4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

POLITIKA: Sláva a bída Charty 77

Zář reflektorů a obstarožní hrdinové přicházejí na mediální scénu. Oslavné řeči, ale podstata nesmazatelného činu odporu proti totalitní diktatuře se v nich vytrácí. Přeživší aktéři ji spíš tuší, než opravdu znají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kotas 10.1.2017 11:05

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Řekl bych, že ta pravda, kdo je kdo, se ukázala hned po r. 1989, převlékáním kabátů.

J. Řezák 10.1.2017 11:13

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Proboha, to není výmluva. Nemám důvod se vymlouvat, já tam nebyl. Ale řekněte si to obráceně: představte si, že by tam bylo 90 % jenom kovaných a zaslepených. To by v tom 89 mohla být nakonec také občanská válka nebo přinejmenším Rumunsko, uvědomte si, že ty svině měly ještě pořád v rukou armádu a policii (o milicích nemluvě). Je sice fakt, že naše armáda byla banda Švejků (ostatně je dodneška, koneckonců jí šéfuje herec a nejvyšším je opilec), ale přeci jen ... A kdyby režim přežíval, tak bychom asi tady my dva takto nediskutovali, že?

P. Čech 10.1.2017 18:01

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Již nevím, jestli jsem to říkal tady a nebo někde jinde. To, že tady můžeme takto diskutovat je díky vyšší míře svobody, která nám byla jako úlitba uštědřena "bývalými" komunisty. To ovšem neznamená, že zde máme nějakou demokracii Je ostatně faktem, že demokracie bez svobody býti nemůže ale svoboda bez demokracie ano. Např. náš současný politický systém, který bych charakterizoval jako konglomerát socialismu a anarchie. Takto přežívá režim reálného socialismu.

J. Jurax 10.1.2017 22:35

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

No, to máte těžké.

Někteří vstoupili do KSČ z upřímného přesvědčení - před válkou, pak hlavně krátce po válce, ale i později - komunistické ideje jsou chytlavé. Jiní vstoupili jaksi automaticky, měli to v rodině a když jim to nabídli, nebyli proti - to se týkalo hlavně dělnických profesí. Do strany se honili hlavně dělníci, protože byla směrná čísla a dělníkům kromě placení příspěvků nic moc žádné výhody členství ve straně neskýtalo; akorát se hodilo, chtěl-li potomek na výběrovou střední nebo vysokou školu - ale to se hodilo všem.

Jíní, hlavně pracující inteligenti se tam drali sami, protože červená knížka byla podmínkou, aby mohli vykonávat svou práci a dostat za ni líp zaplaceno (jeden čas u nás ve fabrice bylo podmínkou třídy T13 členství v KSČ) a samozřejmě byla podmínkou (skoro) nutnou k vyzdvižení do vyšších a lépe placených funkcí. Jiní byli přemlouváni a podlehli nebo se zoufale kroutili, až se vykroutili; další měli to štěstí, že jim vstup mezi lidi zvláštního ražení nebyl nabídnut, takže byli ušetřeni dilematu. No a někteří byli tak blbí, že ani komunisti o ně nestáli.

No a pak byla ještě sorta, co se uklidila do zbývajících tří stran národní fronty; ty dělaly akorát komančům stafáž a jinak totéž co oni, avšak na jejích členech neulpívalo stigma komunisty, což se jim po sametu znamenitě hodilo.

Takže, pane Čechu - byl jste před sametem v nějaké straně nebo jste byl bezpartijní nebo aspoň jiskřička, pionýr, svazák? Nebo jste byl na to příliš mlád?

A. Alda 10.1.2017 10:54

Máte pravdu, pane Řezáku.

Za normalisace se do KSČ nevstupovalo pro idee, ale pro rodinu. Proto také se tak komunistická moc tak snadno a bez odporu zhroutila - oni sami to považovali za osvobození.

