24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
fuego 9.9.2009 23:25

Re: právě jsem se vrátil z Hradu president podal demisi

Nepodal demisi, to mu jen sněmovna ústavní většinou zkrátila volební období ;-D

dědek 9.9.2009 23:17

právě jsem se vrátil z Hradu president podal demisi

jak se vyjádříl padub je na čase ustřihnout U.Soudu křídla - překážejí v našem budování lepší společnosti pod vedením bratrského S.svazu pod vedením našeho přítele Putina a bratrství s ostatními soc, kom stranami. At skvétá sociální družba a zrušení vykořistování člověka člověkem. (poslední dobou jsem rád, že jsem tak starej jak jsem) .

Jovo Miks 9.9.2009 22:58

Re: Ústava potřebuje úpravu Re

V podstate nejhorsi praci odvedli jsme my, volici, kteri jsem si je zvolilil, aby zpackali statni pravo, polozili finance do hrobu a za to nam odpustili 30 Korun ceskych

Jovo Miks 9.9.2009 22:49

Postupujme obezretne volnym krokem

Cili: Soud je ourad a ma cas na vsechno. 20 let to nikoumu nevadilo,ale dneska jsou vsichni jako zdivoceli. Nechme to vyhnit aspon jednou do konce.Nechme vyhnit volby.Nechme vyhnit zakon o rozpoctu.Nikomu z volicu to nevadi a vadit nebude.Verejnost uz davno nema do niceho co mluvit,na mineni lidi se nikdo neohlizi, tak at si to ti nasi panaci z plakatu vyzerou az do dna! At je znici EU, veritele , podvedeni investori,neodmeneni komplicove,a az se ti nasi panaci z plakatu vykockodurickuji, nasi pravnuci se doziji normalni politiky.Driv nez za 50 let to ale nebude.

Slávek 9.9.2009 21:13

co můžeme čekat od ústavního soudu?

Rozhodnutí ve výši morálních kvalit ústavních soudců.

Šerlok Homeless 9.9.2009 20:07

Re: Jednorázové akty v zákonech Re: Vidím to podobně

To se ptá kdo? Vojtěch Kment, autor článku? 8-o Měl jsem dojem, že v článku je to vysvětleno dobře a máme shodný názor! 8-o8-o8-o

Šerlok Homeless 9.9.2009 20:04

Re: Jednorázové akty v zákonech Re: Vidím to podobně

Ústava je (mimo jiné) také návodem na řešení politických krizí. Tento návod by měl dávat opakovaně použitelná pravidla, podle nichž se budou řešit krize bez ohledu na to, kdo je momentálně u politické moci.

U nás je situace zvláštní v tom, že tato pravidla mohou změnit právě ti, kteří se podle nich mají řídit - tedy politici. Shodnou-li se ústavodárnou většinou, že Ústava je tak špatná, že pro řešení právě probíhající krize Ústava nedává rozumný návod, nestačí, když je změní ad hoc pro řešení aktuální krize.

Nevyhovuje-li Ústava pro řešení aktuální krize, je třeba ji změnit tak, aby podle ní bylo možno řešit i krize příští - nikdo jiný, než politici to bohužel nemůže udělat, mimo krize k tomu bohužel není "politická vůle" a nikdo jiný je k tomu nemůže donutit, než Ústavní soud.

Šerlok Homeless 9.9.2009 19:54

Re: Vidím to podobně

Ano, mám jinou definici ústavního zákona. Je to takový zákon, který :

- je nazván jako Ústavní zákon

- a mění nebo doplňuje ústavu, aniž by byly změněny podstatné náležitosti demokratického státu

- a je odsouhlasen oběma komorami Parlamentu ČR 3/5 většinou a podesán prezidentem.

K tomu, aby nějaký zákon mohl být považován za ústavní, musí být splněny všechny výše uvedené pojmové znaky.

