2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

POLITIKA: Zavedení přímé demokracie?

K výrokům pana Okamury se můžeme stavět, jak je komu libo, na lehkou váhu je však bráti nelze; získal onen rychlomluvný pán ve volbách tohoto podzimu hlas každého desátého dospělého občana českého, čímž se stává dosti těžkou figurou na politické šachovnici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Mertl 10.11.2017 7:59

Re: A copak asi autor soudí o demokracii ve své německé vlasti?

Jistě by mohl být.

P. Klíma 10.11.2017 7:55

A copak asi autor soudí o demokracii ve své německé vlasti?

Je na ni pyšný, když rozdává rozumy jiným?

M. Drašner 10.11.2017 7:54

Re: Ano, většinou máte pravdu a velmi si Vás vážím, ale

Vzpomenul bych kauzu referenda Litvínov, když se k nim blížil důl: ti, co ho měli blíž, hlasovali proti, ti, jimž byl "přes město" nevadil. Nemluvě o zoufale nízké účasti. Holt nás socialisté (nacionální i komunističtí) naučili, že lépe je, když rozhoduje někdo nahoře (a pak na to nadáváme). Schopnost samostatně, s porozumněním věci rozhodovat extrémně nízká.

V. Javora 10.11.2017 7:50

Re: Okamuru milujeme, bude ministrem!

No nazdar.

M. Drašner 10.11.2017 7:50

Naprostý souhlas, pane Frýborte!

P. Rudolf 10.11.2017 7:10

Tak

pod tento článek se rád podepíšu. Jen bych doporučil tak demokraticky nezralému národu, jakým jsou zatím Češi, si s přímou demokracií či většinovým volebním systémem moc nezahrávat.

Z. Rychlý 10.11.2017 7:04

Re: Ano, většinou máte pravdu a velmi si Vás vážím, ale

Zase ti zlí bohatci, hrr na ně bratři sirotci !

L. Bystrý 10.11.2017 5:54

Blázne!

Chceš se jít učit ke Švýcarům? Tak si zbal svých pět švestek, uteč do toho „slavného“ Švýcarska, a tam vyčkej příchodu Slovanské osvoboditelské armády.

Nebudeš čekat v klidu, ani náhodou. V tom „Švajcu“ totiž budeš potkávat příslušníky nepřizpůsobivých menšin doslova NA KAŽDÉM KROKU. Ano, ve Švýcarsku na muslima narazíš všude, a když mu hezky česky budeš tykat, když mu ukážeš, co si o něm zdravě slovansky myslíš, tak dostaneš do rypáku.

A rodilí bílí Švýcaři? Ti jsou snad ještě horší než muslimové – je to tam samý křesťan, a komunistu nebo národního socialistu abys hledal s lupou.

Ano, ve Švýcarsku, ačkoli plném běženců a zbohatlíků, by naši národní Vůdcové Miloš a Babiš (ani náš Okamura) neměli šanci na zvolení do obecní rady.

Světu slovanský mír!

L. Bystrý 10.11.2017 5:26

Okamuru milujeme, bude ministrem!

Čeho bude ministrem? Toť otázka: 1) buď nově zřízeného rezortu pro dezintegraci menšin; 2) nebo nově zřízeného rezortu pro odchod ČR z EU a NATO.

Ať tak či tak, Okamura si splní své volební sliby: Vtělí naši typicky českou nenávist, ZDRAVOU NÁRODNÍ nenávist, přímo do praktické denní politiky naší vlády. Proto jsme si zvolili míšence, aby očistil naši vlast po NÁRODNÍ stránce. Proto jsme si zvolili Slováka, komunistu, zasloužilého spolupracovníka naší Státní bezpečnosti a lidového miliardáře, aby očistil naši vlast TŘÍDNĚ.

Ano, my moudří a vzdělaní Češi si TRADIČNĚ volíme dobře, s občasnými výjimkami (např. v období Havlova Temna jsme volili proti svým nejvlastnějším zájmům, Lenin-ví-proč). Každopádně jsme své chyby bohatě odčinili; nyní již konečně – po předlouhých 27 letech, směřujeme zpět na Východ.