P. Čech 10.1.2017 18:14

Re: Máte pravdu, pane Řezáku.

Ono totiž vůbec nejde o to, proč se vstupovalo do KSČ, ale ž e se tam vstupovalo. Já v té době měl také rodinu a své děti jsem vychoval dobře. Přitom jsem nikdy do KSČ nevstoupil, přesto, že mi nabízeli snadný život. Jde totiž o přesvědčení, zásady a obecnou slušnost. Komunistická moc se snadno a rychle zhoutila nejen u nás, ale i v Polsku, Maďarsku, NDR, Rumunsku a Bulharsku. Poze v Rumunsku to bylo těžší. Byl to zákonitý proces, kdy nesmyslná ideologie skončit jednou zákonitě musí. Ono jde asi o něco jiného. Mám za to, že lidé, kteří byli v KSČ proto, že věřili této protilidské ideologii nadělali méně škody než ti prospěcháři, kteří tam vstupovali "pro rodinu". Ti, kteří tam vstupovali "pro rodinu" po listopadu 1989rychle zahodili rudé knížky a nacpali se do OF. Posléze, když Václav Klaus OF rozbil, infiltrovali se do téměř všech vznikajících politických stran, které následně ovládli a nadále z těchto pozic škodí státu.Takto to vidím já.

J. Vintr 10.1.2017 9:27

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

S tím rušením máte špatnou paměť. V lednu 77 byly údajně kvůli uhelné kalamitě rušičky na pár týdnů vypnuty. Nebo to nebylo kvůli uhlí a mrazu, ale proto, aby se s tím co nejvíc lidí seznámilo ...

J. Řezák 10.1.2017 10:13

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Nebyla ta kalamita až v roce 1979?

J. Vintr 10.1.2017 10:25

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Máte pravdu.

F. Lesniak 10.1.2017 10:15

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Kdo chtěl, tak se k tomu lejstru dostal. Ale kdyby ta spodní vrstva-tedy dělníci věděli, co se připravuje a jaká svoloč se dostane ke korytům a co to pro ně bude znamenat, tak všechny ty signatáře utloukli lopatami. A jaký je výsledek? Bolševik a konfident STB dneska vykřikuje, jaký je on to demokrat a charakter, kdežto všichni ostatní kradou a kradou. Jen on čerpá a sám sobě odpouští daně.

I. Mertl 10.1.2017 10:22

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Odvaha kálet - přiznejme jen opatrně, jak je filozofovi vlastní - na demokratické tradice dneška je typická pro ty, kteří o demokracii nemají ani potuchy, ale tím víc o ní melou, milý pane Hlosto

P. Rudolf 10.1.2017 11:45

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Řekl bych, že vy oba s filosofem jste takoví neohrožení a nefalšovaní hrdinové dneška.

A. Nový 10.1.2017 16:03

Re: Pravda je potřeba a na ni odvaha

Oni oba jsou i s filosofem jsou neohrožení a nefalšovaní hrdinové dneška. :-) Vy, soudruhu Rudáčku/Hofmane, jste bývalý černoch!

D. Polanský 10.1.2017 7:49

Jako každé hnutí

někdo myslí vážně a obětuje v případě nutnosti i svůj život a někdo jej využije ve svůj osobní prospěch. I Charta měla svoji šlechtu, která si užívala za podpory Západu, ale jistě měla i tisíce či už oficiálních nebo neoficiálních členů a příznivců, kteří nebyli tak vidět jako šlechta, ale přitom to byli oni, kteří nemalou mírou přispěli k postupnému rozkladu systému, který jim byl cizí.

P. Čech 10.1.2017 9:11

Re: Jako každé hnutí

Zásadní chybou Harty 77 byla skutečnost, že se nedokázala viditelně distancovat od "bývalých" komunistů a nedokázala se od nich očistit. Tito lidé, zapomoci dalších mocichtivých jedinců (Václav Klaus) , potom zabili její dítě - Občanské fórum.

