19.5.2022 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

POLITIKA: Soudce má soudit, ne psát zákony!

Již naši pozornější středoškoláci a středoškolačky dobře ví, že veřejná moc v demokratickém právním státě se dělí na zákonodárnou, výkonnou a soudní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Diblík 3.12.2021 11:32

Dobrý den,

aktuálně nevidím závažný problém v aktivitě soudců, ale ve snaze státních zástupců získat nezávislost na moci výkonné. Tedy stát se další, samostatnou mocí ve státě. I bez toho se jim podařilo zorganizovat pád vlády. Nemám pocit, že Česká prokurátorská republika by byla pro občany výhrou.

J. Vorlický 3.12.2021 13:55

Čtvrtá moc ve státě = jen snaha rozvrátit celý stát (byť, za dané situace k tomu není daleko).

P. Hatina 3.12.2021 14:05

Tak to je ale spíše o tom, čemu říkáte pojem závislost/nezávislost. Ta závislost je dneska v tom, že vláda může odvolat Nejvyššího státního zástupce, kdyby se jí zdálo že on dělá něco špatně. Ale do práce nižších zástupců, ani do jejich práce ta výkonná moc stejně kecat nemůže. Tudíž, i v tom Vašem zmiňovaném případě, kdy "padla vláda", by ani ta vláda do toho případu kecat nemohla, ale vlastně taky nebyl důvod.

Jak si asi vzpomínáte tak prokuratura tenkrát pozatýkala malé ryby a i ty musela za pár dní na mimořádný příkaz Nejvyššího soudu pustit. Jestli se - a to hlavně po té mediální ostudě rozhodl Nečas osobně podat demisi, to udělal dobře, (i v okolních státech by kvůli takové ostudě premiér rezignoval) a sám si to měl vyříkat s vládou, než jí dal bye bye...