Šerlok Homeless 9.9.2009 19:41

Re: sic

To je sporné i u skutečných ústavních zákonů, tj. takových, které splňují pojmové znaky ústavního zákona. Evropské soudy ÚS to někdy dělají: Zkoumají například, zda jsou ve shodě s materiálním jádrem Ústavy a sda se jimi ústava nestane vnitřně nekonsistentní. Nikdo jiný, než ÚS to rozhodnout nemůže, proto to rozhodují ÚS. 

"Ústavní zákon č. 195/2009" však ústavním zákonem není, neboť nejspíš nesplňuje všechny pojmové znaky ústavního zákona. Ale rozhodnout, zda ano či ne může opět jen ÚS, jinou instituci pro to nemáme.

Šerlok Homeless 9.9.2009 19:33

Re: ÚS by měl sprintovat - ostatní se flákají či konspirují

Kmenta pláče na správném hrobě.

honza 9.9.2009 18:38

Re: ÚS by měl sprintovat - ostatní se flákají či konspirují

Naprostý souhlas. Trefa do černého. Díky. R^RvR^Rv

honza 9.9.2009 18:37

Tanečky modrooranžové

mafie jsou skutečně nechutné, ale pro mnoho (ne však všechny) lidí je ten současný tanec kolem ÚS dobrý k tomu, že pochopili, o co té čssd-ods-tapácké bandě jde. O stát a o občany vůbec, to jen pašalíky, všimné a trafiky jsou tu předmětem "politického" boje. Zejména ods už neumí ani předstírat, co by chtěla svým voličům nabídnout. Přitom by nemusela ani nic vymýšlet, stačilo by opisovat od německé CDU nebo lépe CSU. No ještě chvíli to tu vydržím, pak se poohlédnu, kde je líp, než socbolševik zase zavře hranice.

Skybird 9.9.2009 18:00

Re: sic

Ústavní zákon jest to, co mění či doplňuje ústavu a prošlo příslušným přijímacím procesem.

Nyní se ale evidentně nejedná o změnu či doplnění ústavy, ale o její suspenzi pro jeden konkrétní případ. To se evidentně jeví jako nepřípustné.

Skybird 9.9.2009 17:55

ÚS by měl sprintovat - ostatní se flákají či konspirují

Od pádu vlády ulynul téměř půl roku, naplněný obezličkami a zápasem s ústavou. Chtěl bych mít jen cenu o tom potištěného papíru. Přitom kdyby se od počátku postupovalo striktně podle platné ústavy, tak jsme v pohodě již v těchto dnech šli k urnám !

Nenechme si namluvit, že příčinou stávající politické krize je Melčák, Kalvoda, někdo skrytý za nimi či dokonce Ústavní soud.  Příčinou jsou pouze a jedině šéfové dvou největších stran a pan prezident. V pohodě totiž již např. mohli být jmenováni postupně tři premiéři a jejich vlády důvěru nedostat. Nebo sněmovna mohla být po "interní dohodě" 3 měsíce v nečinnosti s výsledkem stejným.

Takže pane Kmento analyzujete obsáhle, ale úplně zbytečně. jděte plakat na jiný hrob !

hradec 9.9.2009 17:47

Re: sic

Ano, to je v pořádku. Zákon o ÚS přímo předurčuje ústavní soud zkoumat k podnětu stěžovatelů ústavnost zákonů a vyhlášek. Ale nikoli ústavních zákonů.

pra 9.9.2009 16:46

Re: Vidím to podobně

V matematice s k singularitě v bodě  mohu kdykoli vrátit. 16.října 2009 se však k singularitě 15.října 2009 již vrátit nemohu.