Takže si zazpívejme, hezky kolektivně: „Teď když máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela! Ať těm, kteří za nás mřeli, žádný hanbu nedělá. Vyhrňme si rukávy, když se kola zastaví, hej rup! Hola hej! Hej rup! Hola hej! Do práce se dej!“ (http://www.youtube.com/watch?v=dv9OwZBS1VM)

Čest a Nazdar!

P. Kolar 10.11.2017 4:59

Lidové veto

První užitečný nástroj přímé demokracie by bylo "Lidové Veto".

Např. kdyby zas nějakej Bohouš lezl Bruseli do Merkele, a něco podepsal, co by českou kotlinku hodně nasralo, tak by občánkové mohli říct - tak tady "prrr".

Jinak souhlasím s autorem na zavádění od jednoduchého k složitějšímu.

Ale hlavně bych navrhoval se jít zcela vážně učit ke švýcarům.

Přímá demokracie má největší přínos v tom, že může značně zvýšit zodpovědnost politiků. V jejich vlastím zájmu, ale hlavně v našem.

J. Pospíšil 10.11.2017 4:20

Skvělý článek. (dávám znovu, dlouhý odkaz rušil formát)

Několik poznámek. Ve Švýcarsku (bundu) politiky odvolávat nelze. Odvolávat politiky lze v šesti z dvaceti šesti kantonů.

Velmi správně zdůrazňuje autor informovanost a to oboustrannou a povinnou každého voliče v každém referendu, jichž je několik druhů, fakultativní a obligatorní a navíc ještě zákonodárná iniciativa, zákonodárné veto. Ve různých kantonech, a aby to bylo ještě složitější, i v různých obcích mají různá pravidla o tom, co se má, co se musí a co se neřeší referendem. Různé kantony mají navíc různé výdajové brzdy, tedy nejen to, že si občané zaplatí za to, co se rozhodli v referendech postavit, ale co zaplatí navíc do rozpočtu kantonu, aby nebyli tak naladěni dávat ano, když si to platí.

Ještě pár odkazů:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Politická_práva_ve_Švýcarsku

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130090824

J. Pospíšil 10.11.2017 4:15

Skvělý článek.

Několik poznámek. Ve Švýcarsku politiky odvolávat nelze. Odvolávat politiky lze v šesti z dvaceti šesti kantonů.

Velmi správně zdůrazňuje autor informovanost a to oboustrannou a povinnou každého voliče v každém referendu, jichž je několik druhů, fakultativní a obligatorní a navíc ještě zákonodárná iniciativa, zákonodárné veto. Ve různých kantonech, a aby to bylo ještě složitější, i v různých obcích mají různá pravidla o tom, co se má, co se musí a co se neřeší referendem. Různé kantony mají navíc různé výdajové brzdy, tedy nejen to, že si občané zaplatí za to, co se rozhodli v referendech postavit, ale co zaplatí navíc do rozpočtu kantonu, aby nebyli tak naladěni dávat ano, když si to platí.

Ještě pár odkazů:

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130090824

https://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%A1_pr%C3%A1va_ve_%C5%A0v%C3%BDcarsku

R. Brzák 10.11.2017 2:00

Re: Ano, většinou máte pravdu a velmi si Vás vážím, ale

Pochopte proboha, že horňáci a dolňáci s rozdílným zájmem vygenerují svého křiváka...ale i kdyby tam rozdílný zájem nebyl (což je samo o sobě malý zázrak), tak samotná moc nad druhými lidmi má korupční rozměr - tedy, korumpuje svého držitele směrem k závislosti na moci (na druhé straně rovnice zase vzniká závislost občana na moci nad ním) až strachu o moc - proto nakonec poslanci větší část svého mandátu věnují udržení moci, než práci pro veřejnost...

