29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

PRÁVO: Doktoráty a habilitační práce

Podotýkám, že slečnu či paní Malou neznám. Dokonce jsem o ní ani dříve, než byla navržena jako členka vlády, neslyšel. Mám však k celé kauze tři poznámky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 12.7. 2018 23:12, přehled diskusí

J. Vintr 12.7.2018 20:48

Re:

Dělal jsem techniku a pracoval jsem jako projektant a konstruktér. Když mluvíte o těch doktorech - víte o tom, že doktora s čerstvým diplomem (třeba i červeným) nikdo nepustí rovnou na pacienty? Musí ještě absolvovat pár let praxe, kde jsou pod dohledem někoho zkušenějšího. Jinak bych ani doktory s atestací obecně nějak nepřeceňoval. Pár takových se u nás třeba vystřídalo ve funkci ministra zdravotnictví a někteří (nebo některé) zcela evidentně moc rozumu nepobrali.

J. Houška 12.7.2018 10:01

připomeňme pana Kalvodu ...

Skutečnost, že Kalvoda po problému s titulem okamžitě odstoupil, je všeobecně známá. Na Wikipedii dokonce píšou, že to uváděl jako jediný důvod svého odstoupení.

Autor Jiří Svoboda byl v 90. letech, kdy se toto stalo, aktivní politik, dokonce nějaký čas předseda KSČM. Je v podstatě vyloučené, že by si výše uvedenou skutečnost nepamatoval, a měl-li pochybnosti, měl si to ověřit třeba na té Wikipedii.

Vyplývá mi z toho jediný závěr - autor sprostě lže a spoléhá se na to, že více než 20 let staré události většina čtenářů nezažila nebo si je už nepamatuje. A musím se přiznat, že ač je autor bývalý komunista, takhle natvrdo jsem to od něj přece jen nečekal.

P. Lenc 12.7.2018 10:04

Re: připomeňme pana Kalvodu ...

Ano, ale to se do nynější politické situace jaksi nehodí...

M. Klas 12.7.2018 14:54

Re: připomeňme pana Kalvodu ...

Ale no tak, "bývalý komunista", to je jako říci "bývalý černoch"!

Ś. Svobodová 12.7.2018 9:49

Kdyby

Kdyby byli prověřeni a následně mediálně odhaleni všichni titulovaní, do vydíracích složek by pak zbývaly jen prkotiny: co kdo kdy nevhodného řekl, co vlastní, s kým zahýbá.

M. Pivoda 12.7.2018 9:45

Existují levnější řešení

Jiří Svoboda: "...Pokud v době, kdy konala paní Malá státnice, neexistovaly softwary dnešních schopností, nebylo možné neoznačené citace, tedy plagiáty, odhalit. ..."

Pokud vysokoškolský učitel na vysoké škole nemá přehled o svém oboru, nemůže kvalifikovaně posoudit studentovu práci. Nemohl ani včera, nemůže ani dnes.

S použitím specializovaného software může unikátnost studentské práce posuzovat ve volném čase i noční vrátný a vyjde to pak český stát mnohem levněji.

P. Vaňura 12.7.2018 11:18

Máte dost naivní představu o tom, co to je "unikátnost"

Tu unikátnost novinářský hnůj posoudit nedokáže a proto se chytá opsané "vaty" v úvodu.

M. Pivoda 12.7.2018 11:33

Pro Petra Vaňuru

Já jsem své studenty vždy tlačil ke stručnému a věcnému vyjadřování, jako tréninku pro psaní svých budoucích podnikatelských plánů. Investoři nemají čas číst nějakou vatu. Počet stran závěrečné práce není důležitý, ale její obsah. A pro posouzení obsahu práce musí existovat kompetentní komise, nikoliv přísedící, kteří si tam přijdou sníst svačinu.

V disertačních pracech je povinnost začínat kapitolou přehled literarury, kde se hodně cituje. Teprve v disertační práci se od uchazeče požaduje unikátní vědecký přínos. V magisterském studiu stačí zvládnutí metody. Já jsem při obhajobě své habilitační práce narazil na komisi (překabátěných Marxistů), se kterou jsem se neshodl na definici pojmu podnikání, což bylo obsahem mojí práce. Nemohlo to tedy dopadnout dobře.

Nic konkrétního o magisterské práci Malé nevím, ale usuzuji, že mikroklíma pro chov králíků (kterému se ve své závěrečné práci věnovala) muselo být náročnější než vysokoškolské mikroklíma pro výchovu českých vysokoškoláků.

P. Vaňura 12.7.2018 12:02

V podstatě s Vámi souhlasím

Ale znal jsem třeba člena komise pro obhajobu doktorských prací (DrSc.), který měl představu, že úvod musí mít alespoň 60 stran (ve Wordu, ne na stroji) a u každé práce toto namítal, že těch stran je třeba jenom 30 (ostatní ale to moc nebrali).