Ludva 9.9.2009 16:17

Re: sic

Nebojte se. Za prvé ani poslanci nejsou úplní blbci. Za druhé - lid nemusí nikoho poslouchat, stačí vyjít do ulic.

janoryna 9.9.2009 16:10

nevím, proč by měl bejt ústavní soud rychlejší,

než naši politici. takovou imunitu, jeké se těší naši poslanci neměla ani častická paní. další privilegia do očí bijící se týká na příklad výplaty dávky v nemoci. zaměstnanec prví 3 dny nedostane nic, a pak jakousi almužnu řádu 30% při vyšším platu. a to jim nevadí, aby zabránili únikům mozků. náklady na cestťáky. v každém podniku musíte dokládat účty, poslane i když bydlí přes ulici má svých 20 tisíc jistých, nezdaněných atd. všichni před volbami vyhlašují, že s tím něco udělají, když dáte jeho partaji hlas. a také po každých volbách si na první schůyi odhlasují zvýšení paltu a náhrad. a teď vykládají o nutnosti snížit výdaje. oni totiž příklady táhnou a nezodpovědní voliči své zástupce rádi napodobí..

V.K. 9.9.2009 16:08

Re: sic

> ústavní soud by pak k naší stížnosti posuzoval, zda jde o zákon či vyhlášku?

Tento rozdíl asi nikoliv,ale ÚS rozhoduje poměrně často, co je vlastně určitý právní akt či úkon zač a jakou na základě toho má právní závaznost, zda splňuje náležitosti atp.

Obecně dává přednost materiálnímu obsahu (co skutečně obsahuje) před formální podobou (za co se vydává, pod jakým označením byl vydán). Takže i takové rozhodování do práva patří.

U zákonů pak běžně zkoumá, zda byly přijaty ústavně vyhovujícím způsobem, zda nebyl porušen zákonodárný proces atd.

Tx 9.9.2009 15:52

Re: Nemá pravdu

Máte pravdu, u nás to není. Je to v SRN, kde může žádat o v\slovení nedůvěry vládě jen ta strana, která předloží smysluplnou alternativu, ne tedy "vyslovili jsme nedůvěru a teď nevíme co s tím, tak si uděláme předčasné vpolby".

pra 9.9.2009 15:39

Re: sic

Asi jste mě nepochopil, chtěl jsem jenom naznačit, že ústavní zákon není ten, do kterého napíšu slovo ÚSTAVNÍ.

Ústavní zákon mění nebo doplňuje ústavu. Jednorázové doplnění ústavy zde není, v zákoně 195/2009 to ani není napsáno.

hradec 9.9.2009 15:37

Re: Pokud použijeme....

Neco na tom fakt je. Odmitnuti stiznosti pro "zjevnou neduvnodnost" trva pul roku. Kdyz se mj. hrube prolomen zakon z roku 1947 (tedy z doby pred 25. únorem 1948) s oduvodnenim, ze zakonodarce jiste nechtel zestatnovat hrobku.

hradec 9.9.2009 15:33

Re: Pouze

Volici CSSD nechteli Topolankovu vladu. Jestlize byla ji moznost svrhnout, byla opozice povinna to udelat, jinak by de facto byla spoluvinikem destrukce socialniho statu a politiky, ktera ze statu dela jen financiera podnikatelskeho sektoru. Stat se za Topolanka stal jen verejnou pojistovnou nejmocnejsich a nejbohatsich lidi v zemi. Transfery verejnych penez financnimu kapitalu (drive pres "zkrachovale" banky, pak pres stavebnictvi, dopravu) uz presahly vsechny meze. Ne vyplata podpor v nezamestnanosti, pohrebne, dotovane mleko atd., ale bezuzdne vysavani statu pres lobbisty je duvodem nezdravych verejnych financi.

hradec 9.9.2009 15:27

Re: sic

To je argumentace a la Dr. Kalvoda - že by mohli zákonodárci prohlásit koně senátorem. Zde však zákonodárci jenom řekli občanovi - občane - můžeš si zvolit zákonodárný sbor.

Zde ale nikomu nebyla uložena nějaká povinnost (nosit 10 vajec) ani poskytnuta nějaký výhoda, funkce  nebo oprávnění (kůň senátorem). A když bych měl i formálně vyjít z Vaší námitky - a co když ústavní soudci (nevolení lidem) zruší (když tedy podle más mohou rušit ústavní zákony) např. článek o svobodě projevu? 

pra 9.9.2009 14:49

Re: sic

To mi připomíná, že by poslanci mohli uzákonit ústavní většinou např. to, že každý občan musí týdně odvést na obecní úřad 10 vajec, ať má či nemá slepice. Tento zákon by nazval ústavním a hotovo, nikdo by se nesměl ozvat.

