28.6.2022 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

PRÁVO: Nouzový stav a soukromí zdravotníci

V souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vláda již podruhé vyhlásila pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 nouzový stav od 00.00 hodin dne 5. října 2020 na dobu 30 dnů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 26.10.2020 19:45

Ano to hrozí. Ale podmínky jak se tomu bránit nejsou identické . Běžný živnostník nemá (použiji příměr třeba pekaře) nadiktováno zákonem, že může letos prodat nejvýše 1000 chlebů, které musí stát nejvýše 20 Kč za kus, nad tuto hodnotu sice může (respektive musí) péci více ale zákazník mu nezaplatí/nemusí zaplatit. Housky může péci také, pokud mu to úředník povolí, jinak je péci může jen pokud by je rozdával zdarma.

Navíc přístroje musí nechat revidovat 2x ročně, pokud ne častěji a revize je dražší nežli identický přístroj v marketu. (ten je stejný ale nemůžete ho použít, jelikož nemá příslušný atest). Příklad, který znám: jeden elektrický nástroj stoji cca 19 000,- zcela identický v železářství (neschválená pro zdravotnictví) je za 7 stovek (stejný výrobce, jen barva plastu je jiná) a pokud by jste chtěl tentýž v provedení na baterie, tak je za 2500,-.

Znám případ, kdy SUKL požadoval při kontrole doklady o nabytí přes padesát let starého stupátka (taková ta stolička aby starý člověk vystoupil snáz na lehátko), k tomu návod k použití a doklady o tom, že se veškerý personál (ten doktor a sestra) absolvoval bezpečnostní školení.Pokutu dostali malou a návod doplnili, vyplnili záznam o školení....

To je asi jako kdyby ten pekař musel mít písemný doklad o tom, že se trefí s moukou do hnětací mísy a doklad o absolvování školení, no. Vypadá to jako groteska, že, nebo příběh z blázince. Jenomže není.

V. Petr 26.10.2020 17:45

Vůbec to není chucpe! Když stát platí ztáty majitelům kořalen,nočních pajzlů a dokonce bor delů, měl by mít peníze i pro doktory!

P. Kubáč 26.10.2020 14:16

Biolog a filosof Stanislav Komárek tvrdí, že dlouhodobě etablované společnosti se podobají pralesu se spoustou podivných ekosystémů a těmto ekosystémům dokonale přizpůsobených živočichů. Pak přijde ( třeba ) požár a najednou je spáleniště, kde je vám veškerá specializace k ničenu.

Přesně toho jsme nyní svědky - lidi ( herci, restauratéři, soukromí doktoři ) , kteří nějak žili - tady chodili do práce a za toto brali prachy najednou křičí - můj svět přestává existovat. Těžko říci jestli je to jenom přechodná výchyka, nebo trvalá změna.

Nicméně pláč o prachy u soukromých doktorů, kteří i na lékařské poměry patří k těm bohatším - je poněkud chucpe.

P. Brich 26.10.2020 14:11

Založil TRS, Tunel na Rozpočet Státu.

J. Jedlička 26.10.2020 13:27

Přesně tak, zdravotnictví navíc nefunguje tržně, takže nemůže reagovat úpravou cen lékařských výkonů. Ty jsou určeny státem, a to bez jakéhokoliv zisku. Náklady zdravotnického zařízení lze při nízkých cenách zdravotních výkonů pokrýt jen prakticky 100% pracovní vytížeností, kterou je nutno trvale udržovat, takže výraznější pokles vytíženosti nelze v dalším období vykompenzovat.

J. Novák 26.10.2020 12:48

Tak úplně stejné to zase není. Jako soukromý lékař nemůžete udělat to co majitel obchodu, nemůžete tedy nějakou svou šikovností zvýšit své zisky, například tím že začnete prodávat k sakům ještě kalhoty, klobouky a kamaše. Nebo rozšíříte provoz a najmete druhého prodavače.

Prodavačem se stanete za řádově měsíce (alespoň co se legálnosti týče) ale lékařem tak za 10 let. A sehnat nějakého je problém. Můžete také dělat jen to, co máte s pojišťovnou „nasmlouvané“ a je jasné že se pojišťovny zrovna nepřetrhnout, povolovat Vám nové výkony.

