanu Miloševići a dalších vrazích desítek tisíc lidí v tehdejší Jugoslávii. O alkoholu a vztahu pana presidenta Havla k Olze vás informují ve vaší komunistické buňce, že ?

A ty hlouposti s HUMANITÁRNÍM bombardováním máte od s. Grebeníčka. Nějak se vám tam podivně rýsuje línie hodného Srbska s pozadím také hodné Moskvy - a zlého Kosova s pozadím zlé Ameriky. Byl jsem pracovně několik roků v tehdejší Jugoslávii na přelomu 80tých a 90tých let a vím, jak protektorsky se chovalo to " hodné " Srbsko ke všem 6 členům své federace a k enklávám Vojvodině a Kosovu - na studenty v Prištině poslal Miloševič tanky jak soudruzi v Pekingu - co se dělo později, to bylo od Srbů odporné a bylo to nutno zastavit. Ale to u nás lidé nevědí - a hlavně nechtějí vědět, nezapadá to totiž do jejich pokřiveného vidění světa....

F. Houžňák 30.1.2019 16:17

O humanitárním bombardování hovořil Havel

ve svém interview v Le Monde 29. dubna 1999, kde doslova řekl "les raids, les bombes, ne sont pas provoqués

par un intérêt matériel. Leur caractère est exclusivement humanitaire". Takže prostě lžete, což je u Fridrichů běžný způsob komunikace.

M. Martinelli 30.1.2019 17:02

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

to humanitární bombardování (havel toto sousloví přečetl z papíru v čt - sledoval jsem to na vlastní oči) zasáhlo továrny, elektrárny, mosty, vlaky, vzdělávácí instituce i nemocnice a zabilo mnoho civilistů - je to napsané i v české wikipedii, což považuji v 21.století za nesmyslné, ale nepochybuji, že se najdou sadisté, kterým se to líbí a při tom ani jednoho z těch 3, co jste zmínil, to nezasáhlo - se severní koreou či iránem usa vyjednává už léta a nikdo je nebombarduje, proč to nešlo se srbskem, není určitě o nic horší, než tyto země, nehledě na to, že sám uvádíte, že podobné zvěrstva udělali soudruzi v číně, tak mi vysvětlete, proč nato v čele s usa nebombardovalo i čínu, že by dvojí metr...1980 Kosovo, Stary Trg (težba olověné rudy) nedaleko Prištiny - albánec vytáhl ženu před dům a tam ji zastřelil, prý kvůli nevěře - uvádím jako příklad, že to s nimi nemají srbové lehké a mě ateistovi je osobně pravoslaví blíž než islám, ale ani mě se nelíbily ta jatka, co rozpoutal miloševič - i zde jsem byl pro vyjednávání...no a z toho jak znáte jména a strukturu bolševiků usuzuji, že budete asi jeden z nich, ne...

J. Fridrich 31.1.2019 5:39

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Jen malá poznámka k vaší poznámce - " no a z toho jak znáte jména a strukturu bolševiků usuzuji, že budete asi jeden z nich, ne.." - to jste nemohl napsat střízlivý. Tedy kdo zná historii a má pamět' - " tak je jeden z nich ". Už jsem slyšel tady ledasco, ale vy jste jednička..

P. Grigar 30.1.2019 13:50

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

.. ano, mnozí občané se chovali strašně, neomluvitelně. Někteří dokonce dobrovolně, za mrzký peníz, pomáhali budovat a vylepšovat zbrojní průmysl v "zakrytých oblastech" Svazu sovětských socialistických republik, v demokratickém světě nechvalně známého jako Říše zla. Vzpomínáte?

P. Grigar 30.1.2019 13:51

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

.. věnováno p.Fridrichovi.

J. Fridrich 30.1.2019 13:58

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Na vás a vaše příspěvky se nedá zapomenout - jsou velmi originální..

P. Grigar 30.1.2019 14:05

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

.. ano, a vždy obsahují nějakou pravdivou informaci, v tomto případě o vás.. či snad ne?

J. Fridrich 30.1.2019 14:51

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Ano, jste lepší jak Vlasta Burián - komik století...

P. Grigar 30.1.2019 14:53

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

.. tímto srovnáním jsem poctěn. Děkuji.

L. Písařík 30.1.2019 22:38

Re: S panem Chrastinou jako obvykle ve většině jeho hodnocení

Učitelku jsem viděl už dříve, podobná sw.-ině učila i mého syna, její pedagogické schopnosti byly na úrovni naší kočky, celý sbor učitelů to věděl, ale její muž byl školní inspektor a tak nezbylo, než držet hubu. A ještě existovali tzv. studijní poradci, ti rozhodovali, jestli někdo bude nebo nebude studovat, s negativním stanoviskem bylo moc obtížné dítě na školu dostat, ještě dobře, že ta doba je za námi.