Jinak i diplomka musí mít u nás vědecký přínos. Musím ale říci, že je to spíše přínos vedoucího diplomové práce, nikoliv samotného diplomanta, protože diplomka je zpravidla součástí většího vědeckého projektu. A je dobré, jsou li výsledky diplomky publikovatelné v impaktovaném časopise. U kandidátských (dnes doktorandských) prací vydala dizertace na několik publikací. Netřeba dodávat, že ten přínos tam být musel, jinak by to nikdo neotiskl. No a na DrSc. byla podmínka, že práce musí být publikována, těch publikací bylo třeba 30.

Ale nikdo moc nekontroloval, nakolik je originální úvod...

J. Lepka 12.7.2018 9:44

Fascinující chucpe soudruha režiséra

a jak se sám pochlubil vysokoškolského učitele. Poněkud soudruh zapomněl, že bordel v titulech zavedli jeho genossen, dokonce si na vědní obor povýšili i ekonomické fantasie jistého filosofa 19.století, tam ovšem doktorát udrželi, aby se měli souzi čím chlubit. Kupodivu si gerontokracie netroufla stejně devastovat i medicínské tituly ( ta by nešlo, aby jim hemoroidy léčil jen PromLek, že), ale stále budou bolševikomilci operovat konstantou Kalvoda a přitom ten se jako jediný zachoval jako chlap a čestně hodil ručník do ringu. Přitom hlavní důvod jeho dehonestace byla fotografická paměť díky níž mohl snadno a rychle vyvrátil politicky účelové lži slibovačů světlých zítřků.

P. Harabaska 12.7.2018 12:45

Re: Fascinující chucpe soudruha režiséra

Obávám se, že s tím promovaným lékařem nemáte zcela pravdu. Před mnoha lety nosila ten hrdý titul naše obvodová lékařka, když jsem ještě chodil do školy. Kde studovala, nevím. A pokud jde o fascinaci tituly, lze říci jen to, že zatímco soudruzi si vymysleli vysokou školu přes dělnické hnutí, dnešní hoši v byznys-laufu si nechali vymyslet všechny ty různé vysoké školy politologické, socio-podnikatelské, atd., které nelze ani nalézt v rejstříku běžných státem uznávaných vysokých škol. A pokud jde o obsah a úroveň všech těch prací na závěr studia, jako člověk deformovaný tím, že jsem technik, nechápu, co nového mohou vymýšlet všichni ti absolventi všech těch pochybných (humanitních?) oborů, kteří vezmou 10 knížek a podle nich napíší jedenáctou. Já mohu hrdě prohlásit, že komise hodnotící diplomové práce inženýrské mi navrhla, abych řešení v diplomové práci k řešení konkrétního technického problému přihlásil k udělení patentu, což jsem s úspěchem udělal.

M. Prokop 12.7.2018 9:27

Proč?

No protože se dotyčná dostala tam, kam se vůbec dostat neměla.

Prověřit všechny ostatní pan Svoboda klidně může, když začne dělat místo kecání.

Jo a podvod zůstává podvodem zcela bez souvislosti s tím, jaké jsou k dispozici prostředky k jeho odhalení. To není žádná retroaktivita, opisovat se nesmělo ani v době "vypracování" dotyčných prací.

M. Malovec 12.7.2018 9:18

Ale jděte, soudruhu Svobodo.

Tak zralý chlap a na takové čuňárny si myslíte. Stejně Vám paní Malá nedá.

D. Stirský 12.7.2018 8:44

Kdo tvrdí, že něco neopsal do diplomky či jiné

práce, je pokrytec nebo čestná výjimka. Je rozdíl, jde-li o ouřadu, kterému nařídili, že musí být Bc. Pak ten nešťastník donucený ke studiu cosi vypotí a byť je úroveň "nic moc", jde spíše o formalitu. Jinak jistě bude vypadat práce budoucího egyptologa. Myslet si, že v tisícovkách prací student vždy objeví něco nového, převratného, je blud. Student by měl ukázat, že je schopen z řady zdrojů (dnes i v cizím jazyku) sepsat vlastními slovy logický, srozumitelný text, jenž bude odborně na výši a který zájemcům umožní si o tématu počíst a získat relevantní informace. Ona dáma však zřejmě postupovala stylem "kopírovat blok", a to už je příliš. Toho bych se neodvážil ani v r. 1984, kdy jsem smolil diplomku já. Čili o žádnou retroaktivitu nejde.

M. Klas 12.7.2018 7:33

A hlavně

A hlavně jste nezmínil, že pan Kalvoda měl práva kompletně vystudovaná a po svém "průšvihu" okamžitě z politiky odešel. Tato sebereflexe paní Malé chybí.

M. Klas 12.7.2018 7:36

Re: A hlavně

A také jsou nepřijatelné řeči, že tehdy platil na uvádění zdrojů jiný zákon! To je naprostý nesmysl, svou diplomku jsem psal ještě na stroji před mnoha lety a mohu s klidným svědomím říci, že jsem veškeré zdroje uvedl. Ostatně jsem to napsal v prohlášení. Ona sprostě lhala!