Dalším problémem je regulace. Když budete šikovný pekař, můžete příští rok prodat klidně dvojnásobek chleba nebo housek atp. Můžete klidně začíst péct i bábovky, makovce, cukroví a nemusíte se nikoho ptát. Lékař může zvětšit počet ošetřených pacientů za rok tak nejvýše o 5% (přesně Vám to neřeknu, tomu vzorci na regulaci nerozumím dost dobře).

Chápu, proč tomu tak je, i pojišťovny dostanou konečné množství peněz na rok a musí za to zaplatit všechnu péči. A nemají možnosti peníze tisknout. Takže lékaře regulují tím, že jim proplatí to co minule + cca 5%. Hloupé pro toho lékaře je fakt, že on pacientky odmítnout nemůže. Musí ošetřit všechny co spadají do jeho odbornosti nebo mají akutní život ohrožující problém. Takže kdyby se do mě pacienti nějak moc zamilovali a napřesrok jich přišlo dvakrát tolik, tak nevydělám dvojnásobek (nechytejte mě za slovo, je to jen příklad) jako pekař, prodejce a tak podobně. Naopak – zkrachuji a můžu si jít tak leda hodit mašli.

V. Kain 26.10.2020 12:15

Kompetentní lidé kteří o tom rozhodují nemají o tom co tím mohou způsobit anung.Jsou to lidé kteří vůbec netuší jaké má soukromník problémy.Oni mají svůj pravidelný velmi vysoký plat a pokud něco zvořou což je každou chvíli,tak za nic nenesou zodpovědnost.

P. Hatina 26.10.2020 10:50

Že jsem si vzpomněl. V pátek před polednem mluvil v rádiu Čunek, a stěžoval si že podobnej průšvih je s odvedenými mediky. Jak to popisoval, tak napřed lékařské univerzity poslaly seznamy těch mediků místně, že budou pomáhat v místě té univerzity. Jenže se ozvala vedení měst, že všude kde jsou potřebné nemocnice, nemají lékařskou univerzitu, tudíž žádné mediky nedostanou. Takže se na MZ změnil pokyn, že univerzity mají (někam) posílat ty seznamy mediků dle místa jejich bydliště, ať tam si je přeberou.. No a když se tohle trochu vyřešilo, tak vnikla nepříjemná otázka kdo jako ty studenty bude platit..a z jakých peněz.

Zkrátka, se obávám že na cokoliv Prymule sáhnul, to zvoral...

I. Schlägel 26.10.2020 8:52

Řada živnostníků také platí leasingy, nájmy,...

V. Braun 26.10.2020 8:43

Rozumný nazor, děkuji.

J. Vintr 26.10.2020 8:34

Je zbytečné se přít, koho více poškodí tohle blbnutí. Nakonec to dopadne na všechny lidi (kromě těch, kterí na tom teď bohatnou).

J. Jedlička 26.10.2020 7:55

Ještě je tu jedna skupina ambulantních lékařů, kteří jsou zaměstnanci právnických osob- společností, vlastněných nelékaři. Takový zaměstnanec je zcela vázán pracovní smlouvou a nemůže se rozhodnout dle svého uvážení dělat něco jiného. Pro majitele té společnosti je zase odeslání zaměstnanců na práci někam jinam naprostá ekonomická sebevražda.

D. Zítko 26.10.2020 7:20

Další problém může být u soukromých odborných lékařů, placených výkonově, protože klesá počet pacientů v těchto ambulancích. Lidé jsou nemocní nebo jsou vystrašení a odkládají a ruší vyšetření. Na to následně doplatí ambulance snížením limitů proplacených výkonů od pojišťoven v následujících letech.

P. Hatina 26.10.2020 2:34

Víte, asi jste si špatně přečetl obsah článu, konkrétně od věty "..ale soukromé zdravotnické zařízení má celou řadu ekonomických závazků...." Ono jde totiž o to, že tyto závazky jsou řádově vyšší než dostane zaplaceno za tu výpomoc v nemocnici..Kdybych to připodobnil - vzhledem k jeho odbornosti, bude dostávat podobné žebračenky jako ten živnostník..

K. Nový 26.10.2020 1:32

Povolaný zdravotník bude pracovat, proto bude placen.

V. Šedivý 26.10.2020 0:27

Soukromým zdravotníkům nehrozí nic jiného než to, co se už děje kadeřnicím, majitelům obchodů s módou ...

(s tím rozdílem, že "povolaný" zdravotník bude za práci placen, zatímco ten živnostník dostává leda státní žebračenky).