J. Řezák 10.1.2017 10:14

Re: Jako každé hnutí

To nemohla, vždyť tam všichni seděli. Kdo by tam zbyl ?!?

P. Čech 10.1.2017 18:27

Re: Jako každé hnutí

Kdo by tam zbyl? Slušní a zásadoví lidé. Lidé, kteří se nikdy neušpinili členstvím ve zločinecké a zavrženíhodné politické straně. ve straně, která by bez těchto lidí nemohla reálně existovat. Členství v KSČ je Kainovým znamením, které si dotyční sebou nesou až do hrobu. Jsou mezi nimi lidé trojí. Ti, kteří setrvávají na zvých nesmyslných a protiobčanských zásadách (současní členové KSČM) , "bývalí" komunisté, rozlezlí po všech možných politických stranách, z jejichž pozic nadále brání vzniku demokracie a "bývalí" komunisté, kteří, když už nic jiného se snaží svou prací přispět ke změně současného nedemokratického systému. Jména si dosaďte sám.

J. Řezák 10.1.2017 20:52

Re: Jako každé hnutí

Znám ještě čtvrtou skupinu: ty, které na všechno s...ou. Na politiku nejvíce a demokracie nebo komoušokracie je jim u ...e.

K. Frauknecht 10.1.2017 7:44

Jo,

dnes víceméně souhlas.

Vydržme +/- 10 let a historie ukáže. Obecně platí jako vždy: "Nic není černobílé.", ani chartisté :-).

V. Kotas 10.1.2017 8:48

Re: Jo,

Tajné archivy se prý otevírají až po 50letech, tak se musíme dožít ještě 25let, abychom se dozvěděli více.

P. Dvořák 10.1.2017 9:19

Re: Jo,

Ukradené archivy se neotevřou nikdy.

První ministr vnitra Richard Sacher se postaral o to, aby se některé už nikdy neotevřely. Je zvláštní, že to zrovna byly složky polistopadových prominentů.

Bylo dobré nevědět, co dělali před listopadem.

V. Kotas 10.1.2017 10:58

Re: Jo,

Tak archivy nejsou jenom u nás a vsadil bych se, že něco jistě někomu zůstalo za nehtama ( pro jistotu ).

J. Vintr 10.1.2017 9:22

Re: Jo,

Žádné archívy se nebudou otvírat, všechno podstatné už se skartovalo, nebo zmizelo kdo ví kam. A o těch největších lumpárnách se určitě žádné písemné záznamy nevedly.

J. Nový 10.1.2017 6:41

Je to lež nebo ne?

Je jiří Wolf lhářem?

"Chcípali jsme ve vazbách, co hladu jsme tam zažili, do pracovních táborů jsme šli zesláblí s podváhou a nemohli řádně plnit tvrdé výkonové normy, rozesílali jsme na všechny strany žádosti o nějaké peníze na nákup jídla, rozesílali jsme balíčenky s prosbou o zaslání dvukilového potravinového balíčku s nějakým jídlem, že máme hlad. Jídla ve vězení bylo málo a věru špatné. Polovina zubů se mi v puse rozsypala,hlady jsem šílel. A kdo si vzpomněl? Dostal jsem za dva roky vazby jen jeden balíček od Aničky Šabatové!

Havel mi mohl poslat do vazby v Ruzyň na mé konto peníze - i další z té šlechty! Mohli zfalšovat odesílatele a peníze bych na vazbě dostal, ale nikdo mi nic neposlal. Ani ubohou jednu korunu!