P. Boublíková 12.7.2018 7:02

Především by bylo dobré

projet antiplagiátorským software co nejvíc diplomek bývalých spolužáků Malé, i z nižších a vyšších ročníků. Pak by se zjitilo, zda náhodou takové praktiky nebyly na těch školách běžné. Pokud ano, těžko vinit Malou, že si sama nezvedla laťku výš, než bylo požadováno. Chtít něco takového po studentech je sci-fi.

Ale koho už to teď zajímá...

M. Prokop 12.7.2018 9:28

Re: Především by bylo dobré

Podvodnice zůstane podvodnicí i v houfu dalších podvodníků.

M. Steiner 12.7.2018 4:18

souhlas

Ovšem, kdo to bude dělat? Je u nás pozoruhodné, kolik lidí má diplom, když jakékoliv schopnosti k originálnímu myšlení a tvůrčí práci zcela scházejí. Naopak u těch, kteří pravidelně publikují, jsou tyto aspekty pod kontrolou veřejnosti.

Ovšem při politice má rozhodující roli zákulisí a mnohdy nenahraditelné známosti z VUMLu, Stb apod.

M. Varadinková 12.7.2018 2:46

Neuskutečnitelné

Software umí porovnávat pouze texty, které jsou v elektronické formě. Pakliže někdo studoval před 30-40 lety, tak svou diplomku naťukal na psacím stroji, stejně jako jeho předchůdci, na které navazoval (a od kterých by případně mohl opisovat). Takže si dost dobře nedovedu představit, kdo by je všechny zpětně dohledával, zejména pak ty, které dotyčný (schválně?) neuvedl v seznamu použité literatury. A kdo by je dodatečně převáděl do digitální formy, aby je následně šlo nějakým softwarem porovnávat.

Nevím, jak na humanitních (okecávacích) oborech, tam se to nejspíš dá opsat úplně celé, ale na technických oborech ta teoretická část (rešerše) prostě bývá opsaná z různých zdrojů, protože tu současnou úroveň poznání nevynalezl až daný student při své závěrečné práci. Nezačínal od nuly, ale musel vyjít ze základů, které postavili jiní, tedy ze znalostí, které si k danému tématu nastudoval (a tím pádem i opsal) z jiných publikací. V tom ale přece nespočívá podstata té jeho diplomky. Ta je až v nějaké jeho vlastní práci, tedy v uskutečnění nějakého vlastního měření či experimentu, vytvoření něčeho, vyhodnocení výsledků, potvrzení/nepotvrzení nějakého předpokladu a dospění k nějakému závěru. A to je jakousi jeho "přidanou hodnotou", která už se obvykle odnikud opsat nedá. A především za to by měl být hodnocen. A pokud v této části byla diplomka Malé v pořádku, tak ten hon na ni vnímám jako ryze účelový. Kdyby byla ministryní ne v Babišově, ale v nějaké pravdoláskařské vládě, žádný hon by se nekonal.

J. Pospíšil 12.7.2018 4:29

Re: Neuskutečnitelné

Ale stejně by se hon nekonal, kdyby to prostě neopsala. Slušný student ví, co má označit citací a označí to. Nikdo by se na ni v tom teoretickém úvodu (rešerši problému) na ni nezlobil. Kdyby to udělala jednou. Ale ona to udělala dvakrát a v době, kdy věděla, že elektronická kontrola textů existuje.

Na druhé straně měla příležitost odhalit, jak to je u ní s pojímáním toho, co je špatně, při své obraně. Tam nejvíc prozradila, že se na ministryni spravedlnosti nehodí. A prozradila navíc i jak je na tom s chápáním, s tvorbou vět a tak.

J. Pospíšil 12.7.2018 4:34

Re: Neuskutečnitelné

Źádné komise. Dělat to budou ti, kdo jí konkurují. Většinou jsou to lidé z vlastní politické strany. Nejtvrdší politický boj se vede ve vlastní straně. Obuvník se zedníkem nevedou konkurenční boj. Ale dva pekaři v jedné vesnici skoro vždy. Nabízejí skoro totéž. Jeden uspěje, druhý méně nebo vůbec.

A je to tak dobře.

M. Prokop 12.7.2018 10:33

Re: Neuskutečnitelné

Souhlas.

V. Němec 12.7.2018 8:37

Re: Neuskutečnitelné

Naprostý souhlas.

P. Vaňura 12.7.2018 11:22

Jediný fundovaný příspěk, který jsem zatím četl!

J. Pospíšil 12.7.2018 1:44

Jasně,

tuto kontrolu svých diplomových a jiných prací by měl udělat přímo každý už při rozhodování, zda se nedat na politiku. Měl by si projít svou minulost a když v ní shledá nemorálnosti nebo přímo nezákonosti, tak by se na politiku dávat neměl.

Protože během jeho politického působení, zejména když začne stoupat na žebříčku politické významnosti, se jeho minulost probere. A takové věci budou medializovány.

Každý politik má samozřejmě soupeře, v jiných stranách a zejména ve vlastní straně, tam je politický boj nejtvrdší.

To, že se probírají prohřešky politiků je velmi dobře. Ano, souhlasím s autorem, že akademické tituly a jejich získávání by mělo být prověřováno u všech politiků. A nejen jejich vzdělání.