S. Kalužík 10.11.2017 1:45

Re: Ano, většinou máte pravdu a velmi si Vás vážím, ale

Máte pesimistickou pravdu, pokud všechna zastupitelstva budou křivá a zcela prodejná a v každé vesnici bude Pepa. V mnou uvedeném příkladu budou sice všichni křišťálově čistí a přesto to nedopadne objektivně dobře, ale pouze slepou většinou :) Ostatně však soudím, že referenda jsou strašně nebezpečná :)

Z. Koutecký 10.11.2017 1:42

Re: Ano, většinou máte pravdu a velmi si Vás vážím, ale

No, předpokládám, že v takovém případě občané nejspíše odhlasují, že dálnice nepovede blíže než kilometr od obce.

Z. Koutecký 10.11.2017 1:40

Inu, je Vám, pane Frýborte,

jistě známo, že ve Švýcarsku lze toho ješitu opět referendem od jeho korýtka odvolat, což v zastupitelské demokracii nejméně čtyři roky voliči nemůžou.

R. Brzák 10.11.2017 1:27

Re: Ano, většinou máte pravdu a velmi si Vás vážím, ale

Nu dobrá, ten Váš příklad - máte tedy starostu a ten společně s dalšími pěti zastupitely bude rozhodovat o tom, kudy obchvat povede. Dolňáků bude více, ale horňáci budou mít Pepu, co má víc peněz a rozhodnutí si u dvou zastupitelů a starosty s rozhodujícím hlasem koupí - takže obchvat povede kolem dolního konce. Navíc Pepa si připlatí, aby realizaci prováděla jeho firma - za cenu, která bude nadstandartní... Dolňáci budou naštvaní, protože budou mít auta pod okny, horňáci budou naštvaní, že z rozpočtu odteče moc peněz a nezbude na úpravu chodníků, zastupitelstvo bude rozhádané, kdo za to může, nikdo z celé vesnice nebude cítit zodpovědnost za celou situaci...jen starosta a Pepa se budou usmívat...ale fakt jsou ta referenda strašně nebezpečná...

R. Brzák 10.11.2017 1:15

několik výhrad k jinak podnětnému textu - za prvé,

ta "nejpřímější demokracie" naopak znamená všelidové hlasování o všem - a ne že ne! Avšak není nutno, abychom vyžadovali pro sebe "demokracii nejpřímější" - stačila by ta přímá - tak, jak ji popisujte správně u Švýcarska.

V závěru se mýlíte, když píšete - "dokud se český občan nenaučí říkat "my" místo "oni", co za všechno můžou, dokud se nenaučí přebírat svůj díl odpovědnosti v případě nezdaru, dotud jest záhodno býti s referendy nadmíru opatrný" -

Jde totiž, milý pane, o opačný postup v životě lidském, politickém - dokud budeme mít zastupitele, na které můžeme (a někdy i oprávněně) svádět vinu za neúspěchy, které v posledku zaplatíme (a tím právě a pouze voliči pocítí dopad chybných rozhodnutí na svou peněženku, nikoliv tak pouze "politicky" zodpovědní zastupitelé), do té doby nebudeme umět říkat "my, to my máme zodpovědnost za nezdar". Protože zodpovědnými uživateli referend se nenaučíme být nijak jinak, než jejich užíváním - a samozřejmě, i pochybeními, které jsou jedinou cestou, jak se poučit...

S. Kalužík 10.11.2017 0:33

Ano, většinou máte pravdu a velmi si Vás vážím, ale

Bohu žel, v tomto s Vámi souhlasit nemohu:

Pro začátek na obecní úrovni; bude-li výsledek uspokojivý, možno postoupit a stupínek výš

zvaežte, bude-li reerendum, zda dálnice povede okolo dolního okraje vsi nebo okolo horního okraje vsi, který názor zvítězí v referendu? Pokud byste čirou náhodou pravil, že zvítězí ten lepší názor, vinil bych Vás minimálně z neupřímnosti. Samozřejmě zvítězí názor těch, kterých je více, občané z dolního konce si přejí obchvat na horním konci a naopak :) Referenda jsou strašně nebezpečná!