V bytech šlechty Charty se jídlo nakupovalo výhradně v Tuzexu! Každý svátek v těchto rodinách, narozeniny a jiné slavnosti, to vše se odbývalo v neuvěřitelných žranicích a chlastu! Přístup k penězům z venku měl ale jen někdo. To si tahle parta hyen dobře hlídala a nikoho dalšího mezi sebe nebrala. Havel a jeho parta, tyto hyeny dál prosila Západ, že peněz je málo, a o další a další peníze na advokáty žádala - povětšinou jsme měli ex offo - na balíčky atd. pro nás politické vězně. Jako prasata žila tahle parta, šlechta Charty 77 z našeho hladu, utrpení a sociální bídy! To se nikdy neodpouští! Patolízalové dostávalipeníze ze západu na chlast a děvky! Jednalo se převážně o peníze, které měli končit v rodinách politických vězňů, aby nedocházelo k rozpadům manželství z finančních důvodů.

J. Nový 10.1.2017 6:42

Re: Je to lež nebo ne?

Celá tahle banda, spojená tak morální kolektivní vinou, dostala pak od Havla koryta. Skuteční bojovníci proti totalitě nedostali po roce 1989 nic! Byla tu vážná obava, že by tito militantní antikomunisté požadovali legálního zrušení KSČ a to podle dokumentu OSN z roku 1948, že by požadovali potrestání zločinců,

odebrání jejich nakradených majetků, zákaz práce komunistů v justici, policii, atd. A pan V. Havel se přece na své tajné návštěvě v Moskvě - ještě před 17. listopadem 1989 - dohodl s tamní mocí, že k něčemu takovému nedojde. Proto si Moskva zvolila opilce Havla za nového prezidenta, člověka, který je ochoten

ke "kompromisům", tedy zrady na vlastním národu, slabocha a megalomana, schopného podvádět, lhát a zapírat. K této morální deformaci inklinují především opilci! Pamatuji si, jak za totality objížděli kriminály záhadní mužíci v drahých oblecích s ruským přízvukem a prováděli s námi pohovory na téma: "Kdyby v této zemi došlo ke změně režimu.." Jen sondovali, jak jsme na tom s morálkou, jestli jsme ochotni zradit své ideály.

J. Fridrich 10.1.2017 6:12

Fuj, soudruhu Bednáři, vaše malost, zapšklost a

Fuj, soudruhu Bednáři, vaše malost, zapšklost a závist k těm, co se opravdu té zrůdné komunistické moci postavili - jmenovitě, tedy ne anonymně je ZŘEJMÁ..

Vy patříte k Vénovi Klausovi, který si váží hlavně SEBE a té většiny, která byla potichoučku a bojovala tím prazvláštním způsobem - že prostě NEBOJOVALA...

J. Vintr 10.1.2017 0:55

Pane, vy jste vedle jak ta jedle

jediné, co nelze zpochybnit, že v disentu byli většinou stateční lidé, kteří neohnuli hrebet jako většina a skutečně za to trpěli šikanou a pronásledováním. Ovšem je zcela naivní představa, že STB neměla mezi disidenty spoustu svých lidí. Disent nebyla konspirativní organizace, takže se mezi ně snadno mohl vetřít kdokoliv, komu STB poskytla "alibi" tím, že ho jako pronásledovala. A u řady bývalých komunistů určitě platilo známé lidové rčení, že bývalý komunista je něco jako bývalý černoch (což se ostatně často projevilo po listopadu 89). Je velice pravděpodobné, že STB iniciovala i vznik Charty 77, jako návnadu na odhalování "protistátních živlů" a jako prostředek k rozehravání případů, kterými se STBáci živili. Samotná "revoluce" vůbec nebyla zásluhou disentu, to se jen soudruzi organizovaně zbavili nepohodlné bolševické ideologie aby si mohli začít hrát na kapitalisty. A posloužili jim v tom právě jejich lidé, kteří působili v disentu.

V. Kotas 10.1.2017 6:46

Re: Pane, vy jste vedle jak ta jedle

Doplnění poslední věty - a jejich potomci si z toho udělěki výnosnou živnost.

V. Kotas 10.1.2017 6:48

Re: Pane, vy jste vedle jak ta jedle

udělali