Připomínám, že podobnou pitomost zavedli komunisté v 50-tých létech, i když nevím zda ústavním zákonem. 

pra 9.9.2009 14:44

Re: Ústavní soud

R^R^R^

hradec 9.9.2009 14:44

sic

zákonodárci, zástupci lidu, přijali zákon 195/2009 Sb. jako zákon ústavní. Ústavnímu soudu nepřísluší rozhodovat, zda tento zákon je ústavní anebo obyčejný (ani se o to alespoň zatím nepokouší). Zde každý musí respektovat, že zdrojem moci zákonodárné jen výsostně jen parlament. to bychom mohli každý z nás označit zákon, který je proti nám uplatněn, za svým obsahem jen vyhlášku (když by se nám to hodilo), a ústavní soud by pak k naší stížnosti posuzoval, zda jde o zákon či vyhlášku? To snad nikdo nemůže myslet vážně. A pokud jde o posuzování, zda se ú.z. 195/2009 Sb. vejde do "změny" či "doplnění" ústavy - nechápu, poroč by ústavní pořádek nemohl obsahovat i dočasně platné normy, případně naopak nedošlo k dočasnému suspendování některých ustanovení ústavního zákona včetně ústavy (např. v důsledku ohrožení státu, války). Lid jediný je zdrojem moci a poslanci jím zvolení jednají jeho jménem. Není na ústavním soudu, aby si osoboval do výkonu této moci zasahovat v jiném rozsahu, než mu byla povolena ústavním zákonem o ústavním soudu.

Vladimir 9.9.2009 14:19

Re: Nemá pravdu

Tak tohle - ta vaše myšlemka je ještě podstatně horší než jednorázový ústavní zákon. Napřed si tu myšlenku prosím propasírujte do ústavy, a až   potom laskavě argumentujte.

Vladimir 9.9.2009 14:13

Re: Vidím to podobně

Článek 9

(1) Ústava může být doplňována či měněna pouze ústavními zákony.

(2) Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná.

(3) Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu.

Kde máte tu definici co je "ústavní zákon" ?Jeden je přesvědčem, že ústavní zákon je takový, který "odsouhlasí obě parlamentní komory 3/5 většinou a podepíše prezident". Máte jinou definici ústavního zákona ? Kde ? Ústavní zákon o zkrácení volebního období  tyto atributy má. Jde, jak mně se zdá, co považuje ÚS za měnění a doplňování ústavy. On si myslí, že ten zákon nemění ani nedoplňuje ústavu ... Ale to je jeho vidění. Z mého hlediska (řekněme člověka, který má blízko k matematice, je i zákon, který popisuje chování v jednotlivém bodě (singularite) pořád zákon, který popisuje ústavu. Takže jde spíš o přehnaný "purismus" ÚS,  o slovíčkaření, o hnidopyšství. Nikde jsem v ústavě nenašel podmínku, že ústavní zákon musí být obecný musí být obecný, obecně se vztahující na jakékoliv období státu. 

Vladimir 9.9.2009 14:00

Re: Pouze

Nějak jste neráčil sire ozřejmit, v čem vidíte  nezodpovědnost ČSSD a jak to souvisí s aktuální situací kolem voleb a Ústavního soudu.

Jeden obyčejný občan (a bude asi jich mnohem víc), vidí problém pouze v tom, jakým způsobem se poslanecká sněmovna (asi 188 poslanců) domáhá předčasných parlamentních voleb. Prostě neukončili si své angažmá tak, jak si to předstravuje Ústavní soud - cca 15 (13¨) lidí. V čem vidíte onu nezzodpovědnost a na čí straně ? Není snad spíš na straně těch 188 ?