15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

POLITIKA: Problém s populismem

Jako řada dalších pojmů, jejichž používání sílí, trpí i termín populismus určitou nejasností. Máme jej chápat spíše pozitivně nebo negativně? A v čem vlastně spočívá jeho podstata?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 6.4.2016 22:17

Populismus

Plnění trvalé vůle většiny občanů není populizmem, protože tvoří podstatu demokracie! Ústavy demokratických států dokáží vyloučit vliv pouze krátkodobé změny jejich postojů při plném zachování občanských práv poražené opozice!

O nebezpečný populismus jde pouze v případě, že politik své sliby ve skutečnosti splnit nechce (jsou nesplnitelné) nebo v případě, že by jejich splnění bylo výhodné pouze pro jeho "partu" (nebo cizí státy)!

Článek neupozorňuje na to, že největším nebezpečím pro západní demokracii je vítězná neomarxistická ideologie, která obsahuje s demokracií zcela neslučitelné části: (promuslimskou) multikulturu, ekologismus a politickou korektnost!

J. Anděl 7.4.2016 0:01

Re: Populismus

Domnívám se, že správný populismus, hodný toho jména, se týká pouze nesplnitelných slibů, případně těch splnitelných pouze pro onu partu.

Článek se věnuje termínu "populismus", těžko ho podle mě obviňovat z toho, že neupozorňuje na něco, co se nevejde do vytyčeného rámce. Samozřejmě chápu, proč to zmiňujete, dnešní populismus totiž právě na tato nebezpečí útočí. Bohužel však právě obsahuje řadu nesplnitelných slibů, nebo slibů, jejichž splnění by se nám všem nemuselo líbit. A tím "nám všem" opravdu nemyslím jen fanaticky oddané služebníky politické korektnosti či muslimy (ekologisty a další).

Namátkou velice diskutabilní je populistický návrh označit islám za zločinnou ideologii a jako takový ho zakázat. Praktický dopad je z hlediska celosvětové diplomacie komplikovaný, v praxi postaví některé občany mimo zákon, a hlavně je krokem směrem, ve kterém bude čím dál tím snazší jakoukoliv nepohodlnou myšlenku zakázat. A upřímně řečeno, není právě to dopad jiného vámi zmiňovaného problému, tedy politické korektnosti?

To je podstata populismu. Přitom stávající legislativa je k potírání všech případných kriminálních projevů islámu plně dostačující. Ale na tom se špatně staví populistická hesla - začneme trvat na tom, že se mají dodržovat stávající zákony, hehe, kdo po tom skočí? Kdepak, nový zákon, to je potřeba! Po něm přijde ráj, nebo alespoň rozdrcení nepřítele a nářek jeho žen (B.Connan)

B. Rybák 7.4.2016 14:54

Re: Populismus

Hlavní problém populismu v demokracii spočívá v tom, že ho nelze obecně definovat, protože idea vlády sloužící lidu (populus) tvoří podstatu demokracie a každá demokracie je proto populistická a populismus je především nálepkou přisuzovanou stranami jiným stranám a docela určitě není termínem obecně negativním! Demokrat by proto měl připouštět každý postoj, který neohrožuje demokracii. Jinou otázkou ovšem je, zda demokracie může existovat bez hodnot židovsko-křesťanské (protestantské) kultury, kterou neomarxistická levice záměrně ničí (obávám se, že ne)! Autoritativní vlády a totality obvykle předstírají, že vládnou v zájmu lidu!

Postoj tvrdící, že islám je nebezpečná, s demokracií neslučitelná ideologie byl postojem křesťanských demokratických států až do nástupu nedemokratického morálně relativistického multikulturalismu. Jeho aplikace na muslimské národy byla nepřijatelným projevem západního kolonialismu, jeho umírněná aplikace uvnitř "západu" by byla žádoucí!

Obtíže s hodnocením populismu jsou asi nejlépe vidět na pojmech "patriotismus" a "nacionalismus". Zatímco (pravicový) patriotismus je láskou k vlasti, která nevylučuje úctu k ostatním národům (podobně jako láska k jedné ženě nevede k nenávisti k ostatním ženám) zatímco pro nacionalismus (šovinismus) je charakteristická nenávist k ostatním národům!

http://denikreferendum.cz/clanek/11988-babis-skvrn-a-spiny-se-zbavis

https://cs.wikipedia.org/wiki/Patriotismus

J. Anděl 7.4.2016 15:30

Re: Populismus

Tak jde o to, jestli se na počátku deklarujete jako politik, hájící určitý konkrétní směr a určité konkrétní kroky.

Pak jste-li zvolen, můžete to brát jako souhlas veřejnosti s tímto programem (alespoň rozhodující části veřejnosti).

Naopak záměr vládnout a sestavení programu na základě předpokládaných požadavků veřejnosti je mi podezřelý a osobně mám pro toto chování vyhrazen slovo populismus. I když můžete říct, že ten člověk jen chce natolik sloužit lidem, že mu na ničem jiném, včetně vlastního kréda, názoru, postojů atp., nezáleží.

Historie je, alespoň za posledních pár tisíc let, plná válek, bitek a přetlačování, v zásadě žádné historické období delší než pár (desítek) let si nezaslouží označení "zlatý věk" v té míře, že by se jím šlo skutečně inspirovat.

Křesťanství ve spolupráci s osvícenectvím a renesancí v podstatě stvořili onen "nedemokratický morálně relativistický multikulturalismus". Tyto dvě věci nelze oddělovat. Jak tu nechci (a fakt nechci) islám, tak tu nechci ani návrat křesťanských dogmat a diktatury. A to považuji učení Ježíše Krista za velice inspirativní a veskrze dobré. Před velkou nadvládou ideologií včetně křesťanství v politice nás však ochraňuj Pán Bůh.